Novohradské hory na kole

Za zážitky bez obav

Novohradské hory na kole

5 dní / 6 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme, přesto pokud máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.

NOVÝ PROGRAM v JINÉ ČÁSTI Novohradských hor aneb prodloužený víkend v horách stvořených pro cykloturistiku a v kraji, kde je nejen voda dobrá!

Do Novohradských hor musíte odněkud přijít. Nelze se tu zčistajasna vyskytnout uprostřed věkovitých hvozdů, květnatých horských luk a stejnostejných lesních cestiček a zničehonic stát na místech zaniklých lidských stavení a osudů. Je nutno se sem odkudsi z dálky dostat, vzhlédnout k temným táhlým obrysům nejvyšších vrcholů, vnořit se do ranního chladu, koupat se v cárech táhnoucích se mlh, bloudit na stokrát stejných cestách, bát se ve hvězdné černé noci a být šťastni právě teď a tady. Najdete ve všech ohledech pozoruhodné území, v němž zanechaly své stopy rozvoje zejména rody Rožmberků a Buquoyů. Naopak čtyřicet let „železné opony“ se v příhraničí zasloužilo o uchování klidné divočiny. Najdete území s mimořádnými technickými i architektonickými památkami, muzei a expozicemi, historickými centry, hrady, církevními objekty a významnými poutními místy. S místy kam vkročily v různých údobích různé národnosti, jejichž životy utvářely charakter a tvář celého území. Dodnes se tu setkáte s tradicemi a kulturními zvyklostmi, které jsou typické právě pro tento cíp jižních Čech. Nebývalou hodnotu má však sama podmanivá a přívětivá krajina! Krajina zelená a modrá. Krajina sestávající z polí, luk a lesů, v jejichž nejvyšších partiích se ukrývají skalisté útvary a kamenná moře. Ale především krajina protkaná „žilkami“ potoků a řek, s modrými „dlaněmi“ jezer, rybníků a novodobých přehrad. Voda tu vždy hrála významnou roli, ať již tvořila unikátní plavební soustavu, byla pomocnicí pro realizaci řemesel, stejně jako pro chov ryb i coby zázračný léčebný prostředek … Z malebných Novohradských hor musíte ale i odněkud odejít. To, abyste se sem mohli vracet…

Cena zahrnuje

  • 4x ubytování v penzionu
  • polopenze
  • průvodce
  • zákonné pojištění CK

Videa

Program zájezdu

1. den

Po vašem podvečerním příjezdu na samotu v srdci Novohradských hor do penzionu Jelení vyhlídka budete ubytováni na penzionu, jenž stojí na místě bývalé vojenské střelnice, provozované zde v době Železné opony. Po večeři budete informováni o historii a současnosti oblasti a podrobněji o programu.

