Benefiční kurz buddhismu

Za zážitky bez obav

Benefiční kurz buddhismu

13 dní / 49 900 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

23. 6. - 5. 7. 2024
č. zájezdu: 224396A-01
cena 49 900 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

čerpání moudrosti buddhismu v horách indického Ladakhu

Malý Tibet leží v nejsevernějším cípu Indie a je posledním místem na světě, kde zůstává tibetská kultura nepotlačena. Ve spolupráci s místní školou a uznávaným buddhistickým učitelem vám nabízíme zcela unikátní příležitost načerpat moudrost buddhismu přímo v odlehlé vesničce Mulbekh, v srdci Ladakhu. V rámci kurzu se seznámíte se základy buddhistické filozofie, praxe a symboliky. Ve volných chvílích vás místní obyvatelé provedou po tamních klášterech a svatých místech. Navštívíte šamana nebo tibetského doktora, abyste nasáli prostoupení buddhismu všemi aspekty společnosti. Zůčastníte se vesnické veselice, navštívíte místní rodiny nebo se naučíte dělat tamní jídlo. S místními obyvateli budete dělat cokoliv co vás přiblíží k autentické podobě jejich kultury. Celé to bude dávat smysl, protože cesta je sociálním podnikáním místní školy, která si tím přivydělává buď na bezplatné vzdělávání pro nejchudší nebo na stavbu nových školních budov.


Absolvováním kurzu významně podpoříte školu v Mulbekhu, kterou finančně podporuje nezisková organizace Himálajský patron dříve Brontosauři v Himálajích.

V ceně zájezdu je plná penze po dobu konání kurzu!

Cena zahrnuje

 • zpáteční letenku Praha – Delhi a vnitrostání zpáteční letenku Delhi - Leh (orientační cena zpáteční letenky včetně vnitrostátního přeletu je do 22.000 Kč)
 • transfer, pronájem aut na místě
 • kurz buddhismu, prohlídku hlavního města a kulturní program ve vesnici Mulbekh
 • 4x ubytování v turistickém hotelu v hlavním městě Leh a 6x v Mulbekhu ve školním internátu
 • stravování po dobu kurzu ve vesnici Mulbekh (škola zajišťuje snídaně, obědy, večeře)
 • příspěvek na provoz místní školy v Mulbekhu ve výši 14 400 Kč
 • prohlídku hlavního města Leh, kurz a kulturní program ve vesnici Mulbekh
 • doprovod místního anglicky mluvícího průvodce (bude-li nutný překlad, organizace se pokusí zajistit překladatele)

Cena nezahrnuje

 • program v Delhi na zpáteční cestě z Ladakhu a 1x možnost ubytování (ubytování je možné si zvolit individuálně)
 • stravování v Delhi a v průběhu přesunu do vesnice Mulbekh
 • vízum cca 700 Kč (25 USD)
 • pojištění cca 1 690 Kč

Videa

Program zájezdu

1.-5. den

Odlet z Prahy a následující den přílete do Lehu, kulturního i náboženského centra indického LADAKHU v srdci HIMÁLAJÍ. Ubytujete se a tři dny si dopřejete klidnou aklimatizaci = přivyknutí na nezvyklou nadmořskou výšku. Vždy budete polovinu dne odpočívat a druhou polovinu poznávat krásy hlavního města a jeho okolí. Pátý den se autem vydáte z hlavního města Leh do horské vesnice Mulbekh, jíž vévodí 1200 let stará desetimetrová socha Buddhy vytesaná do kamene. Po cestě se ještě zastavíte v některém z tamních klášterů. Po příjezdu do vesnice se ubytujete a začnete se připravovat na začátek kurzu.
Výuka kurzu buddhismu je zde úplně výjimečná událost podpořená místními duchovními autoritami jako výraz vděku za podporu rozvoje místní školy. V průběhu kurzu bude vysvětlena buddhistická filozofie a jak si ji správně vyložit, naučíte se základní meditační techniky a význam buddhistické symboliky.

6.-10. den

V tyto dny se budete plně věnovat studiu. Program kurzu buddhismu je kombinací přednáškových sekcí dlouhých cca 2 hodiny a poznávacího programu po okolí. Například po ranní přednášce o filozofii navštívíte a prohlédnete si tamní klášter, kde vám na nástěnných malbách bude vysvětleno kolo života. Večer budete mít druhou dvouhodinovou lekci. Následný den vás čeká hodinový trek kaňonem řeky k posvátným jeskyním, a i zde si zkusíte meditaci. Cestou zpět se zastavíte na návštěvě v domácnosti tibetského doktora (program nelze přesně dopředu stanovit, bude reflektovat na aktuální události ve vesnici).
Vzhledem k faktu, že se nejedná o turistické atrakce, je sice garantována autentičnost, ne ale dostupnost „za každého počasí“.

11.-13. den

Rozloučíte se s vesnicí Mulbekh a přesunete se na předposlední nocleh do Lehu. Následující den přeletíte letadlem do Delhi (Dillí), největšího města Indie, kterým protéká jedna z nejposvátnějších řek Jamuna. Zde také strávíte poslední noc a den. Odtud v ranních hodinách odletíte zpět do ČR.

Ubytování

Po dobu konání kurzu v Mulbekhu budete nocovat v místním moderním školním internátu. Účastníci zde bydlí v pokojích maximálně po čtyřech (je možné bydlet i po jednom, pokud bude dostatek volných pokojů). Po dobu pobytu v Lehu a Delhi budete nocovat v turistických hotýlcích. Ubytování v Delhi není zahrnuto v ceně a tak záleží na vašem rozhodnutí. Namísto hotelu se můžete na celou noc ponořit do ruchu indického velkoměsta.

