Do finských národních parků

Za zážitky bez obav

Do finských národních parků

17 dní / 24 400 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

19. 7. - 4. 8. 2024
č. zájezdu: 224307-01
cena 24 400 Kč
VYPRODÁNO
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

přes Pobaltí na jezerní stezky středního a jižního Finska

Finsko je známé jako země nekonečných lesů a tisíců jezer. Jen těžko bychom hledali jiné místo, kde je jich tolik, vždyť na družicových snímcích Finska nalezneme přes 300.000 vodních ploch. Své nejcennější a nejkrásnější místa si Finové dobře chrání v přírodních rezervacích a národních parcích, a právě tyto klenoty jsou cílem naší výpravy. Nezamíříme do měst a civilizace, ale do krásné lesní tajgy a téměř každou noc přespíme v lůně překrásné přírody s posezením u ohýnku na břehu malebných jezer na oficiálních tábořištích přímo v národních parcích. V každém se vydáme na lehkou túru v délce okolo 10 km a celkem 2x (v NP HIIDENPORTTI a NP OULANKA) nasadíme batohy naložené se spacáky a stany na záda a vyrazíme na delší trek, abychom mohli plnými doušky hltat krásy finské přírody. A neopomineme i pravou finskou saunu.

Zájezd jako stvořený pro opravdové milovníky přírody, kdy po většinu našeho putování spíme na divokých tábořištích přímo v národních parcích!

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • vstupy do muzeí a kulturních památek (cca 30-35 EUR)
  • lanovku na Koli (cca 5 EUR)

Průvodci

Taťána Zavřelová

19. 7. - 4. 8. 2024 / č.zájezdu 224307-01

Táňa je jednou z těch průvodkyní, které si českého léta moc neužijí. Místo toho nasává vůně macchií na Korsice, divoké přírody ve Finsku nebo horských luk ve Francii. Pravidelně okupuje přední příčky mezi nejvytíženějšími průvodci a sbírá body za všestrannost. Cyklozájezdy a turistické horodolky ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. – 3. den

V odpoledních hodinách vyrazíme z Brna přes Polsko do Pobaltí (Litva, Lotyšsko, Estonsko), kde navštívíme Vilnius - hlavní město Litvy, kterému se též přezdívá Jeruzalém severu. Trajektem se přeplavíme do finské metropole Helsinek. Nasajeme atmosféru Finska a na noc už spočineme na prvním typicky romantickém tábořišti u jezera.

4. – 6. den

Procházka po stezkách v NP Nuuksio a město Savonlinna s vodním hradem Olavinlinna a muzeem lodí. Největší dřevěný kostel v Kerimaki, toulání národními parky Kolovesi a Koli, kde vystoupáme na nejvyšší bod Ukko-koli a užijeme si výhledy z křemencového hřbetu na jezero Pielinen. Dále zamíříme do Soutěsky zlých skřítků v NP Hiidenportti a vychutnáme si nenáročnou dvoudenní túru (↔ 16 km) s noclehem u romantického jezera Kitulanlampi.

7. – 9. den

Jezerní krajinou budeme pokračovat na sever. Přespíme v kempu se saunou a poté přijde zlatý hřeb programu - dvoudenní túra kolem peřejí a přes visuté mosty v nejznámějším NP Oulanka (↔ varianty 30 - 45 km). Překročíme severní polární kruh poblíž ruské hranice a posbíráme "5 svatých tundrových vrchů" v NP Pyhatunturi, nejsevernějším bodu naší cesty.

10. – 12. den

Navštívíme Santa Clause na polárním kruhu v hlavním městě Laponska Rovaniemi i muzeum Laponska Arktikum. V NP Rokua nás překvapí písečné duny i obrovské polštáře lišejníků - nejměkčí spaní ve finské přírodě. Přejedeme do NP Salamanjarvi, kde snad potkáme i divoké soby. Romantické projížďky po jezeře, pozorování vodního ptactva.

13. – 14. den

Lesní rezervace v NP Pyha-Hakki a návštěva stařičkého dřevěného kostelíku v Petajavesi. Výšlap v NP Helvetinjarvi, poslední večerní posezení u ohně blízko písčité pláže.

