Litva, Lotyšsko a Estonsko

Za zážitky bez obav

Litva, Lotyšsko a Estonsko

výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

přírodní a historické šperky Pobaltí

Malé pobaltské státy jsou často vnímány jako chudé a nezajímavé „ruské“ končiny kdesi na severovýchodě… Kdo však trochu sleduje vývoj v Pobaltí, dobře ví, že jsou to země nejen s bohatou i krutou historií, ale i s bohatou, atraktivní a příjemnou současností! Zaskočí vás svou čistotou a upraveností, překvapí množstvím přírodních zajímavostí, ohromí architekturou a rozmanitostí památek, uspokojí plážemi a servisem, dojmou ochotou lidí… Vybrali jsme to NEJ ze všech tří zemí. Litva nabídne návštěvu hlavního města Vilniusu, ostrovního hradu Trakai, muzeum Karaimů, horu křížů, parku Gruto s komunistickými artefakty, lázeňské letovisku Druskininkai, střed Evropy, skanzen Rumšiškes, Kaunas, Klaipedu, NP Kurská Kosa s delfíny i horou čarodějnic, muzeum jantaru v Palanga, ... V Lotyšsku navštívíme NP Gauja s jeho hrady a rudými skalami nad vodami řeky Gauja, hrady i komorní Ligatne, hlavní město Rigu, Cesis, věznici Karosta, nejdelší evropský vodopád… Estonsko nás pozve do NP Lahemaa a Matsalu, na úžasný ostrov Saaremaa vyhlášený hradem v Kuressaare, větrnými mlýny a meteorickým kráterem. Nemineme hlavní měst Tallinn, intelektuální centrum země– Tartu či vyhlášené pláže v Părnu. A budeme užívat sluníčka a koupačky v jezerech a mořských vlnách i hledáním jantaru na březích Baltu.

Cena zahrnuje

dopravu autobusem
10x kemp
polopenzi
průvodce
vstupy do NP
trajekt na Kurskou kosu a ostrov Saaremaa
pojištění léčebných výloh a zákonné pojištění CK
2x Chimpanzee pišingr

Fotografie

Videa

Program zájezdu

1.–2. den

Večerní odjezd z Brna a noční přejezd Polska do Litvy. Nekonečnými lesy poprvé zastavíme u Grúto Parkas – muzeum totality pod širým nebem a pak už popojedeme do kempu v Druskininkai. Zakempujeme a v podvečer se projdeme lázeňským městem.

3. den

Navštívíme hl. město VILNIUS (staré město, Katedrální náměstí s katedrálou a zvonicí, Horní a Dolní hrad, kostely, Muzeum KGB, Užupis-vilniuský „Montmartre“, kostel sv. Anny, hora Tří křížů, jantary… ). Poté severněji staneme na skutečném kartografickém středu Evropy, ze kterého si můžete odvézt certifikát. Odpoledne vyrazíme k městu Šiauliai, kde budeme nocovat, abychom…

4. den

… dříve než ostatní mohli navštívit působivou a poutní Horu křížů s nedalekým františkánským klášterem. Přejedeme do Lotyšska a naším cílem bude NP Gauja. Prohlédneme si hrady Sigulda a Turaida, novoklasicistní zámek Krimulda, legendou opředenu Gútmanovu jeskyni. Noc strávíme v kempu u řeky Gauja.

5. den

Odskočíme si do LIGATNE, papírenského městečka, za atmosférou lotyšského venkova a prohlédneme si unikátní jeskynní vinné sklepy, lososí přechod, kde a papírenský komplex. V Āraiši pro změnu poznáme jedinečnou rekonstrukci obydlí z doby kamenné na Panenském ostrově. Přejedeme do ESTONSKA. První zastávkou nám tu bude intelektuální centrum země město TARTU (Radniční náměstí, novoklasické budovy, univerzita, katedrála, andělský i ďáblův most,..). Kolem Čudského jezera dorazíme na sever země do NP Lahemaa - prvního v celém někdejším SSSR, který se svými „prsty“ natahuje do Finského zálivu, kde vytváří pohádkové zátoky vyzdobené bludnými kameny.

6. den

Ráno se příjemně projdeme jednou z naučných stezek v rašeliništním bludišti. Oběd si dopřejeme už opět v civilizaci v nádherném hlavním městě Estonska – TALLINNU ,nejvíce zachovalém středověkém městě severní Evropy. Zříme hanzovní staré město, dochované opevnění s hradbami a věžemi, gotický skvost kostel sv. Mikuláše, nejstarší lékárnu… V pozdním odpoledne dorazíme do lesního kempu v NP Matsalu.

