Vietnam

Za zážitky bez obav

Vietnam

14 dní / 22 000 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

19. 3. - 1. 4. 2023
č. zájezdu: 223348-01
cena 22 000 Kč
VYPRODÁNO

za gurmánstvím, bambusovou architekturou a přírodou smaragdových polí

Navštívíme Vietnam, zemi neskutečně osobitou a rozmanitou. Poznáme lid přátelský, pracovitý a poctivý, nám tolik blízký a známý a zároveň tak vzdálený a nepochopitelný. Mimo to i lid rozmanitý, mluvící kromě vietnamštiny desítkami regionálních jazyků. Zemi s historií sahající tisíce let nazpět, do kraje hrdých králů bojujících o uznání svého panství ve stínu čínského giganta na severu. Říši, která svého času kolonizovala svůj kontinent, a o pár desítek let později se naopak stala scénou jednoho z nejkrutějších koloniálních konfliktů.
Ochutnáme jídla, o kterých se nám ani nesnilo, snad možná zdály noční můry, a vychutnáme si šálky domácí kávy v útulných hanojských kavárnách na březích jezer delty Rudé řeky.
Navštívíme stavby světového významu soudobé bambusové architektury, historické císařské paláce i dřevěné domy domorodých obyvatel. Pohlédneme ze sedaček starých rozvrzaných kol na strhující vápencové věže plující v průzračných vodách oceánu či nekonečných smaragdových rýžových polích. Svezeme se autobusy, minibusy, loděmi, lodičkami a vlaky, vinoucí se horami i údolími, rýžovými poli ve vnitrozemí i džunglemi na pobřežních útesech.
A to vše jen za pár milionů dongů!

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky od 22.000 Kč včetně tax + cca 4.000 Kč vnitrostátní přelety Hanoi-Pleiku/Hue-Hanoi)
  • vízum (do 1000 Kč)
  • obědy, večeře, svačiny, kávu, kokosy, třtinovou šťávu
  • výlet a vstupné do ruin komplexu My Son (cca 400 Kč na osobu)
  • druhá trasa vyhlídkové plavby na sampanech v Tam Coc (cca 150 Kč)
  • fakultativní vstupy

Průvodci

Martin Mitáš

19. 3. - 1. 4. 2023 / č.zájezdu 223348-01

Průvodcovský matador, kterému není takřka žádná lokalita a ani aktivita cizí. Svou oblíbenopu Podkarpatskou Rus detailně poznával již na vysoké škole, kdy také začal pořádat pro studenty i první výpravy. Od té doby se průvodcovského pádla prakticky nepustil. Své portfolium postupně rozšiřil o ...

Dozvědět se více

Program zájezdu

1. den

Přistaneme na letišti Nội Bài severně od HANOJE, vybereme si peníze a vyrazíme do víru parkoviště. Najdeme svůj autobus a během cesty si prohlédneme svá první rýžová políčka a kachní farmy, přejedeme poprvé Rudou řeku a dostaneme do centra města. Najdeme své ubytování v jedné z úzkých uliček pod nánosem uzlů elektrických drátů, ubytujeme se a vyrazíme do víru velkoměsta. Podvečer strávíme v okolí legendárního želvího jezera Hoàn Kiếm, srdci vietnamské metropole obklopené institucemi, chrámy, kavárnami a restauracemi. Jet lag zkrotíme silným šálkem žloutkového capuccina cà phê trứng, k večeři slupneme dle chuti nudle nebo šneky a necháme své smysly opájet světly, zvuky, vůněmi a prvními dojmy Vietnamského Meziříčí.

2. den

Posnídáme s místními polévku s nudlemi phở a den věnujeme pamětihodnostem Hanoje. Čeká nás krásné město, široké koloniální bulváry lemované alejemi mohutných žakarand, kontrastující k historickému centru s křivolakými uličkami. Celé město je protkané idylickými klidnými jezery, která jsou obklopená kavárnami v typicky uzoučkých vysokých domech. Prohlédneme si nádherný Chrám Literatury, centrum konfuciánské učenosti ve Vietnamu, navštívíme hanojskou katedrálu, podíváme se na staletý ocelový most Long Biên a banánové plantáže, obhlédneme si Hồ Chí Minhovo sídlo i monumentální bílé mauzoleum chráněné čestnou stráží. Večer se zájemci mohou vydat za kulturou a prohlédnout si tradiční vodní loutkové divadlo, méně sofistikovaně založení cestovatelé se spokojí s dalším odkrýváním tajů vietnamské gastronomie.

