Národní parky Černé Hory a Albánie

Za zážitky bez obav

Národní parky Černé Hory a Albánie

12 dní / 15 100 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

14. 8. - 25. 8. 2024
č. zájezdu: 224452-01
cena 15 100 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

nejkrásnějšími horami Balkánu na kole až k Jadranu

Černá Hora, to je balkánská kráska malá rozlohou, za to plná úchvatných hor a hlubokých kaňonů. Naše cykloputování povede všemi národními parky Černé Hory: Durmitor, Bjelasica, Prokletje, Lovćen a Skadarsko jezero. Projedeme i Prokletými horami severní Albánie a nasajeme špetku exotické atmosféry této evropské divočiny. Z drsných i přívětivých hor severu zamíříme do středomoří, užijeme si kouzelné scenérie boky Kotorské a hlavně neopakovatelný sjezd z pohoří Lovćen do Kotoru. Nevynecháme ani gurmánské zážitky. Ochutnáme ten nejlepší balkánský pršut z Njeguši, lahodnou domácí rakij i pravý albánský koňak. A bude čas i na odpočinek a koupačku na plážích boky Kotorské.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • vstup na NP Durmitor (3€/os.)
  • vstup do NP Biogradska Gora (3€/os.)
  • vstup do NP Lovćen (2€/os.)
  • výlet lodí na Skadarské jezero (20 €/os.)
  • případné další fakultativní vstupy a atrakce

Průvodci

Martin "komár" Hessler

14. 8. - 25. 8. 2024 / č.zájezdu 224452-01

Neřekne se mu jinak než Komár - neptejte se ho proč, stejně vám to nepoví. U Kudrnů se vyskytnul v roce 2009 o od té doby ho zajímá vše, co se točí kolem zájezdů. Za svou kudrnovskou kariéru se podílel na přípravě více než patnácti nových zájezdů. Komárovo srdce buší pro Balkán. Nezáleží na tom, ...

Dozvědět se více

Kamila Hrubá

14. 8. - 25. 8. 2024 / č.zájezdu 224452-01

Už od dětství zapálená pro Himálaj, východní nauky, hory a přírodu. Nezahálí a svůj sen žije naplno. Při ročním pobytu v odlehlé nepálské vesnici mohla poznat každodenní život prostých venkovanů, při půlročním studiu jógy a hry na sitár v indickém Váránasí okusit chuť posvátného města hinduistů, ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1.–2. den

Přejedeme z ČR ke slavnému mostu Đurđevića Tara přes hluboký kaňon řeky Tary (UNESCO) až do města Žabljak. Na kole vyrazíme na rozjezdovou etapu k Zminičku jezeru, na vyhlídku Ćurevac či k jezerům Riblje a Vražje. (↔ 20-55 km ↕ 150-600 m).

3. den

Projedeme vyhlášený okruh kolem pohoří Durmitor. Vystoupáme do Sedla s famózními výhledy na nejznámější pohoří Černé Hory, užijeme si kouzelný sjezd do kaňonu Sušice i nesčetné výhledy na kaňon Tary, jeden z nejhlubších v Evropě (↔ 80 km ↕ 1.800 m). Fakultativně lze podniknout pěší výlet v NP Durmitor.

4. den

Dáme si odpočinkovou etapu údolím Tary (↔ 65 km ↑ 550 m ↓ 1.250 m), anebo přejezd liduprázdného pohoří Sinjajevina. Nekonečnou zvlněnou krajinou kolem opuštěných kamenných salaší k Zabojsku jezeru a na závěr parádní sjezd k Taře (↔ 65 km ↑ 800 m ↓ 1500 m).

5. den

Od Biogradského jezera vystoupáme na hřeben pohoří Bjelasica, užijeme si cestu pralesem, výhledy na dvoutisícové vrcholy národního parku Biogradska Gora i sjezd do městečka Berane. (↔ 50 km ↑ 1200 m ↓ 1600 m). Trasu lze protáhnout přes sedlo Trešnjevik až do města Plav, kde se utáboříme na dvě noci (↔ 82 km ↑ 2000 m ↓ 1900 m).

6. den

Dáme si populární bajkerskou etapu přes Babino Polje k Hridsku jezeru (↔ 50 km ↕ 1600 m), anebo pohodovou asfaltovou variantu kolem Plavska jezera a do doliny Grbaja s famózními výhledy na masiv Karanfili (↔ 40 km ↑ 500 m ↓ 300 m).

7. den

Nahlédneme do národního parku Prokletje a prozkoumáme přírodní šperky kolem orientálního městečka Gusinje, vodopád Grlja, vyvěračky Alipašini Izvori a Oko Skakavice. Přejedeme do Albánské části Prokletých hor, přes malebné sedlo Lepushë panoramatickou cestou do vesničky Selcë (↔ 45 km ↑ 450 m ↓ 900 m).

8. den

Z údolí řeky Cemit vystoupáme serpentinami k vyhlídce u Rrapsh – Starja a zamíříme na jih ke Skadarskému jezeru, kde si užijeme zaslouženou koupačku v největším jezeře Balkánu (↔ 65 km ↑ 900 m ↓ 500 m).

