Banátské posvícení

Za zážitky bez obav

Banátské posvícení

6 dní / 7 700 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

17. 10. - 22. 10. 2024
č. zájezdu: 224758-01
cena 7 700 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

krajanský bál a treky mezi vesnicemi Rovensko, Gerník, Svatá Helena

  • pobyt u krajanů s krajanskou polopenzí
  • treky mezi vesnicemi
  • krása podzimních listnatých lesů
  • tancovačka s místní krajanskou kapelou a českými, srbskými i rumunskými rytmy

Cena zahrnuje

Průvodci

Ivo "fík" Dokoupil

17. 10. - 22. 10. 2024 / č.zájezdu 224758-01

Cestovatel, novinář, fotograf a člověk, milovník všeho na východ od Žiliny. Osudovou destinací se mu stalo Rusko, kam se poprvé vypravil už v roce 1985 a od té doby pravidelně cestuje do zemí bývalého SSSR a přilehlých končin. Jeho nejkultovnější akcí pod kudrnovskou vlajkou je zájezd Moskva, ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

Odjezd ve večerních hodinách z Prahy a brněnského autobusového nádraží Zvonařka. Následuje klasická jízda přes Slovensko i Maďarsko do Rumunska.

2. den

Přes Temešvár a Oravitu dojedeme už během dopoledne do Svaté Heleny, kde nás čeká trochu pozdnější snídaně i poznávání této první naší rumunské krajanské vesnice. Projdeme se po vesnici kolem kamínu, katolického i baptistického kostela, dáme uvítací rumunské pivo v tamní obchodo-hospodě, navštívíme i místní nově postavenou školu a vyjde-li čas, zajdeme i na slavnou vyhlídku vysoko nad Dunajem s pohledy do Srbska. Po té přejedeme už auty do nejvyšší české vesničky Rovensko, položené až na hřebenech banátských hor. Tam už se ubytujeme na dvě noci do krajanských rodin a dáme úvodní večeři. Po té se u kytary vzájemně poznáme a sezpíváme v místní hospůdce "Pod starou lípou" na návsi taky s kostelem, školou jednotřídkou, kulturním domem (kamínem) a rychtou s mini-muzeem.

3. den

Po už řádném vyspání na postelích a bohaté snídani následují výlety po okolí malebného Rovenska. Určitě nevynecháme poetickou vyhlídku na legendární hluboký vápencový kaňon řeky Nery a navštívíme i mnohé rovenské salaše na okolních hřebenech, ... některé i s jejich svéráznými obyvateli. Prostě zažijeme nefalšovanou banátskou pohodu s dalekými výhledy, pestrým podzimním zbarvením tamních listnatých lesů a staročeskou vstřícností. Je možné i navštívit družstvo, zabývající se sběrem a zpracování lanýžů. Po večeřích u svých rovenských domácích bude druhý díl hospůdkového seznamování s kytarou, či cokoli dle každého liba.

4. den

Po snídaní vyrazíme na lehko na jeden z nejkrásnějších balkánských treků z Rovenska do Gerniku (Via Panoramatika) ... cca 16 km. Batohy nám převeze doprovodná dodávka. Chtěl-li by někdo prožít i místní nedělní bohoslužbu, musel by vyrazit z Rovenska až před polednem. Na trase bude i občerstvení v úžasné vyhlídkové salaši "U Filipa" s českou obsluhou. Projdeme bizarní kaskádovité krasové údolí s pěti vodními mlýnky "U Petra", kde bude i možnost vykoupání. I v Gerniku je připraveno ubytování v krajanských rodinách s místní stravou. A jelikož je zrovna Gernické posvícení, čeká nás od večera nefalšovaná banátská staročeská tancovačka se slavnou místní gernickou kapelou, doplněnou rázovitými rumunskými muzikanty.

5. den

Dopoledne vyrazíme opět na lehko do naší úvodní vesnice Svatá Helena (opět cca 16 km). Cestou nás čeká prohlídka obrovské monumentální jeskyně Turecká díra, do níž se v dobách tureckých nájezdů schovávaly celé vesnice. Projdeme i Liburážskou hlubokou rokli se skalním mostem Kulhavá skála a působivou krápníkovou jeskyní Vranovec. Ve Svaté Heleně vás čeká ještě zajištěná večeře, poslední rumunské pivo a následně odjezd ve večerních hodinách po stejné trase domů.

6. den

V brzkých ranních hodinách příjezd do Brna, na Zvonařku a naše stanoviště č. 1, dále do Prahy.

Ubytování

Spát budete na postelích pod nefalšovanými peřinami v českých rodinách (2 noci na Rovensku a 1 noc v Gerniku). Je třeba počítat s tím, že kapacita ubytování u našich krajanů je omezená. Ve většině rodin umísťujeme klienty po 2 až 5ti osobách.

Strava

Během pobytu máte v rodinách zajištěnou banátskou polopenzi, ve Svaté Heleně snídani a večeři podle programu.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem. Doprava ze Svaté Heleny na Rovensko je zajištěna dodávkami.

Nástupní místa

Bratislava / Brno - Zvonařka / Praha

Náročnost

Jedná se o 6denní pobytovo-poznávací zájezd se zajištěným ubytováním a stravováním formou polopenze v krajanských rodinách, které máte v ceně zájezdu regulérně zahrnuto. Na své si přijdou i milovníci pěkné a neporušené přírody, v programu zájezdu je řada kratších či delších procházek. Celý program je zkrátka postaven tak, aby zájezd
v pohodě zvládl každý průměrně zdatný účastník.

Další info

Cestovní doklady
Jelikož je Rumunsko od 1.1. 2007 v EU, stačí vám pro tuto cestu platný OBČANSKÝ PRŮKAZ. Pokud jej nemáte, vezměte si pas. Pro případ ztráty cestovního dokladu si zvlášť zabalte 1 fotografii pasového formátu a xerokopii s vašimi identifikačními údaji.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

17. 10. - 22. 10. 2024
č. zájezdu: 224758-01
cena 7 700 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Transylvánie II

Transylvánie II

16. 8. - 25. 8. 2024 Chci to vidět