3. den

Asi hodinu a půl dlouhým letem se přesuneme do města PLEIKU, nejjižnějšího bodu naší výpravy a poté ještě kousek po silnici do KON TUM, ospalého okresního městečka. Životní rytmus je tu klidný a pomalý, klima příjemně horské a čerstvé. Město je zasazené do romantického údolí řeky, kde se pěstuje tropické ovoce. Ve všudypřítomných ovocných barech si tak budeme moci vybrat z nespočtu typů čerstvých smoothie za pakatel z druhů ovoce, o kterých jsme doposud nejspíš ani neslyšeli. Návštěvu si zpestříme občerstvením v krásném příkladu současné vietnamské architektury, bambusové kavárně od světoznámého architekta Võ Trọng Nghĩa. Podíváme se také na první pořádné tržiště, na kterém se setkáte se spoustou zemědělských produktů, a to jak rostlinného charakteru, jako jsou třeba bylinky, hlízy a kokosy, tak živočišného charakteru, jako jsou třeba kuřata, šneci nebo žáby.

4. den

Tento den si poprvé půjčíme kola, v jejichž sedlech strávíme většinu dne. Neujedeme mnoho kilometrů, naším cílem je 10 km vzdálená vesnička KON K’TU u meandru řeky Đắk Bla, podél které se vydáme. Hned první zajímavostí bude krásný dřevěný katolický kostel z 19. století. Přejedeme přes starý ocelový most, a dál už se město postupně rozplývá a prolíná s vesničkami národa Bahnarů se svými fantastickými dřevěnými obecními domy ve tvaru ostří sekery. Krajina bohatá na vodu, velmi vhodná pro pěstování všemožných plodin, také vybízí k rybaření, a proto se na oběd rozhodně zastavíme na čerstvou rybu v jedné z místních restaurací. Samotná vesnička Kon K’Tu nabízí i krásný dřevěný kostelík a nádhernou, šťavnatě zelenou krajinu podbarvenou sytě červenou hlínou. Večer se občerstvíme dle chuti třeba kokosovou zmrzlinou, nebo kuřecím pařátem.

5. den

Páté dopoledne bude věnované delšímu přejezdu do města Hội An. Cesta nás provede strhující a stále se měnící krajinou. Začneme v rozlehlých údolích Centrální vrchoviny osázených kávovými plantážemi, které se ale postupně rozplynou ve stále houstnoucím porostu pokrývajícím svahy Annamského hřbetu, až se v nejvyšším bodě přelomí pod horou Ngọc Linh, tzv. “střechou jižního Vietnamu”. Severovýchodní svahy rozbíjí monzunové proudění a jsou tak bičovány dešti a pokryty smaragdově zeleným hustým deštným pralesem. Město Hội An je příjemným subtropickým přístavem s dokonale zachovaným historickým centrem v deltě řeky Thu Bồn. Odpoledne a večer si užijeme ve světoznámých romantických uličkách nasvícených miliony lampionů rozvěšených mezi kupeckými domy.

6. den

Zhruba v polovině zájezdu bude opět příležitost trochu odpočinout. Ráno si sice přivstaneme a projedeme se na kole na pláž, kde si vychutnáme krvavé slunce vycházející nad zatím ještě nekrvavým Jihočínským mořem. Východ slunce si užijeme ve společnosti hromady místních, kteří s prvními paprsky spalujícího slunce zmizí a přenechají pláže turistům. Kdo bude mít zájem, může klidně strávit celý den ve stínu palem na dokonalých písečných plážích s kokosovým ořechem a brčkem v náručí. Aktivnější jedinci si na kole projedou nejen uličky města, ale i přilehlé vesničky, políčka a pláže. Dobrodružnější povahy se mohou odvážit půjčit si skútr a brázdit ulice motorizovaně. Město Hội An je také vyhlášené svou textilní výrobou, a není problém si tu za pár stovek nechat na míru ušít tričko, košili nebo šaty. Stačí se ráno nechat změřit, vybrat látku, složit zálohu a večer se nechat (většinou příjemně) překvapit.

