Národní parky Černé Hory a Albánie

Za zážitky bez obav

Národní parky Černé Hory a Albánie

12 dní / 15 100 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

2. 8. - 13. 8. 2023
č. zájezdu: 223452-01
cena 15 100 Kč

nejkrásnějšími horami Balkánu na kole až k Jadranu

Černá Hora, to je balkánská kráska malá rozlohou, za to plná úchvatných hor a hlubokých kaňonů. Naše cykloputování povede všemi národními parky Černé Hory: Durmitor, Bjelasica, Prokletje, Lovćen a Skadarsko jezero. Projedeme i Prokletými horami severní Albánie a nasajeme špetku exotické atmosféry této evropské divočiny. Z drsných i přívětivých hor severu zamíříme do středomoří, užijeme si kouzelné scenérie boky Kotorské a hlavně neopakovatelný sjezd z pohoří Lovćen do Kotoru. Nevynecháme ani gurmánské zážitky. Ochutnáme ten nejlepší balkánský pršut z Njeguši, lahodnou domácí rakij i pravý albánský koňak. A bude čas i na odpočinek a koupačku na plážích boky Kotorské.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • vstup na NP Durmitor (3€/os.)
  • vstup do NP Biogradska Gora (3€/os.)
  • vstup do NP Lovćen (2€/os.)
  • výlet lodí na Skadarské jezero (20 €/os.)
  • případné další fakultativní vstupy a atrakce

Průvodci

Aleš "alda" Linhart

2. 8. - 13. 8. 2023 / č.zájezdu 223452-01

V Aldově deníčku se to vždy hemžilo pětkami – nejtěžšími bajkovými zájezdy. Průpravou orienťák, nadšený bajker, který se nejlépe vyřádí na Balkáně, krajině bez zákazů a příkazů vybízející k svobodnému objevování. Jeho doménou jsou Albánie MTB, Makedonie MTB, Černá Hora. Když přesedlal na silničku, ...

Dozvědět se více

Vojtěch Tomášek

2. 8. - 13. 8. 2023 / č.zájezdu 223452-01

Vojta je ryzí biker s tělesnou konstitucí pavouka vegetariána, díky které pálí minimum kyslíku v horách, kde bikuje nebo baťůžkaří nejraději. Odkojen Brdskými hvozdy se postupem času nechával více a více zlákávat složitým terénem, nekonečnými traily a náročnými sjezdy, které si zamiloval např. v ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1.–2. den

Přejedeme z ČR ke slavnému mostu Đurđevića Tara přes hluboký kaňon řeky Tary (UNESCO) až do města Žabljak. Na kole vyrazíme na rozjezdovou etapu k Zminičku jezeru, na vyhlídku Ćurevac či k jezerům Riblje a Vražje. (↔ 20-55 km ↕ 150-600 m).

3. den

Projedeme vyhlášený okruh kolem pohoří Durmitor. Vystoupáme do Sedla s famózními výhledy na nejznámější pohoří Černé Hory, užijeme si kouzelný sjezd do kaňonu Sušice i nesčetné výhledy na kaňon Tary, jeden z nejhlubších v Evropě (↔ 80 km ↕ 1.800 m). Fakultativně lze podniknout pěší výlet v NP Durmitor.

4. den

Dáme si odpočinkovou etapu údolím Tary (↔ 65 km ↑ 550 m ↓ 1.250 m), anebo přejezd liduprázdného pohoří Sinjajevina. Nekonečnou zvlněnou krajinou kolem opuštěných kamenných salaší k Zabojsku jezeru a na závěr parádní sjezd k Taře (↔ 65 km ↑ 800 m ↓ 1500 m).

5. den

Od Biogradského jezera vystoupáme na hřeben pohoří Bjelasica, užijeme si cestu pralesem, výhledy na dvoutisícové vrcholy národního parku Biogradska Gora i sjezd do městečka Berane. (↔ 50 km ↑ 1200 m ↓ 1600 m). Trasu lze protáhnout přes sedlo Trešnjevik až do města Plav, kde se utáboříme na dvě noci (↔ 82 km ↑ 2000 m ↓ 1900 m).

6. den

Dáme si populární bajkerskou etapu přes Babino Polje k Hridsku jezeru (↔ 50 km ↕ 1600 m), anebo pohodovou asfaltovou variantu kolem Plavska jezera a do doliny Grbaja s famózními výhledy na masiv Karanfili (↔ 40 km ↑ 500 m ↓ 300 m).

7. den

Nahlédneme do národního parku Prokletje a prozkoumáme přírodní šperky kolem orientálního městečka Gusinje, vodopád Grlja, vyvěračky Alipašini Izvori a Oko Skakavice. Přejedeme do Albánské části Prokletých hor, přes malebné sedlo Lepushë panoramatickou cestou do vesničky Selcë (↔ 45 km ↑ 450 m ↓ 900 m).

8. den

Z údolí řeky Cemit vystoupáme serpentinami k vyhlídce u Rrapsh – Starja a zamíříme na jih ke Skadarskému jezeru, kde si užijeme zaslouženou koupačku v největším jezeře Balkánu (↔ 65 km ↑ 900 m ↓ 500 m).

