Expediční Šar Planina a Korab

Za zážitky bez obav

Expediční Šar Planina a Korab

10 dní / 7 900 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

2. 8. - 11. 8. 2024
č. zájezdu: 224813-01
cena 7 900 Kč
VYPRODÁNO
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

aneb Žutovi (v originále der Schutovi) v patách

Makedonie, Kosovo a Albánie – země, jejichž styčným bodem je korabsko-šarský horský systém. Jedinečný hřeben více jak dvoutisícových hor, který přímo svádí k toulání krajinou dechberoucích výhledů na okolní horstva. V těchto majestátních horách nás čeká neuvěřitelná kombinace divoké krajiny, malebných pastvin, horských jezer a průzračných bystřin, východy slunce nad rosou zmáčenými loukami i noci s hvězdami na dosah ruky.
Divokou přírodu pak doplňují svérázní pohostinní domorodci, kteří vyhánějí v létě stáda do hor. Na jejich salaších ochutnáme ovčí sýr, pálenku nebo místní med a vyslechneme dobrodružné zkazky z dob, kdy v horách řádil Žut a jeho bandité.
Vystoupáme na nejvyšší hory Makedonie, Kosova i Albánie, ale především si užijeme pohodové toulání cestou necestou. V malé skupině strávíme přes týden v jednom z nejhezčích a díkybohu opomíjeném koutu Balkánu. Těšíme se na Vás.

Cena zahrnuje

  • dopravu furgony do hor a z hor
  • dopravu autobusem ze Skopje na letiště
  • 1x hostel, 8x tábořiště
  • Průvodce
  • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
  • zákonné pojištění CK
  • Eurokrém

Cena nezahrnuje

  • zpáteční letenku v ceně od cca 5.500 Kč
  • vstupenky na divadelní představení Žut (v originále der Schut)

Průvodci

Martin "komár" Hessler

2. 8. - 11. 8. 2024 / č.zájezdu 224813-01

Neřekne se mu jinak než Komár - neptejte se ho proč, stejně vám to nepoví. U Kudrnů se vyskytnul v roce 2009 o od té doby ho zajímá vše, co se točí kolem zájezdů. Za svou kudrnovskou kariéru se podílel na přípravě více než patnácti nových zájezdů. Komárovo srdce buší pro Balkán. Nezáleží na tom, ...

Dozvědět se více

Kamila Hrubá

2. 8. - 11. 8. 2024 / č.zájezdu 224813-01

Už od dětství zapálená pro Himálaj, východní nauky, hory a přírodu. Nezahálí a svůj sen žije naplno. Při ročním pobytu v odlehlé nepálské vesnici mohla poznat každodenní život prostých venkovanů, při půlročním studiu jógy a hry na sitár v indickém Váránasí okusit chuť posvátného města hinduistů, ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

Z letiště Skopje vyrazíme furgony do orientálně laděného městečka Tetovo pyšnící se Malovanou mešitou. Dokoupíme poslední drobnosti a vydáme se na osmidenní přechod Šar Planiny a Korabu, který začneme v lyžařském středisku Popova Šapka.

2. den

S civilizací za zády zamíříme k nejvyšším vrcholům Šar Planiny: Bakardanu, Turčinu a Titovu Vrvu (2.747 m) nocovat již budeme na makedonsko-kosovské hranici.

3. - 4. den

Stezky nás povedou letními loukami pod nejvyšší horu Kosovo Maja Rudoku (2.658 m) a do nejjižnějšího cípu Kosova obývaného slovanským etnikem Goranů a k trojmezí Kosova, Severní Makedonie a Albánie.

5. - 6. den

Po loukách porostlých stříbrným kavylem vystoupáme do sedla Korabská Vrata, kterými vedly pašerácké stezky a vystoupáme pod Golem Korab (2.764 m), nejvyšší horu Severní Makedonie a Albánie.

7. - 8. den

Turisticky málo navštěvovaný jižní díl Korabu nás pak odmění pohodovými i dramatickými pasážemi s vodopády, skalisky i pohodovými horskými loukami. K tomu stáda ovcí, salaše, večerní pohoda u ohně.

