Za horami, kávou a světoznámými safari Keni a Ugandy

Za zážitky bez obav

Za horami, kávou a světoznámými safari Keni a Ugandy

19 dní / 82 400 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

15. 2. - 5. 3. 2025
č. zájezdu: 225340-01
cena 82 400 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

nejkrásnější safari, výstupy na nejvyšší hory, neprobádaná krajina obývaná tradičními kmeny a chuť kávy

Cena zahrnuje

 • 13 x ubytování v místních hotýlcích se snídaní
 • 4x ubytování ve vlastních či půjčených stanech během horských výstupů (Mt. Keňa, Mt Kadam) s plnou penzí (zajištění kuchaři na oba výstupy)
 • 1x ubytování v manyattách (tradičních chatkách) v Karamoje s místní večeří
 • kulturní program v Karamoje a s Masaji u NP Amboseli
 • dopravu místním minibusem (s řidičem) po celou dobu zájezdu
 • veškeré poplatky, horští průvodci, kuchaři (při výstupech na Mt. Keňu a Mt. Kadam plná penze)
 • vstupy do národních parků a rezervací Amboseli, Kidepo Valley, Lake Nakuru a Murchinson Falls (vč. safari, výletu lodí a walking safari)
 • návštěvu Žirafího centra v Nairobi
 • Coffee tour a ochutnávku kávy na Mt. Elgonu
 • vstup do Kaddafího mešity v Kampale
 • zkušeného kudrnovského průvodce
 • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
 • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

 • letenku do Nairobi a z Entebbe zpět do ČR v hodnotě cca 23 000 Kč (cena letenky se odvíjí od doby jejího pořízení)
 • případné zapůjčení vybavení k výstupům (stan, karimatka, spacák - pokud si nepřivezete vlastní)
 • nosiče na Mt. Keňu a Mt. Kadam (pro zajištění většího komfortu při výstupech - není nutné)
 • návštěvy dalších památek a atrakcí v Kampale
 • obědy a večeře (kromě výstupů na Mt. Keňa a Mt. Kadam kde je zajištěna plná penze, během pobytu v manyattách v Karamoje je zajištěna večeře)
 • elektronické povolení pro vstup do Keni 34 USD
 • turistické vízum do Ugandy 50 USD
 • případné spropitné

Videa

Program zájezdu

1. den

Přílet, Nairobi

Přiletíme do Nairobi, hlavního města Keni a ekonomického hubu východní Afriky. Jako mnoho afrických měst je i Nairobi město plné protikladů, najdete tu hip kavárny, muzea, galerie, hotely, parky, moderní výškové budovy a nákupní centra, ale i druhý největší slum v Africe, Kiberu. V Nairobi navštívíme oblíbenou žirafí rezervaci obklopenou kouzelnou zelení. Žirafy si budete moci sami nakrmit.

2. - 4. den

Amboseli Národní Park

Tento park je po právu považovaný za jeden z nejvíce pitoreskních parků. Čekají vás magické pohledy na stáda slonů pohybujících se na nekonečných keňských pláních s kulisou zasněženého vrcholu Kilimandžára. Tyto vjemy si ještě zpestříme safari vyjížďkami během východu a západu slunce, kdy se krajina zbarví do odstínů růžové. Krajina na keňsko-tanzánských hranicích je typická pro otevřené pláně, akáciové lesy, pastviny, křoviny a bažiny, které zavodňuje tající sníh z Kilimandžára. Sloni v Amboseli (v přepočtu přes 1500 jedinců) jsou považováni za jedny z nejstarších a nejvíce studovaných na světě. Kromě těchto majestátních zvířat narazíme při troše štěstí na lvy, hyeny, gepardy, šakaly a pak samozřejmě i na zebry, žirafy, buvoly a hrochy. Budeme mít také jedinečnou možnost blíže se seznámit s místní masajskou kulturou. Následně nás čeká přejezd na úpatí Mt. Keni, do střediska Chogoria, které je jedním z výchozích bodů pro expedice na její vrchol.

