Gambie a Senegal

Gambie a Senegal

14 dní / 23 700 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

22. 11. - 5. 12. 2020
č. zájezdu: 220331-01
cena 23 700 Kč

zážitkové putování na Kolech pro Afriku

Je mnoho způsobů, jak poznávat Afriku. Z pohodlných sedadel klimatizovaných terénních automobilů prohlížet za skly divokou přírodou, vyhýbat se kontaktu s obyčejnými a přespávat v luxusních hotelech. To my rozhodně dělat nebudeme. Kola pro Afriku působí v Gambii již šestým rokem a za tuto dobu pomoci tisícovkám dětem ke vzdělání, které Gambie tak potřebuje. Nyní máme příležitost poznat zblízka jak moc jedno kolo dokáže změnit život dětem. Na speciálně připravených zapůjčených kolech navštívíme školy, budeme trávit čas s dětmi, naučíme se vařit tradiční Gambijská jídla, zahrajeme mezinárodní fotbalový zápas a užijeme si pestrý zážitkový program. Užijeme si také africkou přírodu, vyhlídkovou plavbu mezi hrochy v River Gambia National Park, koupání v Atlantiku i pohlazení odpočívajících krokodýlů. Zavítáme také do vedlejšího Senegalu, navštívíme rezervaci Fathala s antilopami a opicemi, a s mísními rybáři povečeříme čerstvě ulovené ryby. Zajímavý je i pohled do historie otrokářství a kolonialismu po stopách Kunta Kinteho od překladiště otroků, přes vlhké kobky samotek až ke stromu svobody. Pak pochopíme, co znamená nápis na soše "NEVER AGAIN!"

Cena zahrnuje

  • veškerou společnou dopravu
  • ubytování (4x v apartmánu, 1x v hotelu, 3x v kempu, 5x v partnerských školách - podrobněji v záložce "Nejčastější dotazy")
  • průvodce
  • benefiční příspěvek na projekt Kola pro Afriku (5.000 Kč)
  • zprostředkování vstupního povolení (Entry Clearance)
  • pojištění léčebných výloh
  • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

letenku (orientační cena zpáteční letenky od 18.000 Kč včetně tax), vstupy do památek a muzeí, stravování

Program zájezdu

1. - 2. den

Přiletíme na mezinárodní letiště v Dakaru, zvládneme vstupní formality, prodereme se davem taxikářů a přijedeme na hotel. Během dvou dnů navštívíme slavný Ile de Gorée, se smutnou otrokářskou historií, růžové jezero Retba a zažijeme i bujarý noční život.

3. - 4. den

Cestou na jih navštívíme přírodní rezervaci Bandia, kde můžeme vidět nosorožce, antilopy, žirafy a další zvířata. Projedeme si na loďce mangrovové porosty v deltě řeky Saloum, povečeříme čerstvě ulovené ryby s místními rybáři. Projdeme se po městečku Fadiouth postaveném na ostrově z mušlí, kde navštívíme mimo jiné unikátní křesťansko-muslimský hřbitov.

5. den

Přijedeme do Gambie na severním břehu řeky Gambie se projdeme po pevnosti Fort Bulen a navštívíme městečko Juffureh i ostrov Kunta Kinteh, kde nás zamrazí při vyprávění o kruté otrokářské historii této malé země. Poznáme, jak byli otroci přepravováni a kde byli drženi, aby ztratili síly se vzbouřit. Odpoledne dojedeme do městečka Kuntaur.

6. - 8. den

Vyrazíme na cykloputování po školách projektu Kola pro Afriku v Gambii. Za čtyři dny urazíme asi 150 km on road i offroad. Po probuzení úderným školním zvonkem z ocelového disku kola automobilu se budeme po přivítání se s dětmi plně vtaženi do gambijského kulturního programu a společných aktivit. Budeme například vařit tradiční gambijská jídla. Zkoumat tajemství záhadných kamenných kruhů, postavených dávnými civilizacemi obývající západní Afriku, ve Wassu. Navštívíme rezervaci River Gambia National Park kde se vydáme ke břehům ostrova Baboon Island. Zhruba tříhodinovou vyjížďku na lodi strávíme pozorováním šimpanzů i hrochů, budeme-li mít štěstí. Cestou budeme mít možnost vidět celou řadu pestrobarevných ptáků. Při západu slunce přejedeme pár kilometrů do školy v Jarumeh Koto, kde společně s studenty a ředitelem slavnostně zalijeme dříve zasazený mangovník česko-gambijského přátelství. Budeme-li mít čas a chuť můžeme pomoci místnímu mechanikovi s opravami kol. V Janjangbureh uvidíme další pozůstatek otrokářské historie. Podíváme se v jakých podmínkách museli otroci čekat na to, až budou prodáni novému majiteli a deportováni ze země. Janjangbureh v 19. století sloužilo zároveň jako centrum osvobozených otroků, navrácených do Afriky po zákazu otroctví. Byla zde postavena také jedna z první škol v západní Africe, kterou navštívíme. Shlédneme divadelní představení v režii studentů školy, naučíme se tradiční africké tance a zahrajeme si si přátelský fotbalový zápas Česko-Gambie (který při prvním konání expedice skončil nerozhodně). Na školách se zároveň seznámíme s fungování projektu Kola Pro Afriku, a vyjde-li nám načasování slavnostně předáme nová kola žákům jedné z partnerských škol.

9. - 10. den

Přesuneme do kempu v Sanyangu. Místo hektických přesunů dojedeme jen cca 4 km na pláž, kde strávíme den koupáním v Atlantiku, popíjením piva nebo libovolného alkoholického nebo nealkoholicého nápoje. Večer nás místní bubeníci budou učit svému hlasitému umění. A do rána určitě zvládneme základní rytmy.

