Den 1-3: Chengdu
Přílet do Chengdu - odpočinek, prohlídka tibeské čtvrti kolem Wuhouci a návštěva taoistického chrámu Qingyanggong.
Den 4: Zorgey
Přejezd z Chengdu do tibetské oblasti Zorgey (okolo 480 km, den cesty, nadmořská výška 3500 m), nocleh v Shamdroku (místní tibetský homestay). Zorgey je největší náhorní mokřad v Číně. Tato oblast, nacházející se v autonomní prefektuře Aba v jihočínské provincii Sichuan, je místem, kde žije hned několik etnických menšin. Pro tuto oblast jsou typické rozlehlé náhorní pastviny, nádherné výhledy na místní pohoří, průzračná jezera, mokřady a louky.
Den 5: Zorgey
Krátký pobyt v Shamdroku, objevování okolí a tibetské kultury. Shamdrok v tibetštině doslova znamená „laskavý pastevec.“ Tento útulný tibetský homestay se nachází se v autonomní prefektuře Aba v provincii Sichuan a je obklopen rozlehlými mokřady a nádhernou krajinou v okolí Žluté řeky. Ochutnáme zde místní vydatné tibetské jídlo a porozhlédneme se po místních pastvinách. Zaposloucháme se do zvuku zvonků, které mají jaci na krku. Jsou slyšet již zdaleka, když je pastevci navečer svolávají domů.
Den 6: Zorgey
Navštívíme Wache Talin - posvátné buddhistické místo. V tibetštině „Wache“ znamená „velký stan,“ Ta Lin je doslova největší shluk bílých stup v severozápadním Sichuanu - útvar se skládá celkově ze 108 stup! Nezvyklý útvar zdobí nespočet modlitebních praporků, plápolajících ve větru. Modlitební praporky jsou v tibetské kultuře formou požehnání. Bývají umístěny na vrcholky hor, horská sedla, břehy řek a další přírodní místa - jak se do praporků opře vítr, tak jsou jejich plápoláním šířeny modlitby, které jsou na praporcích napsané, a zajišťují tak mír a příznivou energii.
Den 7: Taktsang Lhamo
Přejezd z Zorgey do oblasti Taktsang Lhamo (85 km, 1.5 hodin
cesty), procházka po okolí, prozkoumávání kláštera Taktsang Lhamo - který v tibetštině znamená tygří hnízdo. Klášter Lhamo,
kvůli hranici mezi provinciemi Gansu a Sichuan, spadá pod obě tyto
provincie. Jeho krásné údolí je
oblíbeným místem pro pěší turistiku. Původní místní obyvatelé jsou
Tibeťané, kteří mluví dialektem Amdo. Nacházíme se v nadmořská výšce 3
300 m. Přejezd do oblasti Labrang (nadmořská výška 3 000 m, 182 km, okolo 3 hodin cesty).
Den 8 - 9: Labrang
Navštívime Klášter Labrang - jeden z největších klášterů v oblasti Amdo (oblast východního Tibetu). Je známý pro místní publikaci buddhistických spisů. Byl založen v roce 1710 a jedná se o jeden ze 6 největších klášterů školy
Gelugpa (Škola žlutých čepic - jedna ze 4 škol tibetského buddhismu - nejvyšším představitelem této školy je dalajláma). V době, kdy byl Labrang na vrcholu slávy, tam žilo přes 4000 mnichů. Dnes jich je asi 1800. Zajímavým zážitkem bude i návštěva místní tibetské tržnice, kde je možné nakoupit tibetské výrobky většinou přímo od místních výrobců.
Den 10: Zorgey
Cesta autem zpět do Shamdroku, kde znovu přenocujeme.
(okolo 320 km a 4.5 hodin cesty). Po cestě se posilníme místním tibetským čajem, můžeme se vydat na procházku a pozorovat západ slunce na místních pastvinách, či jen odpočívat po cestě.
Den 11-12: Markham - Xisuo
Okolo 284 km (4 hodiny cesty), přejezd do městečka Markham. Starobylá vesnice Xisuo leží necelých 9 km od města Markham.
Obytné domy ve vesnici jsou postaveny z kamene a mají typický vzhled -
součástí domů jsou vysoké kamenné strážní věže a jejich střechy zdobí
jasně červené dlaždice. Obraz dokreslují modlitební praporky plápolající
ve větru a polní květiny. Obytné domy jsou primárně třípatrové kamenné
stavby, přičemž každé patro má svůj specifický účel. Přízemí se obvykle
používá pro dobytek, ve druhém patře je kuchyň a obytné prostory, ve
třetím patře se potom nachází modlitební místnost.
Den 13: Chengdu
Přejezd z Markhamu do Chengdu, 309 km, okolo 4 hodin cesty. Odpočinek po cestě, možnost nákupu tibetských suvenýrů v místních uličkách či prohlídka večerních trhů. Také se můžeme zapojit do tibetských tanců, které v místní čtvrti probíhají každý večer.
Den 14: Chengdu
Návštěva chovné stanice pandy velké -
jedné z hlavních atrakcí města Chengdu. Stanice byla založena v roce
1987 a v současné době zde žije 20 pand červených a 21 pand velkých.
Pokud ještě budeme mít čas a dostatek sil, vydáme se na výlet do buddhistického klášteru Shijingsi, asi 37 km od Chengdu. Rozlučková večeře, procházky místními uličkami a nákup suvenýrů.
Den 15: Chengdu
Rozloučíme se s Chengdu, odlet domů.