9. den

Přejedeme zpět do Černé Hory. Z vesnice Vladimir vyrazíme na kouzelnou vyhlídkovou cestu pohořím Rumija nad Skadarským jezerem. Nespočetné pohledy na ostrůvky a zátoky střídají stinné kaštanové háje a příjemné hospůdky. Na výběr je několik tras (↔ 55 km ↑ 300 - 1200 m ↓ 300 - 1200 m), všechny končí v Rijece Crnojeviće, malebném městečku se starými mosty. Zájemci mohou podniknout výlet loďkou a užít si večer na jezeře. 

10. den

Panoramata Skadarského jezera si vychutnáme při stoupání do bývalého hlavního města Černé Hory Cerinje s pravoslavným klášterem a starosvětskou atmosférou. Odtud již přejedeme pohoří (a národní park) Lovćen (↔ 45 km ↑ 1100 ↓ 250 m).

11. den

Poslední etapu zahájíme gurmánsky. V Njeguši ochutnáme ten nejlepší černohorský pršut, njegušský sýr i říznou rakiju. Pak už se nám otevřou výhledy na boku Kotorskou. Do opevněného města Kotor sjedeme pětadvaceti divokými serpentinami. Prohlédneme si přístavní město, vykoupeme se v Jadranu a večer vyrazíme domů (↔ 23 km ↑ 150 m ↓ 1000 m). Jako bonus můžete přidat výjezd na Jezerski Vrh (+ ↔ 24 km ↕ 700 m).

12. den

Dojezd do Brna v odpoledních hodinách.

Ubytování

Nocovat budeme celkem 8x v kempech (sprcha, WC) ve vlastních stanech a spacácích. Nemáte-li vlastní stan, můžete si je zapůjčit v naší půjčovně (bude-li vámi požadované ještě volné). Dopřejeme si i noc 1x v bungalovu. Zásuvky odpovídají českým standardům, není tedy zapotřebí žádné speciální redukce.

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakie nebo intolerance laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Bude-li to vyžadovat program, dostanete někdy místo večeře teplý oběd nebo odpolední jídlo či balíček na cestu. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality balkánské kuchyně. Možnost dokupovat místní potraviny bude téměř denně. Polopenze započne druhý den zájezdu večeří a končí předposlední den zájezdu opět večeří.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Brno - Zvonařka

Náročnost

Jedná se o 12denní cyklistický zájezd zaměřený na poznání nejzajímavějších míst Černé Hory a severní Albánie. Samotný program zájezdu je naplánován tak, aby byl dostatek času nejen na cyklistiku, ale i na poznání historických památek, měst a také přírodních zajímavostí. Je v pravomoci hlavního průvodce zájezdu přizpůsobit program nečekaným situacím, počasí a náladám kolektivu. Cyklistický program odpovídá stupni náročnosti 3 (fakultativně 3–4), což znamená, že byste jej měli zvládnout po intenzivnějším rozježdění v sedle vašeho miláčka ještě před zájezdem.
Při tomto cykloputování ujedeme přibližně 500–600 km po slušně udržovaných asfaltových silničkách s minimálním provozem a po horských šotolinových a místy kamenitých cestách. Počet ujetých kilometrů samozřejmě záleží pouze na vás. Náročnější etapy je často možné zkrátit volbou alternativní trasy nebos pomocí autobusu. Na cestách se silničním provozem je nutné dbát na zvýšenou opatrnost a dodržovat základní pravidla silničního provozu a lidské slušnosti. Během etap jedeme nalehko, na většině etap se lze občerstvit z místních zdrojů.
Pro toto putování je nejvhodnější horské kolo, eventuelně trekové s hrubšími plášti.

Další info

Doporučený typ kola: horské, trekové s hrubšími plášti (pouze pro lehčí varianty)
Povrch: 20 % šotolina/makadam, 80 % asfalt

Organizované cyklovyjížďky
Od průvodce dostanete barevnou mapu a itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu.

Přeprava kol
Kola převážně přepravujeme v zaplachtovaném cyklovleku, v němž jsou pevně uchycena do speciálních držáků. Ve výjimečných případech (kapacitně méně obsazené zájezdy apod.) přepravujeme kola v k tomu určených cyklobrašnách či v nosiči na kola umístěném na tažném zařízení nebo na střeše. Pro úplně 100% ochranu je vhodné kolo chránit vhodným obalovým materiálem.

Elektrokola
Na tento zájezd je možné vzít jen velmi omezený počet elektrokol. Může se stát, že nebude možné z kapacitních důvodů nabíjet naráz více než jednu baterii. Tedy možnost si vzít s sebou elektrokolo, určitě konzultujte s naší prodejnou zájezdů (při volné kapacitě si službu přepravy elektrokola můžete přímo rezervovat v objednávce). Prosím počítejte s tím, že u některých ubytovatelů může dojít k nutnosti doplatků za spotřebovanou elektřinu.

Cestovní doklady
Do navštívených zemí nám stačí platný OBČANSKÝ PRŮKAZ

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

14. 8. - 25. 8. 2024
č. zájezdu: 224452-01
cena 15 100 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Bosna a Hercegovina na kole

Bosna a Hercegovina na kole

10. 7. - 21. 7. 2024 Chci to vidět
Makedonie MTB

Makedonie MTB

26. 7. - 4. 8. 2024 Chci to vidět
Balkán cyklo

Balkán cyklo

17. 6. - 28. 6. 2022 Chci to vidět