7. den

V ranních hodinách zajedeme na otočku do podhůří dramatického horského hřebene za městem na ruiny chrámového komplexu Mỹ Sơn, hlubokou džunglí obklopeného fascinujícího pozůstatku hinduistického království Champa, jehož dobytím se mimochodem království Vietnamu stalo říší. V této strhující scenérii můžeme ocenit architekturu a umění, které bychom čekali spíše pár tisíc kilometrů západněji a chvílemi se cítit tak trochu jako Indiana Jones. S Hội Anem se rozloučíme brzkým obědem a vyrazíme, směr Đà Nẵng, do Mramorových hor, pitoreskního vápencového útvaru protkaného chodníčky, schodišti, jeskyněmi, pagodami, svatyněmi a vyhlídkami. Načerpáme tak atmosféru typicky východoasijského krajinářství a místní formy buddhismu. Večer strávíme již ve městě Đà Nẵng, čtvrtém největším městě Vietnamu, moderním pulzujícím městě se strhující atmosférou, ve kterém člověk pocítí, jak neskutečně rychle se Vietnam dere dopředu.

8. den

Nastoupíme do roztomile rozvrzaného vlaku, který se ze všech sil začne šinout vzhůru serpentinami přes hřeben Bạch Mã. S každým nastoupaným metrem se člověk jako by přesouvá hlouběji zpět v čase, vegetace houstne, domy se ztrácí a brzy se vlak plazí již naprostou divočinou, s krásnými vyhlídkami na oceán. Po překonání vrcholu se vlak sklouzne serpentinami zase dolů, přímo do císařského města Huế. Zde přesídlil vietnamský císař po dobytí jihu, aby mohl lépe upevňovat svou moc. Na dvůr v Huế také dorazili první misionáři a kolonizátoři a psaly se tu jedny z nejdůležitějších momentů vietnamské historie. Velkolepost východního císařství z města dýchá dodnes - je obehnáno vysokými hradbami, vodními příkopy. Projdeme se po zachovalých palácích, i projedeme na kole šachovnicové uličky pevnostního města. Kromě velkolepé historie a architektury je Huế i vyhlášenou gastronomickou destinací. Nejslavnějším jídlem je Bún bò Huế, místní variace hovězí nudlové polévky, nicméně na ulicích se setkáte s bezpočtem dalších delikates, jejichž jména si cizinec snad ani nemůže zapamatovat. Všechna si vychutnáme přímo v centru v nádherné atmosféře nábřeží nádherné, poeticky nazvané řeky Sông Hương, Řeky vůní.

9. den

Přesuneme se ještě trochu více do historie. Svezeme se prohlédnout si fascinující hrobku jednoho z posledních a nejnepopulárnějších císařů, panovníka jménem Khải Định. Komplex v sobě jedinečně snoubí vietnamskou tradiční architekturu, barokní tvarosloví a krajinářské principy a železobetonovou konstrukci. Pro porovnání navštívíme i místo posledního odpočinku císaře jménem Minh Mạng, typický příklad monumentální východoasijské hrobky. Poté nás již čeká přelet zpět směrem na sever. Z letiště však nezamíříme přímo na ubytování - uděláme si zastávku v bývalé vesnici, dnes předměstí Lệ Mật, takzvané “hadí vesnici”. Přízvisko získala jednoduše tím, že se zde již staletí chovají hadi, historicky pro císařský dvůr. Dnes vám však umožní okusit hada i když nemáte modrou krev, a tak si odvážnější z vás mohou nechat připravit celého hada, nebo alespoň ochutnat třeba hadí škvarky. I bez ochutnávání ale stojí za to vidět bezpočet klecí plných kober a i bez hadů je Lệ Mật velice příjemným a poklidným předměstím Hanoje, kde obecně nahlédneme do běžného života dnešních Vietnamců.

10. den

Čeká nás další romantická cesta vlakem, přímo z centrálního nádraží v Hanoji. Pojedeme dvě hodinky krásným dřevěným vlakem do města Ninh Bình a poté ještě pár km po asfaltu do vesničky Tam Cốc, malebném letovisku na březích jezírka obklopeném vápencovými skalisky porostlými bambusem. Odsud se vydáme na kole dechberoucí krajinou plnou rýže a buvolů k přístavišti, odkud vyplouvají sampany proti proudu říčky přímo do srdce neprostupné bambusové džungle. Mezi strmými útesy se totiž skrývají tajemné chrámy, ke kterým se nedá dostat jinak než lodí skrz zatopené jeskyně. Po cestě z lodiček ještě vystoupáme po několika stech schodech na vyhlídku Hang Múa, sice nejspíše nejprofláklejší vyhlídku ve Vietnamu, která ale rozhodně stojí za to.

