Mongolsko

Za zážitky bez obav

Mongolsko

16 dní / 43 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

25. 5. - 9. 6. 2024
č. zájezdu: 224329-01
cena 43 800 Kč

safari zemí posledních kočovníků

Žádná louka na světě nevoní tak jako mongolská step na jaře. Mateřídouškou, pelyňkem, volností, nespoutanou divokostí nepokořitelných kočovníků a svobodou, která nemá konce. V nekonečné mongolské stepi ztratíte pojem o hranicích – tady totiž žádné neexistují. Týdny a týdny můžete putovat od jurty k jurtě, napájet se kumysem, žvýkat sýry sušící se na střechách jurt, vařit v kamínkách na sušený trus, uléhat na voňavé stepi a naslouchat nočnímu ržání malých mongolských koní a pořád na žádné hranice nenarazíte. Na našem putování nakoukneme do nejedné jurty, sníme nejednu ovci, budeme oslněni zlatem klášterů a překvapeni skromností a pracovitostí kočovníků žijících v neuvěřitelně drsných podmínkách. Stepí a pouští projedeme expedičními vozidly přes 3 000 km, abychom viděli z Mongolska to nejkrásnější – nebetyčné hory, klikatící se řeky, proměnlivé barevné pouště, sytě zelené stepi a prastaré buddhistické kláštery. Zažijeme na vlastní kůži život posledních kočovníků. Ráno a večer si budeme vařit sami, v poledne se zastavíme v některé z mongolských stepních restaurací s levnou nabídkou dobrého jídla. Mongolskou step budeme brázdit v UAZech (furgonech). Po návratu ze stepi se budeme toulat po ulánbátarských muzeích a tržištích a obdivovat staré mongolské umění i krásu hrdelního zpěvu. 
Expedičnost naší výpravy a částečné spaní ve stanech nám umožní zažít opravdové dobrodružství, pohybovat se i mimo klasické trasy a tábořít na krásných místech v divokých horách a stepích.

Cena zahrnuje

  • veškerou společnou dopravu terénním vozem i vlakem,
  • kudrnovského průvodce
  • místního mongolského průvodce
  • 15x ubytování (4x v hostelu v Ulanbátaru, 2x v jurtě a 8x na tábořišti, 1x ve vlaku)
  • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
  • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky od cca 20.000 Kč včetně tax)
  • vstupy do památek

Průvodci

Ivo "fík" Dokoupil

25. 5. - 9. 6. 2024 / č.zájezdu 224329-01

Cestovatel, novinář, fotograf a člověk, milovník všeho na východ od Žiliny. Osudovou destinací se mu stalo Rusko, kam se poprvé vypravil už v roce 1985 a od té doby pravidelně cestuje do zemí bývalého SSSR a přilehlých končin. Jeho nejkultovnější akcí pod kudrnovskou vlajkou je zájezd Moskva, ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

Přelet do ULANBÁTARU – města v klínu hor. Ubytování a prohlídka města: Bogdgegénův palác, chrám Čojdžin-lamy a klášter Gandan, kde se nadechneme buddhistické atmosféry a vstoupíme do sověty zničeného a posléze obnoveného chrámu Džanrajseg s ohromnou sochou Buddhy. Nakoupíme zásoby na místním tržišti a povečeříme speciality asijské kuchyně.

2. - 3. den

Nabalíme terénní auta a vydáme se na západ do údolí řeky ORCHON (unesco), kde spočineme u bran kláštera Erdene Dzú (Drahokamový Buddha). Při jeho stavbě byl údajně použit materiál ze zničeného hlavního města Čingischánovy říše Kara-Korumu, které se skrývá v podzemí nedaleko kláštera. Prohlédneme si i zříceniny významného ujgurského města Chara Balgas a přes hřebeny hor se vydáme ke starobylému buddhistickému klášteru Batcengel, který jako zázrakem unikl řádění komunistů ve 30. letech 20. stol.

4. - 5. den

Přejezd fotogenickou mongolskou krajinou k řece Selenge, na jejichž březích se vykoupeme a zatáboříme. Další den navštívíme město Murun s nefalšovaným divokým tržištěm, kde se sjíždějí pastevci z dalekého okolí. Pak už naše cesta povede rovnou do hor k mongolskému moři – jezeru Chövsgöl.