9. den

Přejedeme zpět do Černé Hory. Z vesnice Vladimir vyrazíme na kouzelnou vyhlídkovou cestu nad Skadarským jezerem. Nespočetné pohledy na ostrůvky a zátoky střídají stinné kaštanové háje a příjemné hospůdky. Odpoledne sjedeme do městečka Virpazar, zájemci mohou podniknout výlet loďkou a užít si večer na jezeře (↔ 55 km ↑ 1050 m ↓ 1100 m).

10. den

Panoramata Skadarského jezera si vychutnáme i cestou do Rijeky Crnojeviće. Opuštěné silničky nás dovedou až do Cetinje. Prohlédneme si bývalé hlavní město Černé Hory s pravoslavným klášterem a starosvětskou atmosférou (↔ 45 km ↑ 1050 m ↓ 400 m). Nenasytní cyklisté mohou přidat pár kilometrů výjezdem do Njeguši (+ ↔ 16 km ↑ 400 ↓ 200 m).

11. den

Poslední etapu zahájíme gurmánsky. V Njeguši ochutnáme ten nejlepší černohorský pršut, njegušský sýr i říznou rakiju. Pak už se nám otevřou výhledy na boku Kotorskou. Do opevněného města Kotor sjedeme pětadvaceti divokými serpentinami. Prohlédneme si přístavní město, vykoupeme se v Jadranu a večer vyrazíme domů (↔ 23 km ↑ 150 m ↓ 1000 m). Jako bonus můžete přidat výjezd na Jezerski Vrh (+ ↔ 24 km ↕ 700 m).

12. den

Dojezd do Brna v odpoledních hodinách.

Ubytování

Nocovat budeme celkem 8x v kempech (sprcha, WC) ve vlastních stanech a spacácích. Nemáte-li vlastní stan, můžete si je zapůjčit v naší půjčovně (bude-li vámi požadované ještě volné). Dopřejeme si i noc 1x v bungalovu. Zásuvky odpovídají českým standardům, není tedy zapotřebí žádné speciální redukce.

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakie nebo intolerance laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Bude-li to vyžadovat program, dostanete někdy místo večeře teplý oběd nebo odpolední jídlo či balíček na cestu. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality balkánské kuchyně. Možnost dokupovat místní potraviny bude téměř denně. Polopenze započne druhý den zájezdu večeří a končí předposlední den zájezdu opět večeří.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Brno - Zvonařka

Náročnost

Jedná se o 12denní cyklistický zájezd zaměřený na poznání nejzajímavějších míst Černé Hory a severní Albánie. Samotný program zájezdu je naplánován tak, aby byl dostatek času nejen na cyklistiku, ale i na poznání historických památek, měst a také přírodních zajímavostí. Je v pravomoci hlavního průvodce zájezdu přizpůsobit program nečekaným situacím, počasí a náladám kolektivu. Cyklistický program odpovídá stupni náročnosti 3 (fakultativně 3–4), což znamená, že byste jej měli zvládnout po intenzivnějším rozježdění v sedle vašeho miláčka ještě před zájezdem.
Při tomto cykloputování ujedeme přibližně 500–600 km po slušně udržovaných asfaltových silničkách s minimálním provozem a po horských šotolinových a místy kamenitých cestách. Počet ujetých kilometrů samozřejmě záleží pouze na vás. Na cestách se silničním provozem je nutné dbát na zvýšenou opatrnost a dodržovat základní pravidla silničního provozu a lidské slušnosti. Během etap jedeme nalehko, na většině etap se lze občerstvit z místních zdrojů.
Pro toto putování je nejvhodnější horské kolo, eventuelně trekové s hrubšími plášti.

Další info

Doporučený typ kola: horské, trekové s hrubšími plášti (pouze pro lehčí varianty)
Povrch: 20 % šotolina/makadam, 80 % asfalt

Organizované cyklovyjížďky
Od průvodce dostanete barevnou mapu a itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu.

Přeprava kol
Kola přepravujeme v zaplachtovaném cyklovleku, v němž jsou pevně uchycena do speciálních držáků. Pro úplně 100% ochranu je vhodné kolo chránit vhodným obalovým materiálem.

Elektrokola
Na tento zájezd je možné vzít jen velmi omezený počet elektrokol. Může se stát, že nebude možné z kapacitních důvodů nabíjet naráz více než jednu baterii. Tedy možnost si vzít s sebou elektrokolo, určitě konzultujte s naší prodejnou zájezdů (při volné kapacitě si službu přepravy elektrokola můžete přímo rezervovat v objednávce). Prosím počítejte s tím, že u některých ubytovatelů může dojít k nutnosti doplatků za spotřebovanou elektřinu.

Cestovní doklady
Do navštívených zemí nám stačí platný OBČANSKÝ PRŮKAZ

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Podobné zájezdy

Bosna a Hercegovina na kole

Bosna a Hercegovina na kole

2. 8. - 13. 8. 2023 Chci to vidět
Makedonie MTB

Makedonie MTB

18. 8. - 27. 8. 2023 Chci to vidět