Litva a Lotyšsko

Za zážitky bez obav

Litva a Lotyšsko

13 dní / 15 500 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme, přesto pokud máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.

Pobaltím na kolech za historií i přírodními krásami

Dnes už malé pobaltské státy nejsou vnímány jen jako chudé a nezajímavé „ruské“ končiny kdesi na východě… Jsou to neuvěřitelně čisté a upravené země s nekonečnými lesy, přírodně velice příjemné a poutavé, každá s několika Národními parky a úžasnými mořskými plážemi, originální kuchyní, řezbářskou tradicí, bohatou historií a příjemnými lidmi. Od dob, kdy byly posledními výspami pohanství na kontinentu, přitahovaly pozornost Křižáků, trpěly pod nadvládou Němců, Švédů, Poláků a hlavně Rusů dosáhly lichotivého přízviska „Švýcarsko východu“. Pro exkurz do této části Evropy je přímo ideální zkombinovat nenáročné svezení v sedle bicyklu s pěším poznáváním historických míst a malebných národních parků i vyjetím na nejvyšší horu Litvy! Navíc vzhledem k náročnosti (na kole se projedeme cca polovinou zájezdu, možnost výběru kolo-pěší, zbytek tvoří návštěvy hlavních měst a přejezdy) a neustálé příležitosti ke koupání (nejen moře, ale každodenní většinou teplá jezera) je tento zájezd po zkušenostech z let minulých vhodný i pro děti. Vzhledem k tomu, že náš bus bude stát vždy zhruba v polovině cykloetap, je možné jej využít a nešlapat celé trasy. Naopak po dohodě s průvodcem je možné si i přidat nad rámec programu.

Na tomto zájezdu bude přítomna i průvodkyně na koloběžce. V případě zájmu je tedy možné se na zájezd přihlásit jako koloběžkář. Denní etapy budou upraveny či zkráceny tak, aby je zvládl průměrně zdatný člověk.

Cena zahrnuje

Videa

Program zájezdu

1.–2.

Z Brna noční přejezd Polskem do Litevského DRUSKINIKAI. Po ubytování v kempu vyrazíme na projížďku lázeňským městem do Grúto Parkas – muzea totality pod širým nebem. (↔ do 30 km)

3.

Prohlédneme si hl. město VILNIUS a severněji staneme na skutečném středu Evropy. V NP AUKŠTAITIJA strávíme odpoledne i noc v PALÚŠE. V parku si můžeme udělat příjemnou procházku nebo zpestřit plavbou na zapůjčených kánoích. (bez kola)

4.

Opustíme Litvu a okolo DAUGAVPILS nás nejdelší lotyšská řeka DAUGAVA dovede do JÉKABPILS. V NP GAUJA navštívíme skanzen z doby kamenné i bronzové – ARAIŠU. Vpodvečer v kempu nás čeká pravá sauna s „nekonečným“ výběhem do jezera Ungurs. (bez kola)

5.

Už opět na bicyklech spatříme starobylé město i hrad CÉSIS. Vrátíme se do kempu a po koupačce projedeme kolem hradu TURAIDA a údolím okolo GÚTMANOVY jeskyně do kempu u řeky GAUJA. Navštívíme i novoklasický palác KRIMULDA. (↔ do 50 km)

6.

Nový a Starý hrad SIGULDA a dojezd do LIGATNE – unikátní jeskynní vinné sklepy, přírodní ZOO park a prohlídka s místním průvodcem v podzemním utajovaném bunkru, určeném pro velení Lotyšské SSSR (do r.1990). Zakempujeme u půvabné zátočiny řeky Amata s visutým mostem a pískovcovými „skalami“. (↔ do 40 km)

7.

Čas oběda si vychutnáme v ulicích a parcích hlavního města. RIGA - perla secesní architektury s množstvím pozoruhodných budov a kostelů, lotyšské muzeum války, námořnictva a jiná muzea, Dům Černohlavců, Tři bratři, kavárničky, muzikanti v ulicích, největší tržnice Pobaltí…. Historie Lotyšska je asi nejlépe zdokumentována v místním Muzeu války. Poté si poprvé necháme omočit nohy mořskou vodou v letovisku JÚRMALA. (bez kola)

8.

Návrat do Litvy. Zastávka u působivé a poutní HORY KŘÍŽŮ s františkánským klášterem. Dojezd k litevskému pobřeží Baltu. Tři noci zůstaneme ve stejném kempu na pobřeží, nebudeme balit, budeme užívat krás okolí i báječného koupání. (bez kola)

9.

Vyjedeme si na celodenní výlet do nedaleké PALANGY, mezi Litevci nejoblíbenějšího letoviska. Den prožijeme prohlídkou města, nejdříve místní botanické zahrady - se známým Muzeem jantaru, Birutiným kopcem či Oranžérií a následně pobytem na riviéře s desítkami restaurací a obchůdků a na místních plážích. (↔ do 40 km)

10.

