Velký okruh Albánií

Za zážitky bez obav

Velký okruh Albánií

12 dní / 15 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

28. 6. - 9. 7. 2024
č. zájezdu: 224343-01
cena 15 800 Kč
1 volné místo
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

zemí orlů, hor, bunkrů a mercedesů

Tradiční kudrnovský okruh vám představí Albánii v její čiré přirozenosti – jako zemi rozverné balkánské povahy, která naši dalekou cestu odmění nezapomenutelnými zážitky. Poznáme odlehlé pláže Jaderského a Jónského moře, divoké hory, pirátské osady, historická města, v nichž se bez konfliktů snoubí islám s křesťanstvím. Všeobecné povědomí o Albánii je aktuálně svázané spoustou předsudků, o to příjemněji vás možná překvapí, jak srdečnou a pohostinnou krajinu zde objevíte. Pro Kudrnu je Albánie srdeční záležitostí a tento pestrý nabitý okruh s ubytováním ve stanu vám ji představí přesně takovou, jakou jsme si ji oblíbili v 90. letech a kam se pořád tak rádi vracíme.

Průvodci

Tomáš Vaníček

28. 6. - 9. 7. 2024 / č.zájezdu 224343-01

Učitel a průvodce z Křivoklátska. Na Balkán byl poprvé vyvezen násilím ve 3 letech. Ve 14 letech potkal na policejní stanici v Kolašinu (tehdy Socialistická Federativní republika Jugoslávie, dnes Černá Hora) Vuka Šibaliče, což ovlivnilo jeho další cestovatelské plány. V 16ti letech podnikl první ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1.–2. den

Cesta z Brna přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Severní Makedonii. V podvečer si odpočineme na parádní pláži u Prespanského jezera poblíž vesnice Slivnica, kde poprvé zatáboříme.

3. den

Zadními vrátky přes hraniční přechod Gorica vstoupíme do Albánie a hned uvidíme jeden z prvních albánských bunkrů. Na úvod zamíříme do města KORCË – přezdívaného též Paříž Albánie se širokými bulváry, novou pravoslavnou katedrálou a skoro orientálním tržištěm. Následuje vycházka i romantická noc v horách Voskopojë s prohlídkou několika zapomenutých klášterů.

4. den

Během celodenní túry v pohoří v národním parku BREDHI DRENOVË navštívíme také slepencový skalní útvar připomínající zkamenělý „Jurský park“. Divokou a opuštěnou krajinou při řecké hranici kolem prehistorických hrobek v Kamenici dojedeme až do kempu u pstruží farmy.

5. den

Krátce se projdeme v okolí městečka Leskovik malebnou krajinou nad údolím řeky Vjosy až ke klášteru Sv. Sotira na skalním ostrohu. Vykoupeme se i v termálních pramenech u starého tureckého mostu v údolí říčky Lengaricë.

6. den

Navštívíme jedno z nejhezčích albánských měst GJIROKASTËR, zvané též Město bílých střech. Dále nás čeká krátký odpočinek na plážičkách Jónského moře poblíž antických vykopávek v BUTRINTU.

7. den

Pohodové zkoumání Albánské riviéry. Romantické pobřeží při mořské pevnosti Ali Paši Tepelenského, s výhledy na blízkou ponorkovou základnu. Pokusíme se trochu rozveselit smutné bunkry na pobřeží pod pevností a v duchu dávných kudrnovských tradic je trochu veseleji pomalovat. Ze sedla Llogares se vypravíme na Anatháziovu horu a mlžným pralesem sestoupíme do romantického kempu Hamiti pod pobřežním horským hřebenem.

8. den

Po zastávce ve Vloře, prvním hlavním městě novodobé Albánie, nás čeká antická Apolónia, místo, kde vyrůstal římský císař Augustus. Odpoledne a večer strávíme v historickém BERATU – „městě tisíce očí“. Nocovat budeme přímo na místním hradě.

9. den

Podnikneme další výlet do hor podél toku řeky Osum. Sestoupíme až na dno legendárního kaňonu a po krátké túře se vykoupeme se ve vodopádech Bogova a v jezírku zvaném Modré oko. Den zakončíme návštěvou nejlepší albánské vinotéky Nurellari.