9. den

Sestoupíme z nejjižnějších skalnatých vrcholků korabského pohoří do bukových lesů a dolů do města Debar, kde již zcela převládá albánský živel. Najaté furgony nás pak převezou do Skopje, kde si užijeme tradiční obžerství, které provází zakončení každého horského přechodu, v kulisách balkánského sochařsko-urbanistického bizáru.

10. den

Odjezd na letiště ve Skopje.

Ubytování

Nocovat budeme 1x v hostelu a 8x na tábořištích ve volné přírodě ve vlastních stanech a spacácích. Rozhodně nečekejte žádný velký komfort. Většinou budeme moc rádi, když narazíme na studenou vodu. Na tábořištích se budeme muset spokojit s mytím v potoce či jezeru. Téměř vždycky mají zdroj pitné vody. Nemáte-li vlastní vybavení na kempování, můžete si ho vypůjčit v naší půjčovně.

Strava

Stravování je po větší část zájezdu z vlastních zásob, protože kromě pastevců a ovcí téměř nepotkáme živé duše. V průběhu přechodu Šar Planiny se do civilizace vůbec nedostaneme, v horách budeme tedy odkázáni na zásoby, které si sem přineseme. Bude se tedy určitě hodit také vybavení na vaření. Většinu času se budeme pohybovat nad hranicí lesa a vaření na ohni nebude možné. Po domluvě bude možné objednat si na začátek túry šroubovací plynové kartuše, které průvodce zakoupí v předstihu ve Skopje.

Doprava

Cestu do/z hor absolvujeme místními furgony. Odletový den pojedeme na letiště místní dopravou. Pohyb v horách pak bude na našich končetinách.

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášen dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek.
Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Přílet/Odlet: Skopje

Let může být s 1 přestupem. Snažíme se primárně nabízet lety z Prahy, ale někdy bývá zajímavější varianta i z Vídně.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 10denní zájezd na Balkán, jehož podstatnou část tvoří poměrně náročný přechod Šarsko-korabského horského systému na pomezí Severní Makedonie, Kosova a Albánie. Jednotlivé etapy přechodu jsou plánovány okolo (15 km) a obvykle je nelze zkracovat, pokud bude odpoledne čas, lze si přidat výstup na některý z okolních vrcholků (Korab, Maja Rudoka, Titov Vrv), což lze podniknout nalehko poté, co zatáboříme. Většina trasy vede v nadmořské výšce nad 2.000 m. Šarplaninská část trasy jde více po travnatých loukách nad hranicí lesa. Na Korabu se začnou být hory více skalnaté a kamenité.
Program zájezdu je naplánován tak, aby byl přiměřený čas na odpočinek během túr, kochání se přírodními scenériemi, focení a zároveň aby byla rezerva pro případ špatného počasí. Expediční charakter zájezdu zároveň umožňuje jistou flexibilitu v tom, kam dojdeme, než hory definitivně opustíme.

Další info

Počasí
Jedná se o jedny z nejvyšších hor Balkánu. Počasí můžeme očekávat velmi proměnlivé od slunných dní s pálícím sluncem až po mlhu a chladné deštivé dny. Jistotou jsou chladné večery a noci – často budeme nocovat ve výšce nad 2.000 m.

Voda
Pitnou vodu bude možné doplnit každý den. Není potřeba nosit nějaké filtry či látky na čištění vody.

Cestovní doklady
Na cestu do navštívených zemí budete potřebovat občanský průkaz.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

2. 8. - 11. 8. 2024
č. zájezdu: 224813-01
cena 7 900 Kč
VYPRODÁNO
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

7 důvodů, proč mám rád Makedonii

Tomáš Vaníček, Dan Ševčík, Doda Sommerová, Martin Komár Hessler

Dost často se mě lidé při zájezdech, promítáních a při jiných akcích ptají, kterou zemi a které místo mám na světě nejraději, kde ...

více

Podobné zájezdy

Gruzie expedičně s výstupem na Kazbek

Gruzie expedičně s výstupem na Kazbek

27. 7. - 9. 8. 2024 Chci to vidět