Svatojakubská cesta: Braga-Santiago de Compostela

Za zážitky bez obav

Svatojakubská cesta: Braga-Santiago de Compostela

12 dní / 20 400 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

13. 9. - 24. 9. 2024
č. zájezdu: 224822A-04
cena 20 400 Kč
25. 9. - 6. 10. 2024
č. zájezdu: 224822A-02
cena 20 400 Kč
VYPRODÁNO
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Jedinečná portugalsko-španělská pouť o celkové délce 250 km

Novinka letošního roku a unikátní propojení dvou zemí a národů: historicky a kulturně bohatého Španělska a neméně působivého Portugalska. Trasa vedoucí z portugalské Bragy do španělského poutního města Santiago de Compostela, známá jako Caminho dos Arrieiros. Vydáme se pěší, nalehko jako poutníci, po stopách římských vojáků trasou Geira Romana, vedoucí portugalským pohořím Peneda-Gerês, které nemá v Evropě obdoby, španělským Serra do Xurés a tajemnou Galicií. Nohy nás přenesou přes staleté cesty, říčky a potůčky, římské kamenné mosty, archeologická naleziště, krajinou starých vodních mlýnů, vodopádů a stromů, jež mají tváře. Večery nám nabídnou odpočinek ve stínu kaštanů s pohárem dobrého vína a občas se zrelaxujeme i ve venkovních termálních pramenech. Dotkne se nás svět opředený mýty a pověstmi a možná se stane i zázrak. Za nasbíraná razítka obdržíme na konci svého putování poutnický certifikát.
Své hlavy složíme každou noc pod střechou, kde nám dají po ránu občas i najíst, neboť obě země jsou nesmírně pohostinné. Naučíme se základní pozdravy a slova ve dvou světových jazycích. Zhubneme na těle, přibereme na duši.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena letenky cca 10.000 Kč - rozhodnete-li se ale pro nákup letenky s nízkonákladovou společností Ryanair, cena může být až o polovinu nižší v závislosti na době jejího pořízení)
  • vstupy do památek
  • ostatní stravu (obědy, večeře, případně snídaně na místech, kde nebude zajištěna)
  • autobusovou jízdenku zpět ze Santiaga de Compostela do Porta - cca 25 EUR (existuje možnost odletu přímo ze Santiaga)

Průvodci

Kateřina Bartoňková

13. 9. - 24. 9. 2024 / č.zájezdu 224822A-04
25. 9. - 6. 10. 2024 / č.zájezdu 224822A-02

Její první letecká cesta přes moře byla do Irska, kde prodávala výherní losy, aby se mohla podívat do vysněného Clomancloise, odkud pramení její vášeň pro hřbitovy. Na táboře v Michiganu kreslila dětem portréty a ukazovala jim svá jediná dvě kouzla, která umí. V casinu v Las Vegas prohrála 5 dolarů ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

Přiletíme na letiště Francisca de Sá Carneiro a přesuneme se do centra druhého největšího portugalského města PORTO. Navštívíme centrum a jeho nejzajímavější místa a zákoutí, kde nás samozřejmě nemine ochutnávka věhlasného portského vína. Ubytujeme se v centru města (toto ubytování bude bez snídaně). 

2. den

ETAPA 1: Hned po snídani se přesuneme do 60 km vzdáleného města BRAGA. Na naši pouť vyrazíme příhodně, od poutního kostela Bom Jesus do Monte, jenž nás obdaří nejen věhlasným a monumentálním barokním schodištěm, ale také skvostným výhledem na Bragu a počáteční úsek naší pouti. Vydáme se po historicky i kulturně zajímavé trase Via Mariana až do termálního městečka CALDELAS, v regionu Minho, kde složíme hlavy (23,5 km, ↑360 ↓650). Toto ubytování bude se snídaní. 

