Americké HOKI aneb hory, oblouky, kaňony a indiáni západu USA

Za zážitky bez obav

Americké HOKI aneb hory, oblouky, kaňony a indiáni západu USA

15 dní / 69 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

road trip divokým západem 

Toto dvoutýdenní putování nadchne nejen greenhorny na půdě divokého západu. Svým zaměřením na vesměs méně turisticky „vychozené“ destinace se zavděčí i zkušenějším cestovatelům, kteří nejsou v JůEsEj poprvé. Svou náplní se snaží skloubit monumentalitu, pestrost a rozlehlost amerického jihozápadu s akcentem na aktivní pohyb v lůně jeho přírody a se zbytky jeho slavné indiánské minulosti. Určitě se zapotíme, o to hlubší budou naše zážitky.cestujeme v komorní skupince max. 6 osob + průvodce

  • zájezd určený především obdivovatelům přírody i fanouškům turistiky
  • pečlivě vybrané lokality bez hord a davů

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • stravu (v některých případech však bude snídaně součástí ubytování)
  • zpáteční letenku v ceně od cca 20.000 Kč včetně tax.

Průvodci

Radovan Jurka

1. 6. - 15. 6. 2024 / č.zájezdu 224346-01

Nebýt covidu měl by za sebou dvacátou sezónu jako průvodce po světě, převážně Severní Americe. Specializuje se na USA, západ Kanady, Nový Zéland. Ve volném čase si pak rád darmošlapně doplňuje pouť životem o místa ležící v Asii a Jižní Americe, i když západ USA je u něj pod kůží uložen ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

Přílet do Salt Lake City, hlavního města státu Utah a „Vatikánu“ mormonské víry, ubytování v okolí.

2. den

Dopolední přesun na Coloradskou náhorní plošinu a nákup proviantu, odpoledne impozantní túrka do sevřených a vysokých stěn kaňonu Malého divokého koně, poté podvečerní návštěva Goblin Valley SP, kde „rostou“ kamenné superhřiby, ubytování v městečku Green River, UT, ano ležícím na proslulé Zelené řece.

3. den

Na zážitky nabitý den započneme v NP Canyonlands, v oblasti tzv. Ostrova v oblacích, na rozlehlé stolové hoře, kterou před svým soutokem ohraničují řeky Green a Colorado. Odpoledne se budeme kochat na stezce k masivnímu pískovcovému oblouku, cesta bude pestrá a cíl dechberoucí. Převládat bude tento den barva oranžová a červená, ubytování v utažském Monticello.

4. den

Téměř celodenní túra v oblasti pískovcových jehel (Needles District) v NP Canyonlands, kde je málo vody a lidí, zato spousta skalních útvarů roztodivných tvarů a barev. Po cestě si pročteme skalní „noviny“ před staletími sepsané Indiány.

5. den

Opuštěnou krajinou náhorních rovin a nekonečných obzorů dojedeme do Hanksvillu, zrnka civilizace, kde mormoni dělají chutné hamburgery. Poté budeme sledovat tok řeky Fremont. Ta nás dovede do Capitol Reef NP, který v sobě skrývá kontrast vyprahlých barevných skal, ovocných sadů založených mormonskými osadníky a životodárné řeky. Odpolední výšlap v NP Capitol Reef a přes úbočí Balvanových hor frčíme na ubytování v odlehlém Boulderu.

6. den

V okolí Boulderu jsou nejen kopce, jezera a lesy, ale opět spousta rudé krajiny plné kaňonů i s vodopády. Vydáme se po prašné silnici Hole in the Rock na pěší zážitky do pouštní divočiny. Po teplém aktivním dni přijde koupel pod vodopádem vhod a scenérie koupačky pod bezmála třiceti metrovým vodopádem je jako vystřižená z Havaje.

7. den

Dnešním hlavním cílem bude skvost amerického jihozápadu: Bryce Canyon NP, bludiště pitoreskních skal „hoodoos“ zasazené do krajiny kolem 2400 m.n.m., kde podnikneme túrku i se pokocháme vyhlídkami. Poté již přesun na ubytování v Kanabu, kovbojském městečku, v jehož okolí se točil kdejaký western.

8. den

Přesouváme se z Utahu do Arizony. A cíl? Grand Canyon – největší kaňon světa (za větším byste museli putovat až na Mars) a jeden ze symbolů Ameriky. Navštívíme jeho severní římsu, která je ušetřena tvrdé komerci jižního okraje. Dle počasí podnikneme buď snadné procházky po římse kaňonu či náročnější sestup níže do jeho hlubin. Na ubytování zamíříme do rezervace kmene Navajo, do městečka Tuba City.

9. den

Nejdříve zamíříme do indiánské rezervace kmene Hopi, který se daleko více straní vlivu americké civilizace a hrdě se hlásí k pokračování tradice předkolumbovských obyvatel amerického jihozápadu. Posléze se z hopijské enklávy tří stolových hor vrátíme na území Navajů, do míst, kde leží národní monument Canyon de Chelly, působivé místo krásných vyhlídek i klidu odlehlosti a rozlehlosti. Vydáme se pěšky do samotného kaňonu. Nocleh v Cortezu ve státě Colorado.

