Vietnam

Za zážitky bez obav

Vietnam

14 dní / 29 700 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

14. 10. - 27. 10. 2024
č. zájezdu: 224348-02
cena 29 700 Kč
29. 10. - 11. 11. 2024
č. zájezdu: 224348-03
cena 29 700 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

za gurmánstvím, bambusovou architekturou a přírodou smaragdových polí

Navštívíme Vietnam, zemi neskutečně osobitou a rozmanitou. Poznáme lid přátelský, pracovitý a poctivý, nám tolik blízký a známý a zároveň tak vzdálený a nepochopitelný. Mimo to i lid rozmanitý, mluvící kromě vietnamštiny desítkami regionálních jazyků. Zemi s historií sahající tisíce let nazpět, do kraje hrdých králů bojujících o uznání svého panství ve stínu čínského giganta na severu. Říši, která svého času kolonizovala svůj kontinent, a o pár desítek let později se naopak stala scénou jednoho z nejkrutějších koloniálních konfliktů.
Ochutnáme jídla, o kterých se nám ani nesnilo, snad možná zdály noční můry, a vychutnáme si šálky domácí kávy v útulných hanojských kavárnách na březích jezer delty Rudé řeky.
Navštívíme stavby světového významu soudobé bambusové architektury, historické císařské paláce i dřevěné domy domorodých obyvatel. Pohlédneme ze sedaček starých rozvrzaných kol na strhující vápencové věže tyčící se v nekonečných smaragdových rýžových polích, nebo na ty plující v průzračných vodách oceánu přes zábradlí lodi. Svezeme se autobusy, minibusy, loděmi, lodičkami a vlaky, vinoucí se horami i údolími, rýžovými poli ve vnitrozemí i džunglemi na pobřežních útesech.
A to vše jen za pár milionů dongů!Cena zahrnuje

 • 13x ubytování v hotelích, 7x se snídaní
 • 1x společná večeře
 • 2x zážitkový oběd
 • společnou dopravu po Vietnamu
 • půjčování a parkování kol během společného programu
 • vstupy do památek a zážitky v rámci společného programu: chrámy a Ho Či Minova čtvrť v Hanoji, vstupné do 5 památek v Hoi An (UNESCO), vstupné do ruin komplexu My Son (cca 150 Kč) (UNESCO), vstupné do  Mramorových hor, celodenní výlet za národnostní menšinou Cơ Tu, vstup do Zakázaného města v Hue (UNESCO), vstupy do mauzoleí v okolí Hue, plavbu na sampanech v Trang An (UNESCO) a celodenní výlet lodí do zátoky Lan Ha s obědem a vyjížďkou v kajaku (UNESCO)
 • kudrnovského průvodce
 • pojištění léčebných výloh, úrazu, zavazadel a odpovědnosti
 • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

 • letenku (orientační cena zpáteční letenky od 32.000 Kč včetně tax + cca 4.500 Kč vnitrostátní přelety Hanoi-Da nang/Hue-Hanoi)
 • vízum (cca 1000 Kč)
 • zbývající obědy, večeře, snídaně, svačiny, kávu, kokosy, třtinovou šťávu
 • fakultativní vstupy a zážitky: vyhlídková plavba na kokosových člunech v Hoi An (cca 150 Kč), jídlo v bambusovém resortu v Da Nang (cca 300-500 Kč), vyhlídka Trang An (cca 100 Kč), zážitkové stolování v hadí restauraci (cca 500 Kč) a fakultativní aktivity 11. den (kolo / skútr / lodičky / vstupy do památek) (cca do 200 Kč)

Průvodci

Ondřej Hanousek

14. 10. - 27. 10. 2024 / č.zájezdu 224348-02
29. 10. - 11. 11. 2024 / č.zájezdu 224348-03

