Malta a Gozo

Za zážitky bez obav

Malta a Gozo

8 dní / 22 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

27. 4. - 4. 5. 2024
č. zájezdu: 224395-01
cena 22 800 Kč
VYPRODÁNO
4. 5. - 11. 5. 2024
č. zájezdu: 224395-02
cena 22 800 Kč

poznávací výlety s lehkou turistikou po ostrovech maltézských rytířů

Maltské souostroví je nesmírně rozmanité. Navštívíme na něm významná starobylá města, útesy poseté zkamenělinami, skryté zátoky, solné pánve i mimořádně zajímavé prehistorické památky. Naše turisticko-poznávací výlety se odehrají 4 dny na větším ostrově Malta a 4 dny na menším ostrově Gozo. Půlden bude věnovaný i fakultativnímu výletu lodí na miniaturní ostrůvek Comino, vklíněný mezi Maltu a Gozo. V rámci výletů půjde o lehkou turistiku dle programu od 4 do 15 km, proloženou poznáváním místní historie a relaxem u moře.
Ubytujeme se v penzionu se snídaní v celkem 3 lokalitách, abychom měli co nejvíce možností prozkoumat oba ostrovy.
Jarní měsíce jsou nádherným časem k návštěvě ostrovů: krajinu krášlí koberce lučních květů a barvitý svátek ohňostrojů se nechává slyšet jak na Maltě, tak na Gozu. Sluneční paprsky již příjemně hřejí a moře láká nejen otužilce. Malta, Gozo a Comino nabízejí jedny z nejlepších potápěčských lokalit v Evropě, s možností vyzkoušet si parasailing, kajaky, vodní lyže nebo paddleboarding.

Cena zahrnuje

  • 7x nocleh v penzionu se snídaní
  • veškerou společnou dopravu po ostrovech
  • 1x zpáteční jízdenku tradičním vodním taxi dgħajsa mezi Vallettou a Trojměstím 
  • 1x zpáteční jízdenku na trajekt mezi ostrovem Malta a Gozo 
  • průvodce
  • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
  • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky 3 500 - 7000 Kč včetně tax)
  • fakultativní plavbu na ostrov Comino
  • veškeré vstupy do památek (chrámy, katakomby, muzea, apod.)

Průvodci

Kateřina Bartoňková

27. 4. - 4. 5. 2024 / č.zájezdu 224395-01
4. 5. - 11. 5. 2024 / č.zájezdu 224395-02

Její první letecká cesta přes moře byla do Irska, kde prodávala výherní losy, aby se mohla podívat do vysněného Clomancloise, odkud pramení její vášeň pro hřbitovy. Na táboře v Michiganu kreslila dětem portréty a ukazovala jim svá jediná dvě kouzla, která umí. V casinu v Las Vegas prohrála 5 dolarů ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

Přílet na Maltu z Prahy či Vídně ve večerních hodinách a přesun pronajatou místní dopravou na ubytování k odpočinku. 

2. den

Pomalejší start po nočním příletu. Procházka prastarou rybářskou vesnicí Marsaxlokk a návštěva nedělního rybího trhu a jeho středomořských pokladů. Nábřeží a přístav s tančící flotilou půvabných pestrých člunů luzzu. Po kvalitním obědě v jedné z mořských restaurací se přesuneme směrem k Vallettě navštívit jedinečné a dech beroucí místo, kterýmž je Hypogeum Hal Saflieni (UNESCO) - podzemní pohřební nekropole (vstupné pouze pro objednané předem). Následně, případně dle domluvy, bude rovněž možná návštěva Tarxienských chrámů postavených z masivních kamenných bloků. Obě prehistorické památky patří k nejvýznamějším na Maltě a vykazují stáří 5000 let.
Zájemci o pěší turistiku, kteří oželí památky a raději se vydají hned k moři, mohou přímo z Marsaxklokku individuálně absolvovat kruhový výlet v délce 13,5 km (s možností zkrácení), jehož cílem bude jezírko Sv. Pavla - báječné místo ke koupání a odpočinku ve skalách. 

