Irák

Za zážitky bez obav
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

odhalme spolu tajemství starověké Mezopotámie


Rádi byste viděli památky starší a vzácnější než v Egyptě? Viděli místo, kde působil praotec všech proroků - Abraham, kterého uznávají Křesťané, Židé i Muslimové? Procházeli se po místech, kde se zrodily první civilizace? Tak pojďte s námi do Iráku, země, která je v současnosti jednou z nejméně navštěvovaných destinací. My však víme jak na to.

Cena zahrnuje

  • dopravu na místě
  • 12x ubytování v dobrých hotelech 
  • snídaně a večeře
  • slovensky hovořícího průvodce
  • místního průvodce
  • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
  • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

  • víza (77 dolarů – připravte si hotovost)
  • případně PCR test při vstupu do země.
  • zpáteční letenku od cca 15.000 Kč včetně tax

Videa

Program zájezdu

1. den

Přiletíme do Bagdádu, odpočineme si na hotelu a hned poté navštívíme Martyr Monument – ​​památku padlým iráckým vojákům během irácko-íránské války. Přesuneme se do Mustansiryah school – významné madrasy, kde se kromě náboženství vyučovala matematika, filozofie, medicína, astronomie. Nevynecháme ani mešitu Kadhmiya (Kazimíja), která v šíitské tradici Islámu ukrývá pozůstatky sedmého a devátého imáma. Strávíme noc na místě Tisíc a jedné noci, v Bagdádu.

2. den

Naše kroky povedou do provincie Anbar, kde kdysi sídlily hlavní buňky Al-Kajdy. Pokud bezpečnost dovolí, náš vůz zamíří do města Hit s překrásnými vodními mlýny. Věděli jste, že vodní mlýny vznikly ve starověké Mezopotámii? Zavítáme k jezeru Habbaniyah – před 20 lety to byl významný turistický resort. Společně strávíme noc v Ramadi.

3. den

Ktesifon – rezidence králů Předního Východu. Tento palác se pyšní monumentálním obloukem. Možná se nám podaří dostat po schodech až k němu. Přesuneme se do Karbaly, jednoho z nejposvátnějších muslimských měst, kde je pohřben imám Husajn a Hasan. Ponoříme se společně do spirituální atmosféry tohoto místa. Stojí to opravdu za to. Ve městě také přespíme.

4. den

Vidět Irák a nevidět Babylón s pověstnou Babylónskou věží? To jako byste tady ani nebyly. Oblíbil si ho i dobyvatel Alexandr Veliký a udělal si z něj své sídlo. V moderní historii ho obnovil Saddám Husajn a během invaze Američanů zde parkoval tanky. Přesuneme se do Nadžafu, kde je pohřben bratranec proroka Mohameda, Ali. Přespíme ve městě.

5. den

Čeká nás naprosto fantastický den, protože si prohlédneme největší hřbitov na světě Wadi As Salam, kde je pohřbeno něco mezi 6 až 10 milionů lidí a v té spleti hrobek nedohlédnete na druhý konec hřbitova. Podle legendy, toto místo kdysi patřilo Abrahamovi. Od té doby lidé věří, že je to kus nebe na zemi. Pokračujeme směr Nippur, k náboženskému středisku zasvěcenému bohu Enlilovi. Strávíme noc v Nasiriyi.

6. den

Ta nejdůležitější místa lidské historie nám nedají spát ani v tento den. Uvidíme Ur - místo, kde žil Abraham s pěkně zachovalým zikkuratem - což byly starověké mrakodrapy tyčící se do výšky 30 - 60 metrů. Pokusíme se najít jablko, které Eva odtrhla ze stromu poznání, dala ho Adamovi, on se do něj zakousl a od té doby víme, co znamená hřích. Zároveň se podíváme, kde se střetají řeky Eufrat a Tigris. Noc strávíme v Basru, městu, které kdysi nazývali i Benátky Blízkého Východu.

7. den

Posuneme se z Basry do Bagdádu a cestou se zastavíme ve městě Al-Kut a podíváme se na jeho historické centrum zvané Madharaya. Noc strávíme v Bagdádu.

8. den

Samarra, místo, které také nesmíme vynechat. Název pochází z arabského Sarre Men Ra´a, což znamená – radost pro každého, kdo vidí. V 9. století hlavní město Abbásových - významných chalífů. Minaret Al-Malwije nás obdaří překrásnými výhledy na celé město. Pokud budou vojáci tak vstřícní jako naposledy, mohlo by trvat i méně než tři hodiny, než projdeme bezpečnostní kontrolou a pustí nás do mešity Al-Askari, která ukrývá pozůstatky tří imámů šíitského islámu, včetně tzv. skrytého imáma Mahdího. Cestou na Mosul se zastavíme u dalšího minaretu Abu Dulaf, který je velmi podobný tomu v Samarre. Tady si však vychutnáme absolutní absenci domácích turistů. Přespíme v Mosulu.

