Cesta tibetskými oblastmi západní Číny

Za zážitky bez obav

Cesta tibetskými oblastmi západní Číny

15 dní / 59 500 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování
Strava
Doprava
Náročnost
Náročnost

Termíny

4. 7. - 18. 7. 2024
č. zájezdu: 224377-01
cena 59 500 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Na střeše světa: Tibet - kde historie a duchovno tančí společně

Tibet není jen Lhasa a její blízké okolí. Historické území Tibetu se rozpíná i do současných čínských provincií Yunnan, Sichuan a Qinghai. Vydejte se s námi do tibetské oblasti Amdo, specifické pro místní pastviny poseté jaky a stany tibetských nomádů. Projdeme si krásné zachovalé kláštery, v kterých potkáme více místních než turistů. Na lidech nakonec záleží nejvíce a s místními lidmi se i potkáme - žijícími často ve velmi prostých podmínkách, avšak neskutečně hrdými na svůj původ. Není náhodou, že z oblasti Amdo pochází i současný 14. dalajláma.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku v ceně od 35.000 Kč včetně tax.
  • čínské vízum (od 2200 Kč)
  • bakšišné pro průvodce a řidiče

 


Průvodci

Veronika Bučíková

4. 7. - 18. 7. 2024 / č.zájezdu 224377-01

Verča je jednou z průvodkyní, které do rodných krajin moc často nezavítají. Už téměř deset let je její základna v jihozápadní Číně, kde zná snad každý kout - od tibetských vesnic, pastvin a klášterů, až po místní skryté přírodní krásy, o kterých neví ani většina čínských turistů. “Jako doma” - hned ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

Den 1-3: Chengdu

Přílet do Chengdu - odpočinek, prohlídka tibeské čtvrti kolem Wuhouci a návštěva taoistického chrámu Qingyanggong.

Den 4: Zorgey

Přejezd z Chengdu do tibetské oblasti Zorgey (okolo 480 km, den cesty, nadmořská výška 3500 m), nocleh v Shamdroku (místní tibetský homestay). Zorgey je největší náhorní mokřad v Číně. Tato oblast, nacházející se v autonomní prefektuře Aba v jihočínské provincii Sichuan, je místem, kde žije hned několik etnických menšin. Pro tuto oblast jsou typické rozlehlé náhorní pastviny, nádherné výhledy na místní pohoří, průzračná jezera, mokřady a louky.

Den 5: Zorgey

Krátký pobyt v Shamdroku, objevování okolí a tibetské kultury. Shamdrok v tibetštině doslova znamená „laskavý pastevec.“ Tento útulný tibetský homestay se nachází se v autonomní prefektuře Aba v provincii Sichuan a je obklopen rozlehlými mokřady a nádhernou krajinou v okolí Žluté řeky. Ochutnáme zde místní vydatné tibetské jídlo a porozhlédneme se po místních pastvinách. Zaposloucháme se do zvuku zvonků, které mají jaci na krku. Jsou slyšet již zdaleka, když je pastevci navečer svolávají domů.

Den 6: Zorgey

Navštívíme Wache Talin - posvátné buddhistické místo. V tibetštině „Wache“ znamená „velký stan,“ Ta Lin je doslova největší shluk bílých stup v severozápadním Sichuanu - útvar se skládá celkově ze 108 stup! Nezvyklý útvar zdobí nespočet modlitebních praporků, plápolajících ve větru. Modlitební praporky jsou v tibetské kultuře formou požehnání. Bývají umístěny na vrcholky hor, horská sedla, břehy řek a další přírodní místa - jak se do praporků opře vítr, tak jsou jejich plápoláním šířeny modlitby, které jsou na praporcích napsané, a zajišťují tak mír a příznivou energii.

Den 7: Taktsang Lhamo

Přejezd z Zorgey do oblasti Taktsang Lhamo (85 km, 1.5 hodin cesty), procházka po okolí, prozkoumávání kláštera Taktsang Lhamo - který v tibetštině znamená tygří hnízdo. Klášter Lhamo, kvůli hranici mezi provinciemi Gansu a Sichuan, spadá pod obě tyto provincie. Jeho krásné údolí je oblíbeným místem pro pěší turistiku. Původní místní obyvatelé jsou Tibeťané, kteří mluví dialektem Amdo. Nacházíme se v nadmořská výšce 3 300 m. Přejezd do oblasti Labrang (nadmořská výška 3 000 m, 182 km, okolo 3 hodin cesty).

Den 8 - 9: Labrang

Navštívime Klášter Labrang - jeden z největších klášterů v oblasti Amdo (oblast východního Tibetu). Je známý pro místní publikaci buddhistických spisů. Byl založen v roce 1710 a jedná se o jeden ze 6 největších klášterů školy Gelugpa (Škola žlutých čepic - jedna ze 4 škol tibetského buddhismu - nejvyšším představitelem této školy je dalajláma). V době, kdy byl Labrang na vrcholu slávy, tam žilo přes 4000 mnichů. Dnes jich je asi 1800. Zajímavým zážitkem bude i návštěva místní tibetské tržnice, kde je možné nakoupit tibetské výrobky většinou přímo od místních výrobců.

Den 10: Zorgey

Cesta autem zpět do Shamdroku, kde znovu přenocujeme. (okolo 320 km a 4.5 hodin cesty). Po cestě se posilníme místním tibetským čajem, můžeme se vydat na procházku a pozorovat západ slunce na místních pastvinách, či jen odpočívat po cestě.

