Gruzie MTB

Za zážitky bez obav

Gruzie MTB

13 dní
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

biková pohoda v Gruzii

Pětitisícové vrcholy, mořské pobřeží, jedinečné památky svébytné kultury, gruzínská kuchyně a mimořádně příjemní lidé. To vše najdeme na území, jako je naše Česko. Výprava do Země pod Kavkazem je fantastickým zážitkem a na kole obzvlášť.

Dobrodružný cyklistický puťák horami Gruzie, to je výzva pro každého nadšeného příznivce horského kola. Tato nádherná země je vklíněná mezi Rusko na severu a Turecko, Arménii a Azerbajdžán na jihu. Naše putování nás provede cestami a stezkami v pohoří Svaneti a Adjara. V deseti etapách projedeme v mapě obrovskou osmičku od severních hranic až k tureckým na jihu. Cesta končí triumfálním dojezdem ke břehům Černého moře. I když jedeme pěkně na lehko, v některých horských etapách dostane zabrat jak kolo, tak i zadnice. Ale každé úsilí je samozřejmě bohatě odměněno velkolepými výhledy gruzínské krajiny. Projedeme nesčetně brodů, dlouhé úseky vystoupáme na nejlehčí převod až do výšky 2.623m v sedle Zagar. Dlouhé sjezdy zase čekají ze sedla Goderdzi do opuštěného údolí řeky Adjarisckali v tureckém pohraničí. Není nad to, občas se jen tak ztratit v horách a omrknout, jak se v poklidu žije daleko od civilizace. Cestou ochutnáme místní chačapuri, chalvu, šašlik ba i čaču. Možná nás překvapí, že i v největší pustině se často naskytne možnost posedět a poklábosit s místními obyvateli a nasávat atmosféru neznámé kultury, daleko za našimi hranicemi. Kolo je k tomuto účelu, jak známo, naprosto dokonalý prostředek.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku v ceně od cca 9.000 Kč (včetně tax) a přepravu kola ve výši cca 2.000 Kč (dle aktuálních sazeb letecké přepravy)

Videa

Program zájezdu

1.–2.

Po příletu do Batumi se setkáme s místním průvodcem a přesuneme se do hotelu. Brzy ráno se hned po snídani vypravíme autobusem směr Zugdidi a odtud na sever do hor. Na etapu vyrazíme až odpoledne z vesnice Khaishi. Po silnici nastoupáme první stovky metrů na úpatí Svaneti. Vystoupáme až do horské vesnice Mazeri, kdes přespíme v penzionu ve výšce 1.620 m. (↔ 55 km, ↑ 1.800 m)

3.–4.

Etapa z Mazeri do Mestie je krom počátečního trailu odpočinková. (↔ 36 km, ↑ 750 m) Po třech silničních etapách se na čas rozloučíme s asfaltem. Vrhneme se do náruče hor po výmolovitých kamenitých cestách, velká nádhera. Po opojném sjezdu následuje samozřejmě výživné stoupání do vesnice Ushguli (2.100m). Tady se ubytujeme a potom se vydáme na obhlídku okolí, kde se naskýtají skutečné fotografické hody. (↔ 45 km, ↑ 1.500 m)

5.–6.

Etapa nás nejdřív zahřeje příjemným stoupáním na nejkrásnější vyhlídku naší cesty. Zasněžené hory od obzoru k obzoru. Odtud se převážně terénem budeme spouštět asi o 2.000 m! (↔ 75 km, ↑ 1.180 m) Z Lentechi pokračujeme silnicí svižně z kopce. Po 9 km hrubším terénem dorazíme k vyhlášenému kaňonu Okatse. Projdeme si okruh po lávce, abychom si způsobili pěknou závrať. Odtud se vydáme po kamením dlážděném chodníku do cíle – parkoviště a občerstvení v příjemném kiosku. Nakládáme kola a odjíždíme busem trošku se zregenerovat po náročné etapě opět do známého hotelu v Kutaisi. (↔ 65 km, ↑ 1.530 m)

7.

Začínáme v pohoří Adjara. Vystoupáme až k lázeňskému městečku Sairme. Tady se nabízí hned na začátku etapy spočinout v některé z útulných kaváren. Hned po té se vydáme na dlouhý výstup lesní cestou směr sedlo. Sedlo Zekari se nám ve výšce 2.283 m odmění dalekými panoramaty. Název sedla znamená „Sluneční brána“. Druhá část etapy už bude ve znamení velmi dlouhého terénního sjezdu. Vydechneme si až pod kopcem u jezera (na levo přes potok). Právě tady je neodolatelná příležitost posedět u piva čerstvého pstruha, přímo ze sádky. Zbývá už jen 5 km po silničce do Abastumani. Náš růžový Hotel Iveria se nachází úplně na konci vesnice. (↔ 46 km, ↑ 1.500 m)

8.

Z Abastumani se spustíme 10 km z kopce. Na křižovatce se vydáme prudce do prava. Silnička nás mírně houpavým profilem vyvede až do sedla Goderdzi Pass (2.025 m). Cestou se vyplatí přibrzdit u kiosku se šašlikem a pramenem s vodou. (↔ 45 km, ↑ 1.720 m)

9.–11.