Ondra sám o sobě: "Snažím se si v životě spojovat práci a dobrodružství dohromady, což je mimochodem to nejhezčí na průvodcování u Kudrnů! Ty nejhlubší zážitky jsem si dovezl z několika cest po východní Africe, po Etiopii, Rwandě, Burundi a dalších. Půl roku jsem taky pracoval v architektonické ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

Přistaneme na letišti Nội Bài severně od HANOJE, vybereme si peníze a vyrazíme do víru parkoviště. Najdeme svůj autobus a během cesty si prohlédneme svá první rýžová políčka a kachní farmy, přejedeme poprvé Rudou řeku a dostaneme do centra města. Najdeme své ubytování v jedné z úzkých uliček pod nánosem uzlů elektrických drátů, ubytujeme se a vyrazíme do víru velkoměsta. Podvečer strávíme v okolí legendárního želvího jezera Hoàn Kiếm, srdci vietnamské metropole obklopené institucemi, chrámy, kavárnami a restauracemi. Jet lag zkrotíme silným šálkem žloutkového capuccina cà phê trứng, k večeři slupneme dle chuti nudle nebo šneky a necháme své smysly opájet světly, zvuky, vůněmi a prvními dojmy Vietnamského Meziříčí.


2. den

Posnídáme s místními polévku s nudlemi phở a den věnujeme pamětihodnostem Hanoje. Čeká nás krásné město, široké koloniální bulváry lemované alejemi mohutných žakarand, kontrastující k historickému centru s křivolakými uličkami. Celé město je protkané idylickými klidnými jezery, která jsou obklopená kavárnami v typicky uzoučkých vysokých domech. Prohlédneme si nádherný Chrám Literatury, centrum konfuciánské učenosti ve Vietnamu, navštívíme hanojskou katedrálu, obhlédneme si Hồ Chí Minhovo skromné sídlo i monumentální bílé mauzoleum chráněné čestnou stráží. Pokud budeme mít štěstí a bude přístupné, můžeme si i vystát frontu ve společnosti školních výletů a podívat se na balzamovanou tělesnou schránku osvoboditele vietnamského národa. Večer zakončíme kulturním zážitkem z vodního loutkového divadla, tradiční, krásně barevné a strhujícně vtipné umělecké formy typické pro deltu Rudé řeky.

3. den

Asi hodinu a půl dlouhým letem se přesuneme do města DA NANG a poté ještě kousek po silnici na jih do HOI AN. Město Hội An (UNESCO) je příjemným subtropickým přístavem s dokonale zachovaným historickým centrem v deltě řeky Thu Bồn, slavné svými všudypřítomnými lampionky. Přezdíváno je mu také Vietnamské Benátky. Každý region světa samozřejmě musí mít své vlastní lokální “benátky”, ale u města Hoi An to je ale obzvláště případné. Centrum bývá totiž na podzim zaplaveno nejen turisty, ale i vodou. Turismus ve městě je sice opravdu masový, ale právem - město nabízí nespočet romantických zákoutí a i přes davy se dá najít spousta klidnějších míst, kde člověk v klidu načerpá historickou atmosféru. Večer si užijeme každý po svém ve světoznámých romantických uličkách nasvícených miliony lampionů rozvěšených mezi kupeckými domy.

4. den

Tento den si poprvé půjčíme kola, v jejichž sedlech strávíme většinu dne. Den začneme cestou na pláž, kde si vychutnáme krvavé slunce vycházející nad zatím ještě nekrvavým Jihočínským mořem.  S trochou štěstí stihneme zbytky místních, kteří s prvními paprsky spalujícího slunce zmizí a přenechají pláže turistům. Kdo bude mít zájem, může klidně strávit celý den ve stínu palem na dokonalých písečných plážích s kokosovým ořechem a brčkem v náručí. Aktivnější jedinci si na kole s průvodcem projedou nejen uličky města, ale i přilehlé vesničky, políčka, kokosové hvozdy pokrývající bahnité kanály a tržiště. S trochou štěstí potkáme nejen kachny, ale i buvoly. Společnou projížďku zakončíme v přístavišti kokosových člunů. Dobrodružnější povahy se mohou odvážit půjčit si skútr a brázdit okolí motorizovaně. Město Hội An je také vyhlášené svou textilní výrobou, a není problém si tu za pár stovek nechat na míru ušít tričko, košili nebo šaty. Stačí se nechat změřit, vybrat látku, složit zálohu, večer se nechat přeměřit a další den se nechat (většinou příjemně) překvapit. 

