Litva a Lotyšsko

Za zážitky bez obav
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Pobaltím na kolech za historií i přírodními krásami

Dnes už malé pobaltské státy nejsou vnímány jen jako chudé a nezajímavé „ruské“ končiny kdesi na východě… Jsou to neuvěřitelně čisté a upravené země s nekonečnými lesy, přírodně velice příjemné a poutavé, každá s několika Národními parky a úžasnými mořskými plážemi, originální kuchyní, řezbářskou tradicí, bohatou historií a příjemnými lidmi. Od dob, kdy byly posledními výspami pohanství na kontinentu, přitahovaly pozornost Křižáků, trpěly pod nadvládou Němců, Švédů, Poláků a hlavně Rusů dosáhly lichotivého přízviska „Švýcarsko východu“. Pro exkurz do této části Evropy je přímo ideální zkombinovat nenáročné svezení v sedle bicyklu s pěším poznáváním historických míst a malebných národních parků i vyjetím na nejvyšší horu Litvy! Navíc vzhledem k náročnosti (na kole se projedeme cca polovinou zájezdu, možnost výběru kolo-pěší, zbytek tvoří návštěvy hlavních měst a přejezdy) a neustálé příležitosti ke koupání (nejen moře, ale každodenní většinou teplá jezera) je tento zájezd po zkušenostech z let minulých vhodný i pro děti. Vzhledem k tomu, že náš bus bude stát vždy zhruba v polovině cykloetap, je možné jej využít a nešlapat celé trasy. Naopak po dohodě s průvodcem je možné si i přidat nad rámec programu.

Na tomto zájezdu bude přítomna i průvodkyně na koloběžce. V případě zájmu je tedy možné se na zájezd přihlásit jako koloběžkář. Denní etapy budou upraveny či zkráceny tak, aby je zvládl průměrně zdatný člověk.

Cena zahrnuje

Videa

Program zájezdu

1.–2.

Z Brna noční přejezd Polskem do Litevského DRUSKINIKAI. Po ubytování v kempu vyrazíme na projížďku lázeňským městem do Grúto Parkas – muzea totality pod širým nebem. (↔ do 30 km)

3.

Prohlédneme si hl. město VILNIUS a severněji staneme na skutečném středu Evropy. V NP AUKŠTAITIJA strávíme odpoledne i noc v PALÚŠE. V parku si můžeme udělat příjemnou procházku nebo zpestřit plavbou na zapůjčených kánoích. (bez kola)

4.

Opustíme Litvu a okolo DAUGAVPILS nás nejdelší lotyšská řeka DAUGAVA dovede do JÉKABPILS. V NP GAUJA navštívíme skanzen z doby kamenné i bronzové – ARAIŠU. Vpodvečer v kempu nás čeká pravá sauna s „nekonečným“ výběhem do jezera Ungurs. (bez kola)

5.

Už opět na bicyklech spatříme starobylé město i hrad CÉSIS. Vrátíme se do kempu a po koupačce projedeme kolem hradu TURAIDA a údolím okolo GÚTMANOVY jeskyně do kempu u řeky GAUJA. Navštívíme i novoklasický palác KRIMULDA. (↔ do 50 km)

6.

Nový a Starý hrad SIGULDA a dojezd do LIGATNE – unikátní jeskynní vinné sklepy, přírodní ZOO park a prohlídka s místním průvodcem v podzemním utajovaném bunkru, určeném pro velení Lotyšské SSSR (do r.1990). Zakempujeme u půvabné zátočiny řeky Amata s visutým mostem a pískovcovými „skalami“. (↔ do 40 km)

7.

Čas oběda si vychutnáme v ulicích a parcích hlavního města. RIGA - perla secesní architektury s množstvím pozoruhodných budov a kostelů, lotyšské muzeum války, námořnictva a jiná muzea, Dům Černohlavců, Tři bratři, kavárničky, muzikanti v ulicích, největší tržnice Pobaltí…. Historie Lotyšska je asi nejlépe zdokumentována v místním Muzeu války. Poté si poprvé necháme omočit nohy mořskou vodou v letovisku JÚRMALA. (bez kola)

8.

Návrat do Litvy. Zastávka u působivé a poutní HORY KŘÍŽŮ s františkánským klášterem. Dojezd k litevskému pobřeží Baltu. Tři noci zůstaneme ve stejném kempu na pobřeží, nebudeme balit, budeme užívat krás okolí i báječného koupání. (bez kola)

9.