10. den

Dnes budeme mít možnost posoudit, jak vyspělá byla civilizace Anasazi (dle dnešní politické korektnosti se nazývají předkové Pueblanů), která před příchodem Kryštofa z Janova vytvořila síť civilizačních center, z nichž osídlení na Mesa Verde bylo tím z nejpříkladnějších. Později toho dne se vydáme horskou silnicí skrz pohoří San Juan na trati Durango, Silverton, Ouray do Montrose, kde složíme své hlavy plné snění o zaniklých civilizacích.

11. den

Dopoledne přijde nečekaná „pecka“ v kolmosti a hrozivosti stěn temného kaňonu nad řekou Gunnison, který si svou dramatičností vydobyl místo mezi národními parky USA. Pokud paní zima dovolí a až do léta nebude v Coloradu vládnout, vyjedeme na obří náhorní plošinu Grand Mesa, do krajiny hor a stovek jezer ležících často přes 3000 m.n.m. Tam podnikneme menší výšlap z většími výhledy po krajině. Nocleh v Grand Junction.

12. den

Západní Colorado nás hned z kraje dne upozorní, že kromě hor a vysoko položených jezer umí ve své barevnosti nabídnout též úchvatné končiny plné pitoreskních útvarů a hlubokých vrásek na svém povrchu. Takový je Colorado National Monument. Po obědě budeme mít možnost ochutnat jaké to vínko uměj namíchat i na divokém západě, ano vinařství zažívá na západě USA v posledních letech velký boom. V příjemné náladě se přesuneme k hranicím coloradsko-utažským a třeba i po cestě stihneme nějakou tu přírodní koupel. Nocleh v Dinosaur, CO/ Vernal UT

13.den

Dinosaur National Monument znamená náš návrat ke Green River (viz 2.den), která tu vytváří krásný soutok s řekou Yampa. Spolu s geologicky pestrým podkladem tu obě řeky položily základ krajině, kde se to nejen hemží pozůstatky druhohorních dinosaurů, ale opět tu západ USA dostojí své pověsti o monumentálnosti výhledů a hloubce zážitků. 

14. den

Přes indiánskou rezervaci kmene Uintah a polopouštní krajinou si to namíříme k pohoří Wasatch, které ční nad metropolí Utahu. Po cestě vzpomeneme na ZOH 2002 návštěvou horského střediska Park City (skokanské můstky a muzeum olympijských her) a odpoledne nás čeká ochutnávka hor samotných na závěrečné túře našeho putování. Ubytování v metro Salt Lake City.

15. den

Dopoledne dle času odletu ještě stihneme kratší prohlídku vládní i duchovní části metropole na rozhraní pouště a hor. Pak už z letadla pokyneme a procedíme mezi zuby: „Bye, America.“

Ubytování

Nocovat budeme převážně v hotýlcích**, motelech či v zařízeních podobné úrovně. Zájemci o skutečnou romantiku mohou v jednom případě nocovat také v teepee nebo vojenském stanu - spí se na pohodlných postelích s lůžkovinami, wc a sprcha je umístěna venku.

Strava

V některých případech bude snídaně v rámci ubytování. Ostatní stravování není zahrnuto do ceny a každý účastník si je zajišťuje individuálně. V USA seženeme prakticky všechny myslitelné potraviny a je proto zbytečné vozit si jídlo z domova. Několikrát se ocitneme mimo civilizaci a nakoupíme si zásoby na několik dní dopředu.

Doprava

Nástupní místo: Salt Lake City

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek.

Doprava v USA bude zajištěna pronajatým vozem SUV řízeným průvodcem zájezdu.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 - 3 z 5 bodové škály. Zájezd je složen z výletů a jednodenních túr. Ty nejsou technicky náročné, nicméně se předpokládá, že těmto aktivitám holdujete a disponujete přiměřenou fyzickou kondicí. Nezbytné bude rovněž základní turistické vybavení, především kvalitní boty. Nejnáročnější túra nás čeká 4. den zájezdu. Přestože se jedná jen o 13 km dlouhou túru, půjdeme v horku, po celou dobu si poneseme vodu a v několika případech se budeme muset při výstupu pomoci i rukama. Sestup do Grand Canyonu a finální výstup z něj může být rovněž náročnější, především s ohledem na okolní teplotu. 

Další info

Registrace ESTA a víza
Občané ČR nepotřebují při cestě do USA víza, před cestou je však zapotřebí vyřídit si tzv. ESTA - registraci pro bezvízový styk, která se provádí nejpozději tři dny před odletem online na oficiálních stránkách https://esta.cbp.dhs.gov/ a je zpoplatněná 21 USD (cca 500 Kč). K vyřízení ESTA je třeba biometrický pas. Pokud jste však od března 2011 cestovali do Iránu, Iráku, Sýrie, Súdánu, Jemenu, Líbye, Somálska a po 12.01.2021 na Kubu, budete si muset zažádat o turistické vízum.

Covid a cestování do USA
Test na Covid-19 před nástupem do letadla již není zapotřebí, zůstává však povinnost mít platný certifikát o ukončeném očkování. 1 dávka u jednodávkového nebo 2 dávky u dvoudávkového schematu. Více informací získáte na aktualizovaných stránkách MZV

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Grónsko - unikátní arktická expedice

Grónsko - unikátní arktická expedice

18. 8. - 1. 9. 2025 Chci to vidět
Kanada - turistika v Rockies

Kanada - turistika v Rockies

8. 7. - 24. 7. 2024 Chci to vidět