3. den

ETAPA 2: Dnešní den bude náročnější. Čeká nás více stoupání,  které ale nezůstane bez odměny. Naše cesta se protne s unikátním archeologickým komplexem mostů, zdí, domů a desítek tisíciletých milníků datujících se od konce 1. až do 4. století našeho letopočtu známých jako Geira Romana (komunikační a politický systém zbudovaný v dobách římského impéria) a dovede nás až do pastýřského kamenného městečka Campo do Gerês, které se nachází v náruči Národního parku Peneda-Gerês (26,5 km, ↑1000 ↓500). Toto ubytování bude se snídaní. 

4. den

ETAPA 3: Dopolední úsek nás provede kolem přehrady Vilariño de las Furnas nápajenou řekou Homem, přejdeme několik kamenných mostů a budeme osvěžíme se blahodárným zvukem vodopádů. Poprvé překročíme portugalsko-španělské hranice, a to v horském průsmyku Portela do Homem, kde v nadmořské výšce 822 m vkročíme do Galicie, uvidíme pozůstatky římského osídlení a den zakončíme v obci Vilameá, jenž sousedí s termální vesnicí Os Baños, kde bude možnost večerního relaxu ve venkovních horkých pramenech nebo posezení na zahrádce místní restaurace (18,5 km, ↑450 ↓660). Toto ubytování bude bez snídaně. 

5. den

ETAPA 4:  Tento den bude významný nejen tím, že se jedná o jeden z nejhezčích a také nejnáročnějších úseků, ale i tím, že se ocitneme v jeden den ve dvou zemích. Dopoledne se budeme pohybovat na území španělské přírodní rezervace Baixa Limia - Serra do Xurés, projdeme Lobios, kde spatříme tradiční sýpky na muřích nohách, překročíme řeku Limio, a v Terrachánu se pokloníme mistrovské kamenické ukázce na kostele Santa Maria la Real. Odpoledne se již necháme okouzlit náhorní plošinou Serra da Peneda v Portugalsku, abychom plni dojmů a vyčerpání dorazili do staré portugalské farnosti Castro Laboreiro, kteréž dominuje zřícenina románského hradu s úchvatným geniem loci. Odměnou za vykonanou námahu nám bude noc v tříhvězdičkovém hotelu s panoramatickými výhledy a výtečným jídelním lístkem - toto ubytování bude se snídaní (27,5 km, ↑1050 ↓500). 

6. den

ETAPA 5: Po výkonu předešlý den nás čeká druhý, podobný, avšak s jiným krajinným rázem. Posledním přechodem portugalsko-španělských hranic se dostaneme k řece Miño, která tvoří hranici mezi oběma zeměmi a necháme se opájet pohledem na vinice na jejím břehu. Den strávíme v provincii Orense a zakotvíme v lázeňském městečku Cortegada, kde si povykládáme o historii zdejších lázní. Přespíme v moderním hotelu v dvoulůžkových pokojích - toto ubytování je se snídaní. (28,5 km, ↑550 ↓1400).

7. den

ETAPA 6: Předposlední z dlouhých úseků. Poklidné ráno podél řeky nás dovede do města RIBADAVIA, které bylo vyhlášeno za historicko-umělecký ansámbl. Ve středu města se nachází zřícenina hradu Sarmientos, pocházející z 15. století, kterou bude možné navštívit. Velkou zajímavostí je zde také stará čtvrť(casco vello) s náměstím (Praza Maior) a zajímavými budovami, jako je radnice ze 16. století, či židovská synagoga. Ubytujeme se v nenápadné, avšak útulné vesničce Pazos do Arenteiro v nejimpozantějším ubytování, jehož původ se datuje k roku okolo 1000 n.l. Dominantou vesnice je obloukový kamenný most Pont da Cruz (32 km, ↑880 ↓920). Toto ubytování bude se snídaní. 