5. - 8. den

Výstup na Mt. Keňu

Mt. Keňa je druhou nejvyšší horou Afriky (5199 m). Tato tři miliony stará vyhaslá sopka je často opomíjena oproti vyššímu Kilimandžáru. Nicméně mnoho horalů preferuje Mt. Keňu pro její živější faunu a flóru a pro idylická horská jezera. Během výšlapu budeme procházet několika vegetačními pásmy, kde můžeme narazit na opice, antilopy, či dokonce buvoly. Ve vyšších nadmořských výškách vystřídá les kamenitá měsíční krajina a ledovec. Výstupem a sestupem strávíme čtyři dny, což je standardní doba expedice, která nám zaručí dostatečnou aklimatizaci. Vystoupáme na vrchol nazvaný Point Lenana (4985 m), nejvyšší místo Mt. Keni, na které se dá dostat bez skalního lezení, tedy bez použití lezeckého vybavení.

9. - 10. den

Jezero Nakuru

Z podhůří Mt. Keni se vydáme na jihozápad do národního parku Lake Nakuru, jehož hlavní součástí je jedno z tzv. jezer Velké příkopové propadliny. Park je známý především pro (doslova!) miliony plameňáků, kteří hnízdí kolem tohoto mělkého alkalického jezera. Kromě kriticky ohroženého nosorožce dvourohého, se v parku vyskytuje také nosorožec tuponosý či žirafy Rotschildovy a kočkovité šelmy. Poté nás čeká dlouhý přejezd do východní Ugandy a to přímo do okresního města Mbale položeného na úpatí Mt. Elgonu (4321 m).

11. den

Káva

Tento den se dozvíte, co se děje s kávou před tím, než se k vám dostane v podobě lahodného cappuccina nebo třeba espressa. Vypravíme se do kopců Mt. Elgonu za kávovými farmáři, kteří pěstují arabiku a také do zpracovatelské stanice na kávu. Budeme sledovat cestu kávy od kávových třešní, zbavování dužiny až k sušení a třídění kávových zrnek v pergamínu. Únor je posledním měsícem kávové sezóny na východě Ugandy, je tedy možné, že pokud letos nebude vysoká úroda, zpracovatelská stanice už nebude v plném provozu. To nám ale nezabrání si vše ukázat a projít. A kávu si také samozřejmě ochutnáme! Během tzv. cuppingu budeme moci porovnat různé chuťové profily na základě odlišného zpracování kávy a dozvíme se více o pražení a hodnocení kvality kávy. Noc strávíme ve vyšších nadmořských výškách Mt. Elgonu, v městečku s krásnými západy slunce a výhledem na vodopády Sipi.

12. - 13. den

Mt. Kadam

Brzy ráno opustíme zeleň Mt. Elgonu a vydáme se za dobrodružstvím do kulturně barvitého regionu Karamoja. Naším cílem bude hora Kadam (3063 m), v jejímž okolí žije velké množství kmenů (Pokot, Karamojong, Gishu, Tepeth, Sabei a Kadama). Kadam a potažmo celý region Karamoji patří mezi skryté ugandské klenoty nepoznamenané velkým množstvím turistů. Na Mt. Kadam budeme stoupat zachovalým lesem za doprovodu zpěvu ptáků, pravděpodobně také zahlédneme běžně se vyskytující černobílou opici – guerézu angolskou (tzv. colobus monkey). Večer nám průvodci připraví typické ugandské jídlo – posho spolu s rybičkami či zeleninou. Mt. Kadam je při dobrém počasí ideální místo pro pozorování hvězd. Po sestupu do vesnice Nakapiripirit strávíme noc v místních tradičních chatkách, v tzv. manyattách. To nám poskytne unikátní příležitost dozvědět se co nejvíce o životě na severu Ugandy a ochutnat místní kuchyň.

14. - 16. den

Karamoja, Kidepo Valley

V následujících dnech se budeme blíže seznamovat s krajinou a místními kmeny regionu Karamoja v odlehlém severovýchodním koutě Ugandy. Projedeme největším místním městem Kaabong a ubytujeme se poblíž v kempu s panoramatickými výhledy na úpatí Východoafrického riftu u tzv. lesa Timu. Kromě kmene Karamojong, který se živí převážně pastevectvím, se setkáme také s osamoceně žijícím kmenem Ik. Následně zakotvíme v národním parku Kidepo Valley, kde nás čeká další neskutečné safari. Kidepo Valley je známé pro svou izolovanost, počet turistů je naprostým opakem předimenzovaných populárních safari jako jsou např. tanzanské Serengeti a Ngorongoro. V parku se pohybuje velké množství zvířat, např. buvolů (až 3000 jedinců), ale i slonů, žiraf, lvů či ptactva (až 500 druhů).

