Bosna a Hercegovina na kole

Za zážitky bez obav

Bosna a Hercegovina na kole

12 dní / 14 900 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

10. 7. - 21. 7. 2024
č. zájezdu: 224918C-01
cena 14 900 Kč
3 volná místa
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

balkánské bajkování po horách Bosny a Hercegoviny

"Lid vůbec chová se k cyklistům naprosto slušně; po celé cestě neměl jsem nejmenší nepříjemnosti. Potká-li cyklista jezdce neb soumary, tu prosí jej majitelé bázlivých zvířat, aby sestoupil s kola, a učiní-li tak, poděkují velmi přívětivě. Stane-li se cyklistovi něco na kole, netají kolemjdoucí své radosti z toho, 'že gospodin rozbil koně', ale postojí a táží se s účastenstvím, mohou-li býti při správě nápomocni. Za pomoc nežádají náhrady nijaké, nutno jim takřka vnutiti několik krejcarů, neb ještě lépe trochu tabáku. (Doporučuje se míti s sebou několik balíčků obyčejného tabáku bosenského k tomu účelu.) Rovněž při zastávkách v hanech neb kafanách jest dobře vyjít přítomným přívětivě vstříc, mužové, ano i chlapci již chovají se vždy s jakousi zdrženlivou laskavostí vrozenou všemu lidu." (Jiří Daneš,1902)

.. inu pojďme se také přesvědčit o pověstné balkánské pohostinnosti, podmanivé kráse horských scenérií, kde krom pastevců nepotkáme ani živáčka, a orientální kráse bosenských městeček a tržišť. Projedeme Národní park Sutjeska a patero bosenských pohoří. Navštívíme kulturně rozmanité Sarajevo s unikátní tržnicí Baščaršija i slavný Starý most v Mostaru. Večer vždy zakotvíme v civilizaci a ochutnáme výbornou balkánskou kuchyni. Cestujeme v jednom buse se zájezdem Bosnou s krosnou (vícedenní přechody) a zájezdem Hory Bosny a Hercegoviny (jednodenní túry), je tedy možné kombinovat cyklistiku s pěšími túrami.

Cena zahrnuje

Průvodci

Václav "culis" Culka

10. 7. - 21. 7. 2024 / č.zájezdu 224918C-01

Krátký průvodcovský medailonek
Culis je jedním z klíčových členů Al-Bandy, čili ortodoxní kudrnovské partičky, která se specializuje na Balkán. Pod jeho taktovkou poznáte krásy Albánie, Makedonie, Moldávie, Bulharska, Banátu (rumunského i srbského) nejčastěji na kole, ale neštítí se ani ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1.–2. den

Po nočním přejezdu z ČR se seznámíme s balkánskou atmosférou centrální Bosny. Na rozjezd si dáme vyhlídkovou trasu v pohoří BJELAŠNICA. Navštívíme Lukomir - nejvýše položenou vesnici v Bosně a Hercegovině a přes malebné sedlo Gradina dojedeme k pramenům říčky Tušily ( ↔ 45 km, ↕ 700 m).

3.–4. den

Přes krasové pohoří VISOČICA přejedeme do údolí řeky Neretvy až k jezeru Boračko ( ↔ 55 km, ↕ 750 m). Zájemci si užijí rafting v úchvatném kaňonu Neretvy (cca 25 EUR). Od Boračka jezera vyrazíme přes vápencové království pohoří PRENJ do sedla Rujiště (↔ 30 km, ↕ 1.000 m).

5.–6. den

Projedeme se širokým krasovým údolím v podhúří Prenje, Veleže a Crvanje, navečer se podíváme k nejmohutnější bosenské vyvěračce Vrelo Bune (↔ 75 km, ↕ 750 m). Další den si od cyklistiky odpočineme, navštívíme hercegovskou perlu MOSTAR se slavným Starým mostem. Můžeme si projít muzea, fotogalerie, orientální tržiště, či jen posedávat u kávy. Navštívíme i staré osmanské město Počitelj a vykoupeme se pod vodopády Kravica. Večer se autobusem přesuneme do NP Sutjeska na východu země.

7.–9. den

Tři dny strávíme v NP SUTJESKA. Nejprve vyrazíme údolím mezi pohořími Lebršnik a Volujak, poté sjedeme do vesnice Tjentiště (↔ 42 km, ↕ 600 m). Místními furgony vystoupáme do sedla Prijevor a po svých dojdeme k malebnému Trnovačku jezeru. Od jezera je možné vyběhnout na nejvyšší bosenskou horu BOSANSKI MAGLIĆ (2.386 m). Zájemci mohou na Prijevor vyjet na kole. Třetí den zamíříme k Orlovačku jezeru v pohoří ZELENGORA (↔ 65 km, ↕ 1.100 m).

