Andorra - jednodenní poznávací túry

Za zážitky bez obav

Andorra - jednodenní poznávací túry

11 dní / 19 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

15. 8. - 25. 8. 2024
č. zájezdu: 224921A-01
cena 19 800 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

7 dní aktivní turistiky nalehko v kraji vysokých horských štítů, ledovcových jezer a UNESCO památek 

Andorra - aristokratka z 9.století s hlavou v oblacích. A oprávněně - její hlavní město Andorra la Vella (1010 m) je nejvýše položeným hlavním městem v Evropě.
Staneme se svědky nádherné krajinářské podívané plné vysokých průsmyků, vrcholů Pyrenejí dosahujících 3000 m n.m., zelených pastvin a rozkvetlých luk. Projdeme oblastí blankytně modrých jezer zapsaných na seznam UNESCO. Uvidíme kamzíky, sviště i divoké koně. Historickou hodnotu našim výletům dodá návštěva několika objektů zapsaných do kulturního dědictví Andorry, působivých románských kostelíků, malebných městských center, tržišť a obchůdků. Navštívíme lokální sýrárnu a ochutnáme domácí mléčné výrobky. Unikátním zážitkem bude překonání mostu Tibeťanů v délce 603 m a ve výšce 158 m nad údolím či obří solární hodiny při francouzské hranici.
Pobyt si zpestříme fakultativními výlety v Naturlandii či v impozantních termálních lázních Spa Caldea.
První a poslední dva zájezdové dny jsou odpočinkové a celkově 2 strávené dny ve FRANCII nabídnou možnost zúčastnit se společného programu poznávacího či turistického.
Po celou dobu zájezdu, kromě přejezdů autobusem, se stravujeme z kudrnovské polopenze.
Přejezdové noci trávíme 2x v autobuse a 2x v luxusních kempech ve Francii. Pobyt v Andoře bude ve vlastních stanech v idylickém vysokohorském kempu (1400 m n.m).
Na zájezd se dopravíme pohodlným dálkovým autobusem společně se zájezdovými skupinami Andorra s krosnou a Andorra Via Ferraty
Zájezd je vhodný i pro děti, které jsou ovšem zvyklé a zdatné vysokohorské turistiky.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

 • ostatní stravu (oběd a svačiny během dne a při přejezdech autobusem)
 • fakultativní vstupy do placených památek a muzeí
 • vstupy na atrakce (např. Naturlandie, termály Spa Caldea, most Tibeťanů)
 • jízdy lanovkou 

Průvodci

Kateřina Bartoňková

15. 8. - 25. 8. 2024 / č.zájezdu 224921A-01

Její první letecká cesta přes moře byla do Irska, kde prodávala výherní losy, aby se mohla podívat do vysněného Clomancloise, odkud pramení její vášeň pro hřbitovy. Na táboře v Michiganu kreslila dětem portréty a ukazovala jim svá jediná dvě kouzla, která umí. V casinu v Las Vegas prohrála 5 dolarů ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

Odjezd z Brna v odpoledních hodinách (cca 15:00), cesta přes Prahu a Plzeň do francouzského GRENOBLE na úpatí Alp. Noční přejezd s procitnutím v rodišti spisovatele Stendhala a horolezce Terraye.

2. den

Celé dopoledne a časné odpoledne se protáhneme a budeme se věnovat aktivitám v univerzitním městě GRENOBLE a jeho okolí. Posnídáme z vlastních zdrojů či se zajdeme hýčkat nefalšovanou francouzskou snídaní - například waflemi či palačinkami. Město nabízí hned několik aktivit. Milovníci památek si přijdou na své např. při návštěvě gotické katedrály Notre Dame, pevnosti Bastilly s nádherným výhledem na město a hory či orientálního paláce Casamaures (fakultativně, 9 EUR). K Bastille je možné vyjet i nejstarší městskou lanovkou v Evropě! (fakultativně, 6,50 EUR).
Aktivnější jedinci zcela jistě nepohrdnou některou z nabízejících se pěších túr na vrchol Mont Jalla (635 m n.m.), Mont Rachais (1046 m n.m.) či zážitkovým parkem Acrobastille (fakultativně, 15 - 25 EUR). Odpoledne přejedeme do prvního kempu u Lvího zálivu (Golfe du Lion) v blízkosti francouzského MONTPELLIER, kde přespíme.