5. den

V ranních hodinách zajedeme do podhůří dramatického horského hřebene za městem na ruiny chrámového komplexu Mỹ Sơn (UNESCO), hlubokou džunglí obklopeného fascinujícího pozůstatku hinduistického království Champa, jehož dobytím se mimochodem království Vietnamu stalo říší. V této strhující scenérii můžeme ocenit architekturu a umění, které bychom čekali spíše pár tisíc kilometrů západněji a chvílemi se cítit tak trochu jako Indiana Jones. Na oběd vyrazíme směr Đà Nẵng, kde se najíme ve strhujících kulisách architektury světoznámého architekta Võ Trọng Nghĩa snoubící bambus s betonem. A hned poté se již vydáme do Mramorových hor, pitoreskního vápencového útvaru protkaného chodníčky, schodišti, jeskyněmi, pagodami, svatyněmi a vyhlídkami. Načerpáme tak atmosféru typicky východoasijského krajinářství a místní formy buddhismu. Večer strávíme ve městě Đà Nẵng, čtvrtém největším městě Vietnamu, moderním pulzujícím městě se strhující atmosférou, ve kterém člověk pocítí, jak neskutečně rychle se Vietnam dere dopředu. Koho celodenní výlet neláká, může strávit čas po svém. Den se dá strávit opět na kole návštěvou různých chrámů, např. chrámu synkretického náboženství Cao Đài, různých gastronomických cílů v okolí, keramické vesničky, nebo jednoduše na pláži.

6. den

Po cestě na nádraží v Da Nangu se zastavíme v poněkud zapadlém ale krásnými pamětihodnostmi nabitém muzeu říše Champa a doplníme si znalosti k ruinám My son. A potom již nastoupíme cestu vzhůru serpentinami přes hřeben Bạch Mã. S každým nastoupaným metrem se člověk jako by přesouvá hlouběji zpět v čase, vegetace houstne, domy se ztrácí a brzy se vlak plazí již naprostou divočinou, s krásnými vyhlídkami na oceán. Po překonání vrcholu se sklouzneme serpentinami zase dolů, přímo do císařského města Huế. Zde přesídlil vietnamský císař po dobytí jihu, aby mohl lépe upevňovat svou moc. Na dvůr v Huế také dorazili první misionáři a kolonizátoři a psaly se tu jedny z nejdůležitějších momentů vietnamské historie. Velkolepost východního císařství z města dýchá dodnes - je obehnáno vysokými hradbami, vodními příkopy. Projdeme se po zachovalých i obnovených palácích i uličkami pevnostního města. Kromě velkolepé historie a architektury je Huế i vyhlášenou gastronomickou destinací. Nejslavnějším jídlem je Bún bò Huế, místní variace hovězí nudlové polévky, nicméně na ulicích se setkáte s bezpočtem dalších delikates, jejichž jména si cizinec snad ani nemůže zapamatovat. Všechna si vychutnáme přímo v centru v nádherné atmosféře nábřeží poeticky nazvané řeky Sông Hương, Řeky vůní.

