Grónsko - unikátní arktická expedice

Za zážitky bez obav

Grónsko - unikátní arktická expedice

15 dní / 128 500 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

18. 8. - 1. 9. 2025
č. zájezdu: 225843-01
cena 128 500 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Po ledových březích Sermiliku do srdce arktické divočiny východního Grónska

Grónská turistika ve své nejdivočejší podobě, vedoucí hluboko do jedněch z nejodlehlejších a nejkrásnějších terénů ve východním Grónsku, těžce přístupná a málo navštěvovaná oblast. Naše soběstačnost nám umožní prozkoumat region, který je jinak uzavřen obrovským množstvím ledovců, které brání přístupu lodí. Strávíme dva týdny mezi ledovci, fjordy, alpskými vrcholy a arktickou tundrou a budeme sledovat lineární trasu k horním ledovcovým tokům Sermiliku, pak do vnitrozemí skrz vysoké vrcholy Kaledonských Alp. Tato expedice představuje několik týdnů ponoření se do divoké země, kdy budeme tábořit s výhledem na rozlehlá pole plovoucích ker, držet medvědí hlídky a pozorovat divokou zvěř, sbírat brusinky, při troše štěstí chytat siveny a nahlížet na arktický ekosystém v celé jeho složitosti.
Plánování a příprava expedice probíhá ve spolupráci s týmem grónských horských vůdců Pirhuk. Na zájezdu s vámi bude česky mluvící průvodkyně, která se, mimo jiné, zúčastnila a úspěšně prošla Polar Medicine Course v Norsku, poskytované společností World Extreme Medicine.

Cena zahrnuje

 • 1x ubytování na horské chatě
 • polopenzi v rámci ubytování na horské chatě + čerstvá strava po návratu z treku
 • veškerou stravu na trek (dehydrované jídlo, sušené ovoce, ořechy, sladkosti, káva atp.)
 • palivo do vařičů
 • charterovou loď - Kulusuk do výchozího bodu
 • charterovou loď - Kulusuk do Tasiilap Nua (doplnění zásob v polovině trasy)
 • půjčení zbraně a střeliva na ochranu proti polárním medvědům
 • bezpečnostní instruktáž v problematice polárních medvědů
 • zkušeného průvodce
 • každodenní předpověď počasí a monitoring
 • satelitní telefon/InReach
 • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
 • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

 • zpáteční letenku (orientační cena cca 35.000,- Kč - cena letenky v průběhu roku kolísá, závisí na době jejího pořízení)
 • osobní expediční vybavení
 • jakékoli další výdaje způsobené nepředvídatelnými okolnostmi nebo změnami v plánovaném itineráři (např. zpožděné lety, extra logistika a ubytování)

Průvodci

Svatava Spěváčková

18. 8. - 1. 9. 2025 / č.zájezdu 225843-01

Holka ze Šumavy, úsměv od ucha k uchu. Ráda chodím po horách, ať už dálkové treky nalehko, nebo přechody s těžkým batohem nabaleným špekem a sýrem. Ještě raději přejíždím zasněžené pláně na lyžích s polárními boby, tzv. pulkami a spaním na sněhu ve stanech či bivacích (vyhřátou chatičkou však ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. - 2. den

Přílet do Kulusuku. Ze štěrkové přistávací dráhy se pěšky přesuneme skrz tundru, na 30 min vzdálenou horskou chatu, základnu Pirhuku. Zavazadla nám budou přepravena čtyřkolkou. Podrobněji probereme plány, předpovědi počasí a také nafasujeme veškeré vybavení, včetně jídla a paliva. Uděláme, co se dá, a po vydatné večeři se uložíme k pohodlnému
spánku v chatě. Ráno projdeme kontrolou vybavení a dokončíme balení, než se nalodíme na výkonný expediční motorový člun a vyrazíme vstříc divočině. Z paluby budeme bedlivě sledovat množství velryb, které se v těchto fjordech živí, zatímco budeme proplouvat kolem ledovcových ker.