3. den

Po snídani přejedeme do ANDORRY. Odpoledne krátká protahovací procházka s výhledy na místní hornatou krajinu a zastávkou u Refugi de Roca de Pimes, horského průsmyku Col de Pimes (5 km, ↑170m ↓170 m). Druhou zajímavou možností bude strávit krásné odpoledne v NATURLANDII (horský lesní park o ploše cca 800 hektarů), kde můžeme obdivovat různé místní atrakce, zvířátka či se povozit na jedné z nejdelších bobových drah v Evropě - Tobotronc (fakultativně, od 30 EUR/os). Večer se přemístíme do kempu, kde budeme trávit i následující noci po celý pobyt v Andoře.

4. den

Rozehřívací túra. S lehkým baťůžkem vyrazíme do Sant Julie de Loria, městečka nedaleko španělské hranice - prohlídka centra a malý nákup. Krásnou pěšinou s výhledy přijedeme ke starému romáskému kostelíku Sant Serni de Nagol a příjemnými přírodními místy k dalšímu kostelíku Mare de Deu de les Neus. Pokračování k sedlu Collet de Costasseda (1626 m n.m.) a výše ke Collet de Palomera s výhledovým bodem Pica Romana (1727 m n.m.) - nejvyšší bod dnešní túry. Přes vyhlídku Mirador del Roc de Solobre do spektakulárního hlavního města ANDORRA LA VELLA. V historickém centru najdeme výtahy jako přístupové cesty do centra, množství starých ulic, muzeí, malých tržišť s lokálními výrobky, kostel Església de Sant Esteve d’Andorra z 11. - 12 stol. (kulturní dědictví Andorry) a malý zámeček ze 16.stol. lidové architektury Casa de la Vall, nyní sídlo Generální rady andorrského parlamentu. Autobusem se navrátíme zpět do kempu (11 km, ↑882m ↓782 m).

5. den

Den zaměřený na poznání místní přírody. Vydáme se na opačný konec Andorry k lyžařskému centru Grau Roig na celodenní výlet oblastí spektakulárních horských jezer, potoků, tůní a dechberoucím přírodním rázem krajiny, který jakoby do Andorry ani nepatřil. Vykoupeme se v jezírkách a vystoupáme k horskému průsmyku Collada dels Pessons (2814 m n.m.) - jedním z nejvýše položených bodů, která na zájezdu navštívíme. Od jezera Estany de les Fonts pokračujeme pěšinou obklopenou jezery, jezírky, říčkami a bažinami k jezeru Estany Primer, kde posedíme u břehu jezera nebo v místním občerstvení. Poté se napojíme na krátký úsek dálkové trasy GRP, kterou sestoupáme do vesničky les Bordes d’Envalira. Odtud se autobusem navrátíme zpět do kempu (15 km, ↑817m ↓906 m). 

6. den

Odpočinek od velkých kopců. Ráno jako první navštívíme architektonicky zajímavou baziliku Santuari de Nostra Senyora de Meritxell, zasvěcenou Panně Marii Meritxellské - patronce Andorry. Popojedeme nad vesnici Canillo ke starému románskému kostelíku Sant Joan de Caselles. Od kostelíku vystoupáme (1,5 km, ↑303m) k místní atrakci - mostu Tibeťanů - Pont Tibeta de Canilo (délka 603 m, výška 158 m nad údolím), což dělá z výletu nezapomenutelný zážitek. Most přejdeme (fakultativně, vstupné 12 EUR/os.) či obejdeme krásným terénem kolem údolí. Přijdeme do vesnice Ransol, kde se chvíli zdržíme ochutnat některou z andorských specialit v místní restauraci (od mostu Tibeťanů do Ransolu 5 km, ↑400m přes most, ↓666m obcházením mostu). Celkem cca 6,5 km, ↑303, ↓666m.

