Malta a Gozo

Za zážitky bez obav

Malta a Gozo

8 dní / 23 200 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

26. 10. - 2. 11. 2024
č. zájezdu: 224395-03
cena 23 200 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

poznávací výlety s lehkou turistikou po ostrovech maltézských rytířů

Maltské souostroví je nesmírně rozmanité. Navštívíme na něm významná starobylá města, útesy poseté zkamenělinami, skryté zátoky, solné pánve i mimořádně zajímavé prehistorické památky. Naše turisticko-poznávací výlety se odehrají 4 dny na větším ostrově Malta a 3 dny na menším ostrově Gozo. Půlden bude věnovaný výletu lodí na miniaturní ostrůvek Comino, vklíněný mezi Maltu a Gozo. V rámci výletů půjde o lehkou turistiku dle programu od 4 do 15 km, proloženou poznáváním místní historie a relaxem u moře.
Ubytujeme se v penzionu se snídaní v celkem 2 lokalitách, abychom měli co nejvíce možností prozkoumat oba ostrovy.
Říjen je vynikající měsíc pro turistiku: teploty se stále drží okolo 22 °C a voda v moři je také o něco teplejší než na jaro. Ostrovy jsou navíc zelenější
Malta, Gozo a Comino nabízejí jedny z nejlepších potápěčských lokalit v Evropě, s možností vyzkoušet si parasailing, kajaky, vodní lyže nebo paddleboarding.

Cena zahrnuje

  • 7x nocleh v penzionu se snídaní
  • veškerou společnou dopravu po ostrovech
  • 1x zpáteční jízdenku tradičním vodním taxi dgħajsa mezi Vallettou a Trojměstím 
  • 1x zpáteční jízdenku na trajekt mezi ostrovem Malta a Gozo
  • plavbu lodí na ostrov Comino
  • průvodce
  • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
  • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky 7 000 - 10 000 Kč včetně tax)
  • veškeré vstupy do památek (chrámy, katakomby, muzea, apod.)

Průvodci

Kateřina Bartoňková

26. 10. - 2. 11. 2024 / č.zájezdu 224395-03

Její první letecká cesta přes moře byla do Irska, kde prodávala výherní losy, aby se mohla podívat do vysněného Clomancloise, odkud pramení její vášeň pro hřbitovy. Na táboře v Michiganu kreslila dětem portréty a ukazovala jim svá jediná dvě kouzla, která umí. V casinu v Las Vegas prohrála 5 dolarů ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

Přílet na Maltu z Prahy či Vídně a přesun pronajatou místní dopravou na ubytování k odpočinku. 

2. den

Pomalejší start po nočním příletu. Procházka prastarou rybářskou vesnicí Marsaxlokk a návštěva nedělního rybího trhu a jeho středomořských pokladů. Nábřeží a přístav s tančící flotilou půvabných pestrých člunů luzzu. Poté se vydáme na krátkou pěší túru k jezírku Sv.Petra - báječnému místu ke koupání a odpočinku ve skalách (↔ 5,5 km, ↑125 , ↓125). Po kvalitním obědě v jedné z mořských restaurací se přesuneme směrem k Vallettě navštívit jedinečné a dech beroucí místo, kterýmž je Hypogeum Ħal Saflieni (UNESCO) (35 EUR) - podzemní pohřební nekropole (vstupné pouze pro objednané předem). Následně, případně dle domluvy, bude rovněž možná návštěva Tarxienských chrámů postavených z masivních kamenných bloků. Obě prehistorické památky patří k nejvýznamějším na Maltě a vykazují stáří přes 4000 let.