Vyjedeme si na celodenní výlet do nedaleké PALANGY, mezi Litevci nejoblíbenějšího letoviska. Den prožijeme prohlídkou města, nejdříve místní botanické zahrady - se známým Muzeem jantaru, Birutiným kopcem či Oranžérií a následně pobytem na riviéře s desítkami restaurací a obchůdků a na místních plážích. (↔ do 40 km)

10.

Vydáme se kolmo do přístavu v KLAIPEDĚ a trajekt nás převeze na jedinečné místo naší planety – písečný poloostrov KURSKOU KOSU. Je zcela na vás, chcete-li po mnohobarevném podmořském světě v akváriu shlédnout ještě světovou podívanou v delfináriu nebo se projet k jihu podél nádherných pláží do JUODKRANTÉ a vystoupat na Horu čarodějnic nebo největší dunu Evropy anebo se „hecnout“ až k ruským hranicím za rybářskou osadu NIDA. (↔ 35 až 150 km dle osobních preferencí)

11.

Podél řeky Nemunas, historické to hranice, nad níž se tyčí hrady a kostely se ocitneme v kouzelném centru starého KAUNASU. Projdeme si také RUMSIŠKÉS – Muzeum litevských tradic pod širým nebem, 175 hektarový skanzen se 150-ti domy dovezenými z celé země doplněnými větrnými mlýny. Poslední noc přespíme v kempu u jezera Galvé. (bez kola)

12.–13.

Dopoledne si naposledy vyjedeme k legendárnímu ostrovnímu hradu TRAKAI, do muzea Karaimů (krymští judaisté) nebo na Starý hrad. Poslední možnost nákupu jantaru v místních stáncích a pak už nás čeká cesta zpět přes Polsko domů a ranní dojezd do Brna. (↔ do 20 km)

Ubytování

Nocovat budeme 9x v kempu a 1x na tábořišti ve vlastních stanech a spacácích. Nemáte-li vlastní stan, můžete si jej zapůjčit v naší půjčovně (bude-li vámi požadované ještě volné). Kempy jsou moderní se sprchami a WC.

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře). Letos jsme se rozhodli posunout označení „polní kuchyně“ na vyšší úroveň, než tomu bylo doposud. Naše jídla jsou nově připravována s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správne výživové hodnoty. Můžeme vyhovět i požadavkům různých druhů strávníků, jako jsou např. vegetariáni. Uspokojíme i ty, kteří mají různá omezení, jako např. celiakie nebo intolerance laktózy (je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality jejich kuchyně. Možnost dokupování místních potravin bude denně. 

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Náročnost

Samotný program zájezdu je naplánován tak, aby byl dostatek času nejen na cyklistiku, ale i na poznání historických památek, měst a také přírodních zajímavostí. V sedle bicyklu pobudeme zhruba polovinu pobytu. Ostatní čas věnujeme přejezdům, návštěvě hlavních měst a zajímavých míst, plavbě na kanoích, koupání v moři a užívání si báječných pláží. Při tomto cykloputování pojedeme po slušně udržovaných asfaltových silničkách s běžným provozem a zpevněných cestách s povrchem písčitým. Počet ujetých kilometrů samozřejmě záleží pouze na vás, ale měli by jste se dostat k celkovému číslu 200 km. Délka jednotlivých etap je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu.

Další info

Doporučený typ kola: trekové, silniční případně horské s hladší plášti
Povrch: 50% asfalt, 50% písečné cesty

Organizované cyklovyjížďky
Od průvodce dostanete barevnou mapu a itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu.

Přeprava kol
Kola přepravujeme v zaplachtovaném cyklovleku, v němž jsou pevně uchycena do speciálních držáků. Pro úplně 100% ochranu je vhodné kolo chránit vhodným obalovým materiálem.

Elektrokola
Na tento zájezd je možné vzít jen velmi omezený počet elektrokol. Může se stát, že nebude možné z kapacitních důvodů nabíjet naráz více než jednu baterii. Tedy možnost si vzít s sebou elektrokolo, určitě konzultujte s naší prodejnou zájezdů (při volné kapacitě si službu přepravy elektrokola můžete přímo rezervovat v objednávce). Prosím počítejte s tím, že u některých ubytovatelů může dojít k nutnosti doplatků za spotřebovanou elektřinu.

Cestovní doklady

Do navštívených zemí nám stačí platný OBČANSKÝ PRŮKAZ

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.