8. den

ETAPA 7: Budeme moci trochu oddechnout. Dnes budeme sice stoupat, ale pozvolna. Společníky nám budou stromy, jenž mají tváře, kamenné zídky a typické zvonice. Dojdeme až do Beariz, odkud to budeme mít do cíle coby kamenem dohodil (19,5 km, ↑880 ↓370). Toto ubytování bude se snídaní. 

9. den

ETAPA 8: Poslední dlouhá etapa, na níž nás ze začátku čeká skupinka starých mlýnů, hezký most Puente de Gomail  přes řeku Lérez ve Forcarei, kudy putovali muleteři přepravujíce své vzácné zboží do svatého města. K spánku ulehneme v tiché vesničce Codeseda. (31,5 km, ↑700 ↓900). Toto ubytování bude bez snídaně. 

10. den

ETAPA 9:  Dnes se dostaneme až do Pontevea s proslulým středověkým mostem, ležící v regionu Tabeirós.  Ten vděčí za své jméno kmeni, který obýval tyto končiny již od předřímských dob. Neunaví nás ani krátká návštěva románského kostela Santiago de Tabeirós, podobného těm, kterých jsme za svou pouť viděli už spousty, a přesto nás něčím osloví. Půjdeme převážně venkovskými cestami směrem k údolí řeky Ulla, která na severu tvoří přirozenou hranici s provincií A Coruña a překvapí nás i podívaná na včelí úly v domech starých vesnic, a v San Xiao de Guimarei se podíváme na středověkou věž, která se ve stavu ruin a úplné opuštěnosti, byla zařazena na červený seznam ohroženého dědictví Španělské asociace na obranu kulturního a přírodního dědictví Hispania Nostra. Den bude možné zakončit v oblíbené restauraci Casa Pernas nad talířem lokálních specialit, např. cozido, tortilla rellena, zorza, atd. (25,6 km, ↑240 ↓648). Toto ubytování bude se snídaní. 

11. den

ETAPA 10: závěrečná etapa, jenž nás vynese doslova do nebes - čím více se budeme blížit katedrále Santiago de Compostela, tím víc v nás vzroste pocit štěstí nad tím, že jsme to dokázali - ušli jsme oproti jiným sice nevelký kus, zato náš. Vytrvali jsme a zasloužíme si dosyta vychutnat jak pamětihodnosti města, tak jeho poutnického ducha a oslavu shledání - s jinými poutníky i sami se sebou. Pokud nebudeme chtít setrvat jen v katedrále samotné, a poklonit se u hrobky Sv. Jakuba, nebo se podívat do jejích horních pater, můžeme se ve svůj slavnostní den projít nejstaršími uličkami města, jenž je zapsáno na seznam UNESCO, dozvědět se více o legendě v muzeu poutníků, protoulat se parkem Alameda kousek od centra, odkud je možné vyfotit si katedrálu v celé své kráse nebo se zastavit v některém z místních krámků na mandlový koláč s křížem ve tvaru meče rytířského řádu z Compostely. Noc strávíme v proudícím rytmu města v jeho centru (17,6 km, ↑480 ↓240). Toto ubytování bude se snídaní. 

12. den

Dopoledne ve vlastní režii - nákup posledních suvenýrů, toulání se městem. Něco po poledni odletíme ze Santiaga zpět domů. Komu by se nechtělo domů hned po první noci, může si pobyt o pár dní individuálně prodloužit. Pomůžeme se zajištěním ubytování. 

Ubytování

Ubytování bude kombinací luxusnějších 2-3 lůžkových pokojů s vlastním sociálním zařízením a skromnějších 2-5 lůžkových pokojů se společnými sociálkami nebo uvnitř jednotky. Na žádném z penzionů nebude potřeba spacák ani karimatka. Jednolůžka z několika ohledů nezajišťujeme. Jednotlivcům a mikro skupinám se budeme snažit v rámci rooming listu vyhovět do té míry, do jaké to dovolí dostupnost pokojů daného ubytování. Nutno však počítat s tím, že zájezd má poutní charakter a náhodnost ve všem, tedy i v ubytování, by měla být žádoucí. 