7. den

Průzkum městečka La Massana. Prohlídka centra a lokální sýrárny - Casa Raubert, která se zaměřuje na domácí výrobu sýrů, jogurtů z kravského či ovčího mléka zvířat vlastního chovu. Absolvujeme prohlídku procesem výroby a bude možné přímo na místě sýry ochutnat i zakoupit. Z La Massana se vydáme na parkoviště v oblasti Arcalis. Odtud náročný a místy strmý i exponovaný výstup kolem jezera Estany de Mes Amunt do horskeho sedla ve výšce 2638 m n.m. - překrásný výhled na všechny strany. Vystoupáme k vrcholku Punta de Peiraguils (2702 m n.m.) kde nás čeká výhled z místní atrakce - obřích solárních hodin - Mirador solar de Tristaina. Z vyhlídky popojdeme k vrcholku Pic de Creussans (2621 m n.m.) přes horský průsmyk Port de Creussans. Zde se rozhodneme, zda zpět k parkovišti stoupáme po vlastních, nebo využijeme vzdušné sedačkové lanovky, která nás k parkovišti doveze, a ušetříme kolena klesání (lanovka fakultativně, 22 EUR obousměrná/os.) Odtud odjedeme autobusem zpět do kempu odpočívat na další den (7 km, ↑891m, ↓1011m bez lanovky, ↓211m lanovkou).

8. den

Dnešní den si program a délku výletů vybereme podle našich zbývajících sil, preferencí a osobního zájmu. Poté, co nas autobus odveze k parkovišti u jezera Llac d'Engolasters si zvolíme kratší okruh (6,7 km, ↑141m, ↓691m) nebo delší okruh (16 km,↑1182m, ↓1333m) s neodolatelnou nabídkou prohlédnout si kompletní Vall del Madriu-Perafita-Claror. Kratší túra k vrcholku Coll de Jovell (1780 m n.m.) do údolí Ramio s ukázkou místních domků, života a fungování v přírodní rezervaci zařazené na seznam UNESCO - Madriu Perafita Claror Valley (oblast bez modernizace a asfaltových přístupových cest, chránící své přírodní dědictví). Výlet zakončíme ve městě les Escaldes. Zde volba buď volného programu a samostatné návštěvy města, místních památek a obchodů nebo pro ty, co absolvují jen krátkou túru, možnost 4 hodinové návštěvy lázní Spa Caldea - jedněch z největších termálů v Evropě (fakultativně, od 72 EUR/os. - v ceně ručník, sandály, vstupy do bazénů, vířivek, saun, aquamasáží, atd.).

9. den

Navštívíme historicky poutavé městečko Encamp, s nespočtem atraktivních starých budov, malebným historickým centrem či muzei, zajímavosti: kostelík Santa Eulalia, Museu d'Art Sacre, Museo Nacional de la Automobil, kostelík Església de Sant Miquel de la Mosquera ze 16. stol, Casa Cristo - etnografické muzeum, kulturního dědictví. Z Encampu se vydáme po turisticky značené stezce pěšky do Ordina se zastávkou u starého románského kostela Església de Sant Roma de les Bons s výhledem na celou oblast Encampu, a u zříceniny starého hradu. Poté vystoupáme až na vrchol Coll d'Ordino (1980 m n.m.). Samostatně si prohlédneme centrum městečka ORDINO, dokoupíme některé místní pochutiny, rozloučíme se s Andorrou. Z Ordina nás již čeká dlouhá noční cesta autobusem do francouzského Belfortu (9 km, ↑141m, ↓691m).

10. a 11. den

Po nočním přejezdu z Andorry do Belfortu nás čeká ranní společná kudrnovská snídaně.
Denní program nabídne několik možností, např. návštěva pevnosti Belfort s krásným hradním opevněním, prohlídku města BELFORT s mnoha historickými objekty. Noc strávíme v Belfortu v kempu u jezera. Následující den po snídani se vrátíme zpět přes Plzeň a Prahu domů, s očekávaným příjezdem do Brna okolo 21.hodiny.

