Estonsko - po zemi i po moři

Za zážitky bez obav

Estonsko - po zemi i po moři

9 dní / 22 900 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

16. 8. - 24. 8. 2024
č. zájezdu: 224224-01
cena 22 900 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Expedice za krásami Estonska po svých i na seakajaku

Estonsko, malá země na severu Evropy ukrytá společně s Litvou a Lotyšskem pod pojmem Pobaltí nám představí řadu svých běžným turistům skrytých pokladů. Vydáme se na ostrov Saaremaa, který byl až do roku 1992 uzavřenou vojenskou oblast nepřístupnou cizincům, ale i mnoha místním obyvatelům. Připravte se pouze v malé expediční skupince (7 účastníků) objevit hluboké lesy, tajemné sovětské základny i středověké hrady. Drsné estonské pobřeží pak prozkoumáme lehce netradičním způsobem, a to z paluby seakajaku. Atmosféra ostrova, liduprázdné pláže, divoké bažiny a chráněné oblasti, ve kterých se prohánějí losy, lišky i divočáci prohloubí váš zážitek z našeho jedinečného dobrodružství.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • zpáteční letenku v ceně od cca 5.000 Kč (včetně tax)
  • volitelné vstupy do muzeí a památek (cca 40 EUR)

Průvodci

Jiří Kalát

16. 8. - 24. 8. 2024 / č.zájezdu 224224-01

Cestující pisálek přednášející pro lidi, kteří rádi naslouchají. Miluje Blízký východ a severní Afriku, ale rád se toulá kdekoliv, kde je možné zažít nějaké to dobrodružství či poznat něco nového. Je autorem knihy Všichni tady lžou, spolupracuje s několika časopisy i cestovatelskými portály a ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

Přílet do Tallinnu v dopoledních hodinách. Vyrazíme na ostrov Saaremaa a oběd si dáme na trajektu na ostrov Muhu. Po cestě navštívíme kráter v Kaali. Odpoledne nás čeká prohlídka hradu v Kuressaare a večer si zpříjemníme (pokud bude nálada) piknikem na nejjižnějším místě ostrova, na poloostrově Saare (cca 50 km od města) nebo na pláži ve městě.

2. den

Národní park Vilsandi je jedním z nejstarších v Estonsku a tvoří ho několik stovek malých ostrovů, stejně jako částí Saaremy. Centrum NP tvoří ostrov Vilsandi a poloostrov Harilaid. Druhý jmenovaný si obejdeme po krásné stezce (cca 12 kilometrů) a v případě dobrého počasí (a trochy odvahy) bude možné vylézt na maják Kiipsaare. Odpoledne pak zamíříme na útes Panga, jenž je se svými dvaceti metry nejvyšší na ostrovech, kde si vychutnáme západ slunce a přespíme zde ve stanech.

3. - 5. den

Dopoledne si vyzvedneme mořské kajaky v přístavu Muratsi. Bude následovat instruktáž, ale není se čeho bát, kajaky je v celku lehké ovládat a Baltské moře je mělké. Většinu cesty také uvidíme na dno a budeme tak moci prakticky kdykoliv „vystoupit“. Další dva dny strávíme pádlováním kolem pobřeží ostrova a spaním v tábořištích mimo civilizaci. První noc přespíme na poloostrově Tirbi Saar (8 km) a druhý u vesnice Sutu (20 km). Naši cestu na kajacích zakončíme dopoledne šestého dne kousek od městečka Sandla (10 km). Odpoledne vyrazíme do města Pärnu, kde se odměníme za tři dny na moři. Večer přijedeme do kempu národního parku Soomaa.

6. den

Ráno se pustíme do prozkoumání národního parku Soomaa, čeká nás procházka bažinou Riisa (5 km) a pro odvážlivce i koupel v jedné z hlubokých tůní. Cestou na server do Tallinnu navštívíme hřbitov sovětských aut v Järva-Jaani, kde najdeme stovky vraků rozličných vozidel. Přespíme v kempu.

7. den

Dopoledne strávíme v hradu města Rakvere, centru masného průmyslu země, kde k obědu ochutnáme burger z místního hovězího. Po jídle se projdeme v národním parku Lahemaa, kde nás čeká stezka (6 km) skrze bažinu Viru. Tajemnou atmosféru nasajeme odpoledne na poloostrově Jumindo. Večer vyrazíme k hlavnímu městu Tallinnu a navštívíme vodopád Jägala Juga. Přijdeme do města a pokud bude síla, dáme si první krátkou poznávací procházku.

