Honosná Budapešť - město s nezaměnitelným kouzlem

Za zážitky bez obav

Honosná Budapešť - město s nezaměnitelným kouzlem

výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost
Autor textu Kateřina Jamborová

Paříž Východu, uherská metropole nebo Perla Dunaje. Za všemi těmito názvy se skrývá Budapešť. Tohle magické město je plné překvapení a najdete v něm dokonalý mix tradiční maďarské kultury, dech beroucí historie a pompézní architektury.

Majestátní parlament
Hlavní dominantou města je honosný parlament zrcadlící se v hladině Dunaje na jejím břehu. Országház, v doslovném překladu "státní dům", je jedním z nejstarších a největších parlamentů světa. Jeho mocné zdi, honosně se tyčící na břehu Dunaje jsou dlouhé 268 metrů, 123 metrů široké a novorenesanční kopule sahá až do výšky 96 metrů. Architektem této vznosné budovy byl Imre Steindl, který mimo jiné zanechal své architektonické stopy i na Slovensku, kde zrekonstruoval bardějovský kostel Sv. Egídia. Stavba maďarského parlamentu trvala téměř 20 let, vystřídalo se tu téměř tisíc dělníků a bylo použito přes půl miliónu kamenů a 40 kilogramů zlata. Exteriér budovy je hlavně v novogotickém slohu, ale bohatě zdobené interiéry jsou spíše novorenesanční a novobarokní.

Maďarské dobroty
Říká se, že Maďaři mají tak dobrý chléb, že by mohli jíst chleba s chlebem. Lepší je to ale přece jen s gulášem, který je asi nejslavnějším maďarským pokrmem. Dejte si ale pozor - pod pojmem guláš se v Maďarsku skrývá poctivý hovězí vývar, guláš, tak jak ho známe my, se tu jmenuje perkelt, pokud je v omáčce vmíchaná zakysaná smetana, stává se z něj paprikáš. Rozhodně byste také měli ochutnat lečo, langoše, klobásy, a samozřejmě tokajské víno a maďarskou pálenku. Nejlepším místem, kde můžete tyto tradiční pochoutky vyzkoušet je městská tržnice zvaná Vasárcsarnok. Ta byla v roce 2013 podle CNN dokonce zvolena nejlepší světovou tržnicí roku. Její budova pochází z 19. století a denně se sem vydává nakupovat přibližně 40 tisíc návštěvníků. V přízemí najdete nejrůznější stánky s uzeninami, sýry, ovocem a zeleninou. V prvním patře jsou pak po pravé straně malé bufety s teplým jídlem a na levo tradiční suvenýry, řemeslné výrobky, výšivky a oblečení.

Rybářská bašta a chrám svatého Matyáše
Jedna z nejobdivovanějších budapešťských budov, Halászbástya, stojí na Hradním vrchu. Její název, znamenající v překladu rybářská bašta, pochází z původu tohoto místa, kde se ve středověku nacházel rybí trh. Tuto kouzelnou krémově bílou stavbu vyprojektoval v roce 1895 pro rybářský cech architekt Frigyes Schulek. Jejích sedm věžiček má připomínat maďarské stany. Navzdory své kráse ale nemá tato budova žádný praktický účel a slouží tak opravdu jen jako ozdoba už tak nádherné Budapešti a skvělé vyhlídkové místo na parlament. Mnohem zajímavější historii má sousedící chrám Sv. Matyáše. Tento krásný kostel s barevnou střechou je upomínkou na uherského krále Matyáše Korvína. Původní budovu přestavěli během své vlády Turci na mešitu, po osvobození se opět stala křesťanským kostelem a za druhé světové války si z jeho interiéru Němci udělali kuchyň.

Mosty přes řeku Dunaj
Přes řeku Dunaj se klene několik mostů, jeden zajímavější než druhý. Tím nejstarším je 202 metrů dlouhý Řetězový most, který nechal postavit šlechtic István Széchényi po velkých záplavách ve 30. letech 19. století. Druhým nejslavnějším je 333 metrový Most Svobody, na jehož čtyřech zelených sloupech stojí bronzové sochy maďarských turulů. Za zmínku také stojí Alžbětin most pojmenovaný podle Císařovny Sissi. V roce 1964 byl přestavěn na první lanový most v Evropě. Nemá žádné pilíře a je tak široký, že po něm vede šestiproudová silnice. Mosty si nejlépe užijete po setmění, kdy se díky jejich osvětlení rozzáří hladina Dunaje a nabídne vám romantickou procházku podél jejích břehů.

Dotek historie
Bohatá historie čiší z Budapešti doslova na každém kroku. Nejvíce si ji užijete brouzdáním po hlavních bulvárech i v zapomenutých uličkách. Ty jsou tu lemovány nebetyčnými, bohatě zdobenými budovami ve stylu klasicistním, secesním či Art Noveau. Silným historickým zážitkem je také projížďka budapešťským metrem, především po nejstarší lince, Jubilejní. Ta vede pod Andrássyho třídou a pochází z konce 19. století. Nejpůsobivější venkovní uměleckou instalací v Budapešti je bezesporu památník obětí holocaustu. Šedesát párů opuštěných bot připomíná památku maďarských Židů, které za druhé světové války příslušníci tzv. šípových křížů přihnali na nábřeží, postříleli a naházeli do vody. Na tomto místě doslova tuhne krev v žilách. Určitě se také vydejte na průzkum staré židovské čtvrti, kde mimo jiné najdete největší synagogu v Evropě a můžete se zde zastavit v jedné z košer restaurací.

Magickou Budapešť můžete ochutnat v rámci zájezdu Požitkářské Maďarsko, během kterého se také podíváte do lázeňských měst Eger a Tapolca a zažijete jedinečné vinobraní v Tokaji.

Fotogalerie

Videa

Související zájezdy

Požitkářské Maďarsko

Požitkářské Maďarsko

4. 10. - 6. 10. 2024 Chci to vidět