Hory Černé Hory

Hory Černé Hory

9 dní / 9 900 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

jednodenní túry nalehko nedotčenou divokou přírodou

Černá Hora, jedna z nejmladších republik v Evropě, je malá balkánská země plná vysokých hor, hlubokých kaňonů s průzračnými řekami, či zelených luk s koberci pestrobarevných květin. Vůně pravé kávy, hořkosladká chuť rakije a bujaré chvilky v balkánské hospůdce, ale také atmosféra starobylých pravoslavných klášterů či muslimských mešit. Navštívíme zapomenuté vesničky se svéráznými starousedlíky i pastviny se stády ovcí a koní. Ochutnáme domácí sýr v místních salaších. Vykoupeme se v bystřinách divokých soutěsek i v malebných horských jezerech. Vystoupáme do nejznámějších černohorských pohoří, ale projdeme i místy, kde jen zřídka zabloudí noha poutníkova. Zkrátka Černá Hora je země plná barev, kde je stále co objevovat. Ať už stoupáte na hřebeny hor nebo jen popíjíte kávu a vychutnáváte ten svérázný rytmus Balkánu.

POZOR, změna termínu: 25.6. - 3.7.2021

Zájezd je vypsán pouze pro malou skupinku (obvykle kolem 20 osob), v autobuse s námi ještě pojede také vodácký zájezd Černá Hora – Tara! Vodáckou atmosféru však můžeme nasát i na tomto turistickém zájezdu - poslední den budeme mít možnost fakultativního raftingu na Taře.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • ubytování pod střechou (5x penzion, 1x chatka) za příplatek 1800,- Kč/os./zájezd
  • fakultativní rafting na Taře (cca 35 EUR/os. včetně zapůjčení kompletního vodáckého vybavení, platí se na místě)

Program zájezdu

1.–2. den

Večerní odjezd z Brna a cestou přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko přijedeme až do Černé Hory. Na tři noci se ubytujeme u největšího černohorského jezera ledovcového původu Plav, odkud budeme každé ráno vyjíždět na výlety.

3.–4. den

Z vesnice Murino vystoupáme k malebnému Visitorskému jezeru, v jehož středu je přírodně vytvořen plovoucí ostrov, který zabírá téměř čtvrtinu plochy jezera. Přes Smetný vrch (2.210m) se vrátíme zpět do našeho kempu k Plavskému jezeru. Další den zdoláme jeden z vrcholů ve vápencovém pohoří Komovi, které je díky mnohdy velmi rozeklaným a dramatickým tvarům podobné Alpám. Z jeho vrcholů jsou jedny z nejkrásnějších výhledů na téměř celou Černou Horu. Vzhledem k tomu, že toto pohoří je navštěvováno poměrně málo, zažijeme zde divokou nedotčenou přírodu bez návalu turistů a nahlédneme do života pastevců v salaších.

5. den

Poslední túra od naší plavské základny povede přes proslulé sedlo Čakor (1.890 m) s nádhernými výhledy na černohorské skupiny Prokletých hor. Po této túře nás čeká přesun do horského střediska Žabljak, kde se na tři noci utáboříme a které tvoří pomyslou bránu do NP Durmitor.

6.–7. den

Dva dny strávíme v NP Durmitor , kde vystoupáme na nejvyšší horu – Bobotov Kuk (2.523 m). Pokocháme se pohledy na ledovcová jezera a navštívíme také Ledenu pećinu – jeskyni s ledovou výzdobou, která je schovaná pod úpatím stěny Oblé Glavy. Zdatní budou pokračovat údolím Lokvice až zpět do kempu. Další den vyšplháme na vrchol Savin Kuk (2.313 m), odkud se nám naskytne pohled na téměř celý durmitorský masiv. Případně bude možnost pohodové vycházky a relaxace u Černého jezera - jde vlastně o dvě jezera nad sebou, které jsou odděleny přirozenou hrází. V podvečer se přesuneme busem do dalšího kempu, kde strávíme poslední noc.

8.–9. den

Abychom okusili i něco z vodní turistiky, splujeme s místní agenturou na raftech spodní, nejsportovnější úsek Tary. Po soutoku s řekou Piva dojedeme na výstup po Drině, kde nasedneme do autobusu a vyrazíme na cestu domů. V podvečer ještě stihneme zastávku v historickém centru Sarajevě v Bosně a Hercegovině a nočním přejezdem se dostaneme zpět do ČR, kam bychom měli dorazit kolem poledne.

Ubytování

Nocovat budeme 6x v kempech ve vlastních stanech a spacácích. Po dobu našeho pobytu v Černé Hoře vystřídáme celkem tři kempy. Všechny kempy odpovídají evropskému standardu a naleznem v nich sociální zařízení (sprchy, WC). První z kempů se nachází poblíž krásného jezera Plav, najdeme zde venkovní posezení a restauraci. Druhý z kempů se nachází v těsné blízkosti NP Durmitor a je moderně vybavený s množstvím venkovních posezení, ohniště a dva přístřešky pro případ deště. poslední z kempů leží v těsné blízkosti řeky Drina kousek za jejím soutokem s řekou Tara (tento kemp je trochu více v balkánském stylu). Přímo v kempu se nalézá restaurace. Nemáte-li vlastní stan, můžete si jej zapůjčit v naší půjčovně a budete ho mít nachystaný v autobuse.
Za příplatek si můžete přiobjednat ubytování pod střechou (5x penzion a 1x chatka). Dle vašich požadavků na spolunocležníky se vám budeme snažit vyjít maximálně vstříc (většinou jsou pokoje 4 lůžkové, ale není to vždy pravidlem).

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu z vlastních či dokoupených zásob. Avšak POZOR! Nezůstaneme odkázáni na polévky ze sáčku. Kempujeme vždy nedaleko restaurace, kde za cca 8-10 EUR lze pořídit výtečnou večeři. Snídaňové menu si lze také přiobjednat a ranní kávu ochotný číšník donese až do stanu :-) Potraviny je možno téměř denně průběžně dokoupit ve větších městech a vesnicích, kde budeme po cestě na nákup zastavovat. Vřele doporučujeme ochutnat některé černohorské speciality, především pečená masa - pstruhem počínaje a beranem konče.

Doprava

Doprava na zájezdu bude realizována zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Náročnost

Všechny jednodenní výlety půjdeme nalehko, tedy jen s malým batůžkem. Zájezd odpovídá náročnosti č. 3 z 5 bodové škály. Pěší túry jsou nastaveny tak, aby je mohl zvládnout každý rekreační sportovec. Výšlapy jsou plánované jako celodenní s převýšením 800–1.000 m / den (často se záložní kratší variantou).

Další info

Velikost skupiny
Jednodenních výletníků bude přibližně dvacet, což je velmi příjemný počet na putování horami. 

Cestovní doklady
K cestě do Černé Hory lze využít platný cestovní pas. Černohorská vláda navíc umožňuje občanům České republiky vstup na své území i na základě předložení občanského průkazu občana ČR, i když prozatím Černá Hora není v EU. Ovšem pokud však vlastníte platný pas, tak doporučujeme si raději vzít právě tento doklad! Cestujete-li s dokladem jiným než-li českým, ve vlastním zájmu si na ambasádě ověřte, zda potřebujete vízum či jiné povolení ke vstupu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Články