6. - 10. den

Na dvě noci se ubytujeme přímo na břehu jezera CHÖVSGÖL, kde si můžeme na celý den půjčit koně se sedlem (cca 300 Kč) a vydat se na trek do pohoří Chordil Sarda s nádhernými výhledy. Poté navštívíme také unikátní naleziště tzv. „jeleních kamenů“, vztyčených megalitů s rytinami z tureckého období a rezervaci u vyhaslé sopky URAN UUL. Navštívíme nejzachovalejší mongolský buddhistický klášter Amarbajasgalant a přes průmyslový Erdenet se slavným nalezištěm mědi se vrátíme do Ulanbátaru.

11. - 12. den

Terénními auty zamíříme tentokrát na jih – do pouště GOBI. Cestou přenocujem v posvátném pohoří Choir a druhý den dojedeme do pouštního města Sajnšand, kde navštívíme muzeum mnicha Danzanravšiho – světce, básníka a zakladatele mongolského divadla. Přenocujeme v poušti na dunách u kláštera Chamryn Chijd.

13. den

Na nalezišti dinosauřích kostí si osaháme kosti staré několik desítek milionů let a navštívíme fotogenické zříceniny pouštního buddhistického kláštera Coré. Nefalšovaným mongolským vlakem se vrátíme do metropole a vystoupáme na posvátnou horu, kde učiníme modlitbu za zdar naší cesty.

14. - 15. den

Po návratu do ULANBÁTARU dokončíme prohlídku města: historické muzeum, paleontologické muzeum (kostra a vejce dinosaura). Večer si zajdeme na divadelní představení národních tanců a zpěvů. Pak už nás čekají jen poslední nákupy dárků a odlet domů.

Ubytování

Nocovat budeme ve vlastních stanech na osvědčených tábořištích nebo v ubytovnách či jurtách po cestě. V Ulanbátaru budeme bydlet v hostelu.

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu ve vlastní režii účastníků. Snídani si většinou vaříme na zapůjčených vařičích na tábořišti, oběd i večeři řeší všudy přítomné mongolské motoresty.

Doprava

Letenky a letecká doprava
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

V terénu se budeme celou dobu pohybovat v terénním autem ruské výroby, tzv. Furgonem, které je pro mongolské cesty i necesty nejvhodnější. Jedna cesta, z pouště Gobi do Ulanbátaru, nás čeká nočním lůžkovým vlakem.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 16 denní zájezd expedičního typu (+ počítejte s dvěma dny na přílet a odlet). Poměrně nenáročný program s volitelným přidáním náročnějších aktivit, které zvládne průměrně zdatný člověk, jež alespoň občas provozuje turistiku nebo rekreační sport. Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály.

Další info

Vhodné zavazadlo
Jednoznačně doporučujeme dobrý batoh, do kterého se vám vše pohodlně vejde a který se dobře nosí. Kufr není pro tento zájezd příliš vhodný. Doprava většinou zajištěna taxíky, s batohy se tedy budeme pohybovat minimálně.

Skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, díky které snadno splyneme a můžeme využívat místních dopravních prostředků. Maximální kapacita je 14 účastníků + 1 průvodce.

Očkování
Do Mongolska se nevyžaduje zvláštní očkování, ale není na škodu zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu.

Cestovní doklady
Pro cestu do Mongolska potřebujete pas, platný minimálně 6 měsíců po návratu domů. Vízum není třeba.

Bezpečnost
Mongolové jsou po staletí (od dob Džingischánova zákoníku) velice pohostinní a úslužní. Často máte při pobytu v této zemi pocit, že jim záleží jen na tom, abyste byli spokojení a aby vám ve všem vyhověli. Policie má příkazy dbát na bezpečnost turistů a nikdy je zbytečně neobtěžuje. Je ale samozřejmě nutné dodržovat místní tradice.

Ceny
Mongolsko je pro nás zemí, kde je pobyt o něco málo levnější než u nás. Jídlo (a to jídlo z kvalitních surovin a vždy čerstvě připravené) v průměrné restauraci stojí 50-250 Kč a člověk se nají dosyta. Vstupy do památek a muzeí bývají bohužel pro cizince několikrát dražší, než pro domácí, avšak i tak se pohybují kolem přijatelných 50-150 Kč.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.