11. den

Navštívíme přírodní rezervaci Abuko, podíváme se na největší bazar s živým dobytkem v Gambii a odtud přejedeme do Fajary, kde uctíme památku padlých ve druhé světové válce na hřbitově, popojedeme kousek do Bakau, kde si sáhnene na živé krokodýly a navštívíme místní etnologické muzeum. Zájemci zde mohou také nakoupit ručně vyráběné dřevěné sošky, barevné košile a další suvenýry. Cestou zpět do Sanyangu se podíváme do rušného rybářského centra Tajni i do umělecké vesnice Tunbung.

12. den

Uděláme si výlet na kolech do městečka Kartong, na hranici se Senegalem, kde se každoročně koná velký tradiční hudební festival. Cestou se zastavíme do Gambia Reptile Farm podívat se na rozmanité množství místních hadů, želv a dalších živočichů. Domluvíme se s místním rybáři, kteří nás mohou vzít lodí na lov. Večer strávíme v doprovodu místní živé hudby. Hudebníci nás rádi přiučí základům svého rytmického umění.

13. den

Ráno projedeme přes centrum největšího města Gambie - Serrekunda. Přejedeme kolem jedné z nejvyšších staveb v zemi - Oblouku 22., který připomíná slavný vojenský převrat z roku 1994, uvidíme parlament, povíme si o moderní historii Gambie a za slavným venkovním bazarem Albert Market, trajektem přejedeme řeku a večer přespíme opět v Dakaru.

14. den

Odlet z Dakaru

Ubytování

Využijeme jednoduché účelné ubytování. 4x využijeme pohodlí apartmánu a 1x v hotelu, k tomu také několikrát přespíme ve stanu - 3x v kempu a 5x přímo v partnerských školách v průběhu zážitkového programu. Proto doporučujeme vzít si i vlastní karimatku a lehčí přikrývku.

Strava

Stravovat se budeme z místních zdrojů, částečně budeme ochutnávat speciality místních restaurací. Občas budeme grilovat a připravovat jídlo sami. Není třeba s sebou tahat vařiče ani nádobí. Doporučujeme pouze lžičku. Vodu budeme kupovat balenou, protože jiné složení místní kohoutkové vody by mohlo vyvolat nečekané komplikace ;)

Doprava

Pro přepravu na delší vzdálenosti využijeme místní minibusy a taxíky na "africký způsob". Mezi školami v rámci zážitkového programu se budeme přesouvat v sedle kola, přičemž za 4 dny ujedeme celkem 150 km nenáročným terénem. Mnohokrát pojedeme loděmi různých tvarů a velikostí.

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Náročnost

Denně pojedeme 20 až 70 km po rovném terénu, někdy po asfaltové cestě někdy mírně offroad. Na školách si pro nás připraví celou řadu zajímavých aktivit. Od fotbalového zápasu, přes možnost strávit hodinu s žáky vyprávěním o České republice, učením atd. až po společné vaření místních specialit.

Další info

Skupina
Jedná se o expediční zájezd, proto budeme v malé skupince maximálně 7 osob + průvodce. Vejdeme se tak jednoduše do dvou osobních aut. A mnohem flexibilněji budeme moci využívat místní dopravu.

Očkování
Doporučuje se očkování proti žluté zimnici, břišnímu tyfu a žloutence A a B. V okolí řeky se vyskytují líhně komárů, které mohou být zdrojem nákazy malárií. V období naší návštěvy je výskyt komárů nižší, přesto pokud chcete mít jistotu, doporučujeme přibalit antimalarika. Pro podrobnosti doporučujeme konzultaci s odborným lékařem. Nutností je rovněž vlastní moskytiéra.

Počasí
Bude teplo, cca 30 stupňů přes den a 18 v noci.

Doporučené vybavení a zavazadlo
Čím méně oblečení potáhneme tím větší budeme mít úsměv na tváři. Doporučujeme dvě trička, kraťasy a dlouhé kalhoty. Budeme si přepírat. Vše si doporučujeme sbalit do malých batůžků. Rozhodně si neberte kufry na kolečkách, protože se s nimi docela špatně jezdí na kole. Přebytečné věci (např. na cestu) bude případně možné uložit na základně, kde přespíme první a poslední noc.

Kola
Kola budou nachystána v rámci projektu Kola pro Afriku. Bude nutná základní kontrola a údržba. Každý účastník si bude udržovat a opravovat vlastní kolo. Pro rozsáhlejší opravy využijeme nářadí a zkušenosti mechaniků projektu Kola pro Afriku na školách. Kola budou mít nosič na připoutání menšího zavazadla a držák na láhev.

Cestovní doklady
Občané států Evropské Unie nepotřebují pro turistickou cestu do 28 dní do Gambie vízum. Pro hladký průběh kontroly imigračním úředníkem vyřídíme všem účastníkům Entry clearance.

Bezpečnost
Gambie je velice přátelská a stabilní země. Kromě drobné kriminality v turistických oblastech se nemusíme ničeho obávat. Na podzim roku 2016 proběhly v prezidentské volby a po 22 letech byl svržen diktátorský prezident. I přes párměsíční nejistotu se vše obešlo bez konfliktů a nepokojů. Nyní jsou obyvatelé Gambie šťastni a plni nadějí na zlepšení především ekonomické situace v zemi.

Ceny
Obecně je v Gambii levněji než v ČR, jídlo v restauraci koupíme cca od 50 do 150 Kč, dle kvality podniku, vstupy se liší nicméně většinou jsou cca 20-100 Kč, ceny suvenýrů záleží prakticky pouze na vůli a schopnostech smlouvat. Zkušený průvodce vám rád poradí jak na to. Peníze si rozměníme při příletu.

Články