Kaňonem řeky Tary - jednoduše a pocitově

Za zážitky bez obav

Kaňonem řeky Tary - jednoduše a pocitově

výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost
Autor textu Jan Haruda, Martin Mitáš, Vilda Dvořák ml.

Když jsem byl požádán, abych napsal něco o splutí kaňonu řeky Tary, který jsme si minulý rok s kamarády vybrali jako zlatý hřeb léta, byl jsem potěšen. Zároveň jsem se tohoto úkolu i trochu bál, neboť jsem si uvědomoval, jak těžké je slovy popsat jedno z nejkrásnějších a nejpodnětnějších míst, kde jsem za svůj krátký, ale zcestovalý život byl.

Když jsem byl požádán, abych napsal něco o splutí kaňonu řeky Tary, který jsme si minulý rok s kamarády vybrali jako zlatý hřeb léta, byl jsem potěšen. Zároveň jsem se tohoto úkolu i trochu bál, neboť jsem si uvědomoval, jak těžké je slovy popsat jedno z nejkrásnějších a nejpodnětnějších míst, kde jsem za svůj krátký, ale zcestovalý život byl. O kráse tohoto místa vypovídá snad i účast v celosvětové soutěži o 7divů přírodního světa. V ní kaňon Tary reprezentoval přírodní krásu Černé Hory a bojoval o hlasy s takovými stálicemi světové přírodní scény jako je např. Mount Everest, Niagarské vodopády nebo Grand Canyon.

Už i tento samotný fakt, ve mně vzbuzoval velkou míru zvědavosti, když jsem si něco málo studoval o této řece, zařezané místy až 1300 metrů hluboko pod vrcholy blízkých hor. Hlavním důvodem, proč jsem však kamarády přesvědčil, byl tento obrázek, který mě natolik nadchl, že jsem jej prostě potřeboval vidět naživo. Nejlepší volbou jak si toto místo užít co „nejlépe“ a nejen jej obdivovat z krásného mostu nad kaňonem, ale zažít si jej na dva dny bylo sjet řeku v úseku asi 60 km. Vzhledem k tomu, že to měla být první větší vodácká zkušenost poloviny účastníků naší výpravy, a při porovnání cenové kalkulace jízdy „na vlastní pěst“ se servisem cestovní kanceláře, nebylo moc co řešit! Nechtěl bych zde sáhodlouze popisovat, co jsme dělali, to si přečtete v programu, ale spíš naznačím, jak na mě místo působilo.

Sedmý den cesty jsme dostali nabídku od života strávit dva celé dny v tomto přírodním ráji nádherné kombinace smaragdově modré vodní hladiny a zářivé zelené přírody všude okolo. Smaragdová barva byla tak studená, že i má otužilá duše z koupání ve studených beskydských řekách, byla více než zaskočena skutečností, že voda byla i v červenci jak břitva! Naštěstí jsme měli s sebou neopreny, díky kterým naše teplotní zážitky z řeky nebyly více silné, než jsme chtěli.

Jakmile naskočíte do loďky a stanete se nedílnou součástí krajiny, která byla miliony let formována, aby nechala vzniknout milionům drobných potůčků, které se kolem vás řinou zpoza nádherně zeleného lesa roztodivných tvarů. Vše kolem je plné sytých barev a uvědomujete si, že právě vjíždíte do přírodní krásy, kterou jen tak někde nezažijete. V jednu chvíli se krásně nesete po tiše zurčícím proudu, zatímco obdivujete odlesk teplých slunečních paprsků na kapičkách vody ležících na bedrech čerstvě zeleného mechu a dřív než se vzpamatujete, už vás žene proud do bílých studených peřejí. Zatímco zachraňujete foťák jednou rukou, druhou už už začínáte pádlovat, aby jste dobře přejeli válce zjevující se před vámi a neskončili v té nádherné studené ledničce pod vámi. A tak se to střídá po celé délce našeho putování tímto národním parkem.

Kdo bude lehkovážný, ten se během dvoudenního splouvání trochu zapotí. Ale člověk, který tuto řeku bere s úctou jí patřící, zažije zde krásné chvíle, ze kterých bude těžit i za pár let jen při vzpomínce na tento blyštící se smaragdový šperk, nasazen na hrdlo zeleného národního parku Tary.

Tato nádherná řeka na hranici mezi Černou Horou a Bosnou je místem, jehož návštěva byla velkým zážitkem přírodním, ale i sportovním a cestovatelským. S našimi kamarády jsme se s odstupem času shodli, že toto místo je přesně tím, kam se ještě budeme muset vrátit. Plout po takové řece, je nádherné vyvětrání hlavy, je to něco mezi duševní očistou a meditací! Tara není jen řeka, je to stav mysli a ducha obklopeného nádhernou přírodou a studenou vodou, která vás z takovýchto poetických myšlenek velice rychle probere! A pak budete večer po výborné balkánské večeři ležet v nádherně černé noci plné hvězd plujících v té velikosti všeho, čeho jste zde součástí!

A hvězdy se do vás vnoří a vy usínáte po širákem s úsměvem na rtech s pocitem dne, který byl synonymem slova „žít život“!

Do Černé Hory se s námi můžete podívat na těchto zájezdech. Více zde...

Fotogalerie

Videa

Související zájezdy

Černá Hora – Tara

Černá Hora – Tara

19. 7. - 28. 7. 2024 Chci to vidět