Andorra s krosnou

Za zážitky bez obav

Andorra s krosnou

11 dní / 18 500 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

15. 8. - 25. 8. 2024
č. zájezdu: 224921C-01
cena 18 500 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

legendární dálkový trek GRP

Andorra - aristokratka z 9.století s hlavou v oblacích. A oprávněně - její hlavní město Andorra la Vella (1010 m) je nejvýše položeným hlavním městem v Evropě.

Zde, ve východních Pyrenejích, s krosnou na zádech, po vlastních, se zúčastníme legendárního okruhu GRP vedoucího po horské hranici Andorry. Přejdeme její nejvyšší dvoutisícové vrcholky a staneme se svědky nádherné krajinářské podívané plné vysokých průsmyků, zelených pastvin, rozkvetlých luk a lesknoucích se zasněžených vrcholků v dálce. Projdeme oblastí blankytně modrých jezer zapsaných na seznam UNESCO. Uvidíme kamzíky, sviště i divoké koně.

GRP je perla mezi evropskými dálkovými treky. Řadí se mezi nejkrásnější, ale i nejtěžší evropské treky. Jeho zdolání vyžaduje předchozí zkušenosti s turistikou ve vysokých horách.

Přechodovou část strávíme na nocležištích - buď ve vlastním stanu nebo v tzv. refugi, tj. horských útulnách, na palandách či karimatkách a ve vlastním spacáku. Po sestupu z hor se 1 noc ubytujeme v hotelu pod střechou. Přejezdové noci strávíme 2x v autobuse a 2x v kempech ve Francii.

Na zájezd se dopravíme pohodlným dálkovým autobusem společně se zájezdovými skupinami Andorra - jednodenní poznávací túry a Andorra Via Ferraty, a díky tomu můžeme první a poslední den očekávat kudrnovskou polopenzi.

První a poslední dva zájezdové dny jsou odpočinkové a celkově 2 strávené dny ve Francii nabídnou možnost zúčastnit se společného programu poznávacího či turistického

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • stravu na přechodové části 

Videa

Program zájezdu

1. den

Odjezd z Brna v odpoledních hodinách (cca 15:00), cesta přes Prahu a Plzeň do francouzského GRENOBLE na úpatí Alp. Noční přejezd s procitnutím v rodišti spisovatele Stendhala a horolezce Terraye.

2. den

Celé dopoledne a časné odpoledne se protáhneme a budeme se věnovat aktivitám v univerzitním městě GRENOBLE a jeho okolí. Posnídáme z vlastních zdrojů či se zajdeme hýčkat nefalšovanou francouzskou snídaní - například waflemi či palačinkami. Město nabízí hned několik aktivit. Milovníci památek si přijdou na své např. při návštěvě gotické katedrály Notre Dame, pevnosti Bastilly s nádherným výhledem na město a hory či orientálního paláce Casamaures (fakultativně, 9 EUR). K Bastille je možné vyjet i nejstarší městskou lanovkou v Evropě! (fakultativně, 6,50 EUR). Aktivnější jedinci zcela jistě nepohrdnou některou z nabízejících se pěších túr na vrchol Mont Jalla (635 m n.m.), Mont Rachais (1046 m n.m.) či zážitkovým parkem Acrobastille (fakultativně, 15 - 25 EUR). Odpoledne přejedeme do prvního kempu u Lvího zálivu (Golfe du Lion) v blízkosti francouzského MONTPELLIER, kde přespíme.

3. den

1.etapa přechodu
Po snídani přejedeme do ANDORRY a vystoupíme u horní stanice zábavního parku Naturlandie, odkud začne první etapa našeho pěšího přechodu do hor. První túra bude relativně nenáročná, se zásobami vlastního jídla na 3 dny. Tato trasa povede přes vrchol Pic Negre de Claror (2642 m). Přenocujeme ve vlastním stanu u Refugi de Claror (8,5 km ↑622m, ↓377m).

4. den

2.etapa přechodu
Po vlastních z Refugi de Claror k Refugi de Riu dels Orris (pokud počasí a síly dovolí, až k Refugi de L'Illa). Budeme procházet kolem jezera Estany de la Bova, nacházejícího se v nádherné a malebné dolině se stády pasoucích se koní či krav. Cestou navštívíme historický pastevecký domek, který náleží do území přírodní rezervace pod záštitou UNESCO - Vall del Madriu. Tento den bude náročnější terén na chůzi (9,8 km, ↑662m ↓518 m).

5. den

3.etapa přechodu
Dnes dorazíme až k Refugi del Pla de les Pedresi nad vesnici Bordes d' Envalira. Etapa povede přes vrchol Pessons (2864 m), kam vystoupáme hned za Refugio de L'Illa. Z hřebenu se nám naskytne úchvatný výhled na obě strany - z jedné strany dlouhé horské louky a ze strany druhé ostré hroty skal vyčnívajících nad údolím plným malých horských jezírek umístěných jedno vedle druhého. Krajinu lze připodobnit Hobitínu z filmu Pán prstenů. Postupně klesneme k průzračně čistým jezerům a u prvního jezera - Estany de Les Fons uděláme koupací pauzu. Odtud nás čeká jen klesání. U posledního jezera - Estany Primer, se nachází menší restaurace s občerstvením - zde se navečeříme a poputujeme už jen kousek k Refugiu. Tento den se bude jednat o náročný terén se strmými úseky (11,8 km, ↑509m, ↓191m).

