Dolomity - turisticky po stopách 1. světové války

Za zážitky bez obav

Dolomity - turisticky po stopách 1. světové války

6 dní / 10 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

9. 7. - 14. 7. 2024
č. zájezdu: 224914A-01
cena 10 800 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

tématické jednodenní túry krajem bledých hor 

Dolomity v oblasti městečka Cortina d´Ampezzo jsou navěky spojené s bojovou linií 1. světové války. Právě zde probíhaly těžké boje mezi italskou a rakousko-uherskou armádou. Bojovalo se téměř o každý vrchol, z kterého bylo vidět do tábora nepřítele, byla to zákopová válka plná přírodních katastrof. Během našeho zájezdu se podíváme do míst, kterými prošly jednotky italských i rakouských vojáků. Budeme obdivovat horské scenerie i lidskou důmyslnost a zručnost při stavbě zákopů, tunelů a zajištěných cest. Nocovat budeme v kempu v Cortině ´Ampezzo a o energetické uspokojení našich těl se postará bohatá kudrnovská polopenze.

Turistika i historie!

Cena nezahrnuje

  • lanovky ve výší cca 40 EUR
  • vstup do muzea ve výši 10 EUR

Průvodci

Kateřina Smrčková

9. 7. - 14. 7. 2024 / č.zájezdu 224914A-01

Veselá a stále usměvavá, to je naše průvodkyně Káťa.
Možná se těší na poslední zazvonění víc než její žačci, aby mohla popadnout batoh, spacák nebo koloběžku a nechat město za zády. Můžeš ji potkat na horské pěšině či na ferratě, vidět spát pod převisem nebo sedět u táboráku s přáteli.
A aby toho ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. - 2. den

Nočním přejezdem se dostaneme do sedla Valparola (2.168 m), kde začneme naše dolomitské putování po stopách 1. SV. První den nás čeká prozkoumání pozůstatků zákopů nad sedlem, pět set metrů dlouhého tunelu Goiginger Stollen (čelovku s sebou) a válečného muzea v pevnosti Tre Sassi (10 EUR/dospělý). K protáhnutí po náročné noční cestě nám poslouží cca 15 km dlouhý okruh s možnými výstupy na vrcholy Setsas a Pico Setsas. V pozdních odpoledních hodinách nasedneme do autobusu, který nás odveze do kempu.

3. den

Druhý výlet nás zavede blíže k masivu Marmolady, konkrétně na známé, cyklisty oblíbené, sedlo - Passo Pordoi ležící mezi hřebenem Padon a masivem Sella. Od autobusu vyrazíme pohodovou pěšinou k nedalekému hřbitovu a památníku vojáků, kteří padli v boji během 1. a 2. světové války. Od hřbitova nás čeká panoramatická turistická trasa plná výhledů do údolí, protější hřeben Padon a masiv Marmolady. Akceptovatelnou výzvou se pro nás stane výstup na vrchol masivu Sella - Piz Boe (3.152 m), jedna z nejlépe dostupných třítisícovek v Dolomitech. Po zaslouženém vrcholovém odpočinku budeme scházet mezi kameny a pozůstatky sněhu směrem k chatě ve Forcella Pordoi. Od chaty zvolíme, buď prudký sestup až do Passo Pordoi, nebo pozvolné stoupání na vrchol Sasso Pordoi, z kterého se pohodlně svezeme lanovkou (jízda dolů lanovkou 9 EUR).
  

4. den

Naše třetí putování započne v sedle Giau odkud se vydáme horskými pastvinami vstříc sedlu Forcella Nuvolau až na stenojmenný vrchol - Nuvolau, odkud budeme moci z ptačí perspektivy obdivovat horolezci velice oblíbené věže Cinque Torri s čarokrásnou Tofanou di Rozes v pozadí. Z vrcholu pomalu klesneme zpět do sedla Forcella Nuvolau a nejkratší možnou pěšinou se vydáme přímo ke skalám 5Torri, kde nás čeká prohlídka venkovního muzea zákopů z 1. SV. Muzeum mapuje dělostřelecké stanoviště italské armády a pomocí informačních tabulí s fotografiemi poskytuje poměrně detailní náhled do života vojáků v 1. Světové válce. Na závěr dne budeme mít možnost navštívit městečko Cortina d´Ampezzo a
ochutnat místní speciality.