7. den

Zůstaneme v historii, ale tentokrát znovu v sedlech kol. Vypravíme se do zasněné krajiny borových lesů obklopujících vietnamskou císařskou metropoli. Zajedeme si prohlédnout fascinující hrobku jednoho z posledních a nejnepopulárnějších císařů, panovníka jménem Khải Định. Komplex v sobě jedinečně snoubí vietnamskou tradiční architekturu, barokní tvarosloví a krajinářské principy a železobetonovou konstrukci. Pro porovnání navštívíme i místo posledního odpočinku císaře jménem Tự Đức, typický příklad monumentální východoasijské hrobky. Pokud budeme mít štěstí a nebude zrovna z bezpečnostních důvodů zavřený si prohlédneme i zarůstající ruiny opuštěného zábavního parku a jiné nečekané krásy z minulosti i současnosti skryté v kopcích okolo Hue. Komu kilometry nebudou stačit se sveze v odpoledním šeru ještě po druhém břehu řeky vůní k několika historickým chrámům na předměstí Hue.

8. den

Osmý den zájezdu nabídne možnost si odpočinout od mumraje vietnamských měst a vydat se do lákavých svahů hor na západním obzoru, po silnici kolem Řeky vůní přes průsmyky Kim Quy, Tà Lương a A Co až do údolí A Sầu. Ač byl tento kraj světa ještě nedávno významným dějištěm krutých bojů partyzánů ze severu proti okupantům z jihu, nyní je údolí poklidným a zapomenutým krajem s příjemným klimatem, krásnými sceneriemi a domovy lidu Tà Ôi - jednoho z mnoha národů Vietnamu, vyhlášeného svou kuchyní, krásnými černorůžovými kroji a - stejně jako ostatní horské národy Vietnamu - domy na masivních dřevěných kůlech. Den strávíme v těchto kulisách v příjemné společnosti tohoto vřelého pohostinného národa a naskytnou se možnosti se rozličnými zážitkovými způsoby okoupat na těch nejnečekanějších místech. V podvečer se vrátíme do Hue.

9. den

Užijeme si poslední ráno s císařskou atmosférou a poté nás již čeká přelet zpět směrem na sever do Hanoje. Z letiště však nezamíříme do hlavního města, ale autobusem se svezeme asi 3 hodiny dlouho cestou přímo na ubytování v naší další destinaci poblíž okresního města Ninh Bình, do vesničky Tam Cốc, malebného letoviska na březích jezírka obklopenými vápencovými skalisky porostlými bambusem, které si užijeme formou příjemně klidné procházky k chrámu, jehož stěny znějí nejen hudbou, ale i francouzštinou. Odměnou za přesun s přeletem nám bude navíc nádherné ubytování s příjemným bazénem a restaurací, kde načerpáme síly na další výlety.

10. den

Odtud se vydáme na kole dechberoucí krajinou plnou rýže a buvolů k přístavišti, odkud vyplouvají sampany proti proudu říčky přímo do srdce neprostupné bambusové džungle krajinného komplexu Trang An (UNESCO). Mezi strmými útesy se totiž skrývají tajemné chrámy, ke kterým se nedá dostat jinak než lodí skrz zatopené jeskyně. Hladoví po plavbě vyrazíme na oběd do jedné z místních restaurací, které jsou vyhlášené přípravou horských koz. Kromě kozího masa jsou však restaurace v Ninh Bình vyhlášené i šnečím tempem, a proto se obrníme trpělivosti. Cestu zpátky absolvujeme nádherným údolím s jezery mezi skalami a na západ slunce si vystoupáme po několika stech schodech na vyhlídku Hang Múa, sice nejspíše nejprofláklejší vyhlídku ve Vietnamu, ale která za davy rozhodně stojí.