17. - 18. den

Murchinson Falls

Po delším přejezdu přes okresní město Gulu se přesuneme na severozápad Ugandy k Albertovu jezeru. Africké dobrodružství zakončíme v největším ugandském parku Murchinson Falls. Čeká nás safari a hlavní místní atrakce – plavba po Nilu k vodopádům známým také jako “ďáblův kotel” a pozorování krokodýlů, hrochů, buvolů či nespočtu druhů vodních ptáků.

19. den

Kampala, odlet

Z Murchinson Falls přejedeme do ugandské metropole – Kampaly a podle času odletu si zpestříme dobu čekání nákupem suvenýrů či návštěvou místních památek, jako např. Kaddáfího mešity či paláce krále kmene Baganda.

Ubytování

Cena zahrnuje ubytování v místních hotýlcích (se snídaní) a v manyattách (tradičních chatkách). Vzhledem k složitému systému rezervací nepřijímáme objednávky na jednolůžka. Ubytování bude zajištěno ve dvoulůžkových pokojích, pokud tedy cestujete sami, bude k vám přidělen nocležník/nocležnice.
Při výstupech na Mt. Keňu a Mt. Kadam strávíme noci ve stanech. Jedná se dohromady o 4 noci. Vybavení na kempování si buď můžete přivézt z domova nebo zapůjčit na každou expedici zvlášť - platí se na místě v místních měnách nebo USD (orientační ceny - Mt. Keňa: stan, karimatka, spacák - 60 USD na 4 dny; Mt. Kadam: stan, karimatka, spacák - 50 000 UGX na 2 dny). Od zapůjčeného vybavení ale neočekávejte vysokou kvalitu a ideální hmotnost.

Strava

Při pobytech v hotýlcích bude zajištěna snídaně. Stravování na túry (Mt. Keňu a Mt. Kadam) je zajištěné v rámci ceny zájezdu. Kuchaři, kteří zároveň ponesou jídlo, nám připraví plnou penzi z místní kuchyně. Při nocování v manyattách v Karamoji nás čeká tradiční večeře. Ostatní jídlo je v režii účastníků, pokaždé se dá zakoupit jídlo v rámci ubytování nebo v jeho blízkém okolí. Ceny jídla se výrazně liší, pokud jde o jídlo v rámci turistického ubytování (kolem 100 - 300 Kč za pokrm) nebo na ulici v místních restauracích (20 - 100 Kč). Příležitostně budeme zastavovat v městech na nákupy a na trzích na nákup čerstvého ovoce a zeleniny.

Doprava

Nástupní místo (přílet): Nairobi, Keňa
Výstupní místo (odlet): Entebbe (Kampala), Uganda

Letenky a letecká doprava: Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uvedená u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášen dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

V průběhu zájezdu budeme mít k dispozici pronajatý minibus s místním řidičem.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 3 z 5 bodové škály. Vyšší náročnost je z důvodu výstupu na Mt. Keňu, na kterou je potřeba být v určité fyzické kondici a ideálně mít zkušenost s pohybem ve vyšší nadmořské výšce (nad 3000 m.n.m.). Výstup může výrazně ulehčit zaplacení nosiče, což je u afrických hor standardní praxe. Čtyřdenní itinerář výstupu na Mt. Keňu zajišťuje dostatek času na vhodnou aklimatizaci. Dvoudenní výlet na Mt. Kadam je technicky obtížnější. Budeme se pohybovat lesem, strmějším terénem a překonávat řadu údolí. Celkově vystoupáme kolem 2000 výškových metrů. Na obě hory si lze opět připlatit za nosiče (orientační cena na Mt. Keňa: 100 USD za 4 dny, Mt. Kadam: 100,000 UGX za 2 dny.

Další info

Skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, díky které snadno splyneme a můžeme využívat místních dopravních prostředků. Maximální kapacita je 9 účastníků + 1 průvodce.

Očkování
Na cestu do Keni a Ugandy se vztahuje základní očkování pro všechny cestovatele: žloutenka typu A a B, břišní tyfus a tetanus. Pokud cestujete do Keni a Ugandy z endemické oblasti výskytu žluté zimnice (subsaharská Afrika a Latinská Amerika), měli byste mít i očkování proti této nemoci. Více informací na: www.ockovacicentrum.cz/cz/kena a https://www.ockovacicentrum.cz/cz/uganda .