Strava

V ceně zájezdu bude zajištěná snídaně na minimálně 5 místech. Ostatní stravování (obědové svačiny, večeře, případně doplňující snídaně) ve vlastní režii. Vzhledem k délce a náročnosti některých etap se budeme přes den stravovat svačinami z dokoupených/vlastních zásob. Na večeře doporučujeme zajít si na konci každé z etap do místních restaurací/barů, a využít tak výtečného španělského a portugalského pohostinství. Mezi portugalské speciality patří např. francesinha,  bacalhau (sušená treska na několik způsobů), cozido á portuguesa (dušený pokrm s několika druhy masa), caldeirada (dušený pokrm z nejrůznějších druhů ryb), bife a syté polévky (např. caldo verde). V Galicii a ve Španělsku bude možné pochutnat si např. na polbo á feira (vařená chobotnice) s vínem a chlebem, paelle, empanadas (smažené plněné taštičky), kaštanové polévce nebo caldo galego (polévka ze zelí, brambor a fazolí). Obě země se pyšní také vynikajícími zákusky (např. tarta de Santiago - mandlový dort či pastel de nata), které si nejlépe vychutnáte s šálkem bica (silné espresso). A samozřejmě vína a místní likéry - vydají na samostatnou kapitolu :-) Možnost dokupování potravin bude téměř denně buď po trase nebo na konci denní etapy. 

Doprava

Místní doprava
Do Bragy (Portugalsko) se dopravíme místní dopravou (autobusem či mikrobusem, dle velikosti skupiny) - tato jízdenka je v ceně zájezdu. Ze Santiago de Compostela (Španělsko) je ideálním spojením přímá linka Santiago - Porto (autobus jede přes letiště) se společností Rede Expressos nebo Alsa (3,5  - 4 hodiny jízdy) - tato jízdenka není v ceně zájezdu a pohybuje se v rozmezí 15 - 29 EUR v závislosti na čase odjezdu a společnosti, s níž cestu absolvujeme. 

Letenky

Přílet: Porto (buď Ryanair přímou linkou - doporučujeme, nebo jiné letecké společnosti s 1 přestupem). 
Odlet: Porto (případně možnost individuálního odletu ze Santiago de Compostela ve vlastním čase: společností Ryanair s 1 přestupem v Miláně, Boloni, Palma de Mallorca nebo Bruselu, atd.) 

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášen dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek.
Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 3-4 z 5 bodové škály. Jedná se o souvislou pouť z Bragy do Santiago de Compostela s pevně danými denními etapami (mantinelem zde je zamluvené ubytování). Je proto nutné počítat se zvýšenou námahou danou celkovým počtem absolvovaných kilometrů (celkem 250 km). 
Denně ujdeme průměrně 25,5 km trasy s rozdílným převýšením. Ve většině případů nebude denní převýšení velké (průměrně cca 400 m). Délka jednotlivých etap je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu. Celou trasu je možné jít jen s malým baťohem, do nějž dáme nejnutnější vybavení - ušetří to spoustu bolesti, výsledného denního času stráveného na cestě, a zvláště, pokud poletíte se společností Ryanair, také finance. 

Další info

Skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, maximální kapacita je 13 účastníků + 1 průvodce.

Cestovní doklady
Pro cestu do Portugalska i Španělska nám stačí občanský průkaz. Ovšem pozor, může se stát, že budete přestupovat v Londýně. V tomto případě bude nutný cestovní pas! Cestujete-li s dokladem jiným než-li českým, ve vlastním zájmu si na ambasádě ověřte, zda potřebujete vízum či jiné povolení ke vstupu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

13. 9. - 24. 9. 2024
č. zájezdu: 224822A-04
cena 20 400 Kč
25. 9. - 6. 10. 2024
č. zájezdu: 224822A-02
cena 20 400 Kč
VYPRODÁNO
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.