3. - 14. den

Naše trasa začíná poměrně pozvolna, po březích potoka, ve kterém možná zahlédneme arktické siveny. Mineme jezero (není vyznačeno na základní mapě pokrývající tuto oblast) a sestoupíme ke staré rybářské osadě Tunuumi, která je využívána po stovky let. Poté, co dorazíme k Sermiliku, vydáme se podél severního pobřeží. V této části je fjord naplněn obrovským množstvím ledu, od ker dlouhých mnoho stovek metrů, až po malé kousky ledové tříště, které při odlivu uvíznou na pobřeží. Vzdálené západní křídlo fjordu je zaplaveno Grónským ledovým příkrovem. Tato ledová čepice je po Antarktidě druhá co do velikosti.
Terén, kterým budeme postupovat, je složitý a členitý. Někdy je možné sledovat příliv a odliv, jít po plážích mezi ledovými krami, ale často také nabereme výšku nad mysy a strmějším terénem. Na nejsložitějších úsecích urazíme za celý den maximálně 10 km.
Zhruba v polovině trasy zamíříme na východ. Přes povodí k pramenům Qingertivaq, abychom si vyzvedli zásoby a doplnili tak proviant na zbývající část expedice. Prozkoumáme bohatý systém údolí Tasiilap Nua, plný potůčku a prosperující tundry. Všímavé oko snad zahlédne i sokola stěhovavého. Opět se vrátíme do Sermilik fjordu, kde nás čeká klíčový bod trasy - strmý úsek pobřeží, kde je nutné zvýšit pozornost po složité traverzové linii. Potom musíme načasovat, zároveň s odlivem, přechod proudu ledovcové řeky, abychom dosáhli našeho nejsevernějšího bodu. Led Sermiliku necháme za sebou, nabereme výšku a překročíme průsmyk, než se vydáme do hlubokého údolí, které protíná vysoké věže Kaledonských Alp a velké stěny Fox’s Jaw. Po proudu dalšího potoka, proplétajícího se dnem údolí, se dostaneme k povodí fjordu Ammassalik, kde naše impozantní cesta končí. Ještě jednou strávíme noc ve fjordech, s výhledem na jižní hornaté pobřeží kolem Kulusuku.

15. - 16. den

Poslední ráno nás loď Aqqaluk dopraví zpět do chaty, kde se osprchujeme teplou vodou, posilníme čerstvým jídlem a odpoledním odpočinkem, než se vydáme na krátkou procházku zpět na přistávací dráhu, k večernímu letu zpět na Island. Poslední naší společnou cestou bude letecký návrat domů.

Ubytování

První noc se vyspíme pohodlně na postelích na chatě. Všechny ostatní noci budeme tábořit na úžasných místech a držet medvědí hlídky. I když setkání s ledními medvědy je v tomto ročním období vysoce nepravděpodobné, je potřeba se chovat s extrémní opatrností; průvodce ponese pušku a na základně v Kulusuku projdeme podrobnou instruktáží o bezpečnostních opatřeních, aby se každý mohl plně podílet na ochraně polárních medvědů i týmu. Nocovat budeme ve vlastních stanech a spacácích. Je dobré myslet na povětrnostní podmínky, proto doporučujeme vzít si stan s odolnými tyčkami a kolíky a teplejší spacák (myšleno ne pouze letní). Pozor - počítejte s váhou vašeho stanu i při nákupu letenky s/bez zavazadla.

Strava

Během treku máte v ceně veškerou stravu - dehydrované jídlo, sušené ovoce, sladkosti, káva atp. Na chatě, kde jednou přenocujeme, je v ceně polopenze a po návratu z treku vás na chatě bude čekat čerstvá strava.

Doprava

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Její cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášen dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout. Poletíme přes Island a dále do Grónska s Air Iceland Connect, který zajišťuje pravidelný let do Kulusuku, cesta trvá přibližně 1 hodinu 40 minut.

Nástupní místo: Kulusuk
Výstupní místo: Kulusuk

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd je vhodný pro každého, kdo má zkušenosti s turistikou na těžko a dostatečnou vytrvalost a fyzičku. Denně nás čeká průměrně 6 - 8 hodin chůze pohodlným tempem, procházet však budeme nerovným terénem, ​​od balvanitých polí až po rozsáhlé oblasti drsné tundry a brodění potoků. Někdy je možné sledovat příliv a odliv, procházet se po plážích mezi ledovými krami, ale často také nabereme výšku nad mysy a strmějším terénem. Na nejsložitějších úsecích urazíme za celý den maximálně 10 km.

Vysoký atmosférický tlak z Grónského ledového příkrovu často přináší jasné, stále slunečné dny, ale severovýchodní část oblasti může být zahalena v dešti a větru (mohou hrozit bouře), takže dobrá výbava je nezbytná. Dle časových možností a našeho postupu si budeme/nebudeme moci dovolit pár kratších dní, popřípadě nalehko podniknout jednodenní vrcholovku s divokými výhledy na fjord. Výbavu se proto snažte mít co nejlehčí, protože si vše celou dobu poneseme na zádech.

Další info

Velikost skupiny
Maximální kapacita této skupiny je 6 účastníků + 1 průvodce.

Cestovní doklady
Grónsko je autonomní součástí Dánského království, není však součástí EU a Schengenského prostoru. Občané EU mohou na turistické cesty do 90 dnů cestovat bez víza s platným pasem (cestovat pouze na občanský průkaz se nedoporučuje).

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2-3 týdny před odjezdem.

Termíny

18. 8. - 1. 9. 2025
č. zájezdu: 225843-01
cena 128 500 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Gruzie expedičně s výstupem na Kazbek

Gruzie expedičně s výstupem na Kazbek

27. 7. - 9. 8. 2024 Chci to vidět
Island

Island

4. 8. - 19. 8. 2024 Chci to vidět
Madagaskar expedičně

Madagaskar expedičně

12. 10. - 4. 11. 2024 Chci to vidět
Americké HOKI aneb hory, oblouky, kaňony a indiáni západu USA

Americké HOKI aneb hory, oblouky, kaňony a indiáni západu USA