11. den

Ani dnes se nevzdáme kol a vydáme se objevovat okolní krajinu, která skýtá nespočet pagod, jeskyní, tajemných zákoutí mezi skalami a říčkami. Vyplatí se ale jen tak toulat po zatopených rýžových políčkách a kochat se zemědělci, jak pasou buvoly, nebo kachnami, jak loví šneky. Komu by se už nechtělo šlapat, může se jednoduše poflakovat v nádherném prostředí na břehu vody s šálkem kokosové kávy a šťávy z cukrové třtiny. Nebo se může vydat na jinou vyhlídkovou plavbu, která začíná přímo u našeho ubytování. Odpoledne nás čeká delší, cca pětihodinový přesun autobusem křížem přes celou deltu Rudé řeky, přívozem z města Hai Phòng na ostrov Cát Bà. Tento doslova “ostrov žen” je vstupní branou do zátoky Lan Hạ, méně slavné, ale krásnější sestry světoznámé zátoky Hạ Long. Večer se naladíme na přímořskou atmosféru povečeřením mořských specialit.

12. den

Předposlední den nás čeká největší vietnamská atrakce a to lodní výlet mezi plovoucími vápencovými skalami nad průzračně modrým mořem. Je až neuvěřitelné, jaké formace dokázala příroda na tomto místě vytvořit. Plavba je zpestřená zastávkou v plovoucí rybářské vesnici, kde žije 2000 lidí v domcích plovoucích na vzduchových polštářích, kde pěstují ryby a korýše. Zaplaveme si také na mořských kajacích, na kterých proplujeme pitoreskní zatopenou jeskyní do skrytého údolí v jednom z ostrovů. Bude také příležitost si zaplavat kolem lodi v průzračném oceánu, nebo na chvíli protáhnout nohy výšlapem na vyhlídku na Opičím ostrově, kde se v doprovodu makaků pokocháme výhledem na neuvěřitelnou krajinu zátoky Lan Hạ. Abychom si po návratu z plavby trochu odpočinuli od lidí, prohlédneme si průmyslovou část přístavu a podíváme se, jak rybáři chystají své lodě na ranní lov a jak si do podpalubí ládují led z místní mrazírny. A také se podíváme, jak se vyrábí opravdu autentická rybí omáčka, což bude chuťový i čichový zážitek na celý život.

13. den

Posnídáme krevetové nudle a hned nad ránem vyrazíme na 3 hodinovou cestu autobusem zpět do Hanoje. Poslední den si užijeme a rozloučíme se s Vietnamem po svém. Budeme již za sebou mít dva týdny dobrodružství a nabití spoustou zážitku si každý užijeme vietnamskou metropoli tak, jak nám vyhovuje. Bude to také skvělá příležitost zaplnit prázdné místo v zavazadle suvenýry, ať už turistickými upomínkami, tak třeba oblečením, jehož prodejem je zaplavená větší část centra. Vhodným místem pro nákupy je centrální tržiště Đồng Xuân, které je mimo jiné skvělým představitelem architektonického eklekticismu snoubící dekorativní litinovou konstrukci devatenáctého století, ohyzdnost postmoderních přístaveb a reklamních poutačů nezřízeného anarchokapitalismu, který dnes udává tempo celého Vietnamu. Lidé toužící naopak po klidu se mohou přesunout k Západními jezeru a toulat se po jeho klidných nábřežích, navštívit pagody či kavárny jej lemující a načerpat atmosféru života ve čtvrti oblíbené především expaty a místní vyšší třídou. Milovníci historie si mohou vystát frontu ve společnosti nespočtu školních výletů na balzamovanou tělesnou schránku osvoboditele vietnamského národa. A vlastenci spláchnou smutek nad koncem zájezdu v krýglu točeného Zubra v české restauraci. Možnosti Hanoje jsou jednoduše neomezené!

14. den

Naposledy zalijeme své chuťové pohárky hustým vývarem s chutí koriandru a vydáme se na letiště. Nasedneme do letadla plní dojmů a budeme nad šálkem bezchutné letadlové kávy nostalgicky vzpomínat na orosené sklenice s ledovou kokosovou kávou a celý Vietnam, který necháme za sebou. 

