Mongolsko

Za zážitky bez obav

Mongolsko

16 dní / 43 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

25. 5. - 9. 6. 2024
č. zájezdu: 224329-01
cena 43 800 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

safari zemí posledních kočovníků

Žádná louka na světě nevoní tak jako mongolská step na jaře. Mateřídouškou, pelyňkem, volností, nespoutanou divokostí nepokořitelných kočovníků a svobodou, která nemá konce. V nekonečné mongolské stepi ztratíte pojem o hranicích – tady totiž žádné neexistují. Týdny a týdny můžete putovat od jurty k jurtě, napájet se kumysem, žvýkat sýry sušící se na střechách jurt, vařit v kamínkách na sušený trus, uléhat na voňavé stepi a naslouchat nočnímu ržání malých mongolských koní a pořád na žádné hranice nenarazíte. Na našem putování nakoukneme do nejedné jurty, sníme nejednu ovci, budeme oslněni zlatem klášterů a překvapeni skromností a pracovitostí kočovníků žijících v neuvěřitelně drsných podmínkách. Stepí a pouští projedeme expedičními vozidly přes 3 000 km, abychom viděli z Mongolska to nejkrásnější – nebetyčné hory, klikatící se řeky, proměnlivé barevné pouště, sytě zelené stepi a prastaré buddhistické kláštery. Zažijeme na vlastní kůži život posledních kočovníků. Ráno a večer si budeme vařit sami, v poledne se zastavíme v některé z mongolských stepních restaurací s levnou nabídkou dobrého jídla. Mongolskou step budeme brázdit v UAZech (furgonech). Po návratu ze stepi se budeme toulat po ulánbátarských muzeích a tržištích a obdivovat staré mongolské umění i krásu hrdelního zpěvu. 
Expedičnost naší výpravy a částečné spaní ve stanech nám umožní zažít opravdové dobrodružství, pohybovat se i mimo klasické trasy a tábořít na krásných místech v divokých horách a stepích.

Cena zahrnuje

  • veškerou společnou dopravu terénním vozem i vlakem,
  • kudrnovského průvodce
  • místního mongolského průvodce
  • 15x ubytování (4x v hostelu v Ulanbátaru, 2x v jurtě a 8x na tábořišti, 1x ve vlaku)
  • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
  • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky od cca 20.000 Kč včetně tax)
  • vstupy do památek

Průvodci

Ivo "fík" Dokoupil

25. 5. - 9. 6. 2024 / č.zájezdu 224329-01

Cestovatel, novinář, fotograf a člověk, milovník všeho na východ od Žiliny. Osudovou destinací se mu stalo Rusko, kam se poprvé vypravil už v roce 1985 a od té doby pravidelně cestuje do zemí bývalého SSSR a přilehlých končin. Jeho nejkultovnější akcí pod kudrnovskou vlajkou je zájezd Moskva, ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

Přelet do ULANBÁTARU – města v klínu hor. Ubytování a prohlídka města: Bogdgegénův palác, chrám Čojdžin-lamy a klášter Gandan, kde se nadechneme buddhistické atmosféry a vstoupíme do sověty zničeného a posléze obnoveného chrámu Džanrajseg s ohromnou sochou Buddhy. Nakoupíme zásoby na místním tržišti a povečeříme speciality asijské kuchyně.

2. - 3. den

Nabalíme terénní auta a vydáme se na západ do údolí řeky ORCHON (unesco), kde spočineme u bran kláštera Erdene Dzú (Drahokamový Buddha). Při jeho stavbě byl údajně použit materiál ze zničeného hlavního města Čingischánovy říše Kara-Korumu, které se skrývá v podzemí nedaleko kláštera. Prohlédneme si i zříceniny významného ujgurského města Chara Balgas a přes hřebeny hor se vydáme ke starobylému buddhistickému klášteru Batcengel, který jako zázrakem unikl řádění komunistů ve 30. letech 20. stol.

4. - 5. den

Přejezd fotogenickou mongolskou krajinou k řece Selenge, na jejichž březích se vykoupeme a zatáboříme. Další den navštívíme město Murun s nefalšovaným divokým tržištěm, kde se sjíždějí pastevci z dalekého okolí. Pak už naše cesta povede rovnou do hor k mongolskému moři – jezeru Chövsgöl.

