Ruda Růžička

Témata přednášek:

LADAKH / NA KOLE PŘES HIMÁLAJE

Cyklistické putování po Ladakhu, nejodlehlejší a nejpustější části Indie. Přejezd pětitisícových horských sedel, údolím divoké řeky Indus, přes vysokohorské pouště, kolem slaných jezer. Poznávání ladacké a tibetské kultury. Jednoduše parádní jízda mezi nebem a zemí.

LAPONSKO / NA KOLE ZA POLÁRNÍ ZÁŘÍ

V sedle snowbiku spolu s průkopníkem extrémní cyklistiky Janem Kopkou a přáteli po zamrzlých jezerech severního Laponska. Pozorování nedozírných obzorů kdesi uprostřed ničeho nebo sledování polární záře na jevišti polárního ticha a tmy. Krásy zimní arktické přírody, kruté mrazy i zajímavá setkání s lidmi žijícími za polárním kruhem ve vyprávění, fotografiích a filmových záběrech.

ALBÁNIE – RUMUNSKO – APENINY / MTB CYKLOTOULKY PO EVROPĚ

Horské kolo je jistě nejkompetentnější stroj pro poznávání, civilizací ještě relativně nedotčených oblastí Evropy. V sedle bajku jsme se prokochali Albánií – Zemí orlů, horami Rumunska a vnitrozemím Itálie, kde čas plyne mnohem pomaleji než jinde.

ARGENTINA: ANDY NA KOLE & ACONCAGUA - ROZHLEDNA JIŽNÍ POLOKOULE

Na první letošní cestě do Argentiny jsme se s přáteli úspěšně pokusili o zdolání nejvyšší hory Ameriky a jižní polokoule, Aconcaguy 6962m. Dalším posláním expedice byl průzkum horských oblastí, vysokohorských pamp a pouští v sedle horského kola. Vyprávění o výstupu, setkání s mohutnou horou. O putování na kolech až na hřebeny And, i o prostých lidech Argentiny.

MAROKO - BIKOVÁ KARAVANA

Při putování rozeklanými horami Antiatlasu podrobně poznáme život v polopoušti, berberskou architekturu a hlavně příjemné obyvatele. Na kole se dostaneme místním berberským domorodcům mnohem blíže, než běžný turista. Prošlapeme hory, kamenité pouště, vyschlé jezero, písečné duny i palmové oázy. Vypijeme spousty berberské whisky v oázách, zakusíme tajin, kuskus i opravdový nomádský život…

KYRGYZSTÁNEM NA KOLE

Vyprávění o cyklistickém putování krásnou přírodou Kyrgyzstánu. Zemí divokých hor Tian Shanu, nedozírných stepí, jezer a především velmi přátelských obyvatel. Vypravíme se na kolech do opuštěných oblastí vysokohorských pastvin, jež skýtají domov stádům ovcí, yaků a koní. Vyzkoušíme pobyt v jurtách a v koňském sedle se na tuto krásnou zemi podíváme také pohledem místních svérázných pastevců.

MAKEDONIE A KOSOVO

Jarní bajkování v Makedonii patří k tomu nejlepšímu, co lze na Balkánu zažít. Díky obrovské rozloze zdejších hor je příroda velmi rozmanitá a divoká. Jeden den šlapete napříč mongolskou stepí, vápencové skály vám připomenou Apeniny, v nekonečných sedlech si vzpomenete na Albánii. Každý Národní Park nabízí diametrálně odlišné biotopy. Zažijeme parádní výhledy, pohostinné Makedonce i poklid monastýrů.