Banátské vesničky

Za zážitky bez obav

Banátské vesničky

10 dní
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

nedotčená příroda v okolí Bigăru, Eibenthalu a Šumice

Tentokrát při našem toulání po Banátském kraji poznáme hlavně jeho východní část. A protože se rozhodně nejedná o klasickou „banátskou pobytovku“, budeme se častěji přesouvat busem a podnikat jednodenní pěší výlety na lehko. Poznáme mnohem větší část kraje, čtyři ryze české vesnice SV. HELENU, BIGĂR, EIBENTHAL, ŠUMICI v této zapadlé části karpatského oblouku. Navštívíme, místa, kam nejezdí zástupy turistů, ale i světoznámé BĂILE HERCULANE, v nichž se léčili již římští vojáci. Cestujeme společně v jednom autobuse se zájezdem Cernei, Mehedinți a Banátské hory.

Cena zahrnuje

Videa

Program zájezdu

1.–2. den

Večerní odjezd z Brna a nonstop cesta přes Slovensko a Maďarsko do Rumunska s malou romantickou zastávkou v ranním Temešváru. Před polednem dojedeme do první české vesnice našeho zájezdu – malebné ŠUMICE a ubytujeme se na Veverkovic zahradě ve vlastních stanech. V ten den zrovna místní prožívají nejslavnější den v roce - Annenské posvícení, tak se do Šumice sjedou i krajané z ostatních českých banátských vesnic. Nažehlené kroje, v kostele slavnostní Mše svatá, stánky s místními specialitami i pivem, ... večer potom taneční zábava, která se obvykle protáhne až do nedělního rána. My ještě zájemcům odpoledne po příjezdu nabídneme vycházku k pravému českému mlýnu a pravoslavnému monastýru v blízké rumunské vesnici Putna a okruhem kolem bizarního rumunského fotbalového hřiště a přes historický lesní mostek vystoupáme zpět do Šumice, abychom si do umdlení užili i posvícenského veselí.

3. den

Prohlédneme si po ránu samotnou Šumici a její nejbližší okolí, nevynecháme kostel ani krásný romantický arboretový hřbitov porostlý jedlemi na jejím dolním okraji. Po rozloučení s Šumicí a jejími milými obyvateli se přesuneme do proslulých historických termálních lázní BĂILE HERCULANE, které si projdeme včetně jejich rozpadajícího se historického jádra s kašnou bájného Herkula po boji s Hydrou i honosného nádraží, kde při cestě z Paříže do Istanbulu zastavoval i slavný Orient Expres. Po té se vykoupeme nad městem ve volně přístupných přírodních termálních pramenech Sapte Izvoere (7 pramenů) či na tamním placeném koupališti s tobogány. Odpoledne až v podvečer je i možné prudce vystoupat na hřebeny pohoří Černa k vodopádu Vanturatoarea (Cascada Vânturătoarea), který patří svou velikosti i působivostí k nejhezčím nejen v Evropě (cca 3 hod. nahoru i dolů). Tábor rozložíme kousek od východiska k tomuto vodopádu (kdo chce může už odpočívat) na konci přehrady Prisaca u říčky Ciernei, při útulné kolibě s velkým výběrem nápojů i s možností povečeřet. Bude to jediný nocleh mimo českou komunitu.

4. den

Při tomto vyhlídkovém přejezdu si prohlédneme při setkání s Dunajem přístavní město Orşova s pravým balkánským trhem, moderním kostelem i pobřežím se středomořským nádechem, vyjedeme i na úžasnou vyhlídku nad přehradou Železná vrata s živým monastýren Svaté Anny. Následovat bude několik foto zastávek s procházkami – např. u obrovské busty dáckého hrdiny Deçebala tesané ve skále s blízkým pobřežním pravoslavným monastýrem Mraconia, v romantické legendární Kazanské soutěsce, a budeme mít možnost sestoupit do obrovité průtočné jeskyně Ponicova s krápníkovou výzdobou a s možností dunajského koupání v jejím závěru. V podvečer dojedeme do vesnice EIBENTHAL, kde nás již budou čekat naši hostitelé s večeří a kde se na tři noci uložíme na postele a ochutnáme nefalšovanou českou banátskou stravu (polopenze v ceně zájezdu).

5.–6. den

Čekají nás kratší či delší pohodové výšlapy po okolí Eibenthalu - rozlehlý Přírodní park Železná vrata (salaše v okolí, rozhlednový kopec Pripurek, slavná Známana…) nebo odpočinek a poznávání života ve vesnici, povídání s místními obyvateli, objevování místního života a zvyklostí. Průvodcem nám tam bude člověk nejpovolanější, a to chodící encyklopedie a Kudrnův kamarád - Jóži Kocman.

