Balkán cyklo

Za zážitky bez obav
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

aneb Severní Makedonií, Albánií a Řeckem pohodově na kole

Láká vás usednout na kolo a projet si hned několik balkánských států? Na kole překročit celnice ve stylu Tří veteránů? Těší vás jízda úzkými silničkami bez provozu a výhledy na divoké skalnaté hory? Chcete zažít pravoslavné památky, kouzlo Orientu, svérázný svět Albánie i antické dědictví starého Řecka? Pak vyrazte s námi na dobrodružné putování ze Severní Makedonie do Řecka. Čeká nás jízda balkánskou divočinou, národní parky Galičica a Vikos-Aoös, a také návštěvy zajímavých kulturních míst jako je makedonský Ohrid, albánská Korçë a řecká Ioánnina. Osvěžující koupání v řekách a jezerech a na závěr zasloužený relax u Jónského moře. Celou trasu můžete absolvovat etapově, nalehko a bez nakládky kola. Autobus poveze všechnu naši bagáž a na většině etap bude k dispozici a trasu vám může zkrátit.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • vstupné do NP Galičica
  • vstupné do památek a muzeí v rámci programu
  • fakultativní rafting na řece Voidomatis (cca 32 EUR)

Videa

Program zájezdu

1.–2. den

Přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko do Makedonie. První výlet nás čeká v oblasti Ohridského jezera. Projedeme se pobřežní silničkou, vykoupeme se v jezeře a prohlédneme si nejkrásnější makedonské město OHRID s mnoha historickými kostely. (↔ 32km)

3. den

Ještě chvíli zůstaneme u „makedonského moře“. Projedeme se kolem repliky prehistorické vesnice postavené na kůlech nad jezerní hladinou až ke klášteru sv. Naum a pramenům Černého Drinu. Pak už zamíříme do hor NP Galičica s famózními výhledy na Ohridské a Prespanské jezero. (↔ 70km, kratší varianta ↔ 40km)

4. den

Kolem Prespanského jezera dojedeme k makedonsko-albánské hranici a zamíříme do země orlů. Přes první albánské kopce přejedeme do města KORÇË, kterému se přezdívá albánská Paříž. Prohlédneme si staré město, orientální tržiště i moderní bulváry a zamíříme dál do podhůří pohoří Gramos. (↔ 78km, kratší varianta ↔ 55km).

5. den

Projedeme se divokými horami přes zapadlé albánské městečko Mollas do okresního města Erseka. Odtud famózní krajinou s výhledy na pohraniční pohoří Gramos a skalnaté štíty albánské Ostrovicë. (↔ 45-60 km)

6. den

Jízda albánsko-řeckým pohraničím nás zavede do horského města Leskovik. Odtud si vychutnáme vyhlídkový sjezd k řece Vjöse až k hranicím. Otevře se nám kouzelný svět národního parku VIKOS-AOÖS. Na dvě noci zatáboříme při ústí kaňonu Vikos. (↔ 70km, kratší varianta ↔ 60km)

7. den

Volný den s volitelným programem a náročností. Můžeme sednout na kolo a zamířit do srdce národního parku se starými kamennými vesničkami Aristi, Papigo a Micro Papigo, projít se pěšky jedním z nejhlubších evropských kaňonů anebo si užít trochu adrenalinu při raftování na řece Voidomatis. Další variantou je odpočívat a sbírat síly na další etapu.

8. den

Královskou etapu nad kaňonem řeky Aoös zahájíme ve městě KONITSA, kde ochutnáme řecké dobroty a posedíme na kávě. Pak už vyrazíme po úzké silnici s výhledy na strmé vápencové srázy masivu Timfi. Projedeme několik horských vesnic s tavernami, které příjemně zpestří jízdu řeckou divočinou. Před posledním výšlapem se osvěžíme v řece Aoös. (↔ 60km, kratší varianta ↔ 40km)

9. den

Poslední hosrká etapa nás povede do města Ioánnina. Než opustíme hory, můžeme vyjet do vesnice Monodendri se starým pravoslavným klášterem sv. Paraskeva, který stojí přímo na hraně kaňonu Vikos. Ti nejvytrvalejší mohou přidat pár kilometrů výjezdem na vyhlídku OXIA. Během sjezdu do civilizace navštívíme krápníkovou jeskyni Perama. Večer si užijeme koupačku v jezeře Pamvotis. (↔ 80km, kratší varianta ↔ 60km)

