Estonsko - po zemi i po moři

Estonsko - po zemi i po moři

10 dní / 16 500 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

Expedice za krásami Estonska po svých i na seakajaku

Estonsko, malá země na severu Evropy ukrytá společně s Litvou a Lotyšskem pod pojmem Pobaltí nám představí řadu svých běžným turistům skrytých pokladů. Vydáme se na ostrov Saaremaa, který byl až do roku 1992 uzavřenou vojenskou oblast nepřístupnou cizincům, ale i mnoha místním obyvatelům. Připravte se pouze v malé expediční skupince (6 - 13 účastníků) objevit hluboké lesy, tajemné sovětské základny i středověké hrady. Drsné estonské pobřeží pak prozkoumáme lehce netradičním způsobem, a to z paluby seakajaku. Atmosféra ostrova, liduprázdné pláže, divoké bažiny a chráněné oblasti, ve kterých se prohánějí losy, lišky i divočáci prohloubí váš zážitek z našeho jedinečného dobrodružství.

Cena zahrnuje

  • dopravu mikrobusem
  • 2x nocleh v hostelu a 5x na tábořišti
  • zapůjčení seakajaku s vybavením (loď, vestu, pádlo)
  • loď z Vilsandi
  • průvodce
  • pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
  • zákonné pojištění CK
  • pišingr Chimpanzee

Cena nezahrnuje

  • volitelné vstupy do muzeí a památek (cca 40 EUR)

Program zájezdu

1. – 2. den

Z Brna vyrazíme kolem poledne směrem na sever. Čeká nás přejezd celého Polska a Lotyška. V brzkých ranních hodinách, vlastně nejlépe těsně před východem slunce, dorazíme na Horu křížů. Ranní fotografování na jednom z nejsakrálnějším míst Litvy je opravdovým zážitkem. Poté bude naše cesta pokračovat na estonský ostrov Saaremaa, kde bychom měli být kolem oběda. Odpoledne strávíme návštěvou místního hradu a večer si zpříjemníme piknikem na nejjižnějším místě ostrova, na poloostrově Saare.

3. den

Národní park Vilsandi je jedním z nejstarších v Estonsku a tvoří ho několik stovek malých ostrovů, stejně jako částí Saaremy. Centrum NP tvoří ostrov Vilsandi, na který vyrazíme pěšky. Přestože se jedná o ostrov, dá se na něj dojít skoro „suchou“ nohou, i když hodně záleží na výšce hladiny moře. Nejdelší pěší putování této cesty měřící 22 kilometrů. Večer pak zamíříme na útes Panga, jenž je se svými 20 metry nejvyšší na ostrovech, kde si vychutnáme západ slunce.

4. – 6. den

Dopoledne navštívíme unikátní kráter v Kaali, který v minulosti sloužil jako posvátné místo a malé muzeum s funkčními mlýny v Angle. Odpoledne si vyzvedneme mořské kajaky v přístavu Muratsi. Bude následovat instruktáž, ale není se čeho bát, kajaky je v celku lehké ovládat a Baltské moře je mělké. Většinu cesty také uvidíme na dno a budeme tak moci prakticky kdykoliv „vystoupit“. Další dva dny strávíme pádlováním kolem pobřeží ostrova a spaním v tábořištích mimo civilizaci. První noc přespíme na poloostrově Tirbi Saar (8 km) a druhý u vesnice Sutu (20 km). Naši cestu na kajacích zakončíme dopoledne šestého dne kousek od městečka Sandla (10 km). Odpoledne vyrazíme do města Pärnu, kde se odměníme za tři dny na moři.

7. den

Ráno se pustíme do prozkoumání národního parku Soomaa na pevnině, čeká nás procházka bažinou Riisa (5 km) a pro odvážlivce i koupel v jedné z hlubokých tůní. Cestou na server navštívíme hřbitov sovětských aut v Järva-Jaani, kde najdeme stovky vraků rozličných vozidel. Ve městě Rakvere, centru mastného průmyslu země, si můžeme dát burger z místního hovězího a projdeme si hrad. Tajemnou atmosféru nasajeme v přístavu Hara, který sloužil jako tajná základna sovětským ponorkám. Večer strávíme na poloostrově Juminda.