11. den

I dnes se vydáme objevovat okolní krajinu, která skýtá nespočet pagod, jeskyní, tajemných zákoutí mezi skalami a říčkami. Vyplatí se jen tak toulat po zatopených rýžových políčkách a kochat se zemědělci, jak pasou buvoly, nebo kachnami, jak loví šneky. Komu by se už nechtělo šlapat, může se jednoduše poflakovat v nádherném prostředí na břehu vody s šálkem kokosové kávy a šťávy z cukrové třtiny. Nebo se může vydat na jinou vyhlídkovou plavbu, která začíná přímo u našeho ubytování. Naopak není problém se zase posadit do sedla kola a stihnout něco navíc, zatímco náročnější mohou dopoledne absolvovat i v sedlech skútrů. Odpoledne nás čeká delší, cca pětihodinový přesun autobusem křížem přes celou deltu Rudé řeky, přívozem z města Hai Phòng na ostrov Cát Bà. Tento doslova “ostrov žen” je vstupní branou do zátoky Lan Hạ (UNESCO), méně provařené a přitom krásnější sestry světoznámé zátoky Hạ Long. Večer se naladíme na přímořskou atmosféru povečeřením mořských specialit, nebo noční procházkou po chodníčku nad útesy s výhledem na tajemné stíny skal nořící se z moře.

12. den

Předposlední celý den nás čeká jedna z největších vietnamských atrakcí a to lodní výlet mezi plovoucími vápencovými skalami nad průzračně modrým mořem. Je až neuvěřitelné, jaké formace dokázala příroda na tomto místě vytvořit. Plavba je zpestřená zastávkou v plovoucí rybářské vesnici, kde žije 2000 lidí v domcích plovoucích na vzduchových polštářích, kde pěstují ryby a korýše. Zapádlujeme si také na mořských kajacích, na kterých proplujeme pitoreskními zatopenými jeskyněmi do skrytého údolí v jednom z ostrovů. Bude také příležitost si zaplavat kolem lodi v průzračném oceánu a vyjít na břeh na jedné ze zašitých písečných plážiček ve stínu dramatických útesů. Na rozloučenou se pokocháme výhledem na neuvěřitelnou krajinu zátoky Lan Hạ ve zlatavém přísvitu zapadajícího slunce.

13. den

Hned nad ránem si prohlédneme vzdálenější část přístavu a podíváme se, jak rybáři chystají své lodě na ranní lov a jak si do podpalubí ládují led z místní mrazírny. A také se pokocháme výrobou opravdu autentické rybí omáčky, což bude chuťový i čichový zážitek na celý život. Ve zbytku dopoledne se zájemci vyškrábou po strmých svazích porostlých džunglí na nádhernou vyhlídku uprostřed ostrova, kde budeme mít okolní neprostupný zelený oceán jako na dlani. Po obědě nám zbude pár hodin na válení na pláži. Koho zláká dobrodružství, může si místo výletu půjčit skútr a svézt se krásnými serpentinami na ostrově a vyvézt se třeba na vyhlídku v dělostřelecké tvrzi nad městem.
Odpoledne pak už vyrazíme na 3 hodinovou cestu autobusem zpět do Hanoje. Zájemci si po příjezdu ještě zajedou na jedinečnou večeři do takzvané “hadí vesnice” (dnes předměstí) Lệ Mật. Přízvisko získala jednoduše tím, že se zde již staletí chovají hadi, historicky pro císařský dvůr. Dnes vám však umožní okusit hada i když nemáte modrou krev, a tak si odvážnější z vás mohou nechat připravit celého hada, nebo alespoň ochutnat třeba hadí škvarky. Zážitek navíc nebude pouze gastronomický, ale nabídne různá vzrušení ještě před usednutím ke stolu až po závěrečný přípitek nad dobře snědeným plazem.

