Cernei, Mehedinți a Banátské hory

Za zážitky bez obav

Cernei, Mehedinți a Banátské hory

10 dní
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

„Květinové“, „Horké“ a „České“ hory (5 krajanských vesnic)

Pojeďte s námi zažít Rumunsko v celé jeho kráse. Začneme probouzejícím se revolučním městem Temešvár. Poté se vydáme na hřeben Cernei, kde přespíme na tábořišti s krásným výhledem do krajiny. Zdoláme Domogled (1.105 m) – nejvyšší vrchol Mehedinţi, odkud budeme z výšky obdivovat krasové údolí řeky Cernei s lázněmi. Ohřejeme svá těla v termálních pramenech kdysi věhlasných římských lázní Băile Herculane. Nakoupíme ve svérázné Oršově, kde se cítíte jako u moře, ale přitom jste na břehu evropského veletoku, uvidíme obří bustu dáckého krále Decebala vytesanou ve skále a hledícího na Kazaňskou soutěsku a okusíme koupání v jeskyni ústící do Dunaje. Poté navštívíme české vesnice Sv. Helenu, Gernik, Rovensko, Bígr, Eibenthal v malebné krajině rumunského Banátu, které nás uchvátí nejen svou krásnou polohou v krajině, odlehlostí a dobrosrdečností krajanů, ale i češstvím, zvyky, písněmi, řemesly a stylem života, jež se zde udržel po více jak 180 let daleko od své původní vlasti. Cestujeme společně v jednom autobuse se zájezdem Banátské vesničky.

Cena zahrnuje

Videa

Program zájezdu

1.–2. den

Večerní odjezd z Brna a nonstop cesta do Rumunska s malou romantickou zastávkou v ranním Temešváru. Přejedeme do podhůří Banátu za obec Plugova. Projdeme vesnicí Bolvaşnita a začneme stoupat na hřeben Cerneiských hor po parádních „poianách“ s krásnými výhledy.

3. den

Čeká nás okružní horská etapa „na lehko“, či prohlídka prastarých lázní Băile Herculane a jejich nejbližšího okolí, nebo i celodenní ráchání v teplé vodě ve volně přístupných přírodních termálních pramenech Sapte Izvoere (7 pramenů) či na tamním koupališti.. Při té túře v pohoří Mehedinți vystoupáme až na jeho druhý nejvyšší vrchol Domogled (1.105 m), odkud pohlédneme z ptačí perspektivy a druhé strany na proslavené lázeňské město Băile Herculane, ale i na vzdálená údolí Dunaje se světoznámou přehradou Železná vrata.

4. den

Při tomto "odpočinkovém" vyhlídkovém přejezdu si prohlédneme při setkání s Dunajem přístavní město Orşova s pravým balkánským trhem, moderním kostelem i pobřežím se středomořským nádechem, vyjedeme i na úžasnou vyhlídku nad přehradou Železná vrata s živým monastýren Svaté Anny. Následovat bude několik foto zastávek s procházkami – např. u obrovské busty dáckého hrdiny Deçebala tesané ve skále s blízkým pobřežním pravoslavným monastýrem Mraconia, v romantické legendární Kazanské soutěsce, kde se mohutný tok Dunaje zužuje na pouhých 150 metrů a budeme mít možnost sestoupit do obrovité průtočné jeskyně Ponicova s krápníkovou výzdobou a s možností dunajského koupání v jejím závěru. Poté naposledy přejedeme do české vesničky Eibenthál. Po jeho prohlédnutí a popivkování ještě vystoupáme na jedno z nejkrásnějších tábořišť v Banátu - k salaším na vyhlídkovém vrcholu Známana.

5. den

Ráno po pokochání dalekými výhledy se vypravíme pěšky po žluté značce přes poloniny Ravna a další českou vesničku Bígr která je postavena ve tvaru kříže a má v ní muzeum pan Josef Řehák - známý banátský naivní malíř. Odtud už je jen kousek k našemu tábořišti Debililiug u říčky Berzásky. Budeme se kochat krásnými výhledy do okolí a obdivovat kapradinová pole všude kolem.

6. den

Nejdelší etapou naší cesty přes Banátské hory je přechod mezi krajanskými vesnicemi Bígrem a Rovenskem po zalesněných hřebenech s minimem výhledů. Uvidíme těleso zrušené lesní úzkokolejky, bukový prales, kam lidská noha vstoupí opravdu jen výjimečně a když budeme mít štěstí, tak i spoustu zvířat. Úžasné a nejmalebnější Rovensko, položené vysoko na hřebenech hor, nám ale bude za toto neskutečnou odměnou. Zde se ubytujeme na zahradě naší kudrzákladny s kadibudkou, z níž je krásný výhled daleko na hory rumunských Karpat.

