Černá Hora – Tara

Za zážitky bez obav

Černá Hora – Tara

10 dní / 15 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

19. 7. - 28. 7. 2024
č. zájezdu: 224932A-01
cena 15 800 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

splujte s námi jeden z největších a nejkrásnějších kaňonů Evropy v nedotčené černohorské přírodě

Černá Hora, jedna z nejmladších republik v Evropě, je malá balkánská země, plná vysokých hor, hlubokých kaňonů s průzračnými řekami, či zelených luk s koberci pestrobarevných květin. Mezi vodáky je známou destinací především díky řekám Tara, Lim nebo Piva. Probádejte s námi na nafukovacích kánoích části této nedotčené země a užijte si pohledy z "paluby". Během zájezdu se vodácká náročnost bude zvyšovat postupně - na začátek si dáme klidnější, ale rozhodně ne méně hezčí, řeku Lim. Následovat bude třídenní splutí velkolepé řeky Tary, která tvoří mohutný kaňon, údajně nejkrásnější v Evropě. Tady se pro větší pohodlnost ubytujeme na jednu noc pod střechou v chatkách. Po soutoku Tary s Pivou se svezeme na poslední řece tohoto zájezdu, na vodnaté Drině. Vodácký program si také zpestříme celodenními túrami, které nás zavedou do pohoří Prokleté Hory a Durmitor, kde si užijeme divokost černohorské přírody a jejích horských štítů.

Možnost ubytování za příplatek po celou dobu zájezdu pohodlně pod střechou.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • ubytování pod střechou po celou dobu zájezdu - lze objednat za příplatek 1.800 Kč/os./zájezd
  • vodácké oblečení, které s ohledem na teplotu vody a obtížnost některých úseků vybraných řek doporučujeme - je možné si je objednat přes naši CK, neopren za 630 Kč/os./zájezd, neoprenovou obuv za 350 Kč/os./zájezd, vodáckou bundu za 350 Kč/os./zájezd
  • vodácký vak - lze zapůjčit za 210 Kč/zájezd
  • poplatek na Taru (cca 50 EUR)
  • vstupné do NP Durmitor

Průvodci

Martin Mitáš

19. 7. - 28. 7. 2024 / č.zájezdu 224932A-01

Průvodcovský matador, kterému není takřka žádná lokalita a ani aktivita cizí. Svou oblíbenopu Podkarpatskou Rus detailně poznával již na vysoké škole, kdy také začal pořádat pro studenty i první výpravy. Od té doby se průvodcovského pádla prakticky nepustil. Své portfolium postupně rozšiřil o ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1.– 2. den

Večerní odjezd z Brna a cestou přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko přijedeme až do Černé Hory. Na tři noci se ubytujeme u největšího černohorského jezera ledovcového původu Plav.

3. den

První řekou našeho vodáckého poznávání Černé Hory se stane LIM, kde na rozjetí posádek splujeme jeden z jejích krásných úseků (WW I - II). Řeka Lim není vodácky příliš náročná - střídají se klidné úseky v širokém otevřeném údolí s náročnějšími meandry v soutěskách.

4. den

Další den se protáhneme na túře. S pomocí autobusu při příznivém počasí vyrazíme do nitra Prokletých Hor, které je díky mnohdy velmi rozeklaným a dramatickým tvarům podobné Alpám. Užijeme si nádherné výhledy na Černou Horu i do Albánie a vzhledem k tomu, že toto pohoří je navštěvováno poměrně málo, zažijeme zde divokou nedotčenou přírodu bez návalu turistů.

5. den

Po dni oddechu na túře opět vyrazíme na vodu, na druhý, o něco sportovnější úsek řeky Lim (WW I-III). Po tomto vodáckém úseku nás čeká přesun do horského střediska Žabljak, kde se na dvě noci ubytujeme a které tvoří pomyslnou bránu do NP DURMITOR.

6. den

Podnikneme celodenní túru do nejznámějšího černohorského pohoří Durmitor, kde si budeme užívat divočiny tamních lesů, krásných jezer a člověkem téměř nedotčené horské krajiny.

7. – 9. den

Šperkem naší výpravy bude třídenní splutí nejkrásnějšího úseku řeky TARA (WW I - III), jejíž takřka 70 kilometrový kaňon je zařezán přes 1.000 m pod stěny okolních hor a řadí se mezi nejkrásnější v Evropě. Nocovat na řece budeme tentokrát všichni pod střechou – jednu noc v hotelu a druhou v chatkách. Poslední den řeky Tary si ještě trochu prodloužíme o vodnatou DRINU(WW I), která vzniká soutokem Tary s řekou Piva. Ta nás pak donese na naše výstupní místo, kde nasedneme do autobusu a vyrazíme na cestu domů.  Když nám čas dovolí, tak v podvečer ještě stihneme zastávku v historickém centru SARAJEVA v Bosně a Hercegovině.

10. den

Nočním přejezdem se dostaneme zpět do ČR, kam bychom měli dorazit dopoledne, příp. kolem poledne.

