Transylvánie II

/
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

strhující okolní pohoří, dávná historie a pohoda s ubytováním v hotelu s polopenzí

Ocitneme se v jihozápadním cípu Transylvánie, země spojené nejen s Draculou, ale zde především s původními Dáky a posléze Římany. Ubytujeme se a polopenzi budeme čerpat na hotelu v Petroşani, které nám bude ideálním východiskem do okolních hor, kde to i teď pokvete a kde si pod vedením průvodce floru pečlivě zidentifikujeme. Zejména Malý Retezat je rájem pro milovníky pěších túr mezi tisíci kytiček těch nejrůznějších barev i vůní! Projdeme s vámi těmi nejpůsobivějšími partiemi. Téměř se na horských loukách dotkneme vrcholků ve vedlejších pohoří Parâng a Vâlcan a okouzleni projdeme duhovou soutěsku Bănita i pravěkou jeskyni Bolii. Vždy máme na túry připraveny i varianty méně náročnější-samozřejmě o něco méně atraktivnější. Navštívíme i Sarmizegetusu – archeologický komplex hlavního římského města ColoniaUlpiaTraiana, poslední provincie Dacia i z kamenů odtud ukradených postaveného bizarního kostelíku sv. Mikuláše v Densuş. Naložíme se do léčivých vod v Călan, kde si své šrámy léčil před námi i dácký král Decebal. Cestou tam navštívíme gotický hrad v Hunedoara – největší v Rumunsku a zpět zastavíme ve městě Deva - hrad ze 13. století, historická část města a unikátní muzeum Dáko-Římanů i fantastická část mapující faunu i floru této části Rumunska!

Cena zahrnuje

dopravu autobusem, 7x hotel*** s polopenzí (podrobnější info v "nejčastějších dotazech"), průvodce, vstupy do NP, pojištění léčebných výloh a zákonné pojištění CK a 2x Chimpanzee pišingr

Program zájezdu

1.–2. den

Večerní odjezd z Brna a ranní dojezd do města HUNEDOARA. Máme to cestou a byla by škoda nenakouknout do největšího gotického hradu v Rumunsku. Polední příjezd do města PETROŞANI, které nám bude na týden domovem a výchozím místem pro naše výlety. Aklimatizujeme se odpolední prohlídkou města. Potom si můžete po cestě odpočinout na dvoulůžkovém hotelovém pokoji nebo se jít „naložit“ do nedalekého městského bazénu s veškerým servisem.

3. den

Po snídani vyrazíme busem za prvním výletem. Nenáročnou túrou v pohoří Vâlcan se vydáme do vrcholových partií. Vyjedeme lanovkou do horského střediska Montana a do daleka se rozhlédneme z vrcholů Vf. Mutu (1.737 m) a Vf. Straia (1.868 m) a zpět se vrátíme a výšku ztratíme kolem horské chaty Cabana Vâlcan. Vrátíme se zpět za Petrosani a bosky probrodíme duhovou soutěsku Bănita a projdeme pravěkou jeskyni Bolii.

4. den

Vyjedeme k jedné z nejhodnotnějších botanických lokalit v Rumunsku – do Retezatul Mic (Malého Retezatu). Vystoupáme na rozhraní sousedního pohoří Godeanu a vápencovou oblastí očarováni okolní květenou dorazíme do nejatraktivnější části pohoří s vrcholem Piatra Iorgovanului.

5. den

Stejným údolím dojedeme k nástupu na vápencovou část pohoří Vâlcan do Munţii Oslea. Ti nejzdatnější mohou dojít až na samotný vrchol Vf. Oslea (1.948 m).

6. den

Tento den vyrazíme do pohoří Parâng, jenž je jedním z pěti rumunských dvou a půl tisícovek. Podél horské říčky Jieţ sevřené několikakilometrovou soutěskou okolními skalisky vystoupáme do sedla Groapa Seaca. Již po svých vyjdeme na horské louky pod Vf. Ciobanul Mare (1.944 m) a budeme mít jak na dlani před námi se hrdě vypínající vrcholy hlavního vysokohorského hřebene. Po značené trase sejdeme k busu ke Cabana Groapa Seaca.

7. den

Máme jeden, který využijeme v případě zhoršeného počasí výměnou za výlet do hor. Takže nutně to nemusí být zrovna dnes. Seznámíme se s historií původního kmene Dáků, jejichž královské sídlo v horách Şureanu neslo název Sarmizegetusa. My si ale odfrkneme návštěvou římské Sarmizegetusy – archeologického komplexu hlavního římského města Colonia Ulpia Traiana poslední provincie Dacia i z kamenů odtud ukradených postaveného bizarního kostelíku sv. Mikuláše v Densuş. Poté se zaslouženě naložíme se do termálních vod v Călan, kde si své šrámy léčil před námi i dácký král Decebal.

8. den

Vrátíme se do Retezatul Mic. Byla by velká škoda neprojít se příjemnou soutěskou Cheile Scorota až k salaši pod hřebenem a neochutnat sýr či brynzu přímo od bačů. Po pestrobarevném hřebenu Culmea Piule-Pleşa, s velkolepým výhledem na protilehlé vrcholy pohoří Retezat, Vâlcan a Munţii Oslea sejdeme zpět do údolí Jiu.

9.–10. den

Je zcela na vás, jak strávíte dopoledne před odjezdem. Můžete si pohovět na pokoji, udělat nákupy nebo si fakultativně dojít na prohlídku zdejšího Muzea hornictví, ve kterém je poutavě a autenticky připomenuta historie těžby v regionu města Petroşani. Po obědě cestou zpět domů zastavíme ve městě Deva, kde se na kopci nachází dominanta města – hrad ze 13. století, ke kterému vede lanovka. V nevelké historické části budeme moci navštívit muzeum Dáků, o kterých touto dobou budete již mnohé vědět, stejně jako unikátní expozici fauny kraje Hunedoara i zkamenělin nalezených v okolních dolech.

V neděli ráno dorazíme zpět do Brna a již cestou vás pozveme na další neobyčejně zajímavý kout pestrého a překrásného Rumunska!