10. den

Prohlédneme si i i KRUJË – rodné město albánského národního hrdiny Skanderbega a nakoupíme suvenýry včetně nebezpečně levného koňaku. Po výstupu na pevnost Rozafat u ŠKODRY odjedeme do kempu na břehu Skadarského jezera.

11. - 12. den

Přejezd do Černé Hory a celodenní návštěva bývalého největšího rakouského přístavu KOTOR. Krátká túra v kopcích nad městem kolem rakouské pevnosti Vrmac a poslední možnost koupání v moři. Přes Hercegovinu, Chorvatsko, Maďarsko a Slovensko návrat do ČR.

Ubytování

Nocovat budeme v 9x v balkánských kempech poblíž hospůdek. Vždy ve vlastních stanech a spacácích. Pokud nemáte vlastní vybavení na kempování, můžete si jej vypůjčit v naší půjčovně. Vybavení si převezmete při odjezdu zájezdu.

"Albánský kemp"
Albánské kempy jsou oproti standardním kempům ze západní Evropy teprve v plenkách, takže nečekejte žádný velký komfort. Většinou budeme moc rádi, když ve sprše poteče studená voda a bude fungovat alespoň jeden záchod. Na druhou stranu v bohatších částech země (hlavně na severu) najde i kempy téměř evropsky vybavené. Wifi připojení obvykle bývá v kempech k dispozici, jeho kvalita však kolísá a kapacita obvykle nepostačuje pro celý zájezd. Podobné je to s možnostmi dobíjení elektrických přístrojů – zásuvky existují, ale nebývá jich mnoho. Odměnou za trochu nepohodlí jsou krásné autentické zážitky, a proto máme Balkán tak rádi.

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakii nebo intoleranci laktózy, ale také vegetariány (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem).

První společný příděl od kudrnovského kuchaře bude večeře 2. den zájezdu a poslední večeře bude 11. den zájezdu. Bude-li to vyžadovat program, dostanete někdy místo večeře teplý oběd nebo odpolední jídlo. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova, ale doporučujeme spíše ochutnat speciality vynikající a levné albánské kuchyně. Možnost dokupovat místní potraviny bude téměř denně.
V ceně zájezdu je také 1x energetická tyčinka

Doprava

Doprava na zájezdu bude realizována zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Bratislava / Brno - Zvonařka

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály. Budeme podnikat pouze jednodenní výlety za poznáním památek a měst, ale i přírodních zajímavostí. Vždy nalehko jen s batůžkem nejnutnějších věcí.

Další info

Očkování
Do žádné ze zemí, které navštívíme, se nevyžadují zvláštní očkování, ale není na škodu zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu.

Cestovní doklady
Na cestu do navštívených zemí by měl být ideálně cestovní pas, podle minulých zkušeností však stačí platný občanský průkaz.V rámci možných změn a zvýšené administrativní kontroly prosíme, abyste si vzali obojí - pas i OP. Cestovat s platným cestovním pasem je pochopitelně také možné.

Telefonování
Mobilní signál bude k dispozici téměř po celu dobu zájezdu kromě velmi zapadlých míst v horách. Albánie však není členem EU, proto jsou tarify za odchozí i příchozí hovory a zejména za mobilní data velmi vysoké. Na několika málo místech lze chytit řecký signál a telefonovat za EU ceny.

Kapesné
Pro výpravu do Albánie jsou nejvhodnějším platidlem EURA. Výměnu Eur na místní albánskou měnu – leky – provedeme při první zastávce v Albánii v městě Korçë. Doporučujeme mít u sebe minimálně 200 EUR na muzea a památky v Albánii, pohledy, občerstvení, suvenýry, ale hlavně jako krizovou rezervu. Potraviny v Albánii jsou ve městech zhruba tak drahé jako u nás, na vesnicích dokonce o něco levnější

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

28. 6. - 9. 7. 2024
č. zájezdu: 224343-01
cena 15 800 Kč
1 volné místo
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Střípky ze země orlů

Petr Srp

Kdesi na západě Balkánu, u pobřeží Jadranu mezi Řeckem a Černou Horou, se nachází zapomenutá zemička – hornatá Republica Shqiperis...

více

Podobné zájezdy

Hory a města severní Albánie

Hory a města severní Albánie

19. 7. - 28. 7. 2024 Chci to vidět