3. den

Prohlídka hlavního města VALLETTA (UNESCO): pěší okruh cca 2,5 km - Městská brána, Parlament, Královská opera, Pjazza de Valette, palác Parisio, kde sídlil krátce Napoleon, Kostel ztroskotání sv. Pavla, Manoelovo divadlo, karmelitánská bazilika, paláce Messina a Marina, rytířský špitál Sacra Infermeria, zahrady Barrakka. Odpoledne přeplujeme v tradičním vodním taxi dgħajsa do "Trojměstí" osad Vittoriosa, Senglea a Cospicua, které mají podobně jako Valletta skvělou atmosféru. Zde si uděláme krátký pěší okruh poloostrovem Vittoriosa cca 1 km - náměstí Misrah ir-Rebna, první nemocnice vybudovaná johanity, přístaviště Bighi Sally Port, labyrint okouzlujících uliček Il Collachio, Normanský dům, Auberge d'Angleterre - dům anglických rytířů, oratoř sv. Josefa s ostatky velmistra la Valetty, kostel Sv. Vavřince. Zájemci mohou navštívit také pevnost St. Angelo (fakultativně 6-10 EUR dle věku). 

4. den

Den začneme túrou po Dingliho útesech (10,5 km) od kapličky Máří Magdalény ze 17.století. Přes vrch Ta' Żuta (253m), který je nejvyšším bodem Maltského souostroví, dojdeme až k nejlépe zachovalým megalitickým chrámům na Maltě Ħaġar Qim a Mnajdra (fakultativně 7,50 - 10 EUR/osoba dle věku). Megalitické chrámy na Maltě pocházejí z období mezi 3600 a 3000 př. n. l. a řadí se mezi nejstarší volně stojící stavby na světě. V pozdně odpoledních hodinách se přesuneme pronajatou dopravou k 7km dlouhému Gozo kanálu, jímž na trajektu přeplujeme na sousedící ostrov GOZO. Ubytujeme se na západní straně ostrova v tiché vesničce, kde budeme mít prostor k opravdovému relaxu. 

5. den

Pátý den nás čeká nádherná túra po severním pobřeží (9,5km, ↑102m, ↓210m ). Projdeme se po polo-písečných dunách i  bělostných útesech s prazvláštně vykrojenými skalními útvary. Zajímavostí budou ve vápenci vytesané nádrže s odparky soli u městečka MARSALFORN, jenž tvoří nejnápadnější systém na ostrově. Sůl se na ostrově se těží jen pro místní spotřebu. Výlet zakončíme v městečku v některé z mořských restaurací. Zájemci mohou odpoledne strávit fakultativním kurzem potápění (cena na vyžádání), případně se projít ještě 1,5 km k soše Ježíše Krista na kopec známý jako Tas-Salvatur (86m). Koupání bude zařazeno do programu dle aktuálního počasí. 

6.den

Čeká nás o něco málo náročnější túra, tentokráte po jižním pobřeží (13,7 km, ↑453m, ↓458m), ta nás provede nejdříve řemeslnou vesnicí Ta Dbiegi, jenž je součástí půvabné vesnice San Lawrenz, a poté kavernou zátoky Dwerja, kterou střeží Houbová skála (Fungus Rock) a Krokodýlí skála (Crocodile Rock). Budeme pokračovat divoce malebnou krajinou, nemineme vyhlídky a dojdeme do srdce ostrova, největšího města VICTORIA (RABAT). Korunou města je malá opevněná citadela Il-Kastell, která jako by vyrůstala ze skalnatého vršku. Zde budeme mít na celé odpoledne rozchod, abychom si dosyta užili atmosféry města. Opevněná citadela je sídlem řady zajímavých muzeí a patří k zásadním maltským památkám. Město zároveň poskytuje dostatek gastronomických zážitků. 

7.den

Po snídani si sbalíme svá zavazadla a přesuneme se do přístavu L-Imġarr, odkud bude možný fakultativní výlet lodí (cca 12 EUR) na mrňavý ostrůvek COMINO - bývalý pirátský a pašerácký úkryt, jenž sloužil také jako izolace pro postižené cholerou a morem. Ostrov je nádherně lemován mořskými jeskyněmi a útesy. A nachází se zde Modrá laguna - jedna z nejpůvabnějších maltských atrakcí - která vděčí za svůj název průzračné modři, a jejíž dno je z bílého písku. Jde také o místo báječného koupání a šnorchlování. Odpoledne se přesuneme trajektem opět na Maltu, a ubytujeme se v blízkém hotelu v oblasti Il-Mellieħa. Zájemci a příznivci Pepka námořníka si stihnou ještě v pozdním odpoledni udělat výlet do Anchor Bay, pojmenované po kotvách, jenž našli námřníci ona jejím dně, a kde se dnes nachází sešlá rybářská vesnice, kterážto posloužila jako kulisa k hollywoodskému muzikálu Pepek námořník s Robinem Williamsem v hlavní roli. Vstupné do vesnice je fakultativní (15 - 20 EUR), na vyhlídku u zátoky se vstupné neplatí. Večerní program jinak bude ponechán ke koupání v moři, na wellness či podobné relaxační aktivity. 