Malárie není problémem ve vyšších nadmořských výškách, tedy např. v Nairobi či na Mt. Keni. Nicméně v ostatních oblastech se malárie vyskytuje, proto doporučujeme mít s sebou kvalitní repelent a oblečení s dlouhými rukávy. Ohledně užívání antimalarik se poraďte s expertním pracovištěm či lékařem.

Cestovní doklady
Účastníci zájezdu musí mít s sebou cestovní pas s platností s alespoň jednou prázdnou stránkou a s platností přesahující dobu pobytu v Keni a Ugandě nejméně o 6 měsíců a platná víza.
Pro Keňu je ntuné zajistit si tzv. Electronic Tourism Authorisation (ETA). Cena je cca 34 USD. O autorizaci se žádá online na www.etakenya.go.ke .
K žádosti je nutné nahrát následující dokumenty:

 • fotku datové stránky cestovního pasu
 • fotku pasového formátu
 • údaje o příjezdu a harmonogram zájezdu
 • potvrzení rezervace ubytování
Standardní doba vyřízení žádosti je 8 dní, doporučujeme tedy požádat s dostatečným předstihem.
Pro žádost o vízum do Ugandy, které vyjde na 50 USD se používají následující webové stránky https://visas.immigration.go.ug/ .
K žádosti jsou nutné připojit následující přílohy:
 • fotografie datové stránky cestovního pasu
 • fotografie pasového formátu
 • fotografie očkovacího průkazu s potvrzením očkování na žlutou zimnici
 • zpáteční letenku

Bezpečnost
Keňa i Uganda patří k bezpečnějším africkým zemím, zdravotnictví je v hlavních a okresních městech na dobré úrovni. Přesto se doporučuje neprocházet se v osamocených místech a centrech měst po setmění, neupozorňovat na sebe nošením cenností (fotoaparáty, hodinky, šperky).

Ceny
V Keni se platí keňským šilinkem (1 Kč = 5,74 KES), v Ugandě ugandským šilinkem (1 Kč = 162 UGX). V mnoha supermarketech a turistických restauracích se dá běžně platit platební kartou či vybrat v městech z bankomatu. Ceny potravin v supermarketech jsou zhruba srovnatelné či o něco nižší jako v Česku, za návštěvu v restauraci zaplatíte v průměru 100 - 300 Kč. Ceny v menší obchodem a pouličních restauracích jsou výrazně nižší.

Počasí
Průměrná teplota v únoru v Nairobi v Keni je kolem 21 stupňů, zároveň se vyskytují přeháňky, takže se určitě doporučuje přibalit si nepromokavou bundu. V Keni zažijeme velké teplotní rozdíly mezi regiony - na samotném vrcholu Mt. Keni bude teplota kolem pěti stupňů (v noci mínusové teploty), u jezera Nakuru může teplota vyšplhat až ke 30 stupňům. V Ugandě je únor obdobím sucha pouze s občasnými dešti. Teploty se pohybují v průměru mezi 24 a 33C. V Karamoji jsou teploty obecně o něco vyšší, na druhou stranu při výstupu do vyšších nadmořských výšek - hlavně při výstupu Mt. Kadam můžeme zažít i o deset stupňů nižší teploty.

Vhodné zavazadlo
Jednoznačně doporučujeme dobrý batoh, do kterého se vám vše pohodlně vejde a který se dobře nosí. Kufr není pro tento zájezd vhodný. Doporučujeme mít s sebou jeden menší 20 l batoh na menší výlety a pak 40 - 60 l batoh na horské výstupy. Při výstupech bude možné nechat si nepotřebné oblečení a další vybavení v bezpečí minibusu.

Vybavení
Kempovací vybavení se dá zapůjčit zvlášť na všechny výstupy - Mt. Keňa a Mt. Kadam. (Mt Keňa: stan, karimatka, spacák dohromady 60 USD na 4 dny; M Kadam: stan, karimatka, spacák dohromady 50,000 UGX na 2 dny). Od půjčeného vybavení ale neočekávejte vysokou kvalitu a lehkou váhu).

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

15. 2. - 5. 3. 2025
č. zájezdu: 225340-01
cena 82 400 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.