7. den

Dnešní den věnujeme synonymu přírodní krásy, největšího estonského ostrova SAAREMAA – poklidné hlavní město ostrova KUURESAARE s Biskupským hradem nedaleko něhož si můžeme dopřát koupel. Před návratem do kempu zajedeme k unikátnímu meteorickému kráteru.

8. den

Čeká nás delší návrat do LOTYŠSKA, který si zpříjemníme zastávkou v PÄRNU – nejnavštěvovanějším estonském letovisku, známém především svou krásnou písčitou pláží. Poté zaparkujeme už v největším městě celého Pobaltí: RIGA – perla staré architektury s množstvím pozoruhodných budov a kostelů, lotyšské muzeum války, námořnictva a jiná muzea, Dům černohlavců, Tři bratři, secesní perly Evropy, kavárničky, muzikanti v ulicích, největší tržnice Pobaltí… A večerní pohodička v mořských vlnách za letoviskem JÚRMALA.

9. den

Na západu země se necháme okouzlit údajně nejhezčím lotyšským městečkem KULDIGA – hl.město Kuronského království, areál hradu livonského řádu, vodopád Ventas Rumbas - ač vysoký jen max. 2 m, přesto se svými 240 m nejdelší v Evropě. PALANGA - odpoledne prožijeme už prohlídkou pro změnu nejvyhlášenější litevské riviéry se známým Muzeem jantaru v areálu jednoho z nejkrásnějších parků v severní Evropě, kde lze navštívit posvátný Birutin kopec nebo botanickou minizahradu.

10. den

A třešničkou na našem „pobaltském dortu“ bude nepochybně Kurská kosa. Z města KLAIPEDA (divadelní náměstí s Anninou fontánou), přejedeme trajektem na poloostrov, jenž je unikátním biosférickou rezervací se vzácným ekosystémem a mnoho přírodními i turistickými atraktivitami – písečné duny, pohádkové rybářské vesnice, Hora čarodějnic, skanzen, lodě, delfinárium, akvárium, koupání na nekonečné pláži… Noc strávíme již opět na pevnině.

11. den

Okruh Pobaltím se dnešním dnem uzavře. Zastavíme v KAUNASU – staré město, hrad, Radniční náměstí, katedrála, Perkűnasův dům… Představu o architektuře Litvy si uděláme procházkou skanzenem v RUMŠIŠKÉS – muzeum pod širým nebem tvořené 150 objekty (domy, větrné mlýny, škola…) svezenými ze všech koutů země, ulice typického města z 19. stol., kavárna, suvenýry… Poslední nocí v Pobaltí bude v příjemném kempu u jezera Galvé s výhledem na ostrovní hrad Trakai.

12.-13. den

Sobotní dopoledne strávíme pobytem u jezera. Pěšky si volně dojdeme do městečka TRAKAI, kde nemůžeme minout nejnavštěvovanější litevskou památku - velkolepý ostrovní hrad Trakai. Ojedinělé je i muzeum judaistické sekty Karaimů a budete-li mít chuť, tak stihnete i poloostrovní hrad knížete Kestutise… Dokoupíme naposledy jantary, sníme poslední kudrnovské menu a po koupačce v jezeře se vydáme na cestu zpět do ČR, abychom v nedělní dopoledne dorazili do Brna.

Ubytování

Nocovat budeme 10x v kempech evropského standardu s WC a sprchou ve vlastních stanech a spacácích. V některých kempech bude možné ubytování v chatkách za příplatek. Celkem lze připlatit za ubytování v chatkách na 3 noci z 10. Cena 1.250,- /osoba. Nemáte-li vlastní stan, můžete si jej zapůjčit v naší půjčovně (bude-li vámi požadované ještě volné). Kempy jsou moderní se sprchami a WC.

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". Polopenze započne 2. den zájezdu večeří a skončí 12. den zájezdu pozdním obědem před cestou domů. K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakii nebo intoleranci laktózy, ale také vegetariány (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Bude-li to vyžadovat program, dostanete někdy místo večeře teplý oběd nebo odpolední jídlo či balíček na cestu.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem zahraniční výroby.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 1-2 z 5 bodové škály. Popisy náročností našich zájezdů naleznete zde. Patříte-li mezi osoby s omezenou schopností pohybu, konzultujte s naší prodejnou zájezdů, zda-li je pro vás zvolená akce vhodná.

Další info

Průvodce
Zájezd bude veden česky, případně slovensky hovořícím průvodcem. Telefonický kontakt na průvodce obdržíte v první den zájezdu.

Kapesné
Doporučujeme mít u sebe minimálně 100 EUR na muzea a památky při trase.

Cestovní doklady
Do navštívených zemí nám stačí platný občanský průkaz.