Štíty hor Makedonie a Kosova

Za zážitky bez obav
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

8 denní přechod pohoří Korab a Šar planina

Makedonie a Kosovo, dvě balkánské země nevelké rozlohou, za to však ohromující horskými masivy. Přímo na jejich hranicích se v celé své kráse rozpíná Šar planina. „Šar“ znamená pestrá. Ne nadarmo. Na jaře se travnaté svahy zbarví pestrobarevným kobercem květin, v létě hory obléknou zelenozlatý kabát zdobený barevnými kvítky a teprve na podzim hra barev pomalu utichne. Nejbližším sousedem planiny Šar je majestátné pohoří Korab. Rozeklané bělostné štíty, bizarní krasové útvary a především nejvyšší hora Makedonie a Albánie Golem Korab, hrdě se tyčící na jejich hranici. Naše balkánské toulky povedou pohořím Korab i rozlehlou Šar planinou, divokou, liduprázdnou a nekonečnou krajinou. V horách strávíme osm dní odkázáni jen sami na sebe, možná občas narazíme na baču, možná se k nám přidá toulavý pes. Na šarplaninské dobrodružství navážeme dobrodružstvím kosovským. Na několik dnů nahlédneme do nejmladšího evropského státu s pohnutou historií. Podíváme se do starých pravoslavných klášterů, navštívíme Prizren prodchnutý orientální atmosférou a také znovu obujeme pohory a túrou kolem nejvyššího vrcholu Kosova se s Balkánem rozloučíme.

Cena zahrnuje

Videa

Program zájezdu

1.–2. den

Přejedeme z Brna do Makedonie. Navštívíme orientálně laděné městečko TETOVO pyšnící se malovanou mešitou. Sbalíme saky paky a vydáme se na osmidenní přechod Korabu a Šar planiny ( ↔ 13,5 km, ↑ 500 m).

3.–4. den

Nalehko vystoupíme na nejvyšší vrchol Golem Korab (2.763 m) na hranici Makedonie a Albánie ( ↔ 16,5 km, ↕ 1.300 m). Z pohoří KORAB přejdeme na jezernatou ŠAR PLANINU kopírující makedonsko kosovskou hranici ( ↔ 21 km, ↑800 m, ↓200 m)

5.–7. den

Hlavní hřeben nad hranicí 2.000 m nás povede téměř k Titovu Vrvu, nejvyššímu vrcholu pestrých hor, který zdoláme opět nalehko (↔ 5km, ↓450m, ↑ 50 m). Napojíme se zpět na hlavní hřeben Šar planiny a vyrazíme dál na severozápad (↔ 16 km, ↑ 750 m, ↓ 900 m). S výhledy na spoustu ledovcových jezer překonáme několik dvoutisícových vrcholů a naposled se utáboříme v srdci hor (↔ 18,7 km, ↑ 1.000 m ↓ 850 m).

8.–9. den

S vrcholovými partiemi se rozloučíme exponovanou hřebenovkou a výstupem na vrchol Peskovi 2651 m. Sestoupíme z hor a přejedeme do SKOPJE, hlavního města MAKEDONIE, kde se setkáme s kudrnovským autobusem a vyrazíme vstříc KOSOVU. (↔ 20 km, ↑ 450m, ↓2.200 m).

10.–13. den

Po prohlídce PRIZRENU se s autobusem opět rozloučíme a vyrazíme za nejvyšší horou Kosova - Džeravicou (2.656 m) v kosovské části pohoří PROKLETIJE. Třídenní přechod zakončíme poblíž starého pravoslavného kláštera Visoki Dećani , který se proslavil natáčením známé mayovky Žut (v originále Der Schut) (1. kosovský den ↔ 15,4 km, ↑ 1.200 m ↓ 70 m, 2. den ↔ 14,1 km, ↑ 1.000 m ↓ 650 m, 3. den ↔ 17,5 km, ↑ 280 m ↓ 1.600 m). Večer se s Balkánem rozloučíme a vyrazíme k domovu.

Ubytování

Nocovat budeme 1x v hostelu a 9x na tábořištích ve volné přírodě ve vlastních stanech a spacácích. Rozhodně nečekejte žádný velký komfort. Většinou budeme moc rádi, když narazíme na studenou vodu. Na tábořištích se budeme muset spokojit s mytím v potoce či jezeru. Téměř vždycky mají zdroj pitné vody. Nemáte-li vlastní vybavení na kempování, můžete si ho vypůjčit v naší půjčovně.

Strava

Stravování je po větší část zájezdu z vlastních zásob, protože kromě pastevců a ovcí téměř nepotkáme živé duše. V průběhu přechodu Šar planiny se do civilizace vůbec nedostaneme, v horách budeme tedy odkázáni na zásoby, které si sem přineseme. Bude se tedy určitě hodit také vybavení na vaření. Mezi jednotlivými přechody bude možné dokoupit nějaké zásoby místních potravin nebo ochutnat speciality makedonské a kosovské kuchyně.

Doprava

Budeme cestovat v jednom autobuse společně s variantou jednodenní túry. Vzhledem k tomu, že ale podnikneme souvislý 8denní přechod, naše cesty se tedy protnou víceméně pouze na cestu do Makedonie a poslední 3 dny zájezdu. V tomto případě tedy jednodenní a vícedenní túry kombinovat nelze.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 13denní zájezd na Balkán, jehož podstatnou část tvoří poměrně náročný přechod pohoří Šar planina na pomezí Makedonie a Kosova. Jednotlivé etapy (max. 22,5 km) nelze zkracovat. Většina trasy vede v nadmořské výšce nad 2.000 m. Třídenní přechod pohoří Prokletije s možností výstupu na nejvyšší horu Džeravicu (2.656 m) rovněž patří k náročnějším túrám. Program zájezdu je naplánován tak, aby byl přiměřený čas na odpočinek během túr, kochání se přírodními scenériemi a focení.

Všechny vícedenní túry půjdeme natěžko, veškeré vybavení si tedy poneseme na zádech. Autobus tedy potkáme jen na začátku a těsně před koncem zájezdu. Můžete si v něm ale ponechat věci na cestu, které nebudete potřebovat po dobu přechodu.

Další info

Cestovní doklady
Na cestu do navštívených zemí budete potřebovat CESTOVNÍ PAS. Kosovo totiž narozdíl od ostatních balkánských zemí neuznává občanský průkaz jako cestovní doklad.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

7 důvodů, proč mám rád Makedonii

Tomáš Vaníček, Dan Ševčík, Doda Sommerová, Martin Komár Hessler

Dost často se mě lidé při zájezdech, promítáních a při jiných akcích ptají, kterou zemi a které místo mám na světě nejraději, kde ...

více

Podobné zájezdy

Hory Bosny a Hercegoviny

Hory Bosny a Hercegoviny

10. 7. - 21. 7. 2024 Chci to vidět