Babí léto s muzikou

Za zážitky bez obav

Babí léto s muzikou

7 dní
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

aneb opravdové cesty proti proudu času

Poetický kraj na jižním konci Karpatského oblouku, kam před bezmála 200 lety dorazili čeští osadníci, patří k hlavním cílům kudrnovských zájezdů. Banát se zalíbí každému, kdo se chce vrátit po spirále času k začátkům 20. století. Nálada a atmosféra dob našich babiček se totiž dá tam v horách nad Dunajem při srbských hranicích stále ještě zažít. Práce s koňmi na poli, pastva, ladovská poezie dětských her, tradiční zvyky a dávné kroje, mlácení cepy, mletí obilí v malých vodních mlýncích, církevní slavnosti, dlouhé poutě, ale i romantická příroda s hlubokými lesy, roklemi, jeskyněmi, vysokými skalami, dravými řekami, dalekými výhledy… My s sebou navíc vezeme výborné muzikanty, kteří nám každý večer zahrají hlavně známé písničky pro společné zpívání & družení s místními.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

Videa

Program zájezdu

1. den

Podvečerní odjezd z Brna, cesta jen s nejnutnějšími zastávkami přes Slovensko a Maďarsko.

2. den

Ranní "protahovací" zastávka v rumunském Temešváru s prohlídkou pravoslavné katedrály, barokního centra, event. i typického balkánského tržiště. Dále zastávky v Rešici u muzea parních lokomotiv a při Anině u mohutné krasové vyvěračky Bigar s bizarním travertinovým vodopádem. Po poledni příjezd do první české vesnice Rovensko, postavené na hřebeni vysokých hor. Zabydlení kudrnovské chalópky s dalekými výhledy (8 úzkých + 4 široké postele, čistá a rovná dřevěná půda s molitanovými matracemi, i zahrada pro stanování, pitná voda hnedle u verandy), procházky po okolí. Po večeři - hospůdka „U Karličky“ a úvodní seznamovací muzicírování a společné zpívání.

3. den

Po polních a lesních cestách 15 km sestupný (z 800 na 400 m. n. m.) přechod nalehko (batohy převeze náš autobus) z Rovenska do Gerniku (Girnic). Nejdříve po táhlých hřebenech s dalekými výhledy na Dunaj a závěrem prudce romantickým údolím vodních mlýnků „U Petra“. Následující noc strávíme v naší místní základně (44 postelí či travnatá zahradní terasa na stanování), blízko gernické hospody „U rybníka“, s vynikajícím točeným pivkem URSUS (medvěd). Po večeři v saloonu kudrnovské základny pak proběhne bujará hospodská zábava "pod taktovkou" našich zájezdových muzikantů.

4. den

Po ránu ještě zájemcům ukážeme místní jeskyni Filipova díra a pak následuje 15 km dlouhý přechod opět nalehko (batohy, eventuálně i znavenější účastníky i tentokrát převeze náš autobus) do „naší“ třetí české vesnice v Rumunsku – Svaté Heleny (Sfanta Elena) přes voňavé poloniny, bukové lesy, kolem obrovské jeskyně Turecká díra a na závěr planinou Garina. Po příchodu do Heleny ubytování po dvou až čtyřech k našim krajanům. Posezení v místní stylové hospůdce „U Kudr-ára“. Pohrajeme na kytary, pozpíváme…noc bude dlouhá. Zájemci mohou navštívit v místním baptistickém kostele večerní bohoslužbu s hraním na mandolíny. (Druhý místní - katolický kostel je zasvěcen Svatému Václavu).

5. den

Dopoledne vyrazíme do rokle „U Kulhavé skály“ (vápencový skalní most) s možnou prohlídkou jeskyně Vranovec s bohatou krápníkovou výzdobou. Po vydatném obědě se zajdeme podívat na pár posledních stop po nejpůvodnější české vesnici v Rumunsku - Elizabetě. Poté zapálíme podvečerní oheň na bílých skalách “letecky“ vysoko nad Dunajem s fantastickými výhledy, opečeme slaninu i brambory, píchneme naši bečku, popijem, popějem… Zde je pak ideální přespat pod širákem = nezapomenutelná rána s mlhopády. Případným zájemcům se pokusíme jako alternaci k programu domluvit i fakultativní výlet do Srbska k místní banátské české menšině (300 Kč).

6. den

V 10 hod. možná návštěva bohoslužeb v místních kostelích (katolickém či baptistickém). Odpoledne výlet k Dunaji k jeskyni Muší díra (Gaura cu Musca), a výstup roklí Rajka zpět do Svaté Heleny. Je možné prodloužit až do rumunské rybářské vesničky Coroniny (za Ceaucesca zvaná Pescari) s prohlídkou zříceniny Coroninského hradu. V případě zájmu je někdy možný i alternativní fakultativní výlet lodí na Dunajský ostrov s ochutnávkou pečených ryb (cca 250 Kč). V podvečer pak poslední táčky (návštěvy a povídání) s krajany, závěrečná večeře u svých domácích, večer uspořádáme v místním camínu (kulturním domě) poslední hudební setkání pro nás, místní děti i všechny Heleňáky, rozloučení s novými známými, Svatou Helenou i celým Banátem a hned po té odjezd k domovu.

7. den

Po dálnicích přes Maďarsko a Slovensko do Brna, kam dorazíme v dopoledních hodinách.

Ubytování

Spát budete na postelích pod nefalšovanými peřinami v českých rodinách ve Svaté Heleně. Při třídenním výletu se bude nocovat ve vlastních spacácích pod střechou (v chalupě). Během třídenního výletu (ale i jindy) lze samozřejmě spát ve volné přírodě (za humny na Rovensku a v romantickém krasovém „Údolí mlýnků“ těsně před Gernikem).

Strava

První den na Rovensku a druhý den v Gerniku bude pro nás nachystána banátská polopenze. Na přechod Banátskou krajinou od nás navíc ještě dostanete do batůžku svačinový balíček. Během pobytu na Svaté Heleně máte opět 2x zajištěnou banátskou polopenzi. První domácí jídlo, které dostanete, bude středeční večeře v Rovensku - proto myslete i na jídlo na cestu. Poslední jídlo bude večeře na Sv. Heleně v neděli.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Náročnost

Cílem našeho putování je poznat během sedmi dnů co nejvíce ze života, tradic a zvyklostí českých obyvatel západní části Banátu, jak se nazývá tato oblast Rumunska. Na své si ale přijdou i milovníci pěkné a neporušené přírody, v programu zájezdu je řada kratších či delších procházek + 3 koncerty. Celý program je zkrátka postaven tak, aby zájezd v pohodě zvládl každý jen průměrně zdatný účastník.

Další info

Kapesné
V českých vesnicích Svatá Helena a Gernik lze platit též českými korunami, proto by vám mělo 800,- Kč na fakultativní výlety a 15 EUR jako rezerva stačit. Ceny potravin jsou o trošku nižší než u nás, lihovin a piva též.

Průvodce
Zájezd bude veden česky, případně slovensky hovořícím průvodcem. Telefonický kontakt na průvodce obdržíte v první den zájezdu.

Cestovní doklady
Jelikož je Rumunsko od 1.1. 2007 v EU, stačí vám pro tuto cestu platný OBČANSKÝ PRŮKAZ.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Aktuální informace o podmínkách pro cestování najdete zde.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.