8. den

Poslední den dopoledne si sbalíme zavazadla a necháme se pronajatou místní dopravou odvézt do 15 km vzdálených okouzlujících města MDINA a RABAT. Mdina, rovněž Tiché město, je tajemné arabské opevnění ze zlatavého kamene, jehož kouzlo spočívá ve výjimečných architektonických detailech a korunuje mu vrchol kopce. Rabat charakterizují úzké uličky a dřevěné galerijas (maltské balkonky). Největším jeho lákadlem jsou ovšem spletité katakomby (Sv. Pavla, Sv. Agáty), které bude možné fakultativně navštívit (6 EUR). Po obědě se opět krátkým přesunem dostaneme na letiště a rozloučíme se s Maltou. 

Ubytování

Ubytujeme se v penzionech na třech různých místech dvou ostrovů: Malta (2x) a Gozo (1x). První tři noci strávíme v barevné rybářské vesnici na Maltě v dvoulůžkových pokojích. Poté se přesuneme na ostrov Gozo, kde strávíme tři noci v jedné z nejmalebnějších vesnic ostrova v rodinném penzionu ve 2 - 3 lůžkových pokojích (trojlůžka na vyžádání) a bazénem. Poslední noc strávíme v několika hvězdičkovém wellness hotelu ve dvou - čtyřlůžkových apartmánech s vybavenou kuchyňkou (2 místnosti po 2 lůžcích nebo studio po 2 lůžcích) s bazénem a dochozí vzdálenosti od pláže. 
Vzhledem k omezeným kapacitám ubytování nenabízíme možnost jednolůžkových pokojů. Ty jsou možné jedině v případě, že nebude naplněno 100% kapacity zájezdu.
Pokoje na všech ubytováních poskytují vlastní sociální zařízení a bezplatnou wifi.

Strava

V ceně ubytování jsou snídaně bufetového typu - většinou pečivo, jogurty, šunka, sýr, marmeláda, občas vejce, ovoce (zelenina), káva, čaj, džus. V některých případech bude snídaně prostší, v jiných naopak velice štědrá. Vzhledem k ubytování v apartmánech poslední noc, bude rovněž možné využít vlastního vaření. Denně bude možnost nákupů a chystání si svačinek na další den. Stejně tak doporučujeme co nejvíce ochutnat lokální sladké i slané pečivo, sýry, speciality a především mořské plody a ryby. Maltskou a gozskou kuchyni charakterizuje lákavá směs italských, francouzských, britských a arabských vlivů. 

Doprava

Společná doprava po ostrově je zajištěna díky husté síti místních autobusových linek. Všem účastníkům bude zakoupena 7denní "lítačka" po Maltě, platná ve všech autobusových linkách na Maltě i Gozu, a bude jí možno využívat libovolně během dne. Na delší či složitější přesuny využijeme místní taxi.

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek.
Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Přímý let (cca 2h 30 min.) Praha - Malta, Malta - Praha (tento preferujeme vzhledem k plánovanému programu), případně dle dostupnosti leteckých spojů je možný také přímý let (cca 2h 20 min.) Vídeň - Malta, Malta - Vídeň.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály. Denně ujdeme nejvýše 15 km trasy s možností zkrácení a minimálním převýšením. Délka jednotlivých etap je uvedena v závorce u popisu jednotlivých dní v programu zájezdu. Všechny túry jdeme nalehko, tedy jen s lehkým batůžkem a téměř ve všech případech existuje možnost túru ještě mírně zkrátit či předčasně ukončit. Zájemci, kteří budou chtít navštívit místa, jenž v programu nejsou, mohou libovolně této možnosti využít, a individuálně na svá místa odjet. Na našich túrách bude téměř vždy možné během dne dobrat či dokoupit vodu a svačinky, případně túru předělíme řádným obědem či zakončíme večeří v restauraci.   

Další info

Skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, maximální kapacita je 14 účastníků + 1 průvodce.

Cestovní doklady
Pro cestu na Maltu nám stačí občanský průkaz. Cestujete-li s dokladem jiným než-li českým, ve vlastním zájmu si na ambasádě ověřte, zda potřebujete vízum či jiné povolení ke vstupu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.