2.–4. den

Ve třech celodenních etapách se vydáme různými směry. Nejen, že se projedeme v přírodě skutečně téměř nedotčené, ale během výletů budeme zastavovat na místech, která jsou historicky či přírodně atraktivní – jako „indiánská“ Pohorská Ves, Černé Údolí (bývalá sklářská osada), Hojná Voda s meditačním zvonem setkávání i Dobrá Voda s poutním barokním kostelem. Za kaňonem Liščí důl prosvištíme Benešovem nad Černou (památková zóna a historická expozice osídlování pohraničí) až k vyhlídce na Slepičí hory a Blanský les nad Malonty. Nemůžeme minout magické Buchers - Pohoří na Šumavě s pramenem Lužnice a nejvyšší horou Novohradských hor - Kamenec (1.072 m). Odtud nahlédneme na rakouskou stranu hor - Gratzener Bergland, ale spíše zvaných Freiwald. Budeme v terénu kopírovat hraniční řeku Malsch - Malše, než dorazíme k symbolu evropského rozvodí a do Kerschbaum. Jedinečnou koněspřežnou železnici si připomene zde i na naučné stezce hned „za kopečky“ nebo v muzeu Koněspřežky v Bujanově. Jestli by tehdejší vozy se solí ještě projely „stále se rozdělujícími“ kameny v kapli poutního kostela na Svatém Kameni budete moci posoudit dříve, než dorazíme k obnovené vodní tvrzi v Tiché a zaniklé vsi Cetviny. Kde končí Novohradské podhůří a začíná „regulérní“ Šumava si dáme oběd – sjedeme k Vltavě do Rožmberka nad Vltavou. Ve stech metrech nad řekou obkroužíme k Rožmitálu na Šumavě ke zřícenině hradu Louzek, kde se napojíme na středověkou Zemskou stezku. A vždy nás při cestách zpět rádi přivítají s výborným pivem na rodinné farmě v Janově Vsi.
Díky tomu, že náš průvodce žije a působí přímo zde v Novohradských horách, zažijete i specifika, ke kterým by vás místní lidé těžko pouštěli, budete moci ochutnat a domů si odvézt produkty místních šikovných lidí –borůvkové víno, medolády i džemolády, klobásky, nakládané sýry, chilli omáčky atd.

5. den

Dnes si vyjdeme na dopolední program pěšky. Po předešlém „seznamovacím večírku“ volným tempem vyšlápneme na nejstarší vrchol Novohradek Dopler (Jelení vrch). V době hraničního pásma byl nejvyšší dostupnou horou pohoří a je v celém žulovém pohoří složeném z granodioritu jedinou horou tvořenou „proužkovaným“ migmatitem.
Dáme si poslední oběd a po něm už se rozloučíme…abychom se mohli potkat někde jinde! :-)

P.S. A mimochodem, víte co je pikador??

Ubytování

Nocovat budeme v penzionu s restaurací s kuchyní a barem. Všechny pokoje jsou vybaveny toaletou a sprchou. Postele jsou vybaveny lůžkovinami. Ručník dostanete také, nemusíte vozit vlastní.

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu zajištěno formou polopenze v našem penzionu tzn. snídaně a večeře. Přes den bude příležitost na oběd v nějaké hospůdce či k dokoupení zásob v obchodě.

Doprava

Vlastní.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o nenáročný 5 denní cyklistický zájezd zaměřený na poznání nejzajímavějších míst Novohradska. Samotný zájezd je naplánován tak, aby byl dostatek času jak na poznání historických památek, měst a také přírodních zajímavostí. Je v pravomoci hlavního průvodce zájezdu přizpůsobit program nečekaným situacím, počasí a náladám kolektivu. Cyklistický program odpovídá stupni náročnosti 2-3, což znamená že by jste jej měli v pohodě zvládnout /po kratším rozježdění v sedle vašeho miláčka ještě před zájezdem. Nejsme však mateřská škola a každý si může s průvodcem zkonzultovat vlastní (delší či kratší) vyjížďku či pěší túru. Na cestách se silničním provozem je nutné dbát na zvýšenou opatrnost a dodržovat základní pravidla silničního provozu a lidské slušnosti. Pro toto putování je nejvhodnější kolo trekové, případně horské s hladkými plášti. Protože průvodce je místní, můžete si užít nejen nečekaných situací, ale zakoupit např. místní produkty – medy, marmelády…

Další info

Skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro skupinu v maximálním počtu 15 osob + 1 průvodce.

Průvodcovské služby
Zájezd bude veden česky hovořícím průvodcem. Kontakt na průvodce obdržíte okamžitě na vyžádání. Díky tomu, že náš průvodce žije přímo zde, zažijete i specifika, ke kterým by vás místní lidé těžko pouštěli, budete moci ochutnat produkty místních šikovných lidí.

Podobné zájezdy

Dunajská cyklostezka - penzion

Dunajská cyklostezka - penzion

27. 9. - 1. 10. 2023 Chci to vidět