Vydáme se kolmo do přístavu v KLAIPEDĚ a trajekt nás převeze na jedinečné místo naší planety – písečný poloostrov KURSKOU KOSU. Je zcela na vás, chcete-li po mnohobarevném podmořském světě v akváriu shlédnout ještě světovou podívanou v delfináriu nebo se projet k jihu podél nádherných pláží do JUODKRANTÉ a vystoupat na Horu čarodějnic nebo největší dunu Evropy anebo se „hecnout“ až k ruským hranicím za rybářskou osadu NIDA. (↔ 35 až 150 km dle osobních preferencí)

11.

Podél řeky Nemunas, historické to hranice, nad níž se tyčí hrady a kostely se ocitneme v kouzelném centru starého KAUNASU. Projdeme si také RUMSIŠKÉS – Muzeum litevských tradic pod širým nebem, 175 hektarový skanzen se 150-ti domy dovezenými z celé země doplněnými větrnými mlýny. Poslední noc přespíme v kempu u jezera Galvé. (bez kola)

12.–13.

Dopoledne si naposledy vyjedeme k legendárnímu ostrovnímu hradu TRAKAI, do muzea Karaimů (krymští judaisté) nebo na Starý hrad. Poslední možnost nákupu jantaru v místních stáncích a pak už nás čeká cesta zpět přes Polsko domů a ranní dojezd do Brna. (↔ do 20 km)

Ubytování

Nocovat budeme 9x v kempu a 1x na tábořišti ve vlastních stanech a spacácích. Nemáte-li vlastní stan, můžete si jej zapůjčit v naší půjčovně (bude-li vámi požadované ještě volné). Kempy jsou moderní se sprchami a WC.

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře). Letos jsme se rozhodli posunout označení „polní kuchyně“ na vyšší úroveň, než tomu bylo doposud. Naše jídla jsou nově připravována s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Můžeme vyhovět i požadavkům různých druhů strávníků, jako jsou vegetariáni či vegani. Uspokojíme i ty, kteří mají různá omezení, jako např. celiakie nebo intolerance laktózy (je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality jejich kuchyně. Možnost dokupování místních potravin bude denně. První jídlo, které dostanete, bude večeře v Turgeliai ve středu 20. 7. a poslední jídlo od nás oběd v sobotu 30. 7. 2022.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Náročnost

Samotný program zájezdu je naplánován tak, aby byl dostatek času nejen na cyklistiku, ale i na poznání historických památek, měst a také přírodních zajímavostí. V sedle bicyklu pobudeme zhruba polovinu pobytu. Ostatní čas věnujeme přejezdům, návštěvě hlavních měst a zajímavých míst, plavbě na kanoích, koupání v moři a užívání si báječných pláží. Při tomto cykloputování pojedeme po slušně udržovaných asfaltových silničkách s běžným provozem a zpevněných cestách s povrchem písčitým. Počet ujetých kilometrů samozřejmě záleží pouze na vás, ale měli by jste se dostat k celkovému číslu 200 km. Délka jednotlivých etap je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu.

Další info

Doporučený typ kola: trekové, silniční případně horské s hladší plášti
Povrch: 50% asfalt, 50% písečné cesty

Organizované cyklovyjížďky
Od průvodce dostanete barevnou mapu a itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu.

Přeprava kol
Kola přepravujeme v zaplachtovaném cyklovleku, v němž jsou pevně uchycena do speciálních držáků. Pro úplně 100% ochranu je vhodné kolo chránit vhodným obalovým materiálem.

Elektrokola
Na tento zájezd je možné vzít jen velmi omezený počet elektrokol. Může se stát, že nebude možné z kapacitních důvodů nabíjet naráz více než jednu baterii. Tedy možnost si vzít s sebou elektrokolo, určitě konzultujte s naší prodejnou zájezdů (při volné kapacitě si službu přepravy elektrokola můžete přímo rezervovat v objednávce). Prosím počítejte s tím, že u některých ubytovatelů může dojít k nutnosti doplatků za spotřebovanou elektřinu.

Cestovní doklady

Do navštívených zemí nám stačí OBČANSKÝ PRŮKAZ. Ten však musí být vybaven strojově čitelnou zónou (dvouřádkový číselný a písmenkový kód na spodní části přední strany).

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Podobné zájezdy

Kaňony jižní Francie

Kaňony jižní Francie

29. 6. - 9. 7. 2023 Chci to vidět
Kolmo kolem Bretaně

Kolmo kolem Bretaně

12. 7. - 23. 7. 2023 Chci to vidět
Slovinsko na kole

Slovinsko na kole

30. 6. - 9. 7. 2023 Chci to vidět