Další velmi hodnotná etapa nabízí hned dva způsoby, kudy se ze sedla spustit do nižších poloh. Náročnější variant začíná výstupem ze sedla směrem k vesnici BakiBako u tureckých hranic. Vyšlápneme si asi 300 m až nad stanici lanovky. Odtud už se budeme víceméně spouštět dolů z kopce. Cesty jsou však nekompromisně terénní a skutečně nezvykle strmé. Cílem etapy je Hotel Shuakhevi s krásným výhledem na řeku. (↔ 50 km, ↑ 1.650 m) V poslední etapě, jak vidno z profilu, se postupně spustíme posledních pár set metrů až na 0 m na břehu Černého moře v Batumi. Poklidná odpočinková etapa, s rušnějším provozem na závěr. (↔ 75 km, ↑ 750 m)

12.

Dnes sbalíme kola zpátky do beden a zbytek dne využijeme na prohlídku Batumi a Černého moře. Vyfotíme poslední záběry, ochutnáme poslední speciality a utratíme poslední lari.

13.

V brzkých ranních hodinách vyrazíme po snídani na letiště, na zpáteční cestu k domovu.

Ubytování

V gruzínských městech zvolíme levné a přitom dostatečně pohodlné ubytování v hotelu či penzionu. Ke zvýšené pohodě na zájezdu určitě přispěje i to, že vystřídané 9 míst ubytování a vracíme se do stejného hotelu jen v cíli.

Strava

Na všech místech ubytování je pro vás zajištěna místní snídaně i večeře. Ceny potravin v obchodech jsou stejné, nebo menší než u nás. Brát s sebou větší zásoby potravin, nebo potřeby na vaření je tedy zbytečné.

Doprava

Zájezdy, do jejichž výchozího bodu je nutné se dopravit letecky, začínají až v cílové destinaci, proto letenky nejsou do ceny zájezdu zahrnuty. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je splněna podmínka minimálního počtu účastníků nutného pro realizaci zájezdu, kontaktujeme všechny přihlášené a nabídneme jim optimální letecké spojení. Vždy máte na výběr, zda nabídnutého leteckého spojení využijete nebo si necháte navrhnout jinou variantu, případně si letenky zajistíte sami. Letenky jsou často splatné do 24 hod. od rezervace. Částku potřebnou k úhradě letenek mějte proto stále k dispozici. Zálohu v předpokládané výši ceny letenek můžete na náš účet složit dokonce již spolu se zálohou na zájezd a podle skutečné ceny letenek se následně provede doúčtování.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o vícedenní přejezd nalehko s doprovodnými vozy, které nám budou převážet veškerou batožinu. Na většině tras se lze občerstvit v místních hospůdkách a krámcích, občas je vhodné přibalit do cyklobatohu svačinu. Při tomto cykloputování ujedeme celkem cca 530 km po asfaltových a šotolinových cestách s velice proměnlivou kvalitou povrchu.

Další info

Doporučený typ kola: horské
Povrch: 40% asfalt, 40% šotolina, 20% terén

Organizované cyklovyjížďky
Od průvodce dostanete barevnou mapu a itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu. Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, díky které snadno splyneme. Maximální kapacita je 12 účastníků + 1 průvodce CK + domorodý cykloprůvodce.

Přeprava kol letadlem
Nejvhodnějším přepravním obalem je kartónová krabice - tu seženete například v cykloobchodech. Další možností je speciální brašna. Brašna musí být zároveň skladná, aby se nám následně vešla do doprovodného vozu. Na výžádní je možné cyklobrašnu zapůjčit v naší půjčovně. Objem kola je třeba minimalizovat demontáží obou kol, pedálů, přehazovačky, řidítek bez uvolňování lanek a pečlivým svázáním tohoto všeho dohromady. Vše je nutné proložit nějakou hadrou či náhradním oblečením a ještě z obou stran obložit molitanem a kartonem. Celek již stačí zabalit do doma šitého vaku, který však musí odolat mnohdy nehezkému zacházení letištního personálu! Na informační schůzce vám poradíme či předvedeme, co je třeba s bicyklem udělat.

Cestovní doklady
Pro tuto cestu budete potřebovat CESTOVNÍ PAS platný nejméně 6 měsíců od ukončení cesty po Gruzii. Cestujete-li s dokladem jiným nežli českým, ve vlastním zájmu si na gruzínské ambasádě ověřte, zda nepotřebujete vízum či jiné povolení ke vstupu. Není bohužel v našich silách na tyto předpisy myslet za vás.
Pro vstup do Gruzie není po občanech ČR vyžadováno vízum. Občané ČR mohou vstoupit na území obou zemí a pobývat tam 180 dní během období jednoho roku bez víz. Pro případ ztráty si zvlášť uschovejte kopii zadní dvoustrany pasu (s vašimi osobními údaji) a k tomu dvě náhradní barevné fotografie pasového formátu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Hory Gruzie na horákovi

Ruda Růžička

Není nad to, občas se jen tak toulat na biku po horách a omrknout, jak se v poklidu žije daleko od civilizace. Cestou ochutnáme mí...

více

Podobné zájezdy

Ostrovy za polárním kruhem

Ostrovy za polárním kruhem

5. 7. - 21. 7. 2024 Chci to vidět