Íránský sever a Kurdistán

Za zážitky bez obav

Íránský sever a Kurdistán

14 dní
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

netradiční expediční zájezd za přírodou, historií a etnickými skupinami

Írán jinak! Hory, husté lesy, tajemné hrady i zapomenuté vesnice. To vše vás čeká na netradiční expedici po málo navštěvovaných místech této obrovské země. A k tomu samozřejmě výborné jídlo. Cesta vás zavede do přírody, historie i mezi etnické skupiny, žijící v íránském pohraničí. Jedná se o expediční zájezd, který se pojede zcela poprvé a je vhodný pro otužilé cestovatele. Čekají nás výlety, noci pod hvězdami, nečekaná setkání a výborná kuchyně pohostinných obyvatel hor. To vše samozřejmě pod vedením zkušené průvodkyně, iránistky.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku v ceně od cca 11.000 Kč včetně tax
  • poplatek za vyřízení víza (cca 1.700 Kč)
  • stravu

Videa

Program zájezdu

1. den

Přílet do Teheránu, krátké seznámení se s městem a přesun na západ do Qazvínu, starého sídelního města perských králů s nádhernými krytými bazáry, kde koupíme originální dárky, a necháme se okouzlit horskými panorámaty.

2. den

Čeká nás celodenní výlet do údolí Alamút, jež kdysi obývala slavná sekta asasínů, jejíž členové zabíjeli všechny, kteří se snažili vnést do světa řád. Navštívíme slavný hrad Alamút, zničený Mongoly a budeme se kochat nádhernou horskou krajinou Alborzu.

3. den

Ráno v autech zamíříme na severozápad do Raštu, který se honosí titulem Město kreativní gastronomie (UNESCO). Po cestě navštívíme Rokn ad-Dínovu pevnost, ukrytou v hlubokých lesích severu a zahledíme se na Kaspické moře, odkud do Íránu proudí výborné ryby.

4. den

Z Raštu pokračujeme dál, do prastarého města Ardabíl, kam zavítá pouze malý zlomek turistů. Prozkoumáme město proslulé výrobou koberců, navštívíme proslulou svatyni Šejcha Sáfího a pohřebiště vojáků z tragické bitvy u Čaldiránu.

5. den

Během celodenního přesunu na sever k hranicím Azerbajdžánu se zajedeme se podívat na tajemnou lokalitu Šahár Jerí a cestu završíme pod mohutným Bábakovým hradem, ukrytým v horách provincie východní Ázerbajdžán. Bývalá hraniční pevnost je obtížně přístupná po stovkách schodů, ale pot bude vykoupen nádhernými výhledy.

6. den

Ráno přejedeme do Tabrízu, starého hraničního města, odkud Persie vedla dlouhé války proti Osmanům. Objevíme velkolepý bázár v Tabrízu, Modrou mešitu i působivé domy z 19. století. Tabríz byl dlouhé dekády hlavním městem Perské říše, než se dvůr pod hrozbou válek přesunul jinam. Po sobě králové zanechali historické centrum s mnoha monumenty.

7. den

Celodenní výlet nás zavede do Kandovanu, prapodivné vesnice na jih od Tabrízu, která je vystavená ve vývěrech vyhaslého vulkánu. Pokocháme se pohledy na hory Soltán Daghí, Džam či Kamál, než přejedeme k obrovskému jezeru Urmia. Večer naskočíme do nočního autobusu směrem do kurdského města Sanandadž.

8. den

V Sanandadži nás uchvátí neskutečné množství taxíků a mužů v tradičních kalhotách, ale také nádherné městské domy, ve kterých bydleli místní boháči. A odtud dále do hlubin Kurdistánu! Přijedeme do horské stupňovité vesnice Uramán Tacht (Hawramán), ležící nedaleko hranic s Irákem. Uramán Tacht chrání vstup do bohatého zemědělského údolí, kde místní pěstují včely a staří pánové chodí v rohatých vestách.

9. den

Strávíme čas výlety v okolí Uramán Tachtu, kde navštívíme okolní vesnice a budeme se kochat hlubokými výhledy. Místní stupňovité vesnice jsou vystavěny v prudkých kopcích a lidé mají své dvorky na střechách sousedů. Odpoledne přejedeme do další vesnice, Palangán, která leží na břehu chladné řeky Dijála.

10.den

Ráno zamíříme do nedalekého Kermánšáhu, místní metropole. Navštívíme reliéfy Táq-e Bostán (UNESCO) a projdeme se místními parky.

11. den

Vyrazíme do domovského města slavného Avicenny, Hamedánu. Po cestě se zastavíme ve slavném Behistúnu, jehož reliéfy oslavují skutky dávných králů. V Hamedánu, jednom z nejstarších měst světa, navštívíme Avicennův památník, hrobku biblické Ester a Mordechaje, ale také ruiny starobylé Ekbatany. A večer si užijeme luxusní večeři v krásné restauraci.

12. den

Kousek severně od města nás čekají jeskyně Alí-Sadr, ve kterých se mohutné krápníky obdivují z paluby malé loďky. Dokončíme návštěvu Hamadánu, než přejedeme do Teheránu večerním autobusem.

13. den.

Převážně horský výlet završíme výstupem na horu Točál, tyčící se nad Teheránem. Samozřejmě, za výrazné pomoci lanovky. Poslední dárky dokoupíme na teheránském bázáru a na moderních minitržištích nasajeme poslední atmosféru před odletem domů.

14. den

Odlet domů.