8. den

Celý den strávíme v hlavním městě Estonska Tallinnu (UNESCO). Pro zájemce bude připraven výlet do opravdu unikátního muzea zvaného Lennusadam (Přístav hydroplánů), pro zbytek skupiny volno a možnost užít si malebné uličky města s možností navštívit například kostel Sv. Olafa, muzeum Niguliste nebo pravoslavný Chrám svatého Alexandra Něvského. Večer se setkáme nad ochutnávkou místních palačinek a piva.

9. den

Odlet domů.

Ubytování

Během cesty přespíme 2x v hotelu v Tallinu,  první noc strávíme v kempu a 5x pak přespíme na tábořištích v přírodě ve vlastních stanech a spacácích. Estonská tábořiště jsou bezplatná a bývají vybavena suchým záchodem, dostatečnou zásobou dřeva a grilem. Zvláště na pevnině se často vyskytují komáři, proto není od věci mít po ruce kvalitní repelent.

Strava

Po celou dobu zájezdu se každý stravuje z vlastní či dokoupených zásob. Přestože navštívíme minimálně tři místní restaurace a ochutnáme lokální speciality, většinu času strávíme mimo civilizaci. Zásoby si zajistíme pravidelnými nákupy, ale je nutné mít vlastní vybavení na vaření. Pokud bude přát počasí, tak řadu večerů strávíme u ohně a místní „špekáčky“ stejně jako jiné pochutiny, nejsou rozhodně k zahození. Až na jednu výjimku bude možno dokupovat potraviny a vodu každý den.

Doprava

Nástupní místo: Tallin

Doprava na zájezdu
Společná doprava během zájezdu bude zajištěna pronajatým mikrobusem.

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout. S ohledem na dostupnost letů vybíráme jako nástupní místo Praha nebo Vídeň.

Nástupní místa

Náročnost

Nejnáročnější částí výpravy budou tři dny strávené na moři v kajacích, ale ani zde se nejedná o nic extrémního. Každý den nás čeká pár kilometrů podél pobřeží ostrova, bude dost času na odpočinek nebo případné pikniky. Zbytek cesty se skládá z nenáročných jednodenních (nebo spíše půldenních) pěších výletů.
Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály. Vzhledem k plánovanému programu a přesunům dodávkami se jedná o zájezd středně cestovatelsky náročný.

Další info

Velikost skupiny
Po celou dobu zájezdu se budeme pohybovat pouze v malé expediční skupince max. 7 osob.

Seakajky
Tři dny strávíme na dvoumístných mořských kajacích, kde si povezeme všechno vybavení s sebou. Budeme se plavit na double kajacích. Není se čeho bát, tato malá expedice je připravena pro začátečníky a mírně pokročilé. Stačí umět plavat a nebát se vody, o zbytek se postaráme. Zkušenosti s pádlováním z českých řek určitě nebudou k zahození. Na vodě strávíme zhruba 3-6 hodin denně. V ceně zájezdu je zahrnuto zapůjčení kajaku, pádla a vesty. 

Cestovní doklady
Na cestu nám stačí občanský průkaz, není třeba pasu ani žádných dalších víz či povolení.

Počasí
Přestože se cesta uskuteční v srpnu, může být na ostrově Saaremaa větrno a celkem chladno, proto s tím prosím počítejte. Zvláště pak na kajaky je dobré mít bundu, která neprofoukne a nepromokne.

Dobíjení baterií a telefonů
Možnost dobíjení baterií bude zhruba jednou za 3–4 dny. Zásuvky odpovídají českým standardům, není tedy zapotřebí žádné speciální redukce.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

16. 8. - 24. 8. 2024
č. zájezdu: 224224-01
cena 22 900 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Do finských národních parků

Do finských národních parků

19. 7. - 4. 8. 2024 Chci to vidět
Kurz Jachtingu na Nyském jezeře v Polsku

Kurz Jachtingu na Nyském jezeře v Polsku

17. 8. - 18. 8. 2024 Chci to vidět
Kurz Jachtingu na Nyském jezeře v Polsku - pro pokročilé

Kurz Jachtingu na Nyském jezeře v Polsku - pro pokročilé

27. 7. - 28. 7. 2024 Chci to vidět