Ubytování

V Andoře se ubytujeme na 6 nocí ve vlastních stanech, v idylickém vysokohorském resortu (1400 m n.m.) poblíž La Massany. Pokud vlastní vybavení na kempování nemáte, můžete si jej zapůjčit z naší kudrnovské půjčovny.
Kemp je obrovský a nachází na jednom z nejkrásnějších míst Andorského knížectví, v údolí Valira del Norte obklopeném horami, poskytujícími klid. Místo se nachází v blízkosti konání letního mistrovství světa v MTB. V areálu se nachází krytý bazén, golf, minigolf, dětské hřiště, restaurace s barem, kavárna, lázně, bezplatná Wifi.
K infrastruktuře kempu patří venkovní kuchyňka, zdroj pitné vody, ve většině případů teplá sprcha, toalety, odpadkové koše. Je zde také často možnost dobíjení telefonů apod. Stany stojí blízko u sebe, proto se hodí špunty do uší.
Přejezdové noci z ČR a zpět strávíme 2x v autobuse a 2x rovněž v luxusních kempech ve Francii. První kemp u moře (Lví záliv) a poslední kemp u jezera (Belfort). 
V Andoře i ve Francii zásuvky odpovídají českým standardům, není tedy zapotřebí žádné speciální redukce (zástrčky typu C, F a E).

Strava

Během ubytování v kempech je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni".
Polopenze začíná 2. den večeří (kemp ve Francii) a končí 11. den snídaní (kemp ve Francii). 9. den obdržíme na noční přejezd do Francie večeři v balíčku (večeře za studena).
Přejezdové dny v autobuse jsou buď zcela bez stravy (1. den), s večeří za studena v balíčku (9.den), pouze s teplou kudrnovskou večeří (10 den.) či pouze s kudrnovskou snídaní (2. a 11.den) (ne, že bychom vás chtěli ošidit, ale příprava snídaní, natož večeří a jejich konzumace na dočasných parkovacích místech opravdu není to, o co byste stáli).
K přípravě jídel používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakii nebo intoleranci laktózy, ale také vegetariány (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem).

Během dne se budeme stravovat ze svých zásob (svačinky na túry).

Ceny potravin ve Francii jsou o něco dražší než v ČR a ceny potravin v Andoře jsou o něco málo nižší než ve Španělsku. Pokud si povezete potraviny z domoviny, doporučujeme pouze ty, které se nekazí (lednice nám nebude k dispozici) a nákup čerstvého pečiva a potravin budeme mít téměř denně.

Pokud bude příležitost k tomu dát si oběd v restauraci, ceny obědů v klasické restauraci v Andoře vyjdou celkem levně, od 10 - 15 EUR.
Především doporučujeme při příležitostech ochutnat pestré andorské speciality (např. kvalitní andorské telecí, pečené bramborové placky se zelím a slaninou, vydatná polévka s masovými kuličkami, těstovinami a zeleninou, omeleta s houbami, brambory s kapustou, králík v rajské omáčce) nebo koláčky coques či lokální sýry a uzeniny.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem zahraniční výroby.

Nástupní místa

Brno - Zvonařka / Plzeň / Praha - Stodůlky

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti 3 z 5 bodové škály. Nejde jen o fyzickou, ale také psychickou výzvu. Proto, abyste byli s výběrem destinace spokojeni, je dobré mít předchozí zkušenost s turistikou ve vysokých horách a především odolnost vůči závratím, jelikož terén bude místy exponovaný. Túry nebudou sice příliš dlouhé, zato převýšení velké. Pyreneje nejsou žádné oblé kopečky! Počítejte se strmým stoupáním/klesáním a v jednom případě bude nutné přejít přes suťovisko. Průměrné denní chození bude 9 km, s převýšením od 150 - 900 m.
Převýšení u každodenních túr uvádíme vždy na konci každého dne v programu.
Denní převýšení se může lišit v závislosti na průchodnosti terénu a vlivem počasí.

Jak se na akci sbalit, co si vzít s sebou, vám poradíme v našem rodokapsu.

Poznámky k hlavním túrám:
4. den - první rozehřívací túra s větším převýšením
5. den - řádný celodenní výlet s větším převýšením - poslední úsek stoupání bude nepříjemně prudký a v sypkém terénu. Možnost zkrácení výletu: koupání, relaxace u Jezera Estany de les Fonts, ke kterému se po sestupu vrací
6. den - kratší túra
7. den - možnost jednodušší i náročnější túry
8. den - jednodušší túra s dostatkem času na lázně nebo delší celodenní túra dál podél řeky Riu Madriu k Refugi de Fontverd, Cabana Estall Serrer, vrcholku Collada de la Maiana (2426 m n.m.), Refugi de Perafita a Cabana de Perafita - zdatným velmi doporučujeme!
9.den - v první části cesty náročné stoupání