Ubytování

Ve městech budeme přespávat na hotelech a v hostelech v 3-4 lůžkových pokojích, často se společnou sprchou na chodbě. Na venkově a v pouštích využijeme pohostinnosti místních domorodců, kteří nám za malý úplatek poskytnou místo na přespání. Pro jistotu proto doporučujeme nabalit si lehký malý spacák.

Strava

Budeme ochutnávat místní dobroty a speciality perské kuchyně. Není nutné vozit žádné jídlo s sebou. Vyzkoušíme tradiční snídani Kale Páče ze skopových hlav a noh, ochutnáme nejrůznější druhy kebabu, naučíme se správně jíst dizi a zamilujeme si hustou íránskou "polévku" áš. V Íránu jsou striktně zakázány jakékoliv alkoholické nápoje a my budeme toto nařízení dodržovat. Co se týče hygienických standardů je na tom Írán v rámci regionu docela dobře. Ve většině měst se dá pít voda z kohoutku bez obav z žaludečních problémů.

Doprava

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

V Íránu budeme cestovat místními dopravními prostředky a užijeme si skutečný folklór místní dopravy. Írán nabízí na hlavních trasách mezi významnými městy kvalitní infrastrukturu. Na delších přejezdech využijeme vlaky nebo běžných i tzv. VIP autobusů a to především při nočním přejezdu, kde si odpočineme na komfortních polohovatelných sedadlech. Kratší trasy a výlety na odlehlejší místa absolvujeme v několika osobních automobilech, případně mikrobusu.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 14 denní zájezd zaměřený na poznání nejzajímavějších míst íránského severu. Jedná se o expediční zájezd, který je vhodný pro otužilé cestovatele. Vzhledem k plánovanému programu a relativně dlouhým přesunům letadlem i místními dopravními prostředky se jedná o zájezd středně cestovatelsky náročný. Do programu jsou zařazeny také turistické výlety. Náročnost zájezdu je 3.

Další info

POZOR!
Kvůli vyřízení víz je možné se přihlásit nejpozději 3 týdny před odjezdem. Veškeré podklady k vyřízení vám poskytne CK Kudrna, poplatky za vyřízení (cca 1.700 Kč) nejsou zahrnuté v ceně zájezdu.

Skupina
Tento zájezd je určen pro malou expediční skupinku 7-11 osob plus jeden kudrnovský průvodce. Díky tomu lépe splyneme a můžeme využívat místních dopravních prostředků.

Cestovatelská očkování
Pro Írán není žádné povinné očkování. Přesto však doporučujeme očkování proti žloutence A a B.

Zavazadlo
Jednoznačně doporučujeme dobrý batoh střední velikosti (cca 50 l), do kterého se vám vše vejde a který se dobře nosí. K tomu se bude hodit i menší batůžek na prohlídky měst. Kufr není pro tento zájezd vhodný. Počítejte s tím, že se batohy budou přepravovat na korbách aut, jindy na ně budeme sedat my nebo i ostatní spolucestující.

Počasí
Ne nadarmo se Íránu říká země čtyř ročních období. Zatímco v některých hornatých oblastech může být souvislá vrstva sněhu, jinde v tu samou dobu 15-25 °C ve stínu. V červnu bude v dané oblasti od 5 °C (sever, vyšší nadmořské výšky) až po 25 °C. Je možná, že občas zaprší.

Cestovní doklady
Pro cestu do Íránu potřebujete cestovní pas s biometrickými údaji platný minimálně 6 měsíců po plánovaném opuštění země. Pas nesmí obsahovat izraelské razítko. Před cestou je nutné mít platné turistické vízum. O vízum je možné si požádat osobně na ambasádě v Praze (tuto možnost primárně využijeme), případně při příletu na mezinárodním letišti Imáma Khomejního. V každém případě je nutné mít tzv. referenční číslo, neboli souhlas Ministerstva zahraničí Íránu s vydáním víza. Toto číslo vám zařídíme dopředu. Je však nutné se na zájezd přihlásit nejpozději 6 týdnů před odletem. Veškeré podklady k vyřízení vám poskytne CK Kudrna, poplatky za vyřízení (aktuálně cca 1.700 Kč) nejsou zahrnuté v ceně zájezdu.

Bezpečnost
Když se Írán objeví v médiích, většinou je to ve spojitosti s politikou, armádou, krizí na blízkém východě apod. Moc pozitivních zpráv z tohoto koutu světa neslyšíme. Navzdory tomu, je pro turistu velice bezpečnou zemí. Je však třeba dodržovat určitá pravidla, respektovat zákony a tradice a vyhnout se určitým oblastem (hranice s Afghánistánem, Pákistánem a Irákem). Nemusíte se bát, íránští obyvatelé (i policie) jsou k turistům ohleduplní a náš zkušený průvodce vám vše vysvětlí. Je nutné dodržovat zákony islámské republiky. Ženy jsou povinny nosit hedžáb (tzn. oblečení v souladu s islámem, šátek na hlavě, dlouhé kalhoty a kabátek přes zadek). Od mužů se očekávají dlouhé kalhoty (kraťasy využijeme pouze u moře, kde je společnost (a policie) tolerantnější. Alkohol je striktně zakázán. Česká ambasáda v Íránu bude obeznámena s naším programem a v nouzových situacích se na ni budeme moci obrátit.

Ceny
Írán je velice levná země, jídlo v průměrné restauraci stojí 50-150 Kč a člověk se nají dosyta. Vstupy do památek a muzeí bývají bohužel pro cizince několikrát dražší, než pro Íránce, avšak i tak se pohybují kolem přijatelných 50-150 Kč. 

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Gruzie expedičně s výstupem na Kazbek

Gruzie expedičně s výstupem na Kazbek

27. 7. - 9. 8. 2024 Chci to vidět