14. den

Naposledy zalijeme své chuťové pohárky hustým vývarem s chutí koriandru a vyrazíme naposledy do víru velkoměsta. Podíváme se společně na staletý ocelový most Long Biên a banánové plantáže pod ním a poté dojdeme na centrální tržiště Đồng Xuân, vhodné místo pro nákupy, které je ale mimo jiné skvělým představitelem architektonického eklekticismu snoubící dekorativní litinovou konstrukci devatenáctého století, ohyzdnost postmoderních přístaveb a reklamních poutačů nezřízeného anarchokapitalismu, který dnes udává tempo celého Vietnamu. Poslední den si ale hlavně užijeme a rozloučíme se s Vietnamem po svém. Budeme již za sebou mít dva týdny dobrodružství a nabití spoustou zážitku si každý užijeme vietnamskou metropoli tak, jak nám vyhovuje. Bude to také skvělá příležitost zaplnit prázdné místo v zavazadle suvenýry, ať už turistickými upomínkami, nebo třeba oblečením, jehož prodejem je zaplavená větší část centra. Lidé toužící naopak po klidu se mohou přesunout k Západními jezeru a toulat se po jeho klidných nábřežích, navštívit pagody či kavárny jej lemující a načerpat atmosféru života ve čtvrti oblíbené především expaty a místní vyšší třídou. Možnosti Hanoje jsou jednoduše neomezené! Dřív nebo později však sen skončí a my se vydáme na letiště. Nasedneme do letadla plní dojmů a budeme nad šálkem bezchutné letadlové kávy nostalgicky vzpomínat na orosené sklenice s ledovou kokosovou kávou a celý Vietnam, který necháme za sebou.

Ubytování

Ubytováni budeme celkem na 5 místech: Hanoi, Hoi An, Hue, Ninh Binh a Cat Ba, na každém místě nejméně 2 noci vždy v příjemných hotýlcích, v ložnicích po 2-4 lůžcích. Vždy v dostupné vzdálenosti od našich aktivit. Standard ubytování ve Vietnamu je vysoký, vysoce oproti očekávání, které by člověk mohl mít např. dle statistik jako je HDP apod. Pro nás nezvyklý je fakt, že Vietnamci nepotřebují ke svému životu tolik slunce a pokoje mají často jen menší okna. Pár dní také může trvat zvyknout si na vlhké a teplé subtropické klima, a je nutné brát v potaz výjimečnou možnost návštěvy šestinohých kamarádů.

Strava

V některých hotýlcích dostaneme snídani. Ostatní strava je ve vlastní režii. Budeme většinou jíst v dostupných restauracích pro místní, nebo si dáme třeba street food. V lepších restauracích se zastavíme výjimečně, často se naopak bude jíst na plastových židličkách na ulici. Ochutnáme originály všech slavných vietnamských pokrmů jako jsou polévky s nudlemi phở a bùn, salát bún bò nam bộ, vypijeme litry slavné kávy se salkem, či méně známého capuccina se žloutkovou pěnou, spořádáme hromady banánů, mang a dragonfruitů a ochutnáte nejspíš několik druhů exotického ovoce, o kterém jste doposud ani neslyšeli.
Vegetariánství je ve Vietnamu velice nezvyklé, ne že by vás někdo případně odsuzoval, ale jíst vegetariánsky v běžných restauracích je extrémně náročné, občas i nemožné. Pokud jste striktní vegetariáni či vegani, připravte se na to, že dřív nebo později budete donuceni být v restauraci o hladu.

Zvláštností Jihovýchodní Asie je konzumace mnohem rozmanitějšího množství živočišných druhů, než je zvyklé u nás - lidé s rozvinutým citem pro ochranu zvířat musí počítat s tím, že bude jejich srdce na některých tržištích a restauracích krvácet.

Vietnamci rádi do všeho možného přidávají led a obecně příprava jídla probíhá trochu “punkověji” než jsme zvyklí z Evropy. Postupují pořád hygienicky, ale zájezd by rozhodně byl velmi stresující pro osoby, které trpí velkým strachem z mikrobů.

