Malý Tibet leží v nejsevernějším cípu Indie a je posledním místem na s">

Benefiční tibetská medicína

Za zážitky bez obav

Benefiční tibetská medicína

13 dní / 49 900 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

28. 7. - 9. 8. 2024
č. zájezdu: 224396E-01
cena 49 900 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

filosofie tibetské medicíny a propojení s buddhismem

V rámci pětidenního kurzu ve vesnici Mulbekh se projdete s tibetským doktorem po kopcích, nasbíráte bylinky a vyrobíte z nich vlastní medicínu. Bude vám představena filozofie tibetské medicíny a jak je propojena s buddhismem. Praktickým procvičováním se seznámíte s diagnostickými a léčebnými metodami. Pokud to bude možné, navštívíte laboratoř tamního lékaře, popřípadě se sejdete s šamanem/orákulem. Celé to bude dávat smysl, protože cesta je sociálním podnikáním místní školy, která si tím přivydělává na bezplatné vzdělání pro nejchudší nebo stavbu nových školních budov. 

Absolvováním kurzu významně podpoříte školu v Mulbekhu, kterou finančně podporuje nezisková organizace Himálajský patron dříve Brontosauři v Himálajích.

Cena zahrnuje

 • zpáteční letenku Praha – Delhi a vnitrostátní zpáteční letenku Delhi - Leh ( do ceny 22.000 Kč)
 • transfer, pronájem aut na místě
 • 4x ubytování v turistickém hotelu v hlavním městě Leh a 6x v Mulbekhu ve školním internátu
 • prohlídku hlavního města, kurz a kulturní program ve vesnici Mulbekh
 • stravování v průběhu kurzu ve vesnici Mulbekh (snídaně, obědy a večeře)
 • dar na podporu školy v Mulbekhu 14 400 Kč
 • doprovod místního anglicky mluvícího průvodce (bude-li nutný překlad, organizace se pokusí zajistit překladatele)

Cena nezahrnuje

 • program v Delhi na zpáteční cestě a 1x možnost ubytování (ubytování lze zvolit individuálně)
 • stravování v Delhi a v průběhu přesunu do vesnice Mulbekh (odhadovaná částka 2 500 Kč celkem)
 • vízum cca 700 Kč (25 USD)
 • pojištění (cca 1 690 Kč)

Videa

Program zájezdu

1.-5. den

Odlétáte z Prahy a následující den přiletíte do hlavního města Ladakhu Leh. Po tři dny se budete postupně aklimatizovat. Účastníci polovinu dne odpočívají a polovinu dne absolvují poznávací program v hlavním městě a okolí. Pátý den pojedete autem z hlavního města Leh do vesnice Mulbekh, po cestě se zastavíte v některém z tamních klášterů. Po příjezdu se ubytujete, odpočinete si a připravíte se na začátek kurzu.

6.-10. den

Plně se ponoříte do studia tibetské medicíny přímo ve vesnici. Program je kombinací přednáškových sekcí dlouhých přibližně dvě až čtyři hodiny a poznávacího programu po okolí. Součástí výuky medicíny je i výlet do odlehlé vesnice Sapi, kde budete poznávat a sbírat tamní byliny. Z nich si budete další dny kurzu vyrábět tibetskou medicínu. Navštívíte autentickou malou laboratoř lokálního tibetského doktora, popřípadě se setkáte s místním orákulem / šamanem, který léčí tamní obyvatele. Vše bude kombinováno s návštěvami lokálních klášterů, vesnických oslav nebo společným posezením s tamními učitelkami.
Program nejde přesně dopředu stanovit, protože bude reflektovat aktuální dění na vesnici. Nejedná se o turistické atrakce – je tedy garantována autentičnost, ale ne dostupnost „za každého počasí“.
Podrobný popis kurzu naleznete v sekci "Další info".

11.-13. den

Rozloučíte se s vesnicí Mulbekh a přesunete se do Lehu, kde vás čeká nocleh. Následující den přeletíte z Lehu do Delhi. V Delhi strávíte celý den a noc. Následující den ráno odletíte z Delhi zpět do Prahy.

