Novohradské hory na kole

Novohradské hory na kole

5 dní / 5 300 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

24. 9. - 28. 9. 2021
č. zájezdu: 221443-02
cena 5 300 Kč

prodloužený víkend v horách stvořených pro cykloturistiku a v kraji, kde je nejen voda dobrá!

Do Novohradských hor musíte odněkud přijít. Nelze se tu zčistajasna vyskytnout uprostřed věkovitých hvozdů, květnatých horských luk a stejnostejných lesních cestiček a zničehonic stát na místech zaniklých lidských stavení a osudů. Je nutno se sem odkudsi z dálky dostat, vzhlédnout k temným táhlým obrysům nejvyšších vrcholů, vnořit se do ranního chladu, koupat se v cárech táhnoucích se mlh, bloudit na stokrát stejných cestách, bát se ve hvězdné černé noci a být šťastni právě teď a tady. Najdete ve všech ohledech pozoruhodné území, v němž zanechaly své stopy rozvoje zejména rody Rožmberků a Buquoyů. Naopak čtyřicet let „železné opony“ se v příhraničí zasloužilo o uchování klidné divočiny. Najdete území s mimořádnými technickými i architektonickými památkami, muzei a expozicemi, historickými centry, hrady, církevními objekty a významnými poutními místy. S místy kam vkročily v různých údobích různé národnosti, jejichž životy utvářely charakter a tvář celého území. Dodnes se tu setkáte s tradicemi a kulturními zvyklostmi, které jsou typické právě pro tento cíp jižních Čech. Nebývalou hodnotu má však sama podmanivá a přívětivá krajina! Krajina zelená a modrá. Krajina sestávající z polí, luk a lesů, v jejichž nejvyšších partiích se ukrývají skalisté útvary a kamenná moře. Ale především krajina protkaná „žilkami“ potoků a řek, s modrými „dlaněmi“ jezer, rybníků a novodobých přehrad. Voda tu vždy hrála významnou roli, ať již tvořila unikátní plavební soustavu, byla pomocnicí pro realizaci řemesel, stejně jako pro chov ryb i coby zázračný léčebný prostředek … Z malebných Novohradských hor musíte ale i odněkud odejít. To, abyste se sem mohli vracet…

Cena zahrnuje

  • 4x ubytování v penzionu
  • polopenze s večerní opékačkou a závěrečným obědem
  • průvodce
  • zákonné pojištění CK

Průvodci

Jaroslav "ozzy" Zeman

19. 5. - 23. 5. 2021 / č.zájezdu 221443-01
24. 9. - 28. 9. 2021 / č.zájezdu 221443-02

Snad Ozzy nezpychne, když ho veřejně pasujeme do role průvodcovské hvězdy první velikosti, kterou provází nepřehlédnutelný kult. Matador z konce světa - Chlupaté vsi v Novohradských horách, který se zamiloval do Rumunska, a tuto svou lásku neúnavně předává už druhé generaci svých následovníků. Do ...

Dozvědět se více

Program zájezdu

1. den

Po vašem podvečerním příjezdu do osady HOJNÁ VODA v srdci Novohradských hor budete ubytováni a po večeři informováni o programu, historii a současnosti oblasti.

2.–4. den

Ve třech celodenních etapách se vydáme různými směry. Nejen, že se projedeme v přírodě skutečně téměř nedotčené, ale během výletů budeme zastavovat na místech, která jsou historicky či přírodně atraktivní – Hojná Voda s meditačním zvonem setkávání i Dobrá Voda s poutním barokním kostelem, romantické Paseky, Nové Hrady (hrad, zámek, přírodně krajinářský park, Terezino údolí, muzeum železné opony), vesnická tvrz Žumberk, první evropská pralesní rezervace Žofín, místa spojená s plavením dříví i to nejvýše položené vaziště vorů v Evropě, horské rybníky-klauzury, zaniklé vesnice a skelné hutě, tajemný hyalit, pohoří na Šumavě s rašeliništěm a pramen Lužnice, Benešov n/Č (památková zóna a muzeum plavení dřeva), rozhledna na Kraví hoře, Slepičí hory, Zaječák a další a další. (↔ 50–60 km).

Díky tomu, že náš průvodce žije přímo zde, zažijete i specifika, ke kterým by vás místní lidé těžko pouštěli, budete moci ochutnat produkty místních šikovných lidí – sýry, mléko, borůvkové víno, med i medovinu s příchutí chmele, Dobrou i dobrou vodu … a budete si moci odvézt např. originální keramiku nebo výstroj Bundeswehru. V poslední večer ugrilujeme něco masa i zeleniny, vytáhneme k ohni kytaru a probereme o Novohradkách vše, co jsme ještě probrat nestihli.

5. den

Vyjedeme se podívat na Novohradské hory z odstupu – na nádhernou rakouskou vyhlídku Mandlstein hned „za čárou“. Jako na dlani budeme mít nejen naše hory, ale i třeboňskou a budějovickou pánev. Dáme si poslední skvělý a originální oběd a po něm už si řekneme: Na shledanou! (↔ 35 km)

To, abyste se mohli vracet!

P.S. A mimochodem, víte co je pikador??

Ubytování

Nocovat budeme v penzionu s restaurací s kuchyní a barem. Všechny pokoje jsou vybaveny toaletou a sprchou. Postele jsou vybaveny lůžkovinami, ručníky vlastní.

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu zajištěno formou polopenze v našem penzionu tzn. snídaně a večeře. Přes den bude dostatek možností k zastávce v nějaké příjemné hospůdce či k dokoupení zásob v obchodě. Na závěr si dáme večerní grilovačku a společný oběd. Vše je již zahrnuto v ceně zájezdu.

Doprava

Vlastní.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o nenáročný 5 denní cyklistický zájezd zaměřený na poznání nejzajímavějších míst Novohradska. Samotný zájezd je naplánován tak, aby byl dostatek času jak na poznání historických památek, měst a také přírodních zajímavostí. Je v pravomoci hlavního průvodce zájezdu přizpůsobit program nečekaným situacím, počasí a náladám kolektivu. Cyklistický program odpovídá stupni náročnosti 2-3, což znamená že by jste jej měli v pohodě zvládnout /po kratším rozježdění v sedle vašeho miláčka ještě před zájezdem. Nejsme však mateřská škola a každý si může s průvodcem zkonzultovat vlastní (delší či kratší) vyjížďku či pěší túru. Na cestách se silničním provozem je nutné dbát na zvýšenou opatrnost a dodržovat základní pravidla silničního provozu a lidské slušnosti. Pro toto putování je nejvhodnější kolo trekové, případně horské s hladkými plášti, celá trasa se však dá projet i na kole silničním.
Protože průvodce je místní, můžete si užít nejen nečekaných situací, ale zakoupit např. místní produkty – medy, marmelády…

Další info

Skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro skupinu v maximálním počtu 19 osob + 1 průvodce.

Průvodcovské služby
Zájezd bude veden česky hovořícím průvodcem. Telefonický kontakt na průvodce obdržíte v první den zájezdu. Díky tomu, že náš průvodce žije přímo zde, zažijete i specifika, ke kterým by vás místní lidé těžko pouštěli, budete moci ochutnat produkty místních šikovných lidí – sýry, mléko, borůvkové víno, med i medovinu s příchutí chmele, Dobrou i dobrou vodu … a budete si moci odvézt např. originální keramiku nebo výstroj Bundeswehru.

Podobné zájezdy

Dunajská cyklostezka - penzion

Dunajská cyklostezka - penzion

24. 9. - 28. 9. 2021 Chci to vidět