Ukrajina a Černobyl

Ukrajina a Černobyl

7 dní / 17 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

Po památkách UNESCO s návštěvou Černobylu

Říká se, že každý Středoevropan, i ten, který jinak moc necestuje, by měl za svůj život navštívit tři města: Prahu, Krakov a Lvov. My si místo Prahy přidáme Kyjev nazývaný matka ruských měst nebo nový Jeruzalém. Co město to klenot zapsaný mezi památkami UNESCO. Uvidíme rozdíly v kultuře a životní úrovni dvou sousedních národů, jejichž dějiny se po generace prolínaly. Zcela unikátním zážitkem bude návštěva uzavřené oblasti bývalé černobylské jaderné elektrárny a opuštěného města Pripjať. Vstup nám zprostředkuje ukrajinská agentura, která také zajišťuje potřebná povolení. Zastavíme se i na Zakarpatské Ukrajině, bývalém území československého státu. V Polsku ještě navštívíme solné doly Wieliczka, také zapsané do památek UNESCO.

Cena zahrnuje

  • dopravu mikrobusem
  • 6x ubytování v penzionu nebo v soukromí
  • vstup do uzavřené zóny Černobylu včetně oběda
  • průvodce
  • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
  • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

  • stravu
  • vstupy (solné doly Wieliczka cca 250 Kč)

Průvodci

Tomáš Vaníček

17. 4. - 23. 4. 2020 / č.zájezdu 220323-01

Učitel a průvodce z Křivoklátska. Na Balkán byl poprvé vyvezen násilím ve 3 letech. Ve 14 letech potkal na policejní stanici v Kolašinu (tehdy Socialistická Federativní republika Jugoslávie, dnes Černá Hora) Vuka Šibaliče, což ovlivnilo jeho další cestovatelské plány. V 16ti letech podnikl první ...

Dozvědět se více

Program zájezdu

1. den

Odjezd z Brna. Náš první den na polském území nás čeká podzemní zázrak jako v dolech Morie z filmového Pána prstenů – solné doly Wieliczka. Obrovské sály vysekané v kameni, nekonečné chodby stovky metrů pod zemským povrchem i sluje plné podivné důlní techniky. Na turistické trase je 2,5 km chodeb, 23 komor v hloubce od 64 do 135 m, vše ve stálé teplotě mezi 14 a 16 C. Ze solných dolů se přesuneme do historické rezidence polských králů a metropole Malopolského vojvodství Krakova. Podíváme se královský hrad Wavel, do starého města a večer projdeme bývalou židovskou čtvrť Kazimierz s množstvím výborných restaurací.

2. den

Dnes bude náš první kontakt s Ukrajinou. Podle propustnosti hranic v odpoledních hodinách dorazíme do Lvova, prý nejvíce ukrajinského města plného zeleně. Město s četnými hezkými budovami z období baroka a dalších za ním následujících architektonických stylů si zachovalo svůj původní středověký půdorys se zřetelnými hranicemi mezi etnickými komunitami, které tady v minulosti žily. Kousek od centrálního náměstí se nachází jeden z mnoha parků Vysokij zamok, ze kterého uvidíme na celé město.

3. den

Vzdálenosti na Ukrajině jsou obrovské a nás čeká přejezdový den do hlavního města. Po pozdně odpoledním dojezdu se zabydlíme na tři noci a bude-li čas a chuť vyrazíme zkoumat, co nám nabízí naše okolí.

4. den

Po dnech strávených převážně v autě se protáhneme prohlídkou starého Kyjeva, projdeme po Majdanu, podíváme se k dominantě Kyjeva, monumentální soše Matka vlast a sousednímu klášternímu komplexu Kyjevskopečerská lávra, zvoleném za jeden z divů Ukrajiny.

5. den

Pro někoho vrchol zájezdu, pro každého však hluboký zážitek v uzavřené zóně černobylské jaderné elektrárny. O naši bezpečnost se bude starat certifikovaný ukrajinský průvodce, který taktéž bude po celou dobu sledovat úroveň radiace. Navštívíme opuštěné město Pripjať a jeho známá místa – plavecký bazén a obří ruské kolo, z bezpečné vzdálenosti uvidíme starý i nový sarkofág a zajdeme i k obřímu radaru Duga, nazývaném ruský datel. V závěru proběhne dozimetrová kontrola pro naši bezpečnost.

6. den

Ráno nás bude čekat další přejezd, tentokrát v opačném směru. Zůstaneme však na Ukrajině a v podvečerních hodinách dorazíme do oblasti bývalého Československa na Zakarpatskou Ukrajinu do města Užhorod. Zajdeme k místnímu hradu a pak se podíváme, na večerní život nám kdysi tak blízkého města.

7. den

Dopoledne si ještě užijeme procházky, můžeme udělat závěrečný nákup suvenýrů a rozloučíme se s Ukrajinou. Po překonání hranic zamíříme k domovu s návratem do Brna v podvečerních hodinách.

Ubytování

Ubytování budeme v penzionech nebo v soukromí. Převažují dvoulůžkové pokoje se společnými sprchami a wc. Zásuvky odpovídají českým standardům, není tedy zapotřebí žádné speciální redukce. Možnost dobíjení baterií do fotoaparátů a kamer bude denně.

Strava

Stravu si během zájezdu zajišťuje každý sám. Ceny potravin jsou o něco nižší, než u nás. Restaurace/hospody jsou vždy v blízkosti ubytování. Průvodce vám vždy rád poradí, kde se najíst a jaké speciality ukrajinské kuchyně ochutnat.

Doprava

Doprava bude zajištěna mikrobusem.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o poznávací 7 denní zájezd, při kterém navštívíme poměrně odlišná místa. Na přesunech si do sytosti užijeme mikrobusu, vzdálenosti jsou velké. Zájezd odpovídá náročností č. 1 - 2 z 5 bodové škály. 

Další info

cestovní doklady
Pro tuto cestu budete potřebovat platný cestovní pas. 

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2-3 týdny před odjezdem.