Doprava

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášen dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. Počítejte s odletem o den dříve před avizovaným termínem zájezdu. Předpokládaný návrat do ČR je pak o den později. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout. 
Nástupní a výstupní místo: Hanoi
Vnitrostátní přelety: 3 den: Hanoi - Da nang, 9.den: Hue - Hanoi

Doprava ve Vietnamu
Ve Vietnamu si užijeme pestrosti cestování. Svezeme se autobusy, minibusy, loděmi, lodičkami, vlaky, motorkami. Necelou polovinu dní strávíme alespoň částečně v sedle starších půjčených kol, na kterých budeme brázdit jak rušné barevné a voňavé ulice, tak i bahnité polní cesty mezi rýžovými políčky. Je tedy naprostou nutností schopnost jezdit na kole a to obzvláště v provozu! Je potřeba počítat s tím, že půjčovaná kola jsou staršího ročníku výroby a tu a tam v nich něco vrže, skřípe, velikost rámu kola neodpovídá velikosti rámu jezdce a podobně. Cyklistické vzdálenosti se však pohybují kolem 30 km v základní variantě většinou po rovině a není problém je bez větší námahy za den ujet i na těchto veteránech. Odměnou nám je o to autentičtější zážitek!

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály. Poměrně nenáročný program s volitelným přidáním náročnějších aktivit, které zvládne průměrně zdatný člověk, jež alespoň občas provozuje turistiku nebo rekreační sport.
Program není fyzicky vyčerpávající, součástí nejsou dlouhé výšlapy s převýšením. Vietnamci jsou neskutečně přátelský a otevřený národ. Narozdíl od spousty jiných destinací vás nečeká téměř žádné obtěžování ze strany pouličních prodejců, rádoby průvodců a podobně. Program ale může být občas vyčerpávající svými přesuny v prostředí chaotickém, hlučném a dusném pro naše na klid a chládek zvyklá zhýčkaná evropská tělíčka. Pro cestování veřejnou dopravou je potřeba se občas obrnit trpělivostí, nebát se přitulit k cizím lidem v přeplněném autobusu a být ochotný sdílet svůj osobní prostor.

Další info

Aktuální podmínky vstupu
Vzdušné i pozemní hranice Vietnamu jsou od 15. 3. 2022 plně otevřeny a to pro příjezdy všech kategorií osob. Při vstupu na území Vietnamu již není vyžadován negativní výsledek testu RT-PCR na přítomnost viru SARS-CoV-2 ani vyplnění zdravotního prohlášení (obdoba českého příjezdového formuláře). Karanténa již není vyžadována stejně tak ani doklad o očkování proti onemocnění Covid-19 či potvrzení o prodělání onemocnění. Před cestou do Vietnamu doporučujeme seznámit se s přepravními podmínkami leteckých společností.

Tyto podmínky se mohou časem měnit, proto si raději ověřte aktuální situaci u CK Kudrna.

Zavazadlo
Vzhledem k přesunům různými dopravními prostředky od letadel až po motorky je nejvhodnějším zavazadlem krosna. Budeme se přesouvat místními dopravními prostředky a kufřík by byl nepraktický. Je vhodné vzít si větší poloprázdnou krosnu aby bylo v čem dovézt domů tuny čaje, vonných tyčinek, sošek, kávy, oblečení a jiných trofejí.

Počasí
Počasí ve Vietnamu v době našeho výletu je příjemné letní, ale mohou se objevit dusné dny i bouře. Není potřeba balit si teplé oblečení, pláštěnka se může hodit, ale i déšť je teplý a rychle uschne, jak na ulici, tak na oblečení.
Rozhodně si vezměte plavky, plánujeme koupání. Hygienické a obecně jakékoliv zboží je ve Vietnamu běžně dostupné, takže pokud na něco zapomenete, není problém to sehnat na místě.