Ubytování

Po dobu konání kurzu v Mulkbehu budete nocovat v místním moderním školním internátu. Účastníci zde bydlí v pokojích maximálně po čtyřech (je možné bydlet i po jednom, pokud bude dostatek volných pokojů). Po dobu pobytu v Lehu a Delhi budete nocovat v turistických hotýlcích. Ubytování v Delhi není zahrnuto v ceně a tak záleží na vašem rozhodnutí. Namísto hotelu se můžete na celou noc ponořit do ruchu indického velkoměsta.

Strava

V průběhu kurzu je zajištěna místní plná penze. Pouze po dobu pobytu v Lehu a Delhi bude stravování ve vlastní režii. Některé turistické hotely nabízí ubytování včetně snídaně. Ceny jídla v Indii jsou velice příznivé.

Doprava

Doprava je zajištěna letecky. V ceně zájezdu je zahrnuta zpáteční letenka Praha - Delhi a vnitrostátní letenka Delhi - Leh v maximálním nákladu do 22 000 Kč.

Nástupní místo: Leh, Indie
Přelet: Leh - Delhi
Výstupní místo: Delhi, Indie

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 13-denní zájezd spojený s poznáváním himalájských oblastí, proložený studiem tibetské medicíny. Veškeré přesuny budou probíhat místním dopravními prostředky, takže se nemusíte bát, že půjde o náročnou turistiku. Jediným úskalím může být překonání výškové nemoci, avšak první 3 dny proběhne aklimatizace, při níž si na vyšší polohu zvyknete.

Další info

Na tento benefiční program nelze uplatnit žádná sleva. Není možné jej hradit (ani částečně) dárkovými šeky, vouchery či jinými benefičními kartami.

Skupina
Akce je kompletně organizována neziskovou organizací Himálajský patron dříve Brontosauři v Himalájích.

Akce není běžná turistika, podobu programu tudíž nelze garantovat.
Akce se organizuje v optimálním počtu od 6 - 12 účastníků.

Program kurzu
Cílem kurzu je nabídnout účastníkům základní přehled o tibetské medicíně.

 • Získáte základní přehled o tibetské medicíně, jak je filozofie propojena s buddhismem, jaké jsou diagnostické a léčebné metody
 • Naučíte se zpracovat tamní byliny do doplňku stravy pro pokrytí specifických zdravotních problémů.
 • Praktickým zkoušením sami na sobě si vyzkoušíte diagnostické a léčebné metody – zkusíte si například měření pulsu na třech bodech každého zápěstí atd.
 • Uvidíte naprosto autentickou (ne-aranžovanou pro turisty) podobu tibetské medicíny na vesnici v Malém Tibetu.​
Protože je velmi zajímavé, jak je Tibetská medicína prostoupena všemi vrstvami společnosti, účastníci se seznamují se všemi dalšími aspekty života na himálajské vesnici.

Například ráno budete mít přednášku o propojení buddhismu a tibetské medicíny – například jak moje chování, které je/není v souladu s buddhistickým učením ovlivňuje můj zdravotní stav. Odpoledne se vydají krásnou pěší procházkou mezi domy a poly do místního ženského kláštera, kde si dají oběd s tamními mniškami a proberou s nimi proč jak se dostaly do kláštera, popřípadě co to pro ně znamená – tj. zaměří se hlavně na společenskou stránku buddhistického náboženství. Odpoledne si dají v kláštere další lekci týkající se medicíny.

V případě doplňkového programu ke kurzu tibetské medicíny si mohou zájemci vybrat návštěvu tamních klášterů nebo posvátných míst. Doporučujeme návštěvu zdejších domácností, popřípadě ideálně v moment, kdy jde dům vysvětit tamní mnich. Plánované jsou také procházky a výlety v okolí vesnice. Návštěva tibetského doktora nebo šamana. Bude možnost zapojit se do jakéhokoliv dění na vesnici, což mohou být vesnické oslavy nebo festivaly, piknik s dětmi ze školy, vaření s učitelkami ze školy atd.

Součástí programu je celodenní cesta do vesnice odlehlé Sapi. Zde budou účastníci sbírat s doktorem bylinky, budou se je učit poznávat a budou si povídat o jejich pozitivních účincích. Byliny další dny použijí pro výrobu tibetské medicíny, kterou si budou odvážet domů.

