Přechod Vysokých Tater

Za zážitky bez obav

Přechod Vysokých Tater

5 dní / 7 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

31. 8. - 4. 9. 2023
č. zájezdu: 223826-01
cena 7 800 Kč

Přechod východních Vysokých Tater s bydlením po chatách

Národní park Vysoké Tatry není pro Čechy historicky žádnou neznámou. Jsou sice nejmenší, zato nejvýživnější. V 1 200 kilometrů dlouhém karpatském oblouku nabízejí jedinečnou příležitost na malé ploše najít všechny znaky velehor. Charakteristické jsou výrazné ostré štíty, hluboké ledovcové doliny, plesa a vodopády. Jsou vyhledávaným turistickým cíle a nejvyšším pohořím na Slovensku. My uskutečníme přechod východních Vysokých Tater, do kterých patří Vysoké Tatry a Belianské Tatry. Zdoláme nejenom vrchol Východní Vysoké z výškou 2429 m n.m. s krásným kruhovým rozhledem na nejvyšší tatranské vrcholy, ale přenocujeme v nejvýše položené Téryho turistické chatě a uvidíme nespočet krásných ledovcových ples.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • stravu
  • lanovka na Lomnický štít (40 Eur)
  • vstup na rozhlednu Štrbské pleso (12 Eur)
  • dopravu autobusem do Ždiaru
  • dopravu lůžkovým vlakem z Prahy (cca 1000 Kč)

Průvodci

Martin Brožka

31. 8. - 4. 9. 2023 / č.zájezdu 223826-01

Hory ho lákaly již od mladistvých let, láska k nim běžela současně se závoděním v orientačním běhu, Ironmany a ultramaratony. Jako akreditovaný mezinárodní horský průvodce UIMLA provází hlavně horské a ferratové zájezdy. Potkat ho můžete na ferratách Rakouska, Dolomit nebo Julských Alp. Vysoké ...

Dozvědět se více

Program zájezdu

1. den

První den našeho putování se sejdeme na vlakovém nádraží v Popradu, odkud odjedeme autobusem do vesničky ve východní části Vysokých Tater Ždiar.
Dále nás bude čekat přechod přes NPR Belianské Tatry Monkovou dolinou, okolo Velkého Bílého plesa na Chatu u Zeleného plesa.

2. den

V tento den nás bude čekat výstup na Velkou Svišťovku (2037 m n.m.), kde se přehoupneme přes hřeben a dojdeme na Skalnaté pleso. Pro zájemce je zde možnost fakultativního výjezdu lanovkou na Lomnický štít. Dále se vydáme po Tatranské magistrále k Malé Studené dolině, kde se budeme kochat krásnými výhledy. Od tohoto místa poté dojdeme na nejvýše položenou Téryho chatu.

3. den

Královská etapa nás zavede na Priečne sedlo (2352 m n.m.), odkud se vydáme Velkou Studenou dolinou na Zbojnickou chatu.  Následovat bude výstup na Východní Vysokou (2429 m n.m.) a dále sestup na Sliezsky dom u Velického plesa k ubytování.

4.den

Po Tatranské magistrále se okolo Batizovského plesa dostaneme do sedla Ostrva, odkud zdoláme vrchol Tupá (2248 m n.m.). Poté sestoupíme k ledovcovému jezeru Popradské pleso v Mangusové dolině, kde to spojíme s návštěvou symbolického cintorínu.

5. den

Poslední den sestoupíme k ledovcovému jezeru Štrbské pleso, kde si prohlédneme lyžařské středisko a navštívíme vyhlídkovou věž. Bude následovat sestup do Tatranské Štrby a ve večerních hodinách odjezd domů.

Ubytování

Nocovat budeme 4x na horských chatách. Většinou se spí ve vícelůžkových pokojích. Nutný je vlastní lehounký letní spacák. Na chatách je i možnost stravování, koupení pitné vody, pohlednic a suvenýrů. Nechcete-li chodit po chalupě bosí, vezměte si buď sandály (jsou ale těžké) nebo jeden pár silnějších ponožek, které se sice zašpiní, ale současně mohou i zahřát. Na všech navštívených chatách je možnost se osprchovat. S horkou vodou však raději příliš nepočítejte.

Strava

Po celou dobu přechodu se každý stravuje z vlastních zásob. Protože vše poneseme na zádech, nemá smysl množství jídla přehánět. Když by vám náhodou potraviny nevyšly, vždy si můžete koupit jídlo na chatách. Zdejší chaty jsou vcelku daleko od civilizace a ceny jídla tomu bohužel odpovídají, takže se případně vybavte dostatečnou hotovostí. Pokud si budete připravovat jídlo z vlastních zásob, myslete na hmotnost. Snídaně mohou být klidně studené (müsli + instantní či kondenzované mléko apod. ), večeře je dobré připravovat ve dvojici či trojici na jednom vařiči a v jedné nádobě. Pro vaření z vlastních zásob je u každé chaty určena některá venkovní terasa, aby se minimalizovalo riziko požáru, který je pro tyto dřevěné budovy mimo dosah hasičů smrtonosný. Respektujme tedy pokyny personálu. To se týká i zákazu kouření na chatách.

Doprava

Sraz všech účastníků zájezdu je na vlakovém nádraží v cílové destinaci Poprad (čas bude upřesněn v informačním rodokapsu, který obdržíte před odjezdem). Dopravit se můžete buď vlastním vozy, nebo můžete využít noční lůžkový vlak.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 5 denní přechod vybrané části Vysokých Tater. Setkáme se v určitých částech o lehké překonávání sedel i štítů pomocí kramlí a železných řetězů. Půjdeme bez setkání s auty a všechno vybavení si poneseme na zádech. Zvažte proto každou maličkost, kterou si s sebou vezmete. Podobné túry se v Alpách chodí tak, že si berete jen energeticky vydatné jídlo (čokoláda, sušenky, rozinky apod.) na túry přes den. Snídaně a večeře se kupují na chatách. V menším batohu nesmí chybět láhev na vodu, osobní minilékárnička, minimum náhradního oblečení, přičemž se klade důraz na kvalitu a univerzálnost oděvu do nepříznivých podmínek, které se ve velkých výškách mohou blížit zimě. Zájezd odpovídá náročnosti č. 3/ 4 bodové škály.

Další info

Cestovní doklady
Na Slovensko nám stačí platný občanský průkaz.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.