8. den

Začneme svižnou procházkou v národním parku Lahemaa, kde si projdeme 6 km dlouhou stezkou skrze bažinu Viru. Další zastávkou již bude hlavní město Estonska Tallinn (UNESCO). Odpoledne pak strávíme procházkou městem a večer ochutnávkou místních palačinek i dalších pochutin.

9. – 10. den

Pro zájemce bude připraven výlet do opravdu unikátního muzea zvaného Lennusadam (Přístav hydroplánů), pro zbytek skupiny volno a možnost užít si malebné uličky města Tallinn. S možností navštívit třeba kostel Sv. Olafa, muzeum Niguliste nebo pravoslavný Chrám svatého Alexandra Něvského. Ve večerních hodinách se vydáme na noční cestu zpět do ČR, kam dorazíme zhruba kolem poledne.

Ubytování

Během cesty přespíme 2x v hostelu, a to ve městech Kuressaare a Tallinn. 5x pak strávíme noc na tábořišti v přírodě ve vlastních stanech a spacácích. Estonská tábořiště jsou bezplatná a bývají vybavena suchým záchodem, dostatečnou zásobou dřeva a grilem. Zvláště na pevnině se často vyskytují komáři, proto není od věci mít po ruce kvalitní repelent.

Strava

Po celou dobu zájezdu se každý stravuje z vlastní či dokoupených zásob. Přestože navštívíme minimálně tři místní restaurace a ochutnáme lokální speciality, většinu času strávíme mimo civilizaci. Zásoby si zajistíme pravidelnými nákupy, ale je nutné mít vlastní vybavení na vaření. Pokud bude přát počasí, tak řadu večerů strávíme u ohně a místní „špekáčky“ stejně jako jiné pochutiny, nejsou rozhodně k zahození.

Doprava

Doprava bude realizována mikrobusem /dodávkou.

Nástupní místa

Náročnost

Nejnáročnější částí výpravy budou tři dny strávené na moři v kajacích, ale ani zde se nejedná o nic extrémního. Každý den nás čeká pár kilometrů podél pobřeží ostrova, bude dost času na odpočinek nebo případné pikniky. Zbytek cesty se skládá z nenáročných jednodenních (nebo spíše půldenních) pěších výletů.
Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály. Vzhledem k plánovanému programu a přesunům dodávkami se jedná o zájezd středně cestovatelsky náročný.

Další info

Velikost skupiny
Po celou dobu zájezdu se budeme pohybovat pouze v malé expediční skupince max. 14 osob.

Seakajky
Tři dny strávíme na dvoumístných mořských kajacích, kde si povezeme všechno vybavení s sebou. Budeme se plavit na double kajacích. Není se čeho bát, tato malá expedice je připravena pro začátečníky a mírně pokročilé. Stačí umět plavat a nebát se vody, o zbytek se postaráme. Zkušenosti s pádlováním z českých řek určitě nebudou k zahození. Na vodě strávíme zhruba 3-6 hodin denně. V ceně zájezdu je zahrnuto zapůjčení kajaku, pádla a vesty. 

Cestovní doklady
Na cestu nám stačí občanský průkaz, není třeba pasu ani žádných dalších víz či povolení.

Počasí
Přestože se cesta uskuteční v srpnu, může být na ostrově Saaremaa větrno a celkem chladno, proto s tím prosím počítejte. Zvláště pak na kajaky je dobré mít bundu, která neprofoukne a nepromokne.

Dobíjení baterií a telefonů
Možnost dobíjení baterií bude zhruba jednou za 3 - 4 dny. Zásuvky odpovídají českým standardům, není tedy zapotřebí žádné speciální redukce.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.