Novohradské hory na kole

Za zážitky bez obav

Novohradské hory na kole

5 dní / 6 100 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

prodloužený víkend v horách stvořených pro cykloturistiku a v kraji, kde je nejen voda dobrá!

Do Novohradských hor musíte odněkud přijít. Nelze se tu zčistajasna vyskytnout uprostřed věkovitých hvozdů, květnatých horských luk a stejnostejných lesních cestiček a zničehonic stát na místech zaniklých lidských stavení a osudů. Je nutno se sem odkudsi z dálky dostat, vzhlédnout k temným táhlým obrysům nejvyšších vrcholů, vnořit se do ranního chladu, koupat se v cárech táhnoucích se mlh, bloudit na stokrát stejných cestách, bát se ve hvězdné černé noci a být šťastni právě teď a tady. Najdete ve všech ohledech pozoruhodné území, v němž zanechaly své stopy rozvoje zejména rody Rožmberků a Buquoyů. Naopak čtyřicet let „železné opony“ se v příhraničí zasloužilo o uchování klidné divočiny. Najdete území s mimořádnými technickými i architektonickými památkami, muzei a expozicemi, historickými centry, hrady, církevními objekty a významnými poutními místy. S místy kam vkročily v různých údobích různé národnosti, jejichž životy utvářely charakter a tvář celého území. Dodnes se tu setkáte s tradicemi a kulturními zvyklostmi, které jsou typické právě pro tento cíp jižních Čech. Nebývalou hodnotu má však sama podmanivá a přívětivá krajina! Krajina zelená a modrá. Krajina sestávající z polí, luk a lesů, v jejichž nejvyšších partiích se ukrývají skalisté útvary a kamenná moře. Ale především krajina protkaná „žilkami“ potoků a řek, s modrými „dlaněmi“ jezer, rybníků a novodobých přehrad. Voda tu vždy hrála významnou roli, ať již tvořila unikátní plavební soustavu, byla pomocnicí pro realizaci řemesel, stejně jako pro chov ryb i coby zázračný léčebný prostředek … Z malebných Novohradských hor musíte ale i odněkud odejít. To, abyste se sem mohli vracet…

Cena zahrnuje

  • 4x ubytování v penzionu
  • polopenze s večerní opékačkou a závěrečným obědem
  • průvodce
  • zákonné pojištění CK

Program zájezdu

1. den

Po vašem podvečerním příjezdu do osady HOJNÁ VODA v srdci Novohradských hor budete ubytováni a po večeři informováni o programu, historii a současnosti oblasti.

2.–4. den

Ve třech celodenních etapách se vydáme různými směry. Nejen, že se projedeme v přírodě skutečně téměř nedotčené, ale během výletů budeme zastavovat na místech, která jsou historicky či přírodně atraktivní – Hojná Voda s meditačním zvonem setkávání i Dobrá Voda s poutním barokním kostelem, romantické Paseky, Nové Hrady (hrad, zámecký park, přírodně krajinářský park, Terezino údolí, muzeum železné opony, Zevlův mlýn, model Novohradských hor), první evropská pralesní rezervace Žofín, místa spojená s plavením dříví i to nejvýše položené vaziště vorů v Evropě, horské rybníky-klauzury, zaniklé vesnice a skelné hutě, tajemný hyalit, Pohoří na Šumavě s rašeliništěm a pramen Lužnice, nejvyšší hora Kamenec (1.072 m), Benešov n/Č (památková zóna a historická expozice osídlování pohraničí), Slepičí hory, skaliska a zřícenina hradu Sokolčí a další a další. (↔ 40–50 km).

Díky tomu, že náš průvodce žije přímo zde, zažijete i specifika, ke kterým by vás místní lidé těžko pouštěli, budete moci ochutnat produkty místních šikovných lidí – sýry, mléko, borůvkové víno, medolády i džemolády, místní klobásky, mák i kmín, Dobrou i dobrou vodu … a budete si moci odvézt např. originální keramiku nebo pivo z minipivovaru. V poslední večer ugrilujeme něco různých druhů masa, vytáhneme k ohni kytaru a probereme o Novohradkách vše, co jsme ještě probrat nestihli - prostě mejdánek... :)

5. den

Dnes vyjdeme na dopolední program pěšky. Volným tempem vyšlápneme lesem okolo Napoleonovo hlavy na Kraví horu s rozhlednou podívat se na Novohradské hory z ptačí perspektivy. Jako na dlani budeme mít nejen naše hory, ale i třeboňskou a budějovickou pánev. Pokračujeme pěšky na vedlejší Kuní horu a přes Terčí huť se v poledne vrátíme. Dáme si poslední oběd a po něm už se rozloučíme. (3 hodiny)

P.S. A mimochodem, víte co je pikador??

Ubytování

Nocovat budeme v penzionu s restaurací s kuchyní a barem. Všechny pokoje jsou vybaveny toaletou a sprchou. Postele jsou vybaveny lůžkovinami. Ručník dostanete také, nemusíte vozit vlastní.

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu zajištěno formou polopenze v našem penzionu tzn. snídaně a večeře. Přes den bude příležitost na oběd v nějaké hospůdce či k dokoupení zásob v obchodě. Na závěr si dáme večerní grilovačku a v poslední den společný oběd. Vše je již zahrnuto v ceně zájezdu.

Doprava

Vlastní.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o nenáročný 5 denní cyklistický zájezd zaměřený na poznání nejzajímavějších míst Novohradska. Samotný zájezd je naplánován tak, aby byl dostatek času jak na poznání historických památek, měst a také přírodních zajímavostí. Je v pravomoci hlavního průvodce zájezdu přizpůsobit program nečekaným situacím, počasí a náladám kolektivu. Cyklistický program odpovídá stupni náročnosti 2-3, což znamená že by jste jej měli v pohodě zvládnout /po kratším rozježdění v sedle vašeho miláčka ještě před zájezdem. Nejsme však mateřská škola a každý si může s průvodcem zkonzultovat vlastní (delší či kratší) vyjížďku či pěší túru. Na cestách se silničním provozem je nutné dbát na zvýšenou opatrnost a dodržovat základní pravidla silničního provozu a lidské slušnosti. Pro toto putování je nejvhodnější kolo trekové, případně horské s hladkými plášti. Protože průvodce je místní, můžete si užít nejen nečekaných situací, ale zakoupit např. místní produkty – medy, marmelády…

Další info

Skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro skupinu v maximálním počtu 24 osob + 1 průvodce.

Průvodcovské služby
Zájezd bude veden česky hovořícím průvodcem. Kontakt na průvodce obdržíte okamžitě na vyžádání. Díky tomu, že náš průvodce žije přímo zde, zažijete i specifika, ke kterým by vás místní lidé těžko pouštěli, budete moci ochutnat produkty místních šikovných lidí.