6. - 10. den

Na dvě noci se ubytujeme přímo na břehu jezera CHÖVSGÖL, kde si můžeme na celý den půjčit koně se sedlem (cca 300 Kč) a vydat se na trek do pohoří Chordil Sarda s nádhernými výhledy. Poté navštívíme také unikátní naleziště tzv. „jeleních kamenů“, vztyčených megalitů s rytinami z tureckého období a rezervaci u vyhaslé sopky URAN UUL. Navštívíme nejzachovalejší mongolský buddhistický klášter Amarbajasgalant a přes průmyslový Erdenet se slavným nalezištěm mědi se vrátíme do Ulanbátaru.

11. - 12. den

Terénními auty zamíříme tentokrát na jih – do pouště GOBI. Cestou přenocujem v posvátném pohoří Choir a druhý den dojedeme do pouštního města Sajnšand, kde navštívíme muzeum mnicha Danzanravšiho – světce, básníka a zakladatele mongolského divadla. Přenocujeme v poušti na dunách u kláštera Chamryn Chijd.

13. den

Na nalezišti dinosauřích kostí si osaháme kosti staré několik desítek milionů let a navštívíme fotogenické zříceniny pouštního buddhistického kláštera Coré. Nefalšovaným mongolským vlakem se vrátíme do metropole a vystoupáme na posvátnou horu, kde učiníme modlitbu za zdar naší cesty.

14. - 15. den

Po návratu do ULANBÁTARU dokončíme prohlídku města: historické muzeum, paleontologické muzeum (kostra a vejce dinosaura). Večer si zajdeme na divadelní představení národních tanců a zpěvů. Pak už nás čekají jen poslední nákupy dárků a odlet domů.

Ubytování

Nocovat budeme ve vlastních stanech na osvědčených tábořištích nebo v ubytovnách či jurtách po cestě. V Ulanbátaru budeme bydlet v hostelu.

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu ve vlastní režii účastníků. Snídani si většinou vaříme na zapůjčených vařičích na tábořišti, oběd i večeři řeší všudy přítomné mongolské motoresty.

Doprava

Letenky a letecká doprava
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

V terénu se budeme celou dobu pohybovat v terénním autem ruské výroby, tzv. Furgonem, které je pro mongolské cesty i necesty nejvhodnější. Jedna cesta, z pouště Gobi do Ulanbátaru, nás čeká nočním lůžkovým vlakem.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 16 denní zájezd expedičního typu (+ počítejte s dvěma dny na přílet a odlet). Poměrně nenáročný program s volitelným přidáním náročnějších aktivit, které zvládne průměrně zdatný člověk, jež alespoň občas provozuje turistiku nebo rekreační sport. Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály.

Další info

Vhodné zavazadlo
Jednoznačně doporučujeme dobrý batoh, do kterého se vám vše pohodlně vejde a který se dobře nosí. Kufr není pro tento zájezd příliš vhodný. Doprava většinou zajištěna taxíky, s batohy se tedy budeme pohybovat minimálně.

Skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, díky které snadno splyneme a můžeme využívat místních dopravních prostředků. Maximální kapacita je 14 účastníků + 1 průvodce.

Očkování
Do Mongolska se nevyžaduje zvláštní očkování, ale není na škodu zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu.

Cestovní doklady
Pro cestu do Mongolska potřebujete pas, platný minimálně 6 měsíců po návratu domů. Vízum není třeba.

Bezpečnost
Mongolové jsou po staletí (od dob Džingischánova zákoníku) velice pohostinní a úslužní. Často máte při pobytu v této zemi pocit, že jim záleží jen na tom, abyste byli spokojení a aby vám ve všem vyhověli. Policie má příkazy dbát na bezpečnost turistů a nikdy je zbytečně neobtěžuje. Je ale samozřejmě nutné dodržovat místní tradice.

Ceny
Mongolsko je pro nás zemí, kde je pobyt o něco málo levnější než u nás. Jídlo (a to jídlo z kvalitních surovin a vždy čerstvě připravené) v průměrné restauraci stojí 50-250 Kč a člověk se nají dosyta. Vstupy do památek a muzeí bývají bohužel pro cizince několikrát dražší, než pro domácí, avšak i tak se pohybují kolem přijatelných 50-150 Kč.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.