10. den

Poslední cyklistický den projedeme podhúřím Treskavice zpátky do pohoří Visočica a Bjelašnica a zalesněnými svahy Igmanu sjedeme do Sarajeva (↔ 85 km, ↕ 1.400 m). Lze zvolit i méně náročnou variantu a vypravit se jen do pohoří Treskavica (↔ 45 km, ↕ 500 m).

11.–12. den

S Bosnou se rozloučíme výletem na bobovou dráhu z XIV. ZOH a prohlídkou hlavního města SARAJEVA s pohnutou historií. Nakoupíme suvenýry, vypijeme poslední bosenskou kávu a vyrazíme zpět do ČR. Příjezd do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

Nocovat budeme 1x na horské chatě, 6x v balkánském kempu, 2x na tábořištích ve vlastních stanech a spacácích. Nemáte-li vlastní stan, můžete si je zapůjčit v naší půjčovně.

"balkánský kemp"
Balkánské kempy jsou oproti standardním kempům ze západní Evropy teprve v plenkách, takže rozhodně nečekejte žádný velký komfort. Většinou budeme moc rádi, když v něm poteče voda a bude fungovat záchod. Hygiena bude jednou velkou improvizací. Jednoduše proto, že tu lepší kempy nejsou. Zároveň ale platí, že kde nejsou kempy, nepotkáte ani davy turistů a odměnou za trochu nepohodlí jsou krásné autentické zážitky, a právě proto máme Balkán tak rádi.

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu ve vlastní režii. Mimo civilizaci se bude určitě hodit vybavení na vaření. Potraviny bude možno dokoupit v bosenských městech a vesnicích a často bude také příležitost ochutnat speciality místní bosenské kuchyně.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Bratislava / Brno - Zvonařka / Olomouc / Ostrava / Vyškov

Náročnost

Od průvodce dostanete barevnou mapu a itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu. Během etap jedeme nalehko, na většině trasách se lze občerstvit v místních hospůdkách a krámcích, občas je vhodné přibalit do batohu svačinu.

Délka jednotlivých etap je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu. Některé z etap je možné zkrátit. Doprovodný autobus povětšinou nebude kopírovat cestu na kolech, a tudíž ho vesměs uvidíme jen ráno a večer.

Další info

Doporučený typ kola: horské
Povrch: 65% šotolina/makadam,35% asfalt, výjimečně terén

Organizované cyklovyjížďky
Od průvodce dostanete barevnou mapu a itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu.

Přeprava kol
Budeme cestovat zájezdovým autobusem, který budeme sdílet se dvěma turistickými skupinami - jednodenní túry a vícedenní přechody. Kola převážně přepravujeme v zaplachtovaném cyklovleku, v němž jsou pevně uchycena do speciálních držáků. Ve výjimečných případech (kapacitně méně obsazené zájezdy apod.) přepravujeme kola v k tomu určených cyklobrašnách či v nosiči na kola umístěném na tažném zařízení nebo na střeše. Pro úplně 100% ochranu je vhodné kolo chránit vhodným obalovým materiálem.

Elektrokola
Na tento zájezd je možné vzít jen velmi omezený počet elektrokol. Může se stát, že nebude možné z kapacitních důvodů nabíjet naráz více než jednu baterii. Tedy možnost si vzít s sebou elektrokolo, určitě konzultujte s naší prodejnou zájezdů (při volné kapacitě si službu přepravy elektrokola můžete přímo rezervovat v objednávce). Prosím počítejte s tím, že u některých ubytovatelů může dojít k nutnosti doplatků za spotřebovanou elektřinu.

Cestovní doklady
V běžné situaci je pro cestu do navštívených zemí postačující platný občanský průkaz. V tento moment je však pro vstup do země vyžadován cestovní pas!!!!

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Aktuální informace o podmínkách pro cestování najdete zde.

Termíny

10. 7. - 21. 7. 2024
č. zájezdu: 224918C-01
cena 14 900 Kč
3 volná místa
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Na skleničku u historie Sarajeva

Martin "Komár" Hessler

35. nejvtipnější anekdota, 18. nejroztomilejší pes, 12. nejlahodnější koňak... Jak čtu něco takového, otvírá se mi, promiňte mi to...

více

Podobné zájezdy

Národní parky Černé Hory a Albánie

Národní parky Černé Hory a Albánie

14. 8. - 25. 8. 2024 Chci to vidět
Prodloužené léto v Chorvatsku

Prodloužené léto v Chorvatsku

30. 8. - 8. 9. 2024 Chci to vidět