Dolomity - turisticky po stopách 1. světové války

Dolomity - turisticky po stopách 1. světové války

6 dní / 7 300 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

tématické jednodenní túry krajem bledých hor 

Dolomity v oblasti městečka Cortina d´Ampezzo jsou navěky spojené s bojovou linií 1. světové války. Právě zde probíhaly těžké boje mezi italskou a rakousko-uherskou armádou. Bojovalo se téměř o každý vrchol, z kterého bylo vidět do tábora nepřítele, byla to zákopová válka plná přírodních katastrof. Během našeho zájezdu se podíváme do míst, kterými prošly jednotky italských i rakouských vojáků. Budeme obdivovat horské scenerie i lidskou důmyslnost a zručnost při stavbě zákopů, tunelů a zajištěných cest. Nocovat budeme v kempu v Cortině ´Ampezzo a o energetické uspokojení našich těl se postará bohatá kudrnovská polopenze.

Turistika i historie!

Cena nezahrnuje

  • lanovky ve výší cca 40 EUR, jimiž lze túry zkrátit 
  • vstup do muzea ve výši 10 EUR

Program zájezdu

1. - 2. den

Nočním přejezdem z Brna přes Rakousko se dostaneme do sedla Valparola (2. 168 m), kde začneme naše dolomitské
putování po stopách 1. SV. První den nás čeká prozkoumávání pozůstatků zákopů nad sedlem - pět set metrů dlouhého tunelu Goiginger Stollen (čelovku s sebou) a válečného muzea v pevnosti Tre Sassi (10 EUR/dospělý). K protáhnutí po náročné noční cestě nám poslouží cca 15 km dlouhý okruh s možnými výstupy na vrcholy Setsas a Pico Setsas. V pozdních odpoledních hodinách nasedneme do autobusu, který nás odveze do kempu v Cortině (↑ 880 m ↓ 885 m ↔ 15 km).

3. den

Dnešní etapa nás provede rakouskou stranou bojové linie. Vydáme se spolu lanovkou ze sedla Falzarego na chatu Lagazuoi, kde projdeme pozůstatky zákopů a vychutnáme si kávu při jednom z nejhezčích výhledů v Dolomitech. Pokud počasí dovolí, budeme se kochat pohledem na nejvyšší horu a zároveň jediný opravdový ledovec Dolomit - Marmoladu a
mnoho dalších třítisícových vrcholů (Tofana di Rozes, Punta Sorapiss, Monte Pelmo, Monte Civetta, Piz Boe apod.). Od lanovky se poté vydáme na cca 10 kilometrů dlouhou okružní trasu k jezeru Lagazuoi, občerstvíme se na chatě Scotoni, abychom mohli začít stoupat zpět k lanovce, která nás sveze do sedla Falzarego. Celý den zakončíme návštěvou malebného městěčka Cortina d´Ampezzo  (↑ 800 m ↓ 800 m ↔ 10 km).

4. den

Třetí výlet nás zavede k chatě Baita Pie´ Tofana (1.665 m), kde nám pomůžou lanovky vystoupat prvních pár set výškových metrů k chatě Pomedes (2.305 m) - 9 EUR skupiny nad 10 osob (jinak 12,50 EUR). Od chaty Pomedes začneme poměrně strmě stoupat k chatě Camillo Giussani (2.561 m) a dále pokračovat do sedla Fontananegra (2.616 m). Naším cílem bude malebné údolí říčky Travenanzes, kudy vedla zásobovací cesta pro vojáky na frontě a dále sedlo Forcela Col dei Bos (2.250 m). Ze sedla nás čeká pouze sestup k hlavní silnici spojující Cortinu se sedlem Falzarego, kde nás nabere autobus ↑ 1055 m ↓ 1415 m ↔ 14 km).

5. - 6. den

Naše čtvrté putování nás zavede k proslulým věžím Cinque Torri, které jsou velice oblíbenou lezeckou oblastí horolezců z celého světa. Čeká nás prohlídka venkovního muzea a zákopů z 1. SV v těsné blízkosti skalních věží. Muzeum mapuje dělostřelecké stanoviště italské armády a pomocí informačních tabulí s fotografiemi poskytuje náhled do života vojáků během bojů. Dalšími výletními cíli pro tento den jsou chata Nuvolau na stejnojmenném horském vrcholu a sedlo Falzarego, kde na nás bude čekat autobus před závěrečným přejezdem zpět domů. Noční cesta domů a příjezd do Brna v ranních hodinách  (↑ 800 m ↓ 600 m ↔ 12 km)

Ubytování

Středobodem našeho pobytu je kemp v Cortině d´Ampezzo, kde budeme nocovat 5 nocí ve vlastních stanech a spacácích. Stany je možné zapůjčit v kudrnovské půjčovně. Nemusíte se obávat extrémně chladných nocí. Rána však bývají studená, neboť do údolí stéká chladnější vzduch z okolních hor. Kemp je dobře vybaven, sprchy jsou již v ceně. Miniobchod nabízí základní potraviny. K dispozici je i bar a "pizzérka" -pro ty, kterým by nestačila naše vydatná polopenze. Do centra Cortiny je to cca 4 km.  

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". Ta začne 2. den zájezdu večeří a skončí 5. den zájezdu snídaní - na cestu navíc dostanete večeřový balíček. K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakii nebo intoleranci laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality švýcarské kuchyně. Dokupovat základní potraviny bude možné. Během dne zpravidla potkáme místní restaurace (nejčastěji u lanovek, které budeme využívat), kde se lze zastavit na jídlo. Počítejte však s tím, že ne každý den bude restaurace či bufet k dispozici a ne vždy kolem něj půjdeme v obědový čas. Svačinka se proto bude určitě hodit. 

Doprava

Doprava bude zajištěna autobusem zahraniční výroby.

Nástupní místa

Náročnost

Přestože v názvu akce zmiňujeme temnou a často opomíjenou kapitolu tohoto unikátního horstva (během války v Dolomitech padly také tisíce českých vojáků), půjde nám zejména o turistiku. Zájezd tedy ocení i ti, které více než historie zajímá především pohyb na zdravém horském vzduchu s fantastickými sceneriemi vůkol. Uvedení do historických souvislosti berte jako příjemný bonus navíc. Zájezd odpovídá náročnosti č. 2-3 z 5 bodové škály. Spousta túr lze zkrátit z pomocí lanovek. Zájezd je vhodný pro průměrně zdatné jedince milující hory.

Další info

Zájezd jede společně se skupinou Dolomity - ferratami po stopách 1. světové války. Můžete také přibalit partnera/ku či kamarády odlišných zájmů a po programu se s novými zážitky setkávat ve společném kempu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem..

Články

Dobrodružství v Dolomitech

Honza Haruda

Ležím v trávě a nechávám odpočinout sestupem unaveným nohám. Ačkoliv je už polovina června, chůze přes četná sněhová pole byla tro...

více

Podobné zájezdy

Alpské vandry

Alpské vandry

19. 7. - 24. 7. 2022 Chci to vidět
Dolomity turisticky

Dolomity turisticky

7. 9. - 11. 9. 2022 Chci to vidět
Národní park Hohe Tauern

Národní park Hohe Tauern

17. 8. - 21. 8. 2022 Chci to vidět
Švýcarsko - Engadin

Švýcarsko - Engadin

31. 7. - 7. 8. 2022 Chci to vidět
Švýcarsko - Walliské Alpy

Švýcarsko - Walliské Alpy

24. 7. - 31. 7. 2022 Chci to vidět