Taiwanem na kole

Za zážitky bez obav

Taiwanem na kole

výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost
Autor textu Martin Hájek

Mnoho lidí zná Taiwan jen jako přecpaný ostrov plný rušných měst, velkých továren a nudných plání na západním průmyslovém pobřeží. Málokdo však ví, že jeden z nejlepších a nejlépe skrytých zážitků, který můžete v Asii zažít, vás čeká právě na Taiwanu v sedle kola.

Pro toho, kdo žije na Taiwanu a miluje cyklistiku, by byla velká ostuda, nestrávit alespoň jeden týden v roce cestováním kolem ostrova na kole. Taiwan nabízí směs mnoha rozmanitých scenérií, různorodých terénů, proměnlivých podnebných podmínek, místních kulinářských specialit, kultur a náhodných setkání s jeho obyvateli. Nudit se rozhodně nebudete. Má touha po poznávání Taiwanu ze sedla kola se vyplnila na podzim roku 2009, kdy jsem se poprvé s větrem v zádech vydal na výlet dlouhý 1400 km okolo celého ostrova.

Je opravdu těžké vyjádřit slovy to, co dělá Taiwan tak jedinečným. Na ostrově se mísí atmosféra na první pohled nezáživných betonových měst společně s divokou krásou vysokých hor, malebným pobřežím Tichého oceánu a intenzivními zážitky spojenými s pohodlným cestováním.
Můžete strávit noc v luxusním penzionu a vstávat za úsvitu s výhledy na širý oceán. Během jedné jediné vyjížďky můžete šlapat podél úzké říční soutěsky hluboké 2000 m, šplhat 13% stoupáním do hor s výhledem na zasněžené vrcholky. Když to nejméně čekáte, objeví se uprostřed ničeho 24-hodin denně otevřený moderní obchůdek 7-Eleven obklopený stánky s jednoduchými nudlemi. Poté se spustíte tisíc metrů dolů po bezejmenné silnici skrze ovocné farmy a plantáže betelových palem, potkáte skupinku místních, kteří za vámi nadšeně volají pozdravy, projedete po úzké silnici skrze pusté skalní útesy, pokocháte se pohledem na srdcervoucí horské scenerie a na závěr sjedete do nejbližšího města s vlakovým nádražím a na večeři jste zpět v pohodlí „domova“.

TaiwanPohodlí je slovo, které vystihuje život, ale i cestování na Taiwanu. Téměř v každé malé vísce lze narazit na alespoň jeden z populárních obchůdků 7-Eleven, kterých se na ostrově nachází několik tisíc, a lze se zde pohodlně zásobit potřebnou energií na cestu. Pokud potřebujete dofouknout kola, tyto obchůdky také zdarma poskytnou k použití pumpu a nářadí k jednoduchým opravám porouchaného bicyklu. To stejné nabízí i každá policejní stanice, kde se o vás vždy s úsměvem postarají, pomohou a doplní vám vodu v lahvích. Máte defekt? Místní všudypřítomné opravny skútrů vám píchlou duši samozřejmě zalepí, často zcela zdarma. I když se doprava ve větších městech může zdát být někdy chaotická a přecpaná, bezohledné anti-cyklistické smýšlení, se kterým se setkáváme na českých silnicích, zde neznají. Díky přátelské mentalitě obyvatel a také všudypřítomným skútrům jsou zde všichni řidiči zvyklí na cokoliv, co se pohybuje před jejich pravým předním blatníkem, včetně vás. Přidejte si k tomu stovky kilometrů cyklostezek určených výhradně pro nás, cyklisty, a dostanete jednu z nejpřátelštějších destinací pro cyklistiku na světě!

Taiwanská vláda propaguje ostrov jako místo, které se "dotkne vašeho srdce" a nutno říci, že pro tentokrát se politici s vymyšleným reklamním sloganem k propagaci této malé země skutečně trefili.
Na každém rohu budete potkávat přátelské obyvatele, kteří na vás budou volat na pozdravy, zvát na kus řeči, či čerstvou rybu ugrilovanou na kraji silnice. Během jednoho z výletů v okolí Taitungu jsme se na jedné zapadlé vesnické silničce s kamarádem ztratili. Zastavili jsme farmáře, který mířil na blízký trh. Během našeho hovoru, stojíce na začátku svěže zeleného údolí s téměř 4000 m vysokým Centrálním pohořím v pozadí, farmář ze svého ruksaku vytáhl několik plodů ovoce Li-Chi a i přesto, že by za ovoce na trhu mohl vydělat peníze, nám je společně s radou kudy pokračovat dál nezištně nabídl.

TaiwanAsi nejoblíbenější a nejkrásnější částí Taiwanu je pro mě jeho východní pobřeží lemované vysokými a strmými útesy Cingshui. Jeden evropský námořník o nich v 19. století napsal: "...ohromné skalní stěny Yosemitského národního parku v Kalifornii...mohutné útesy na skotském ostrově Hoy...hluboké fjordy v Norsku, všechna tato místa jsou nic v porovnání se srázy padajícími strmě do Pacifiku na ostrově Formosa". Východ Taiwanu nabízí nejen pohodovou a dech beroucí jízdu podél oceánu, ale také rozsáhlou mozaiku pláží, hlubokých říčních údolí vedoucích do vnitrozemí ostrova, tras pro pěší turistiku, zapadlých rybářských vesniček a lokálních rybích restaurací. Na ostrově lze také nalézt desítky horkých pramenů, z nichž se několik nachází poblíž některé z mnoha oblíbených cyklistických tras. Není nic lepšího, než po náročném dni stráveném v sedle kola ponořit unavené tělo do vařící vody uprostřed pralesa s výhledy na jedny z nejstrmějších hor na světě. A ať už pojedete kamkoliv, můžete si být jisti, že vždy budete mít možnost zanořit vaše jídelní hůlky do mnoha kulinářských specialit, kterými je Taiwan proslulý po celé Asii.

Co tedy znamená cyklistika na Taiwanu? Dva tisíce výškových metrů vyšlapaných během jednoho podzimního rána a zakončených u stánku s betelovými ořechy s jejich mladými prodavačkami. Je to také pronikavý kouř cestou z hor, když farmáři vypalují svá pole po sklizni rýže. Sesuv půdy na strmé horské silničce a zmije plazící se opodál. Stařenky prodávající vodu a připravující v páře dělané knedlíčky podél silnic za chladivého zimního jitra. Pískot konvice s čajem Oohlong v dřevěném domku na pozadí vysokých hor. Sjezd k Pacifiku na čerstvé sashimi a dojezd z posledních sil na závěr dne ke kouřícímu stánku s nudlemi. Výhledy na oceán, svěže zelené hory a zlatokopecká města Jiufen a Jinguashi. Nekončící déšť padající z ocelových mraků na pláních Yilanu. Cinkání návnad na ryby a vůně přístavu v Bitou na severním pobřeží. Kroutící se cesta podél strmých propastí soutěsky Taroko. Jízda s větrem v zádech podél Tichého oceánu a spousta dalších neopakovatelných zážitků.

Na Taiwan se s námi můžete podívat na těchto zájezdech. Více zde...

Fotogalerie

Videa

Související zájezdy

Taiwan na kole

Taiwan na kole

15. 3. - 31. 3. 2023 Chci to vidět
Taiwan na kole (rozšíření)

Taiwan na kole (rozšíření)

20. 3. - 9. 4. 2020 Chci to vidět