Țarcu, Godeanu a Retezat

/
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

„Ovčí“, „Měnlivé“ a „Jezernaté“ hory

Během našeho putování Jižními Karpaty projdeme liduprázdné ȚARCU, travnaté GODEANU, malebný hřeben MALÉHO RETEZATU a ohromující skalnatý RETEZAT s kaskádou horských jezer. Nabídne se nám možnost vystoupit takřka na dvě desítky dvoutisícových vrcholů, včetně Vf. Peleaga (2.509 m), ale také osvěžit nohy v horském potoku či ledovcovém jezeře. Pohoří Tarcu osloví svým poloninovým charakterem, které je doplněno v nejvyšších částech ledovcovými kary pod horami Vf. Țarcu (2.180 m) a Vf. Caleanu (2.199m). Pastevecké pohoří Godeanu patří k těm méně navštěvovaným, což však nikterak neubírá jeho kouzlu. Rozlehlé travnaté hřebeny plné ovčích stezek tu a tam ozdobí skála či jezero. Na své si zde přijdou milovníci polonin a zaoblených travnatých kopců. Nejvyšším bodem pohoří je Gugu (2.290 m), k dalším výrazným vrcholům patří Moraru (2.284 m) či Godeanu (2.230 m). Výraznou dominantou je hora Paltina (2.149 m) ve východní části horstva. Vápencový Malý Retezat spojující Retezat a Godeanu uchvátí bělostnými štíty, malebným zeleným hřebenem se stády ovcí i skupinkami divokých koní. Za výstup stojí skalnatý vrchol Piatra Iorgovanului (2.014 m) s famózními výhledy na okolní hory. Putování zakončíme ve Velkém Retezatu, který ohromuje svými ledovcovými jezery. Budeme spát u dvou z nich – Bucura a Zanoaga, které patří mezi největší. Vystoupíme na nejvyšší horu celého putování Vf. Peleaga (2.509 m) a když zbudou síly pokoříme také vrcholy Vf. Papusa (2.508 m) či Vf. Retezat odkud se budeme kochat panorámatami a projitou vzdáleností. Převážná část putování se nachází ve výškách 1.800–2.300 m.

Cena zahrnuje

  • dopravu autobusem
  • 7x tábořiště
  • průvodce
  • vstupy do NP
  • pojištění léč. výloh a zákonné pojištění CK
  • 2x Chimpanzee pišingr

Program zájezdu

1.–2. den

Noční nonstop jízda přes Slovensko a Maďarsko až do Rumunska. Od přehrady Gura Apei vystoupáme na hřeben pohoří Tarcu k našemu prvnímu tábořišti.

3. den

Přechod hřeben Tarcu přes nejvyšší vrcholi Vf. Caleanu (2.195 m) a Vf. Țarcu (2.180 m) do sedla pod hřeben Godeanu.

4.–5. den

Výstup na hlavní hřeben Godeanu, nalehko na nejvyšší bod pohoří vrchol Gugu (2.290 m), po hřebenu kolem Vf. Morarul (2.279 m) a Vf. Bulzului (2.245 m) k tábořišti u Lacul Scarisoara. Přes malebný Vf. Paltina (2.149 m) k Lacul Soarbele na hranici Godeanu a Malého Retezatu.

6.–7. den

Celodenní túra krasovým Malým Retezatem k tábořišti poblíž malebné hospůdky Cabany Buta. Přesun do nejhezčí části Velkého Retezatu k jezeru Buruca, výstup na nejvyšší horu Vf. Peleaga (2.509 m). (Možnost odpočinku na tábořišti.)

8.–9. den

Přechod k poslednímu krásnému nocovišti u jezera Zanoaga s možností vyběhnutí na vrcholy Vf. Bucura či Vf. Retezat. Poslední den už jen sestoupíme zprvu kamenitými, později zalesněnými svahy až k horské chatě Gura Zlata, kde zakončíme naše putování.

10. den

V dopoledních hodinách cesta přes Bratislavu do Brna.

Články

Jak se sbalit do rumunských hor

Lucie Rešková, Jaroslav Zeman, Dominika Sommerová, Tomáš Procházka

Vypravit se do hor, zvláště pak do rumunských Karpat, není jen tak. Jelikož se zpravidla jedná o týdenní přechod hor „natěžko“ bez...

více

Podobné zájezdy

Bosnou s krosnou

Bosnou s krosnou

15. 7. - 26. 7. 2020 Chci to vidět