3. den

Prohlídka hlavního města VALLETTA (UNESCO): pěší okruh cca 4 km - Městská brána, Parlament, Královská opera, Pjazza de Valette, palác Parisio, kde sídlil krátce Napoleon, Manoelovo divadlo, konkatedrála Sv. Jana (15 EUR), zahrady Barrakka, kde si ve 12 hodin si vyslechneme dělostřelecké salvy. Odpoledne přeplujeme v tradičním vodním taxi dgħajsa do "Trojměstí" osad Vittoriosa, Senglea a Cospicua, které mají podobně jako Valletta skvělou atmosféru. Zde si uděláme rovněž krátký pěší okruh poloostrovem Vittoriosa cca 2,5 km - náměstí Misrah ir-Rebna, první nemocnice vybudovaná johanity, přístaviště Bighi Sally Port, labyrint okouzlujících uliček, Normanský dům - nejstarší na ostrově, Auberge d'Angleterre - dům anglických rytířů, kostel Sv. Vavřince. Zájemci mohou navštívit také pevnost St. Angelo (fakultativně 6-10 EUR dle věku).

4. den

Čtvrtý den dopoledne strávíme v okouzlujících městech MDINA a RABAT. Mdina, rovněž Tiché město, je tajemné arabské opevnění ze zlatavého kamene, jehož kouzlo spočívá ve výjimečných architektonických detailech a korunuje mu vrchol kopce. Rabat charakterizují úzké uličky a dřevěné galerijas (maltské balkonky). Největším jeho lákadlem jsou ovšem spletité katakomby (Sv. Pavla, Sv. Agáty), které bude možné fakultativně navštívit (6 EUR). Po obědě přejedeme na severní stranu ostrova k zátoce Sv. Pavla, kde si projdeme krátkou stezku dědictví, tzv. Heritage trail (↔ 2 km, ↑55m, ↓60m), která nám odkryje např. staré římské lázně, punské hrobky nebo včelíny ve skále. Koupání v moři bude do programu zařazeno dle aktuálního počasí.

5. den

Den začneme túrou po Dingliho útesech (10,5 km) od kapličky Máří Magdalény ze 17.století. Přes vrch Ta' Żuta (253m), který je nejvyšším bodem Maltského souostroví, dojdeme až k nejlépe zachovalým megalitickým chrámům na Maltě Ħaġar Qim a Mnajdra (fakultativně 7,50 - 10 EUR/osoba dle věku). Megalitické chrámy na Maltě pocházejí z období mezi 3600 a 3000 př. n. l. a řadí se mezi nejstarší volně stojící stavby na světě. V pozdně odpoledních hodinách se přesuneme pronajatou dopravou k 7km dlouhému Gozo kanálu, jímž na trajektu přeplujeme na sousedící ostrov GOZO. Ubytujeme se na západní straně ostrova v tiché vesničce, kde budeme mít prostor k opravdovému relaxu v rodinném penzionu s bazénem.

6.den

Šestý den nás čeká nádherná túra po severním pobřeží (9,5 km, ↑102m, ↓210m ). Projdeme se po polo-písečných dunách i bělostných útesech s prazvláštně vykrojenými skalními útvary. Zajímavostí budou ve vápenci vytesané nádrže s odparky soli u městečka MARSALFORN, jenž tvoří nejnápadnější systém na ostrově. Sůl se na ostrově se těží jen pro místní spotřebu. Výlet zakončíme v městečku v některé z mořských restaurací. Zájemci se mohou projít ještě 1,5 km k soše Ježíše Krista na kopec známý jako Tas-Salvatur (86m). Koupání bude zařazeno do programu dle aktuálního počasí.

7.den

Čeká nás o něco málo náročnější túra, tentokráte po jižním pobřeží (10,5 km, ↑444m, ↓554m), ta nás provede nejdříve půvabné vesnicí San Lawrenz, a poté kavernou zátoky Dwerja, kterou střeží Houbová skála (Fungus Rock) a Krokodýlí skála (Crocodile Rock). Budeme pokračovat divoce malebnou krajinou, nemineme vyhlídky a dojdeme do zátoky Ix-Xlendi. Po obědě popojedeme do srdce ostrova, největšího města VICTORIA (RABAT). Korunou města je malá opevněná citadela Il-Kastell, která jako by vyrůstala ze skalnatého vršku. Zde budeme mít několik hodin rozchod, abychom si dosyta užili atmosféry města. Opevněná citadela je sídlem řady zajímavých muzeí a patří k zásadním maltským památkám. Město zároveň poskytuje dostatek gastronomických zážitků.