15. – 17. den

Trajektem přes Finský záliv, prohlídka hlavního města Estonska Tallinu a návštěva vodního hradu Trakai a dále přes Polsko do Brna, kam dorazíme v dopoledních hodinách.

Ubytování

Krásy divoké přírody nejlépe poznáte, budete-li v přírodě i spát. Táboření ve volné přírodě je v severských státech bezproblémové a i místními obyvateli oblíbené. Většina noclehů (8x) bude na perfektně vybavených – a přesto neuvěřitelně „divokých“ tábořištích v národních parcích. Na tábořišti bude přírodní zdroj vody, kde se můžete vykoupat, či osvěžit. Dvakrát také dáme batohy i se stany na záda, absolvujeme delší túru a budeme spát v divočině daleko od civilizace i busu. 4x přespíme také v kempech odpovídajících evropskému standardu s WC, sprchou, přístupem k pitné vodě a v některých případech i kuchyňkou, kde můžete okusit pravou finskou saunu (v ceně zájezdu). Vždy ve vlastních stanech a spacácích.  Vždy dvě noci na cestě do Skandinávie i zpět využijeme k dlouhému přesunu busem. Mezitím si cestu zpestříme celodenním programem nebo se protáhneme na trajektu.

Strava

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". Stravování začíná večeří druhý den zájezdu, během dvoudenního přechodu národním parkem Oulanka se teplá večeře nevaří, místo ní dostanete balíček (1x místo večeře + 2x místo snídaně). Balíček místo snídaně dostanete i na trek do NP Hiidenporti. Večeřový balíček dostanete i třetí den zájezdu. Na cestě zpátky bude připravena ráno před odjezdem z Helsinek snídaně a balíček místo večeře, stravování končí balíčkem místo večeře předposlední den zájezdu před noční přejezdem zpět do ČR. K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakie nebo intolerance laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Bude-li to vyžadovat program, dostanete někdy místo večeře teplý oběd nebo odpolední jídlo či balíček na cestu. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality finské kuchyně.

Doprava

Doprava na zájezdu bude realizována zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Brno - Zvonařka / Český Těšín / Olomouc / Ostrava

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály. Vzhledem k plánovanému programu a přesunům autobusem se jedná o zájezd středně cestovatelsky náročný. Samotný zájezd je naplánován tak, aby byl dostatek času jak na poznání historických památek a měst a zejména přírodních zajímavostí, na které je zájezd zaměřen. Zpestřen je navíc 2 dvoudenními treky střední náročnosti, druhý z nich lze individuálně zkrátit či prodloužit dle aktuální nálady, počasí a kondice.

Další info

Cestovní doklady
Do navštívených (i projížděných) zemí nám stačí občanský průkaz. Cestujete-li s dokladem jiným než-li českým, ve vlastním zájmu si na ambasádě ověřte, zda potřebujete vízum či jiné povolení ke vstupu.

Dobíjení baterií a telefonů
Možnost dobíjení baterií bude zhruba jednou za 3 dny. Zásuvky odpovídají českým standardům, není tedy zapotřebí žádné speciální redukce.

Kapesné
Doporučujeme mít u sebe minimálně 100 EUR na občerstvení, suvenýry, plyšové sobíky a jiné.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

19. 7. - 4. 8. 2024
č. zájezdu: 224307-01
cena 24 400 Kč
VYPRODÁNO
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Bretaň a Normandie

Bretaň a Normandie

7. 8. - 18. 8. 2024 Chci to vidět
Estonsko - po zemi i po moři

Estonsko - po zemi i po moři

16. 8. - 24. 8. 2024 Chci to vidět
Hory a národní parky Skotska

Hory a národní parky Skotska

12. 7. - 26. 7. 2024 Chci to vidět
Island

Island

4. 8. - 19. 8. 2024 Chci to vidět
Norsko a Švédsko

Norsko a Švédsko

5. 7. - 21. 7. 2024 Chci to vidět
Prázdniny u Vikingů

Prázdniny u Vikingů

1. 8. - 11. 8. 2024 Chci to vidět
Švédsko - King´s trail

Švédsko - King´s trail

9. 8. - 17. 8. 2024 Chci to vidět