6. den

4.etapa přechodu
Dnes dojdeme k Refugi del Siscaro. Tento den bude méně náročný. Hned ráno po odchodu z Refugi de Pla de Les Pedres si ve vesnici Bordes d' Envalira doplníme potraviny na dalších pár dní. S plnými bágly se vydáme rovnou do táhlého stoupání zpět do kopců. Nevynecháme zastávku nad Refugiem u jezera - Estany de Baix de Siscaro, kde bude možnost se okoupat (8 km, ↑291m, ↓417m).

7. den

5.etapa přechodu
Dnešní den bude náročný. V první jeho části směrem na jezero Estany Primer de Juclar projdeme přes skály. Poté nás čeká zastávka u Refugi de Cabana Sorda u romantického jezera Estany de Cabana Sorda - koupel v něm je doslova luxusní zážitek. Daní za to bude namáhavé a dlouhé stoupání do svahu kopce (10,1 km, ↑510m, ↓496m).

8. den

6. etapa přechodu
Poslední vysokohorská etapa, již méně náročná. Tento den nás čeká většinou klesání a celkem dobře schůdný terén. Projdeme kolem krásného jezera Estany de Ransol, odkud postupně vystoupáme ke kamennému přístřešku Cabana de La Serrera, se skvostným pohledem na jezero Estany dels Meners. Od přístřešku se vydáme již přímo k horskému průsmyku Collada de Meners. Tímto průsmykem končí obtížné stoupání i méně schůdné terény. Začneme klesat dolů do údolí, zpět do civilizace. Odměnou za naše úsilí, zakončíme náš přechod nocí v útulném hotelu s teplou sprchou a příjemným zázemím (11,5 km, ↑560, ↓1237m).

9. den

7.etapa přechodu
Závěrečný den na pěší trase GRP. Projdeme již částečnou civilizací a na trase nás čeká pozvolné klesání. Už žádné náročné úseky, ani velká prudká stoupání. Navštívíme městečko Ordino - příjemné místo s menšími lokálními obchůdky, restauracemi, historickými budovami a starým kostelíkem. V odpoledních hodinách se opět připojíme k autobusu a společně se vypravíme k domovu noční jízdou, se zastávkou ve francouzském Belfortu následující den (8,2 km, ↑50, ↓305m).

10. a 11. den

Po nočním přejezdu z Andorry do Belfortu nás čeká ranní společná kudrnovská snídaně.
Denní program nabídne několik možností, např. návštěva pevnosti Belfort s krásným hradním opevněním, prohlídku města Belfort s mnoha historickými objekty. Noc strávíme v Belfortu v kempu u jezera.
Následující den po snídani se navrátíme zpět přes Plzeň a Prahu domů, s očekávaným příjezdem do Brna okolo 21.hodiny.

Ubytování

Na přechodové části strávíme celkem 6 nocí na nocležištích - buď ve vlastním stanu nebo v tzv. refugiích, tj. horských útulnách, na palandách či karimatkách a ve vlastním spacáku, dle naplněné kapacity útulny. V některých vybavenějších refugiích bude možnost najíst se v restauraci, případně si doplatit za noc v komfortnější podobě.
V případě kempování bude vždy pitná voda dostupná kousek od tábořiště. Osobní hygienu budeme řešit buď koupáním v jezerech či potůčcích. Může být i možnost oplachu hadicí u refugia.
Po sestupu z hor se na 1 noc ubytujeme v hotelu pod střechou. Přejezdové noci z ČR a do ČR strávíme 2x v autobuse a 2x v luxusních kempech ve Francii.
Pokud vlastní vybavení na kempování nemáte, můžete si jej zapůjčit z naší kudrnovské půjčovny.