Další info

Vybavení
I přesto, že se jede v letním termínu, většinu nocí budeme trávit ve vysokých horách a je třeba počítat nejen s teplým oblečením, ale také teplým (třísezonním) spacákem - teploty v noci mohou klesnout k 5 C, v Andoře budeme nocovat v nadm.výšce okolo 1400 m.
Na túry je nutné být vybavený i patřičnou obuví do vysokých hor - tj. kvalitní a rozchozené pohory, a pro případ deště se vybavit ideálně nepromokavou vrstvou Goretex nebo dobrou pláštěnkou. Vzhledem k častým silným větrům bude potřeba chránit si i uši a krk. Na túry budeme chodit jen s malým baťůžkem (ideálně do objemu 25 l), kam dáme foťák, pití, svačinu, opalovací krém a náhradní oblečení na daný den. Kdo je zvyklý, rozhodně doporučujeme vzít si i trekové hole.

Počasí
Do horských oblastí Andorry dorazíme v srpnu, kdy bude teplota oproti francouzským přímořským oblastem podstatně chladnější, zato s nejmenší pravděpodobností deště. Denní teploty ve vyšších polohách vystoupají maximálne k 20 stupňům, v nižších může být až 25 stupňů. Na túrách se budeme pohybovat v nadmořské výšce mezi 2000 - 3000 m n.m., kdy je potřeba počítat s větrnými úseky a také nepodceňovat ochranu opalovacího krému. V noci mohou v údolí teploty klesnout k 8 stupňům (kemp se nachází ve výšce 1400 m n.m.) a ráno a večer mezi 11 - 18 stupni. Srážky se v tomto období většinou vyskytují minimálně, ale je potřeba nepodcenit oblečení v případě, že nás zastihnou silné deště. Nutno také počítat s tím, že v Andoře často silně fouká. Koupání v ledovcových jezerech je sice luxusní, ale ledovcová znamená také velmi chladná a hluboká.

Cestovní doklady
Andorra sice není součástí EU ani Schengenského prostoru, ale ke vstupu do země je dostačující občanský průkaz. Stejně tak k tranzitu do zemí, jimiž budeme projíždět.

Měna a jazyk
Měnou je EURO, úředním jazykem je Katalánština, běžně se mluví Španělsky, méně pak francouzsky.

Vstupné a fakultativní výlety
Většina památek je v Andoře přístupná zdarma. V programu však budou doporučena místa (volitelně), která nejsou v ceně zájezdu a proto jejich orientační ceny uvádíme zde tak, jak na sebe navazují v programu: 

 • vstup do Bastilly (3 EUR) - Francie
 • lanovka k Bastille (6,50 EUR) - Francie
 • palác Casamaures (9 EUR) - Francie
 • horský park Naturlandia + bobová dráha Tobotronc (od 30 EUR) - Andorra
 • památky v historickém centru hlavního města Andorra La Vella (dle výběru) - Andorra
 • Most Tibeťanů (12 EUR) - Andorra
 • lanovka Tristaina (z Port de Creussans) (22 EUR obousměrný) - Andorra
 • lázně Spa Caldea (72 EUR) - Andorra
Zhruba 2 měsíce před termínem zájezdu je nutné závazně rezervovat vstup do Naturlandie (3.den) a do lázní Spa Caldea (8.den). Prosíme uveďte svůj zájem v přihlašovacím formuláři. 

Velikost skupiny
Maximální kapacita skupiny bude 18 klientů a 1 průvodce.
Autobusem do Andorry cestujeme společně se skupinou Andorra s krosnou + Andorra Via Ferraty. 
Skupina Andorra s krosnou s námi bude ubytována v kempu 2. a 9.noc. Skupina Andorra Via Ferraty s námi bude v kempu po celou dobu.
Po předchozí domluvě s průvodcem, bude-li to možné, lze některé dny absolvovat se skupinou Andorra Via Ferraty (pouze zkušení ferratisti). 

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději 14-10 dní před odjezdem.

Termíny

15. 8. - 25. 8. 2024
č. zájezdu: 224921A-01
cena 19 800 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.