Očkování
Před cestami do tropických zemí se obecně doporučuje očkování proti břišnímu tyfu a žloutence. Konkrétní doporučení s ohledem na svůj zdravotní stav konzultujte se svým lékařem nebo s očkovací klinikou.
Očkování proti vzteklině není nutností, ve Vietnamu se obecně nepohybují toulaví psi.
Malárie je v zemi přítomna minimálně a především v jižní části země, kde se pohybovat nebudeme. V případě extrémně nepravděpodobné možnosti, že ji chytíte, vám ji na místě vyléčí, ve Vietnamu na malárii nikdo nezemřel už desítky let. Rozhodně nedoporučujeme profylaktika, která mají extrémní vedlejší účinky a vyplatí se používat jen pro krátkodobě výpravy do pralesů a bažin střední Afriky.
Pro vstup do země tedy není potřeba žádné konkrétní očkování. Pouze v případě, že přilétáte z tropické země s výskytem žluté zimnice, kde jste strávili alespoň 12 hodin, se musíte prokázat očkováním.

Měna a ceny
Vietnamskou národní měnou je đồng [dum], značený mezinárodním kódem VND. Pro Čechy je měna velice praktická, protože jedna koruna je rovna 1 000 dongům, + - pár procent dle současného kurzu.

Měnu je oficiálně zakázáno vyvážet, takže by nemělo být možné ji v zahraničí sehnat. Ve Vietnamu však fungují karetní systémy VISA i MasterCard, které jsou běžné i v ČR. Nejvíce se většinou vyplatí vybrat z bankomatu přímo na místě, ztráta je menší, než při převádění korun např. na dolary a poté ještě na dongy na místě. Peníze je možné několikrát vybrat po cestě. Průvodce doporučí na místě bankomat s nejnižším poplatkem.

Pro jistotu ale doporučujeme:
1) informovat banku o záměru používat kartu ve Vietnamu (aby nedošlo k bezpečnostnímu zablokování)
2) ověřit u své banky podmínky výběrů hotovosti v zahraničí a v případě nevýhodných poplatků nebo nemožnosti vybírat v zahraničí vzít raději hotovost v USD

Pohodlná útrata bez nadměrného přemýšlení co si člověk dá a nedá v běžný den se pohybuje kolem 350 Kč bez fakultativních vstupů a suvenýrů.

Bezpečnost
Drobná kriminalita je ve Vietnamu minimální, téměř neexistuje. Není nutné schovávat bankovky po tělních dutinách ani záhybech oblečení, ale samozřejmě se nedoporučuje působit zbytečně bohatě a naivně zároveň. Je vhodné jako vždy na cestách mít po kapsách jen menší množství peněz a větší obnos a doklady mít skryté v batohu.

Jazyk
Anglicky mluví trochu zaměstnanci a provozovatelé ubytování a služeb, ale obecně na nízké úrovni, podobně jako v ČR. Připravte si ruce, nohy a úsměv!
Vietnamština naštěstí (pro nás) z nenávisti vůči čínskému imperialismu převzala písmo imperialistů evropských. Jejich latinka byla ale jezuity obohacena o 4 tónová znaménka a několik diakritických symbolů. Velká část slov samohlásek tak má nad sebou dva různé symboly! Ty nejsou jen tak pro parádu, vietnamština je totiž jazyk tonální a z evropského pohledu minimální rozdíl je pro Vietnamce rozdíl propastný.
Pro fajnšmekry je rozhodně žádoucí se dopředu naučit číst vietnamské nápisy. Na cestách se to nesmírně hodí, a navíc si člověk rozšíří obzory. Nejjednodušší je kombinovat nadšené YouTubery s aplikací Duolingo. Navíc si díky tomu například místo kávy neobjednáte rybu a místo čaje ovesnou kaši.

Termíny

14. 10. - 27. 10. 2024
č. zájezdu: 224348-02
cena 29 700 Kč
29. 10. - 11. 11. 2024
č. zájezdu: 224348-03
cena 29 700 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Bali, Lombok a Jáva

Bali, Lombok a Jáva

6. 9. - 28. 9. 2024 Chci to vidět
Rodinná dovolená v Ománu

Rodinná dovolená v Ománu

2. 3. - 9. 3. 2025 Chci to vidět