Strava

Během treků se budeme stravovat z vlastních zásob. Naše nocležiště budou vždy v blízkosti zdroje pitné vody (voda v Andoře je nezávadná, není potřeba ji nijak filtrovat). Často budeme nocovat u refugií, kde je možné v závětří navařit si na vlastním plynovém vařiči a méně často u refugií, které disponují restaurací (cena večeře v restauraci vyjde kol. 10 EUR/osoba). Je nutné počítat s tím, že možnost nákupu jídla na celý den bude pouze 1x za 3 dny, a vše si tedy poneseme na zádech! První nákup potravin provedeme na přesunu ve Francii, další nákupy budou v horských vesnicích, kde bude výběr limitovaný. Ceny potravin ve Francii jsou o něco dražší než v ČR a ceny potravin v Andoře jsou o něco málo nižší než ve Španělsku. Z domoviny doporučujeme přivést si potraviny, které se nekazí a zároveň nebudou příliš těžké.
2.noc v kempu budeme mít kudrnovskou polopenzi (teplá večeře 2.den a snídaně 3.den). 7. noc strávíme v hotelu v civilizaci, kde bude snídaně v ceně, a večer se bude možné najíst v restauraci. 8. noc dostaneme večeři ve formě balíčku (noční přejezd) a 9.noc budeme mít opět kudrnovskou polopenzi (teplá večeře 10.den a snídaně 11.den).
1. odjezdový den bude na vlastní stravu (odjezd cca 15:00, noc v autobuse, 2. den snídaně vlastní) a 11. den (odjezd cca 8:00, kudrnovská snídaně, den v autobuse oběd a večeře vlastní, příjezd do Brna cca 21:00. 

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem zahraniční výroby.

Nástupní místa

Brno - Zvonařka / Plzeň / Praha - Stodůlky

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti 3-4 z 5 bodové škály. Nejde jen o fyzickou, ale také psychickou výzvu. Jedná se o 7denní souvislý přechod hor v poklidném tempu, které bude vyhovat složení skupiny.
Absolutní podmínkou je předchozí zkušenost s turistikou ve vysokých horách a odolnost vůči závratím. Trek bude náročný i v tom ohledu, že si veškeré jídlo a pití poneseme na zádech, jelikož možnost zásobování bude omezená. Voda k večernímu opláchnutí nebude denně. Je třeba počítat s tím, že denně budeme dost unavení.
Ve srovnání s druhým dálkovým trekem v Andoře - GR 11 - je totiž GRP náročnější jak na stoupání, tak na trasy.

Na jaký terén se připravit?

  • Žádné oblé kopečky, ale úseky s ostrým stoupáním.
  • Úseky se zajištěnými řetězy na skále.
  • Úseky připomínající dvojkové (horo) lezení bez jištění.
  • Exponovaný terén
  • Občas bude při sestupu nutné přejít přes suťoviska.
Odměnou za vydřené úsilí nám budou parádní výhledy.

Denní etapy na přechodu:
1. den: 8,5 km ↑622m, ↓521m
2. den:11 km, ↑760m ↓518m
3. den: 11,8 km, ↑509m, ↓734m - náročný terén se strmými úseky
4. den: 8 km, ↑682m, ↓620m
5. den: 10,1 km, ↑982m, ↓904m
6. den: 11,5 km, ↑568, ↓1247m
7. den: 8,2 km, ↑50, ↓305m

Denní převýšení se může lišit v závislosti na průchodnosti terénu a vlivem počasí.

Další info

Vybavení
I přesto, že se jede v letním termínu, jde o vysoké hory a je třeba počítat nejen s teplým oblečením, ale také teplým (třísezónním) spacákem - teploty v noci mohou být jen pár stupňů nad 0, nocovat budeme v nadm. výšce okolo 2000 m. Je nutné být vybavený i patřičnou obuví do vysokých hor - tj. kvalitní a rozchozené pohory, a pro případ deště se vybavit nepromokavou vrstvou Goretex. Vzhledem k častým silným větrům bude potřeba chránit si i uši a krk. Naprostou samozřejmostí nutnou k předejití velkým bolestem je batoh (objem 45 - 60l) s kvalitním zádovým systémem. Kdo je zvyklý, rozhodně doporučujeme vzít si i trekové hole.

Jak se na akci dobře sbalit, co vše si vzít (a nevzít) s sebou, vám poradíme podrobněji v našem rodokapsu.

Počasí
Počasí přes den se v Andoře v srpnu pohybuje v rozmezí 20 - 25 stupňů (pocitově i více), naopak v noci mohou teploty ve výšce kolem 2000 m n.m., kde se budeme pohybovat, klesnout až k 0. Srážky se v tomto období vyskytují minimálně, ale je potřeba nepodcenit oblečení v případě, že nás zastihnou silné deště. Je potřeba také počítat s tím, že v Andoře často silně fouká. Koupání v ledovcových jezerech je sice luxusní, ale ledovcová znamená také velmi chladná a hluboká.

Cestovní doklady
Andorra sice není součástí EU ani Schengenského prostoru, ale ke vstupu do země je dostačující občanský průkaz. Stejně tak k tranzitu do zemí, jimiž budeme projíždět. 

Měna a jazyk
Měnou je EURO, úředním jazykem je katalánština, běžně se mluví španělsky, méně pak francouzsky.

Velikost skupiny
Maximální kapacita skupiny bude 7 klientů a 1 průvodce.

Autobusem do Andory cestujeme společně se skupinou Andorra - jednodenní poznávací túry + Andorra Via Ferraty Se skupinami budeme sdílet společnou noc v kempu 2. a 9.noc.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději 14-10 dní před odjezdem.

Termíny

15. 8. - 25. 8. 2024
č. zájezdu: 224921C-01
cena 18 500 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.