10.–12. den

Naposledy osedláme naše kola a vyrazíme na vyjížďku okolo jezera Pamvotis (↔ 30km). Prohlédneme si historické centrum města IOÁNNINA, které si dosud udržuje orientální kolorit. Vystoupáme k citadele Frúrion, odkud je nádherný výhled na mohutnou hradbu pohoří PINDOS. Můžeme také podniknout lodní výlet na ostrov, kde popravili Ali pašu Tepelenského. Během přejezdu k moři navštívíme antické památky Dodoni s velkolepým amfiteátrem. Odpoledne a večer strávíme odpočinkem na pláži a koupačkou v Jónském moři. Trajektem se přepravíme do Itálie a přes Rakousko zamíříme zpět do ČR, kam dorazíme v brzkých ranních hodinách.

Ubytování

Nocovat budeme na rozmanitých místech – 6x v kempech, 2x na tábořištích v přírodě vlastních stanech a spacácích. Na Balkáně rozhodně nečekejte žádný velký komfort. Většinou budeme moc rádi, když narazíme na studenou vodu a funkční záchod. Na tábořištích se budeme muset spokojit s mytím v potoce či jezeru. Nemáte-li vlastní stan, můžete si ho zapůjčit v naší půjčovně (bude-li vámi požadované vybavení ještě volné). Zásuvky odpovídají českým standardům, není tedy zapotřebí žádné speciální redukce.

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakie nebo intolerance laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Bude-li to vyžadovat program, dostanete někdy místo večeře teplý oběd nebo odpolední jídlo či balíček na cestu. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality balkánské kuchyně. Možnost dokupovat místní potraviny bude téměř denně. První jídlo, které od nás dostanete, bude večeře v sobotu a poslední jídlo od nás bude balíček (1x snídaňový a 1x večeřový) na trajekt do Itálie.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Náročnost

Při tomto cykloputování ujedeme celkem přibližně 400–500 km po slušně udržovaných asfaltových silničkách s minimálním provozem (jen výjimečněji pojedeme po šotolině). Na cestách se silničním provozem je nutné dbát na zvýšenou opatrnost a dodržovat základní pravidla silničního provozu a lidské slušnosti. Nejvhodnější je kolo trekové či hladce obuté horské. Během etap jedeme nalehko, někdy se budeme moci občerstvit u autobusu, který nás bude při některých etapách čekat v určených hodinách na kontaktních místech. Kteroukoliv část etapy či zájezdu je pak možno absolvovat busem, popř. si udělat zcela vlastní individuální program (na kole i bez něj). Délka jednotlivých základních etap s eventuelní možností zkrácení je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu.

Další info

Doporučený typ kola: nejvhodnější je kolo trekové či hladce obuté horské s hladšími plášti či gravel
Povrch: 95% asfalt, 5% šotolina

Organizace cyklovyjížděk
Od průvodce dostanete barevnou mapu a itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu.

Přeprava kol
Kola převážně přepravujeme v zaplachtovaném cyklovleku, v němž jsou pevně uchycena do speciálních držáků. Ve výjimečných případech (kapacitně méně obsazené zájezdy apod.) přepravujeme kola v k tomu určených cyklobrašnách či v nosiči na kola umístěném na tažném zařízení nebo na střeše. Pro úplně 100% ochranu je vhodné kolo chránit vhodným obalovým materiálem.

Elektrokolo
Tento zájezd není vhodný pro elektrokola. Nejsme schopni zajistit pravidelné nabíjení po každé etapě.

Cestovní doklady
Do navštívených zemí nám stačí platný OBČANSKÝ PRŮKAZ
Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Aktuální informace o podmínkách pro cestování najdete zde.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Peloponés na kolech II

Dalibor Mahel a Zuzana Moravcová

Tento rozlehlý poloostrov, jenž není ostrovem jen díky Korintské šíji, se pyšní nejúchvatnější a nejrozmanitější krajinou a památk...

více

7 důvodů, proč mám rád Makedonii

Tomáš Vaníček, Dan Ševčík, Doda Sommerová, Martin Komár Hessler

Dost často se mě lidé při zájezdech, promítáních a při jiných akcích ptají, kterou zemi a které místo mám na světě nejraději, kde ...

více

Podobné zájezdy

Makedonie MTB

Makedonie MTB

26. 7. - 4. 8. 2024 Chci to vidět
Národní parky Černé Hory a Albánie

Národní parky Černé Hory a Albánie

14. 8. - 25. 8. 2024 Chci to vidět
Prodloužené léto v Chorvatsku

Prodloužené léto v Chorvatsku

30. 8. - 8. 9. 2024 Chci to vidět