Den 11-12: Markham - Xisuo

Okolo 284 km (4 hodiny cesty), přejezd do městečka Markham. Starobylá vesnice Xisuo leží necelých 9 km od města Markham. Obytné domy ve vesnici jsou postaveny z kamene a mají typický vzhled - součástí domů jsou vysoké kamenné strážní věže a jejich střechy zdobí jasně červené dlaždice. Obraz dokreslují modlitební praporky plápolající ve větru a polní květiny. Obytné domy jsou primárně třípatrové kamenné stavby, přičemž každé patro má svůj specifický účel. Přízemí se obvykle používá pro dobytek, ve druhém patře je kuchyň a obytné prostory, ve třetím patře se potom nachází modlitební místnost.

Den 13: Chengdu

Přejezd z Markhamu do Chengdu, 309 km, okolo 4 hodin cesty. Odpočinek po cestě, možnost nákupu tibetských suvenýrů v místních uličkách či prohlídka večerních trhů. Také se můžeme zapojit do tibetských tanců, které v místní čtvrti probíhají každý večer.

Den 14: Chengdu

Návštěva chovné stanice pandy velké - jedné z hlavních atrakcí města Chengdu. Stanice byla založena v roce 1987 a v současné době zde žije 20 pand červených a 21 pand velkých. Pokud ještě budeme mít čas a dostatek sil, vydáme se na výlet do buddhistického klášteru Shijingsi, asi 37 km od Chengdu. Rozlučková večeře, procházky místními uličkami a nákup suvenýrů.

Den 15: Chengdu

Rozloučíme se s Chengdu, odlet domů.

Ubytování

Budeme ubytovaní ve skromných, ale čistých a pohodlných hotelech, ve dvoulůžkových pokojích. Čeká nás také homestay - ubytování u místních. Čína je známá svou posedlostí internetem, připojení k Wi-Fi tedy bude všude. :) V Číně se používají zásuvky typu A, doporučuji si pořídit univerzální cestovní adaptér.

Strava

Dopřejeme si ochutnávání místního chutného jídla a specialit, například nás nemine tsampa - typický tibetský pokrm kaše z rozemletého praženého ječmene, dochucená cukrem, máslem a sýrem z jačího mléka. Mezi další pochoutky patří knedlíčky momo - masové nebo bramborové (pro ty, co znáte nepálské momo, tak čekejte změnu, směs koření a chuť je úplně jiná) :) Často také budeme jíst čínské jídlo, jehož základem je rýže s různými druhy zeleninových i masových pokrmů. Zájemce rádi vezmeme i do tibetské kavárny, třeba na latte z jačího mléka.

Doprava

Zahájení programu: Chengdu
Ukončení programu: Chengdu

Letenky

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Místní doprava
Místní doprava a veškeré přesuny budou realizovány pronajatým jeepem, či menší dodávkou.

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd má spíše poznávací charakter, nečekejte proto čistě turistické trasy nebo tury po horách. Vzhledem k povaze zájezdu (očekává nás návštěva několika různých míst v dané oblasti) se také budou často vyskytovat přesuny autem.
Jedná o zájezd středně cestovatelsky náročný, ale je třeba vzít v potaz, že se většinu zájezdu budeme pohybovat v nadmořské výšce nad 3000 m (pro Vaše pohodlí a komfort jsou k dispozici kyslíkové lahve v ceně zájezdu).

Další info

Skupina
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, díky které snadno splyneme. Maximální kapacita je 10 účastníků + průvodce.


Jazyk:
Místní Tibeťané mluví dialektem Amdo (dialekt tibetštiny používaný ve východním Tibetu), někteří potom ovládají i sečuánštinu - místním dialektem čínštiny. Standardní čínštinou ani anglicky v těchto oblastech nemluví téměř nikdo. Společnou řeč je však možné najít nezávisle na jazykových schopnostech. :)

Vízum:
Hranice Číny jsou již otevřené, bez povinné karantény. O turistické vízum lze zažádat přes Čínské vízové centrum v Praze. Je vhodné sledovat aktuální podmínky, které se mohou měnit.

Zavazadlo:
Nejlepší volbou je pohodlný batoh (velikost 40-50 l), budeme se hodně přesouvat z místa na místo a budeme se pohybovat i po vesnických oblastech. Nebudeme tedy primárně chodit s batohem na zádech, ale je pro tuto cestu praktičtější než kufr.

Počasí:
Tibetská náhorní plošina je během letních měsíců celkem suchá a slunečná - sluneční záření je ve vysoké nadmořské výšce silné, nenechte se ale zmást - ve stínu či po setmění je najednou podstatně chladněji. Silné sluníčko vyžaduje sluneční brýle a pokrývku hlavy. Není však na škodu s sebou vzít i teplejší oblečení a deštník či pláštěnku pro případ monzunového deště.

Očkování:
Před cestami do Asie se obecně doporučuje očkování proti břišnímu tyfu a žloutence typu A i B, dále je vhodné si pohlídat, že máte platnou tetanovku. Konkrétní doporučení je vhodné zkonzultovat se svým lékařem nebo s očkovacím centrem.

Měna:
Na území Číny se používá čínský jüan (cca 3.5 Kč = 1 CNY), není problém vybrat z bankomatu na místě. V Číně je velmi běžné platit přes platební aplikace (Alipay nebo Wechat Pay), které by nově měly fungovat i s ne-čínskými bankovními kartami.