Albánie MTB

Za zážitky bez obav
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

jednodenní etapy krásnou přírodou, kulturní perly i koupání

Bajková kratochvíle v nejkrásnějších albánských horách, kde orli jsou pány a my jen hosté. Dle slavného cyklotrempa Honzy Vlasáka je Albánie poslední zemí v Evropě, kde se dá ještě něco objevovat a prožít nějaká dobrodružství. Přesvědčte se na vlastní kůži, že Albánie, ačkoliv geograficky v Evropě, připomíná spíše vzdálený východ. Letos jsme pro vás navíc prozkoumali nové etapy a připravili bajkování zas o něco ortodoxnější. Těšte se na skutečnou divočinu šmrncnutou ryzím Balkánem, dobývání nejkrásnějšího albánského pohoří Prokletije, dechberoucí panoramata, návštěvu tureckého trhu či pevnosti v královském městě Krujë, svérázné zážitky s místními a koupání v albánských jezerech i v moři. Kdo chce vidět Albánii ještě bez záplavy turistů, neměl by váhat ani chviličku! Tato země se mění ze dne na den, a co fungovalo před měsícem, už dávno fungovat nemusí. Zde platí dvojnásob: čím dříve, tím lépe. Zkušenosti s jízdou na kole v náročnějším horském terénu jsou nezbytné, etapy měří 70–90 km. Ke zvýšenému komfortu přispívá i kudrnovská polopenze, ale ochutnáme i místní kuchyni.

+ významně upravená trasa a poctivé bajkování v balkánské divočině!

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

Videa

Program zájezdu

1.–3. den

Odpoledne vyrazíme z Brna, abychom přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko dojeli do Černé Hory, kde se na dvě noci utáboříme u jezera Plav. Na úvod se protáhneme výjezdem na vrch Jagnjičar a vychutnáme si dechberoucí pohledy na masívy pohoří Komovi a Prokletije ( ↔ 35 km, ↕ 1.000 m). Druhá etapa nás přivede k Hridskému jezeru ukrytému v horách, pro které překonáme první výškové metry pohoří Prokletije (↔ 51 km, ↕ 1.900 m). Po etapách se vždy vrátíme k PLAVSKÉMU JEZERU, které spolehlivě poskytne svou osvěžující náruč.

4. den

Dnešním dnem opustíme Černou horu a po vyhlídkové cyklotrase i lesními cestami přes hraniční hory přejedeme na albánskou stranu národního parku PROKLETIJE. Přes téměř opuštěnou vesničku Cerem sjedeme do známého střediska Valbone s úchvatnou scenérií okolní krajiny ( ↔ 57 km, ↕ 2.500 m).

5.–6. den

Z Valbone pojedeme podél stejnojmenné říčky až k Drinu a pod majestátní hráz jezera Liqeni i Fierzës. Poté nás opět čeká stoupání a přes další hory dorazíme do mestečka Fushe Arrez (↔ 91 km, ↕ 2.500 m). Hornická etapa nás provede tajemnou krajinou opuštěných dolů, abychom se na jejím konci opět vrátili do civilizace k příjemné hospůdce u Repsu (↔ 90 km, ↕ 1.500 m).

7. den

Busem se popovezeme do města Burrel a poté zas kolmo terénní silnicí do Peshkopi, které svým vzhledem působí jako turecké město usazené uprostřed hor ( ↔ 63 km, ↕ 2.200 m).

8. den

Další etapa povede pustými horami, přes dvě sedla se dostaneme na náhorní plošinu jako vystřiženou z májovek. Dojezd bude u naší známé hospůdky u Repsu a přejedeme i do stejného kempu ( ↔ 71 km, ↕ 2.500 m).

9. den

Poslední královská etapa nás nejprve provede krásným údolím nad modrozelenými vodami řeky Mali, abychom v její druhé části měli síly na překonání sedla Shtamës v horách Mali i Skenderbeut a na závěrečný sjezd do města Krujë, královského města s živým tržištěm a rodištěm národního hrdiny Skanderbega ( ↔ 90 km, ↕ 2.050 m).

10. den

Dopoledne si prohlédneme historické město KRUJË s jejím orientálním tureckým trhem a hradem, případně se dá vystoupit i k bektašistické svatyni vysoko nad městem. Odpoledne se přesuneme do severoalbánského města ŠKODRA na břehu Skadarského jezera.