Ubytování

Ubytováni budeme celkem na 7 místech: Hano, Kon Tum, Hoi An, Da Nang, Hue, Ninh Binh a Cat Ba, vždy v příjemných hotýlcích, v ložnicích po 2-4 lůžcích. Vždy v dostupné vzdálenosti od našich aktivit. 

Strava

V některých hotýlcích dostaneme snídani. Ostatní strava je ve vlastní režii. Budeme většinou jíst v dostupných restauracích pro místní, nebo si dáme třeba street food. V lepších restauracích se zastavíme výjimečně, často se naopak bude jíst na plastových židličkách na ulici. Ochutnáme originály všech slavných vietnamských pokrmů jako jsou polévky s nudlemi phở a bùn, salát bún bò nam bộ, vypijeme litry slavné kávy se salkem, či méně známého capuccina se žloutkovou pěnou, spořádáme hromady banánů, mang a dragonfruitů a ochutnáte nejspíš několik druhů exotického ovoce, o kterém jste doposud ani neslyšeli.
Vegetariánství je ve Vietnamu velice nezvyklé, ne že by vás někdo případně odsuzoval, ale jíst vegetariánsky v běžných restauracích je extrémně náročné, občas i nemožné. Pokud jste striktní vegetariáni či vegani, připravte se na to, že dřív nebo později budete donuceni být v restauraci o hladu.

Zvláštností Jihovýchodní Asie je konzumace mnohem rozmanitějšího množství živočišných druhů, než je zvyklé u nás - lidé s rozvinutým citem pro ochranu zvířat musí počítat s tím, že bude jejich srdce na některých tržištích a restauracích krvácet.

Doprava

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášen dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout. 
Nástupní a výstupní místo: Hanoi
Vnitrostátní přelety: 3 den: Hanoi - Pleiku, 9.den: Hue - Hanoi

Doprava ve Vietnamu
Ve Vietnamu si užijeme pestrosti cestování. Svezeme se autobusy, minibusy, loděmi, lodičkami, vlaky, motorkami. Necelou polovinu dní strávíme alespoň částečně v sedle starších půjčených kol, na kterých budeme brázdit jak rušné barevné a voňavé ulice, tak i bahnité polní cesty mezi rýžovými políčky. Je tedy naprostou nutností schopnost jezdit na kole a to obzvláště v provozu!

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály. Poměrně nenáročný program s volitelným přidáním náročnějších aktivit, které zvládne průměrně zdatný člověk, jež alespoň občas provozuje turistiku nebo rekreační sport.
Program není fyzicky vyčerpávající, součástí nejsou dlouhé výšlapy s převýšením. Vietnamci jsou neskutečně přátelský a otevřený národ. Narozdíl od spousty jiných destinací vás nečeká téměř žádné obtěžování ze strany pouličních prodejců, rádoby průvodců a podobně. Program ale může být občas vyčerpávající svými přesuny v prostředí chaotickém, hlučném a dusném pro naše na klid a chládek zvyklá zhýčkaná evropská tělíčka. Pro cestování veřejnou dopravou je potřeba se občas obrnit trpělivostí, nebát se přitulit k cizím lidem v přeplněném autobusu a být ochotný sdílet svůj osobní prostor.

Další info

Aktuální podmínky vstupu
Vietnam otevírá hranice!
Od 15.3. 2022 bude možné vstoupit do Vietnamu při splnění následujících podmínek:
1)předložení certifikátu o plné vakcinaci proti Covid-19 nebo předložení certifikátu o prodělané nemoci
2)předložení negativního výsledku PCR testu ne staršího 72 hodin nebo negativního výsledku antigenního testu ne staršího 24 hodin před nástupem do letadla
3)zřízení si zdravotního nebo cestovního pojištění, které kryje léčbu Covid-19 s minimální odpovědností $10.000 USD.
Tyto podmínky se mohou časem měnit, proto si raději ověřte aktuální situaci u CK Kudrna. 

Zavazadlo
Vzhledem k přesunům různými dopravními prostředky od letadel až po motorky je nejvhodnějším zavazadlem krosna. Budeme se přesouvat místními dopravními prostředky a kufřík by byl nepraktický.