Účastníci si budou zkoušet léčebné metody sami na sobě. Kurz tedy není jenom stereotypním nabýváním vědomostí, ale je snaha jej udělat co nejvíce interaktivní. Například tibetská medicína měří pulz na šesti místech, dvěma metodami a diagnostikují tři typy pulsu. Což znamená, že mají 36 typů informací, které umí vyčíst z vašeho pulsu … chvíli to trvá, než se účastníci naučí vzájemně na sobě poznat aspoň tři typy pulsu.

K vědomostem o medicíně zažijete navíc autentickou himálajskou vesnici, kde vás obyvatelé pozdraví Ahoj, na požádání zazpívají To ta Heľpa, popřípadě vás seznámí s místním klukem, kterému všichni říkají Jarda Jágr a který má doma dres podepsaný od skutečného Jaromíra Jágra s věnováním pro Lobsanga.

Program akce je schválně napsaný neurčitě, protože o jeho podobě se bude rozhodovat operativně teprve na základě toho co se bude ve vesnici právě dít. Například nelze garantovat setkání s orákulem nebo návštěvu místní (vesnické) laboratoře tibetského doktora. Tibetský doktor a orákulum tam jsou pro vesničany a ne pro turisty. Pokud bude zrovna orákulum na nějaké vzdálené oslavě nebo místní tibetský doktor bude sbírat bylinky, setkání s nimi nepůjde zařídit.

Všichni zúčastnění budou mít snahu, aby se vám pobyt líbil, abyste na něj v dobrém vzpomínali a abyste zůstali se školou v dlouhodobém kontaktu.

Kurz probíhá v podpořené škole. Vyučování probíhá v hale školního internátu.

Kombinace s ostatními benefičními cestami do Indie.
Účast můžete kombinovat s ostatními benefičními cestami. Cena bude nižší než uvedená cena na webu – ceny na webu obsahují letenky. O kolik bude cena nižší organizace stanoví až budete znát jaké cesty chcete kombinovat.

Počasí
Letní počasí ve vysokohorské oblasti indického Ladakhu je charakteristické suchem a horkem. Naštěstí je vzdušná vlhkost minimální a tudíž se tyto teploty dají snést podstatně snadněji, než by se mohlo na první pohled zdát. Teploty jsou v srpnu velmi příznivé - v oblasti Lehu průměrně min. 10°C / max. 24°C. Vzhledem k nadmořské výšce je však třeba počítat s velkou proměnlivostí počasí během dne.

Cestovní doklady a vízum

Budete potřebovat cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po opuštění Indie s platným turistickým vízem. Pro cestu do Indie potřebují občané ČR vízum, které se vyřizuje elektronicky za poplatek cca 700 Kč (25 USD).

Očkování
Ladakh spadá do pásma výskytu zdravotního rizika, doporučují se běžné očkování proti hepatitidě A/B, meningitidě a břišnímu tyfu (v Indii). Základní sadu očkování je nutné zahájit minimálně jeden měsíc před odletem do oblasti. Podrobnější informace získáte ve specializovaných centrech zaměřených na cestovní medicínu, např. www.ockovani-zahranici.cz

Lektor kurzu/průvodce
Kurz bude veden uznávaným místním lektorem, který hovoří anglicky. Pan doktor Tsewang Smanla je sedmou generací rodinné tradice tibetských lékařů. Již po 35 let je aktivním praktikujícím doktorem. Po 10 let vedl neziskovkou organizaci, která usilovala o udržení tradice tibetské medicíny v Malém Tibetu a její sblížení a stanovení předností vůči alopatické léčbě. Pan Tsewang je jediným lékařem z Malého Tibetu, který úspěšně provozuje svou praxi v šesti evropských zemích (Německo, Anglie, Švýcarsko, Rakousko, Česko a Slovensko), kde léčil již 3500 pacientů. 
Po celou dobu zájezdu bude skupina doprovázena také místním anglicky mluvícím průvodcem (bude-li nutný překlad, organizace se pokusí zajistit překladatele).

Termíny

28. 7. - 9. 8. 2024
č. zájezdu: 224396E-01
cena 49 900 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.