Ubytování

Nocovat budeme ve dvou kempech ve vlastních stanech a spacácích. Nemáte-li vlastní stan, můžete si jej zapůjčit v naší půjčovně. Na noc na Taře bude zajištěno ubytování pod střechou. První noc stravíme v nově zrekonstruovaném hotelu a druhou chatkách (více lůžkových). Ve všech kempech najdeme sociální zařízení, WC, někde také restauraci či jídelnu.

Za příplatek si můžete přiobjednat ubytování pod střechou. Dle vašich požadavků na spolunocležníky se vám budeme snažit vyjít maximálně vstříc (většinou jsou pokoje a chatky 4 lůžkové, ale není to vždy pravidlem).

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu z vlastních či dokoupených zásob vyjma dvou nocí na Taře, kdy součástí ubytování i polopenze.

POZOR! Nezůstaneme odkázáni na polévky ze sáčku. Kempujeme vždy nedaleko restaurace, kde za cca 8-10 EUR lze pořídit výtečnou večeři. Snídaňové menu si lze také většinou přiobjednat a ranní kávu ochotný číšník donese až do stanu. Potraviny je možno téměř denně průběžně dokoupit ve větších městech a vesnicích, kde budeme po cestě z vody na nákup zastavovat. Vřele doporučujeme ochutnat některé černohorské speciality, především pečená masa - pstruhem počínaje a beranem konče.

Doprava

Doprava na zájezdu bude realizována zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Brno - Zvonařka

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2-3 z 5 bodové škály. Tento zájezd patří mezi středně těžké až těžší (v závislosti na vodních stavech). Tedy pro úplné začátečníky není zcela vhodný. Ale pokud alespoň jeden člen posádky má zkušenosti s jízdou na proudící vodě, neměl by to pro vás být problém.
Před první řekou proběhne ještě na souši podrobné vodácké školení. Také, i když to není úplně náplním tohoto zájezdu, si mohou zájemci různé vodácké dovednosti procvičovat v průběhu celého zájezdu. Obtížnost řek se postupně zvyšuje a tak bude dostatek času na to, abyste se sžili s lodí i se zvoleným terénem. Na řekách s vámi budou vždy minimálně dva vodáčtí průvodci. Jejich počet se úměrně zvyšuje s počtem účastníků vždy tak, aby byla maximálně zajištěna vaše bezpečnost. Na jednotlivých řekách strávíme 2–5 hodin. Vodácký program je doplněn dvěma celodenními pěšími túrami (v pohoří Komovi a v NP Durmitor).

Vodácká náročnost: WWI - WW III

Další info

Lodě
Řeky budeme sjíždět na dvoumístných nafukovacích kánoích se samovylévacím otvorem. Tyto lodě jsou bezpečné a poměrně dobře ovladatelné. Nejčastěji používáme lodě firem Kulíci (RIO) a Gumotex (Baraka). Pokud nemáte parťáka do deblovky, nebojte se, určitě to nějak vymyslíme. Buď vám parťáka najdeme mezi klienty či průvodci, a nebo je i další možnost: Objednejte si loď sám pro sebe! V naší flotile se nacházejí i přátelské packrafty (ROBfin) či plastové kajaky (např. Pyranha Nano L). U obou typů lodí vyžadujeme základní zkušenost s jízdou v lodi s kajakářským pádlem. Lodě si můžete zaškrtnout v objednávce, a to v sekci “půjčovna” či poptat se v poznámce.

Vlastní vodácké vybavení a kajak
Na tento zájezd si můžete vzít vlastní vodácké vybavení, ale musí být plně funkční a odpovídat náročným bezpečnostním požadavkům pro absolvování zvoleného zájezdu. Při použití vlastního kompletního vodáckého vybavení (loď, vesta, helma, pádlo) vám bude poskytnuta sleva ve výši 400 Kč pro jednu osobu. Vlastní vybavení je nutné uvést v přihlášce k zájezdu (případně později sdělit tuto informaci našemu dispečinku zájezdů). S kajakem je to trochu obtížnější, nicméně většinou se také někam vmáčkne. Informaci zda to bude možné či ne je nutno si dostatečně v předstihu domluvit s naším dispečinkem zájezdů.

Cestovní doklady

K cestě do Černé Hory lze využít platný cestovní pas. Černohorská vláda navíc umožňuje občanům České republiky vstup na své území i na základě předložení občanského průkazu občana ČR, i když prozatím Černá Hora není v EU. Ovšem pokud však vlastníte platný pas, tak doporučujeme si raději vzít právě tento doklad!

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Aktuální informace o podmínkách pro cestování najdete zde.

Termíny

19. 7. - 28. 7. 2024
č. zájezdu: 224932A-01
cena 15 800 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Podobné zájezdy

Řeky a vodopády Bosny a Hercegoviny

Řeky a vodopády Bosny a Hercegoviny

28. 6. - 4. 7. 2024 Chci to vidět