Počasí
Počasí ve Vietnamu v době našeho výletu je příjemné letní, ale mohou se objevit dusné dny i bouře. Není potřeba balit si teplé oblečení, pláštěnka se může hodit, ale i déšť je teplý a rychle uschne, jak na ulici, tak na oblečení.
Rozhodně si vezměte plavky, plánujeme koupání. Hygienické a obecně jakékoliv zboží je ve Vietnamu běžně dostupné, takže pokud na něco zapomenete, není problém to sehnat na místě.

Očkování
Před cestami do tropických zemí se obecně doporučuje očkování proti břišnímu tyfu a žloutence. Konkrétní doporučení s ohledem na svůj zdravotní stav konzultujte se svým lékařem nebo s očkovací klinikou.
Očkování proti vzteklině není nutností, ve Vietnamu se obecně nepohybují toulaví psi.
Malárie je v zemi přítomna minimálně a především v jižní části země, kde se pohybovat nebudeme. V případě extrémně nepravděpodobné možnosti, že ji chytíte, vám ji na místě vyléčí, ve Vietnamu na malárii nikdo nezemřel už desítky let. Rozhodně nedoporučujeme profylaktika, která mají extrémní vedlejší účinky a vyplatí se používat jen pro krátkodobě výpravy do pralesů a bažin střední Afriky.
Pro vstup do země tedy není potřeba žádné konkrétní očkování. Pouze v případě, že přilétáte z tropické země s výskytem žluté zimnice, kde jste strávili alespoň 12 hodin, se musíte prokázat očkováním.

Měna a ceny
Vietnamskou národní měnou je đồng [dum], značený mezinárodním kódem VND. Pro Čechy je měna velice praktická, protože jedna koruna je rovna 1 000 dongům, + - pár procent dle současného kurzu.
Měnu je oficiálně zakázáno vyvážet, takže by nemělo být možné ji v zahraničí sehnat. Není to ale potřeba, protože ve Vietnamu fungují karetní systémy VISA i MasterCard, které jsou běžné i v ČR. Nejvíce se tedy vyplatí vybrat z bankomatu přímo na místě, ztráta je menší, než při převádění korun např. na dolary a poté ještě na dongy na místě. Navíc si můžete průběžně vybírat po cestě, když vám peníze dojdou, a nemusíte se starat o zbytečné rozměňování zpět, nebo utrácení zbytku navíc.
Pro představu, ceny za jídlo se pohybují kolem 50 000 dongů za běžnou místní restauraci, 20 000 za streetfood, za restauraci v evropském standardu kolem 200 000 dongů, za lepší i více, podobně jako v Česku.

Bezpečnost
Drobná kriminalita je ve Vietnamu minimální, téměř neexistuje. Není nutné schovávat bankovky po tělních dutinách ani záhybech oblečení, ale samozřejmě se nedoporučuje působit zbytečně bohatě a naivně zároveň. Je vhodné jako vždy na cestách mít po kapsách jen menší množství peněz a větší obnos a doklady mít skryté v batohu.

Jazyk
Anglicky mluví trochu zaměstnanci a provozovatelé ubytování a služeb, ale obecně na nízké úrovni, podobně jako v ČR. Připravte si ruce, nohy a úsměv!
Vietnamština naštěstí (pro nás) z nenávisti vůči čínskému imperialismu převzala písmo imperialistů evropských. Jejich latinka byla ale jezuity obohacena o 4 tónová znaménka a několik diakritických symbolů. Velká část slov samohlásek tak má nad sebou dva různé symboly! Ty nejsou jen tak pro parádu, vietnamština je totiž jazyk tonální a z evropského pohledu minimální rozdíl je pro Vietnamce rozdíl propastný.
Pro fajnšmekry je rozhodně žádoucí se dopředu naučit číst vietnamské nápisy. Na cestách se to nesmírně hodí, a navíc si člověk rozšíří obzory. Nejjednodušší je kombinovat nadšené YouTubery s aplikací Duolingo. Navíc si díky tomu například místo kávy neobjednáte rybu a místo čaje ovesnou kaši.

Podobné zájezdy

Bali, Lombok a Jáva

Bali, Lombok a Jáva

9. 9. - 1. 10. 2023 Chci to vidět
Jižní Korea

Jižní Korea

14. 4. - 28. 4. 2023 Chci to vidět