7. den

Z Rovenska se pěšky vydáme na cca 20 km přechod po hřebínku přes louky, pole, lesy i skrze dvě rumunské salaše na homolovitý vyhlídkový kopeček, ze kterého je v dáli vidět i majestátní Dunaj. Potom ještě projdeme rozekláté krasové údolí zvané U Petra s důmyslnou kaskádou pěti malých funkčních vodních mlýnků (my bychom rádi navrhli mezi památky UNESCO). Odtud jen 4 km stoupáníčka a jsme ve čtvrté naší české vesnici - Gerniku. Ubytujeme se v tamní naší základně (zájemci tu mohou přespat i na postelích) a žízeň uhasíme v populární hospodě U Piečků. Je možné i prohlédnout muzeum v Českém domě či prolézt obecní jeskyni Filipova díra.

8. den

Čeká nás poslední, opět asi 20 km dlouhý, přechod na těžko z Gerniku do páté, poslední z námi navštívených českých krajanských vesnic - Svaté Heleny. Nejdříve vystoupáme na gernické pastviny a starým bukovým lesem sejdeme k obrovské jeskyni Turecká díra (před tureckými nájezdníky se v ní schovávali celé blízké vesnice), je protkaná potokem, který se na jejím konci propadá do podzemí. I dále nás čekají bukové lesy, pastviny, krasové planiny, daleké rozhledy,… v závěru projdeme poloninu Garína a přes políčka plná různě velkých krasových závrtů dojdeme kolem větrných elektráren do cíle. Stany zde naposledy postavíme na zahradě místní kudrzákladny vedle fotbalového hřiště.

9.–10. den

Závěrečný den našeho "přechodového" zájezdu už strávíme ve Svaté Heleně a jejím nejbližším okolí. Dle zájmu lze strávit prohlídkou vesnice a povídáním s krajany, prohlídkou tamních kostelů - katolického i baptistického, procházkou do místa zdejšího původního osídlení - Svaté Elizatety, k vápencovému skalnímu mostu Kulhavá skála a jeskyni Vranovec, ... nebo na vyhlídku vysoko nad Dunajem s rozhledem daleko za Dunaj do Srbska. Dá se také údolím potoka Álibek sejít až k Dunaji, podél něj k rozlehlé netopýří jeskyni Muska a poté vystoupat zpět do vesnice roklí Rajka, nebo přes hřebínky a Koroninský hrad. Večer potom odjezd zpět domů. Po Rumunsku přes Maďarsko a Slovensko - příjezd do Brna v nedělních dopoledních hodinách.

Ubytování

Nocovat budeme na ověřených tábořištích ve volné přírodě ve vlastních stanech a spacácích. Hygiena je omezená a to v horských potocích a tůních. Na většině tábořišť voda bude.

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu z vlastních zásob, protože kromě pastevců a ovcí téměř nepotkáme jiné civilizace. Nejvhodnější je vařit a stravovat se ve 2 max. 3 lidech. Optimální jsou sušené potraviny – polévky, omáčky, kaše, čínské nudle, apod. Je dobré přibalit dostatek sladkostí pro doplnění energie.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Náročnost

Každý den půjdeme asi 6 hodin čisté chůze a pohybovat se budeme ve výškách od 300 do cca 1.300 výškových metrů. Jedná se o týdenní přechod hor natěžko s lehkou podporou autobusu. S naším autobusem se setkáme po dvou dnech a pak až na konci pobytu.

Další info

Skupina
Maximální kapacita je 20 účastníků, kterou budou doprovázet navíc dva průvodci, jeden vpředu určující směr a druhý vzadu, dodávajíc povzbuzení pomalejším.

Očkování
Do žádné ze zemí, které navštívíme, se nevyžadují zvláštní očkování, ale není na škodu zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu.

Cestovní doklady
Jelikož je Rumunsko od 1.1. 2007 v EU, stačí vám pro tuto cestu platný OBČANSKÝ PRŮKAZ. Pokud jej nemáte, vezměte si pas. Pro případ ztráty cestovního dokladu si zvlášť zabalte 1 fotografii pasového formátu a xerokopii s vašimi identifikačními údaji.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Aktuální informace o podmínkách pro cestování najdete zde.

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Cernei a Banátské hory

Jana Suchá, Míra Jančík

„Turisti přišli, uděláme zábavu!“ zvesela nás přivítal mladý pošťák v malé české vesničce Šumice v Rumunském Banátu. Autobus nás t...

více

Podobné zájezdy

Vâlcan a Retezat

Vâlcan a Retezat

16. 8. - 25. 8. 2024 Chci to vidět