Vâlcan a Retezat

Za zážitky bez obav

Vâlcan a Retezat

10 dní / 9 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

16. 8. - 25. 8. 2024
č. zájezdu: 224919B-01
cena 9 800 Kč
1 volné místo
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

„Medvědí“ a „Jezernaté“ hory

Každý den putujeme od ranní deváté, s přestávkami na jídlo, focení a kochání se přírodou, až do pozdního odpoledne. Kdo má chuť a síly, ještě si někam zajde, ostatní se utáboří na osvědčených místech. Rozhodujícím činitelem je kromě vaší kondice také počasí. Neovlivníte jej, nevyberete si jej, ale s patřičným vybavením snadněji odoláte. Sehrané party mohou jít po konzultaci s průvodci samy. Není však radno chodit v počtu menším tří. Odporuje to základním pravidlům horské turistiky. Mapy vám dáme, ale jsou rumunské – ne vše v nich je a ne vždy stoprocentně sedí.

Cena zahrnuje

Průvodci

Karolína Kovářová

16. 8. - 25. 8. 2024 / č.zájezdu 224919B-01

Od vždycky ji to táhne do vody, když nějakou vidí skáče tam po hlavě. Stejně jako do hor, hlavně když jsou po ránu plný tajemné mlhy. Jako vychovaná skautka si poradí v každé nepohodě. Po evropských horách už pár pohorek prochodila, duší na kole propíchla a kolen na skále odřela. Pokud z ní zrovna ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

Spojením přechodů pohoří Vâlcan a Retezat se nabízí výborná kombinace pro milovníky jak horských skalnatých štítů, tak i divočiny a širokých travnatých plání s ovčáky a stády ovcí. Naše putování zahájíme v horském městečku Lupeni. Necháme se vyvézt k horské chatě Montana a po travnatém, zvlněném hřebeni Vâlcanu plném borůvkových plantáží budeme pokračovat až pod vrchol Arcanu (1.760 m). Půjdeme ve výškách mezi 1.300 až 1.600 m, po ovčáckých stezkách i starých cestách, kde nám značením bude hlavně instinkt průvodce. Ohromí vás klid místa, hloubka bukových lesů a harmonie sametových travnatých plání, kde za celý den potkáme třeba jen baču se stádem ovcí nebo sběrače borůvek. Vystoupáme na úchvatný vápencový hřeben Oslea s nejvyšší horou Oslea Mare (1.945 m), kde se nám otevřou úžasné výhledy na obě navštívená pohoří. Přechodem přes vápencový Malý Retezat s krásnou horou Piatra Iorgovanului (2.014 m) se dostaneme až na samotný Retezat („Jezernaté hory“), třetí nejvyšší pohoří rumunských Karpat s pestrým reliéfem tvořeným zejména žulou a jinými krystalickými horninami. Ledovec zde ve čtvrtohorách vymodeloval úžasný profil, k jehož nejtypičtějším znakům patří na 80 průzračných horských jezer, nad kterými se tyčí hradby hor. Budeme putovat přes oblast ostrých skalních stěn a suťovisek, až po zvlněné travnaté plošiny s divokými koňmi. Značná část pohoří přesahuje hranici 2.000 m a ani my nevynecháme nejvyšší horu Peleagu (2.509 m) s dechberoucím výhledem. Zprvu kamenitými, později zalesněnými svahy sestoupíme k horské chatě Gura Zlata, kde zakončíme naše putování.

Ubytování

Nocovat budeme na ověřených tábořištích ve volné přírodě ve vlastních stanech a spacácích. Hygiena je omezená a to v horských potocích a tůních. Na většině tábořišť voda bude.

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu z vlastních zásob, protože kromě pastevců a ovcí téměř nepotkáme jiné civilizace. Vřele doporučujeme ochutnat některé místní speciality – výborné ovčí sýry, mléko (raději po převaření). Nejvhodnější je vařit a stravovat se ve 2 max. 3 lidech. Optimální jsou sušené potraviny – polévky, omáčky, kaše, čínské nudle, apod. Je dobré přibalit dostatek sladkostí pro doplnění energie.

Doprava

Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem zahraniční výroby. Na cestu vyrazíme v pátek odpoledne a noční nonstop jízdou se přes Slovensko a Maďarsko dostaneme do Rumunska. Návrat je naplánován na neděli dopoledne.

Nástupní místa

Bratislava / Brno - Zvonařka

Náročnost

Všechny túry půjdeme natěžko a tudíž batoh budeme mít celou dobu na zádech. Zvažte proto dvakrát nad každou součástí výstroje a oblečení, zda jej opravdu budete potřebovat. Zájezd odpovídá náročnosti č. 3–4 z 5 bodové škály. 

Další info

Skupina
Maximální kapacita je 18 účastníků, kterou budou doprovázet navíc dva průvodci, jeden vpředu určující směr a druhý vzadu, dodávajíc povzbuzení pomalejším.

Etapy
1. túra: (↔ 8,0 hod., ↑ cca 580 m, ↓ 508 m)
2. túra: (↔ 9,5 hod., ↑ 1087 m ↓ 1039 m)
3. túra: (↔ 8 hod., ↑ 653 m ↓ 607 m)
4. túra: (↔ 9 hod., ↑ 1280 m ↓ 1040 m)
5. túra: (↔ 9 hod., ↑ 1030 m ↓ 1086 m)
6. túra: (↔ 7 hod., ↑ 826 m ↓ 426 m)
7. túra: (↔ 9 hod., ↑ 957 m ↓ 1010 m)
8. túra: (↔ 7 hod., ↑ 393 m ↓ 1582 m)

Cestovní doklady
Jelikož je Rumunsko od 1.1. 2007 v EU, stačí vám pro tuto cestu platný občanský průkaz. Pro případ ztráty cestovního dokladu si zvlášť zabalte 1 fotografii pasového formátu a xerokopii s vašimi identifikačními údaji.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

16. 8. - 25. 8. 2024
č. zájezdu: 224919B-01
cena 9 800 Kč
1 volné místo
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Jak se sbalit do rumunských hor

Lucie Rešková, Jaroslav Zeman, Dominika Sommerová, Tomáš Procházka

Vypravit se do hor, zvláště pak do rumunských Karpat, není jen tak. Jelikož se zpravidla jedná o týdenní přechod hor „natěžko“ bez...

více

Podobné zájezdy

Bosnou s krosnou

Bosnou s krosnou

10. 7. - 21. 7. 2024 Chci to vidět
Přechod Vysokých Taur s noclehy na chatách

Přechod Vysokých Taur s noclehy na chatách

24. 7. - 28. 7. 2024 Chci to vidět