8. den

Poslední den po snídani si sbalíme svá zavazadla a přesuneme se do přístavu L-Imġarr, odkud vyplujeme směr mrňavý ostrůvek COMINO - bývalý pirátský a pašerácký úkryt, jenž sloužil také jako izolace pro postižené cholerou a morem. Ostrov je nádherně lemován mořskými jeskyněmi a útesy. Nachází se zde Modrá laguna - jedna z nejpůvabnějších maltských atrakcí - která vděčí za svůj název průzračné modři, a jejíž dno je z bílého písku. Jde také o místo báječného koupání a šnorchlování. Dáme si krátkou túru ostrovem (→ 4,7 km, ↑110, ↓114) a samozřejmě se okoupeme. Odpoledne se vrátíme zpět na Maltu, odkud se již přesuneme na letiště k odletu, s malou fotografickou zastávkou v Anchor Bay - vyhlídce na vesnici Pepka námořníka, kterážto posloužila jako kulisa k hollywoodskému muzikálu Pepek námořník s Robinem Williamsem v hlavní roli.

Ubytování

Ubytujeme se v penzionech na dvou různých místech dvou ostrovů: Malta (4 noci) a Gozo (3 noci). První čtyři noci strávíme v barevné rybářské vesnici na Maltě ve 2 - 4 lůžkových pokojích. Poté se přesuneme na ostrov Gozo, kde strávíme tři noci v jedné z nejmalebnějších vesnic ostrova v rodinném penzionu ve 2 - 3 lůžkových pokojích (trojlůžka na vyžádání) a bazénem.
Vzhledem k omezeným kapacitám ubytování nenabízíme možnost jednolůžkových pokojů. Ty jsou možné jedině v případě, že nebude naplněno 100% kapacity zájezdu.
Pokoje na všech ubytováních poskytují vlastní sociální zařízení a bezplatnou wifi.

Strava

V ceně ubytování jsou snídaně bufetového typu - většinou pečivo, jogurty, šunka, sýr, marmeláda, občas vejce, ovoce (zelenina), káva, čaj, džus. V některých případech bude snídaně prostší, v jiných naopak velice štědrá. Denně bude možnost nákupů a chystání si svačinek na další den. Stejně tak doporučujeme co nejvíce ochutnat lokální sladké i slané pečivo, sýry, speciality a především mořské plody a ryby. Maltskou a gozskou kuchyni charakterizuje lákavá směs italských, francouzských, britských a arabských vlivů. 

Doprava

Společná doprava po ostrově je zajištěna v kombinaci soukromá doprava mikrobusem nebo místními autobusovými linkami. Přesuny se zavazadly budou pro pohodlí realizovány mikrobusem.

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek.
Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Přímý let (cca 2h 30 min.) Praha - Malta, Malta - Praha (tento preferujeme vzhledem k plánovanému programu), případně dle dostupnosti leteckých spojů je možný také přímý let (cca 2h 20 min.) Vídeň - Malta, Malta - Vídeň.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály. Denně ujdeme nejvýše 15 km trasy s možností zkrácení a minimálním převýšením. Délka jednotlivých etap je uvedena v závorce u popisu jednotlivých dní v programu zájezdu. Všechny túry jdeme nalehko, tedy jen s lehkým batůžkem a téměř ve všech případech existuje možnost túru ještě mírně zkrátit či předčasně ukončit. Zájemci, kteří budou chtít navštívit místa, jenž v programu nejsou, mohou libovolně této možnosti využít, a individuálně na svá místa odjet. Na našich túrách bude téměř vždy možné během dne dobrat či dokoupit vodu a svačinky, případně túru předělíme řádným obědem či zakončíme večeří v restauraci.   

Další info

Skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, maximální kapacita je 14 účastníků + 1 průvodce.

Cestovní doklady
Pro cestu na Maltu nám stačí občanský průkaz. Cestujete-li s dokladem jiným než-li českým, ve vlastním zájmu si na ambasádě ověřte, zda potřebujete vízum či jiné povolení ke vstupu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

26. 10. - 2. 11. 2024
č. zájezdu: 224395-03
cena 23 200 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.