Strava

Během kurzu bude zajištěna místní plná penze. Pouze po dobu pobytu v Lehu a Delhi bude stravování ve vlastní režii. Některé turistické hotely nabízí ubytování včetně snídaně. Ceny jídla v Indii jsou velice příznivé.

Doprava

Doprava je zajištěna letecky. V ceně zájezdu je zahrnuta zpáteční letenka Praha - Delhi a vnitrostátní letenka Delhi - Leh v maximálním nákladu do 22 000 Kč.

Nástupní a výstupní místo: Leh, Indie
Přelet: Leh - Delhi
Výstupní místo: Delhi, Indie

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 13-denní zájezd spojený s poznáváním himalájských oblastí a meditací nejen v klášteře. Veškeré přesuny budou probíhat místními dopravním prostředky, takže se nemusíte bát, že půjde o náročnou turistiku. Jediným úskalím může být překonání výškové nemoci, avšak první 3 dny proběhne aklimatizace, při níž si na vyšší polohu zvyknete.

Další info

Na tento benefiční program nelze uplatnit žádná sleva. Není možné jej hradit (ani částečně) dárkovými šeky, vouchery či jinými benefičními kartami.
 
Skupina
Akce je kompletně organizována neziskovou organizací Himálajský patron dříve Brontosauři v Himálajích.
Akce je určena pro komorní skupinu, díky které si plně vychutnáte atmosféru místa a můžete využívat místních dopravních prostředků. Akce se organizuje v optimálním počtu od 6–12 účastníků.

Program kurzu
Cílem kurzu je nabídnout účastníkům základní přehled o buddhismu, tj. filozofie, praxe a symbolika. Protože je velmi zajímavé, jak je buddhismus prostoupen všemi vrstvami společnosti, účastníci se seznamují se všemi dalšími aspekty života na Himálajské vesnici.

Například ráno budou mít účastníci dvě hodiny přednášku o základech buddhistické filozofie – např. čtyři ušlechtilé pravdy, koncept ne-já, pět agregátů (phung po), karma a znovuzrození a závislé vznikání atd. Odpoledne se vydají krásnou pěší procházkou mezi domy a poli do místního ženského kláštera, kde si dají oběd s tamními mniškami a proberou s nimi proč a jak se dostali do kláštera, popřípadě co to pro ně znamená – tj. zaměří se hlavně na společenskou stránku buddhistického náboženství. Odpoledne si dají v kláštere další lekci ohledně kola života.

V případě doplňkového programu ke kurzu buddhismu si mohou účastníci vybrat návštěvu tamních klášterů nebo posvátných míst. Návštěvu tamních domácností, popřípadě ideálně v moment, kdy jde dům vysvětit místní mnich. Procházky a výlety v okolí vesnice. Návštěva tibetského doktora nebo tamního šamana. Zapojení se do jakéhokoliv dění na vesnici což mohou být vesnické oslavy nebo festivaly, piknik s dětmi ze školy, vaření s učitelkami ze školy atd.

K vědomostem o buddhismu zažijete navíc autentickou himálajskou vesnici kde vás tamní obyvatele pozdraví Ahoj, na požádání zazpívá To ta Heľpa, popřípadě vás seznámí s místním klukem, kterému všichni říkají Jarda Jágr a který má doma dres podepsaný od skutečného Jágra s věnováním pro Lobsanga.

Kurz probíhá v podpořené škole. Vyučování probíhá v hale školního internátu.

Kombinace s ostatními benefičními cestami do Indie
Účast můžete kombinovat s ostatními benefičními cestami. Cena bude nižší než uvedená cena na webu – ceny na webu obsahují letenky. O kolik bude cena nižší organizace stanoví až bude znát jaké cesty chcete kombinovat.

Počasí
Letní počasí ve vysokohorské oblasti indického Ladakhu je charakteristické suchem a horkem. Naštěstí je vzdušná vlhkost minimální a tudíž se tyto teploty dají snést podstatně snadněji, než by se mohlo na první pohled zdát. Teploty jsou v srpnu velmi příznivé - v oblasti Lehu průměrně min. 10°C / max. 24°C. Vzhledem k nadmořské výšce je však třeba počítat s velkou proměnlivostí počasí během dne.

Cestovní doklady a vízum
Budete potřebovat cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po opuštění Indie s platným turistickým vízem. Pro cestu do Indie potřebují občané ČR vízum, které se vyřizuje elektronicky za poplatek cca 700 Kč (25 USD).

Očkování
Ladakh spadá do pásma výskytu zdravotního rizika, doporučují se běžné očkování proti hepatitidě A/B, meningitidě a břišnímu tyfu (v Indii). Základní sadu očkování je nutné zahájit minimálně jeden měsíc před odletem do oblasti. Podrobnější informace získáte ve specializovaných centrech zaměřených na cestovní medicínu, např. www.ockovani-zahranici.cz

Lektor kurzu / průvodce
Kurz bude veden uznávaným místním učitelem, který hovoří anglicky. Celý zájezd bude doprovázen místním anglicky mluvícím průvodcem (bude-li nutný překlad, organizace se pokusí zajistit překladatele).

Články

Podobné zájezdy

Severní Indie

Severní Indie

6. 12. - 20. 12. 2024 Chci to vidět