5. - 6. den

Během závěrečné etapy se ocitneme na rakouské straně bojové linie. Vydáme se spolu lanovkou ze sedla Falzarego na chatu Lagazuoi, kde si prohlédneme a projdeme pozůstatky zákopů. Zároveň bude možnost vychutnat si espresso s jedním z nejhezčích výhledů Dolomit v oblasti sedla Falzarego. Pokud počasí dovolí, budeme se kochat pohledem na nejvyšší horu a zároveň jediný opravdový ledovec Dolomit - Marmoladu a mnoho dalších třítisícových vrcholů (Tofana di Rozes, Punta Sorapiss, Monte Pelmo, Monte Civetta, Piz Boe). Od lanovky se poté vydáme na cca 10 kilometrů dlouhou okružní trasu k jezeru Lagazuoi, občerstvíme se a nabereme síly na chatě Scotoni. Závěrečný výšvih do sedla Forcella de Salares pro nás po odpočinku nebude problém a dostatek sil si pošetříme i na posledních pár kilometrů chůze k autobusu. Před večerním odjezdem budeme mít dostatek času na přebalení věcí a přípravu na cestu domů. Příjezd do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

Středobodem našeho pobytu je kemp v Cortině d´Ampezzo, kde budeme nocovat 3 noci ve vlastních stanech a spacácích. Stany je možné zapůjčit v kudrnovské půjčovně. Nemusíte se obávat extrémně chladných nocí. Rána však bývají studená, neboť do údolí stéká chladnější vzduch z okolních hor. Kemp je dobře vybaven, sprchy jsou již v ceně. Miniobchod nabízí základní potraviny. K dispozici je i bar a restaurace - pro ty, kterým by nestačila naše vydatná polopenze. Do centra Cortiny je to cca 3,5 km.  

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". Ta začne 2. den zájezdu večeří a skončí 5. den zájezdu snídaní - na cestu navíc dostanete večeřový balíček. K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakii nebo intoleranci laktózy, ale také vegetariány (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality italské kuchyně. Dokupovat základní potraviny bude možné. Během dne zpravidla potkáme místní restaurace (nejčastěji u lanovek, které budeme využívat), kde se lze zastavit na jídlo. Počítejte však s tím, že ne každý den bude restaurace či bufet k dispozici a ne vždy kolem něj půjdeme v obědový čas. Svačinka se proto bude určitě hodit. 

Doprava

Doprava bude zajištěna autobusem zahraniční výroby.

Nástupní místa

Brno - Zvonařka

Náročnost

Přestože v názvu akce zmiňujeme temnou a často opomíjenou kapitolu tohoto unikátního horstva (během války v Dolomitech padly také tisíce českých vojáků), půjde nám zejména o turistiku. Zájezd tedy ocení i ti, které více než historie zajímá především pohyb na zdravém horském vzduchu s fantastickými sceneriemi vůkol. Uvedení do historických souvislosti berte jako příjemný bonus navíc.

Zájezd je určen turistům se zkušenostmi s vysokohorskou turistikou. Budeme se pohybovat v poměrně vysoké nadmořské výšce, v často kamenitém, suťovitém terénu a stoupání se nevyhneme. Dobrá kondice a zkušenosti s turistikou v horách jsou tedy základním předpokladem pro pohodové zvládnutí všech túr. Stanovenou obtížnost může do jisté míry zvýšit také nepředvídatelné alpské počasí. Zájezd odpovídá náročnosti č. 3 z 5 bodové škály.

Další info

Zájezd jede společně se skupinou Dolomity - ferratami po stopách 1. světové války. Můžete také přibalit partnera/ku či kamarády odlišných zájmů a po programu se s novými zážitky setkávat ve společném kempu.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem..

Termíny

9. 7. - 14. 7. 2024
č. zájezdu: 224914A-01
cena 10 800 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Dobrodružství v Dolomitech

Honza Haruda

Ležím v trávě a nechávám odpočinout sestupem unaveným nohám. Ačkoliv je už polovina června, chůze přes četná sněhová pole byla tro...

více

Podobné zájezdy

Alpské vandry

Alpské vandry

16. 7. - 21. 7. 2024 Chci to vidět
Dolomity turisticky

Dolomity turisticky

12. 6. - 16. 6. 2024 Chci to vidět
Národní park Hohe Tauern

Národní park Hohe Tauern

21. 8. - 25. 8. 2024 Chci to vidět
Přechod Vysokých Taur s noclehy na chatách

Přechod Vysokých Taur s noclehy na chatách

24. 7. - 28. 7. 2024 Chci to vidět
Švýcarsko - Engadin na kole i pěšky

Švýcarsko - Engadin na kole i pěšky

28. 7. - 4. 8. 2024 Chci to vidět
Švýcarsko - Walliské Alpy

Švýcarsko - Walliské Alpy

21. 7. - 28. 7. 2024 Chci to vidět