7. den

Po ránu se pěšky vypravíme do naší už třetí české vesnice BIGĂRU. Přechod je nalehko, ponesete si pouze malý batoh se svačinou a nezbytnostmi na cestu, ostatní převeze autobus. Pošlapeme kolem unikátního již zavřeného antracitového dolu v Ujbánii rozlehlými lesy na kopec Kopřiva s dalekými výhledy na banátskou zalesněnou krajinu. Odtud nás čeká dlouhý sestup k meadrující říčce Sirina a závěrečný pozvolnější výstup do této vesnice ve tvaru kříže s kostelem v protnutí, kde se utáboříme ve stanech na zahradě odlehlého domu. Prohlédneme si vesnici a pak zaženeme žízeň v hospodě u Mlezivů.

8. den

Dopoledne si prohlédneme okolí Bígru s oltářními pomníčky a zbytky náspů ještě nedávné úzkokolejky. Snad bude možnost prohlídky i domu se svéráznými malůvkami pana Řeháka – místního malíře, proslulého výzdobou téměř všech kostelů v českých vesnicích. Projdeme se i kolem říčky Siriny a popojedeme busem s malou zastávkou u základů románského kostela až pod naší závěrečnou českou vesnici SVATÁ HELENA, do které zájemci budou moci vystoupat jako kdysi předkové tamních krajanů přímo od břehů Dunaje. Za příplatek možnost individuálního ubytování v rodinách s večeří a snídaní (budou-li v té době někde volná místa). Ostatní stanují na zahradě místní kudrzákladny vedle fotbalového hřiště.

9.–10. den

Závěrečný den našeho "vesničkového" zájezdu už strávíme ve Svaté Heleně a jejím nejbližším okolí. Dle zájmu lze strávit prohlídkou vesnice a povídáním s krajany, prohlídkou tamních kostelů - katolického i baptistického, procházkou do místa zdejšího původního osídlení - Svaté Elizatety, k vápencovému skalnímu mostu Kulhavá skála a jeskyni Vranovec, ... nebo na vyhlídku vysoko nad Dunajem z rozhledem daleko za Dunaj do Srbska. Večer potom odjezd zpět domů. Po Rumunsku přes Maďarsko a Slovensko - příjezd do Brna v nedělních dopoledních hodinách.

Ubytování

Budeme spát hlavně ve vlastních stanech a s vlastními spacáky v lůně malebné rumunské přírody na klidných tábořištích, která se nám osvědčila v letech minulých, většinou v blízkosti českých vesnic. Během zájezdu budeme též 3x nocovat u českých krajanů v Eibenthalu s banátskou polopenzí.

Strava

Kromě již zmíněných 3 dnů v Eibenthalu, kdy okusíte nefalšovanou banátskou stravu, je stravování po zbylou dobu zájezdu z vlastních či dokoupených zásob.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 10 denní poznávací okružní zájezd bez zajištěného ubytování a stravování (výjimkou je třídenní pobyt v českých rodinách v Eibenthalu, který máte v ceně zájezdu zahrnut). Cílem našeho putování je poznat co nejvíce ze života a zvyklostí českých obyvatel východní části Banátu, jak se nazývá tato část Rumunska. Na své si ale přijdou i milovníci pěkné a neporušené přírody, v programu zájezdu je na každý den přichystán výlet. Celý program je zkrátka postaven tak, aby zájezd v pohodě zvládl každý průměrně zdatný účastník. Zájezd není příliš fyzicky náročný, je veden v “pohodovém” duchu.

Další info

Očkování
Do žádné ze zemí, které navštívíme, se nevyžadují zvláštní očkování, ale není na škodu zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu

Kapesné
Pro balkánské výpravy jsou nejvhodnějším platidlem EURa, které pak vyměníme na RONy na hranicích. Na suvenýry a potraviny nám bude v pohodě stačit cca 40 EUR.

Cestovní doklady
Jelikož je Rumunsko od 1.1. 2007 v EU, stačí vám pro tuto cestu platný OBČANSKÝ PRŮKAZ. Pokud jej nemáte, vezměte si pas. Pro případ ztráty cestovního dokladu si zvlášť zabalte 1 fotografii pasového formátu a xerokopii s vašimi identifikačními údaji.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Aktuální informace o podmínkách pro cestování najdete zde.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Hory Bosny a Hercegoviny

Hory Bosny a Hercegoviny

10. 7. - 21. 7. 2024 Chci to vidět
Transylvánie II

Transylvánie II

16. 8. - 25. 8. 2024 Chci to vidět