11.–12. den

Na zpáteční cestě naposledy nasedneme na kola v závěrečné etapě s takřka leteckými pohledy na Boku Kotorskou a závěrečnou koupačkou na plážích Jadranu. Závěr etapy v přístavu KOTOR ( ↔ 60 km, ↕ 900 m). Poté se už s Balkánem definitivně rozloučíme a přes Maďarsko a Slovensko se vrátíme do Brna.

Ubytování

Nocovat budeme celkem 8x v balkánském kempu a 1x v hotelu. Vždy ve vlastních stanech a spacácích (samozřejmě s výjimkou hotelu). Pokud nemáte vlastní vybavení na kempování, můžete si jej vypůjčit v naší půjčovně. Vybavení si převezmete při odjezdu zájezdu.

"Albánský kemp"
Albánské kempy jsou oproti standardním kempům ze západní Evropy teprve v plenkách, takže nečekejte žádný velký komfort. Většinou budeme moc rádi, když ve sprše poteče studená voda a bude fungovat alespoň jeden záchod. Jednoduše proto, že tu lepší kempy nejsou. Zároveň ale platí, že kde nejsou kempy, nepotkáte ani davy turistů a odměnou za trochu nepohodlí jsou krásné autentické zážitky, a proto máme např. Balkán tak rádi.

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakie nebo intolerance laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani.

První společné jídlo bude večeře 2. den zájezdu a poslední bude opět večeře 11. den zájezdu. Při ubytování v hotelu okusíme také albánské speciality a dáme si místní večeři i snídani. Bude-li to vyžadovat program, dostanete někdy místo večeře teplý oběd nebo odpolední jídlo či balíček na cestu. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality balkánské kuchyně. Možnost dokupovat místní potraviny bude denně.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem zahraniční výroby.

Nástupní místa

Náročnost

Od průvodce dostanete barevnou mapu a itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu. Během etap jedeme nalehko, přes oběd se lze občerstvit v místních hospůdkách a barech, které jsou opravdu skoro na každém kroku, budete se ještě divit, kde všude lze sehnat chlazené pivo.

Délka jednotlivých etap je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu. Doprovodný autobus povětšinou nebude kopírovat cestu na kolech, a tudíž ho vesměs uvidíme jen ráno a večer. Většinu etap nelze zkracovat popojetím autobusem.

Další info

Doporučené kolo: horské
Povrch: 65% albánský makadam, 5% těžký terén, 30% albánský asfalt

Přeprava kol
Kola převážně přepravujeme v zaplachtovaném cyklovleku, v němž jsou pevně uchycena do speciálních držáků. Ve výjimečných případech (kapacitně méně obsazené zájezdy apod.) přepravujeme kola v k tomu určených cyklobrašnách či v nosiči na kola umístěném na tažném zařízení nebo na střeše. Pro úplně 100% ochranu je vhodné kolo chránit vhodným obalovým materiálem.

Očkování
Do žádné ze zemí, které navštívíme, se nevyžadují zvláštní očkování, ale není na škodu zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu.

Cestovní doklady
Na cestu do navštívených zemí nám stačí platný OBČANSKÝ PRŮAKAZ

Průvodce
Zájezd bude veden česky, případně slovensky hovořícím průvodcem. Telefonický kontakt na průvodce obdržíte v první den zájezdu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Aktuální informace o podmínkách pro cestování najdete zde.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Střípky ze země orlů

Petr Srp

Kdesi na západě Balkánu, u pobřeží Jadranu mezi Řeckem a Černou Horou, se nachází zapomenutá zemička – hornatá Republica Shqiperis...

více

Podobné zájezdy

Lago di Garda MTB

Lago di Garda MTB

24. 9. - 29. 9. 2024 Chci to vidět
Makedonie MTB

Makedonie MTB

26. 7. - 4. 8. 2024 Chci to vidět
Švýcarsko - Bernské Alpy MTB

Švýcarsko - Bernské Alpy MTB

1. 7. - 7. 7. 2024 Chci to vidět
Švýcarsko - Engadin MTB

Švýcarsko - Engadin MTB

28. 7. - 4. 8. 2024 Chci to vidět