9. den

Mosul - bývalé hlavní město radikální organizace Islámský stát. Společně se touláme po centru města, navštívíme jeden z hradů - Bash Tapia Castle a podíváme se na mešitu, kde Abu Bakr Al-Baghdadi prohlásil Islámský kalifát. Také zkontrolujeme, jak probíhá obnova kostelů ve městě. Před Islámským státem zde totiž žila významná komunita Křesťanů – zpět se vrátila jen hrstka z nich. Můžeme vám slíbit, že na návštěvu tohoto místa nikdy nezapomenete. Ve městě také přespíme.

10. den

Navštívíme citadelu v městečku Tal Afar.

11. den

Kirkúk - město známé kvůli jedné z největší rafinerii ropy na světě - Baba Gurgur. Toto místo uvidíme možná jen z dálky, ale určitě nevynecháme hrobku proroka Daniela, která se ukrývá v citadele nad městem. Navštívíme arménský kostelík, kde nás překvapí hrobky uvnitř a také se zkusíme dostat do jedné z největších mešit v Iráku – mešity zvané Velká mešita světla. Přespíme ve městě.

12. den

Tento den si vyhrazujeme jako rezervní, v případě, že něco nepůjde podle plánu a zároveň se přesuneme na letiště.

13. den

Plní dojmů odletíme zpět domů.

Ubytování

Spát budeme ve velmi dobrých hotelech - v pokojích s vlastní koupelnou, snídaně je samozřejmostí. Jednolůžkové pokoje jsou na speciální požadavek a za příplatek.

Strava

V ceně jsou snídaně a večeře. Obědy si účastníci zajišťují sami. Během dne si najdeme prostor na návštěvu restaurace nebo pouličního stánku. Jednoduché jídlo na ulici vyjde na 1 dolar.

Doprava

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.


Po Iráku se budeme pohybovat pronajatým vozidlem s místním řidičem.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 13 denní intenzivní zájezd, kde poznáme nejznámější místa země. Situaci může zkomplikovat všeobecná bezpečnost, díky které nemusí jít vždy vše podle plánu (a ani úplně nepůjde). Je třeba si uvědomit, že od roku 2003 sem jezdilo minimum turistů a turistická infrastruktura v Iráku prakticky neexistuje. Přesto se situace zlepšuje a většinu míst lze navštívit. V doprovodu domácího průvodce to půjde ještě snáze. Ubytování bude v dobrých hotelích, kde si po namáhavém dni pěkně odpočineme.

Další info

Vstup do Iráku:
Vyžaduje se pas, který musí být platný minimálně 6 měsíců v den odletu z Iráku zpět domů. Ke vstupu do Iráku aktuálně stačí negativní PCR test. Letiště ve Vídni může požadovat i očkovací průkaz. Více na stránkách MZV.

Skupina:

Zájezd je určen pro skupinu max. 5 osob + průvodce

Cestovatelské očkování:

Nevyžadují se.

Zavazadla:
V Iráku se s batohem nechodí, (kvůli velmi častým kontrolám), doporučujeme pouze malou taštičku přes rameno. Do zavazadlového prostoru je možné vzít kufr - max. 100% 20 kg.

Cestovní doklad:

V pase nemůžete mít izraelské razítko. Pas musí být platný ještě minimálně 6 měsíců v den odletu z Iráku zpět domů. Udělejte si doma alespoň 3 fotokopie pasu – s vašimi údaji + 2 volné strany bez razítek.

Bezpečnost + užitečné rady:
Irák si prošel za posledních 20 let turbulentním obdobím. Od příchodu amerických vojsk, po svržení Saddáma Husajna, se situace nezlepšila a téměř vypukla občanská válka. Následný vznik Islámského státu výrazně destabilizoval minimálně třetinu země. Po svržení této radikální situace se bezpečnost začala výrazně zlepšovat. Nespokojenost se současnou „proamerickou“ vládou je však stále výrazná. Demonstrace proti vládě jsou nejsilnější v hlavním městě Iráku – v Bagdádu. Vedle častých kontrol jsou však vojáci slušní a nápomocní. Žádný z útoků v Iráku nebyl nikdy mířen proti turistům. Ženy - cizinky nejsou povinny nosit pokrývku hlavy, ale s úctou k místní kultuře se to doporučuje. Stačí šátek jemně přehozený přes hlavu. Muži musí mít dlouhé kalhoty. Alkohol se nedoporučuje konzumovat na veřejnosti. Ve svatých místech je alkohol přísně zakázán.

Ceny:
Irák je levnou zemí. Vstupy do památek jsou v ceně zájezdu. Suvenýry se budou dát nakoupit na trhu v Bagdádu. Jednoduché jídlo na ulici vyjde na 1 dolar.

Počasí:

V prosinci nás čekají teploty kolem 20 stupňů. Může se vyskytnout déšť.

Průvodce:

Zájezd bude veden slovensky mluvícím průvodcem. Domácí průvodce mluvící anglicky nebude chybět.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.