Gambie a Senegal

Za zážitky bez obav

Gambie a Senegal

14 dní
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

zážitkové putování na Kolech pro Afriku

Je mnoho způsobů, jak poznávat Afriku. Z pohodlných sedadel klimatizovaných terénních automobilů prohlížet za skly divokou přírodou, vyhýbat se kontaktu s obyčejnými a přespávat v luxusních hotelech. To my rozhodně dělat nebudeme. Kola pro Afriku působí v Gambii již desátým rokem a za tuto dobu pomoci tisícovkám dětem ke vzdělání, které Gambie tak potřebuje. Nyní máme příležitost poznat zblízka jak moc jedno kolo dokáže změnit život dětem. Na speciálně připravených zapůjčených kolech navštívíme školy, budeme trávit čas s dětmi, naučíme se vařit tradiční Gambijská jídla, zahrajeme mezinárodní fotbalový zápas a užijeme si pestrý zážitkový program. Užijeme si také africkou přírodu, vyhlídkovou plavbu mezi hrochy v River Gambia National Park, koupání v Atlantiku i pohlazení odpočívajících krokodýlů. Zavítáme také do vedlejšího Senegalu, navštívíme rezervaci Fathala s antilopami a opicemi, a s místními rybáři povečeříme čerstvě ulovené ryby. Zajímavý je i pohled do historie otrokářství a kolonialismu po stopách Kunta Kinteho od překladiště otroků, přes vlhké kobky samotek až ke stromu svobody. Pak pochopíme, co znamená nápis na soše "NEVER AGAIN!"

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky od 20.000 Kč včetně tax)
  • vstupy do památek a muzeí
  • stravování

Videa

Program zájezdu

1. - 2. den

Přiletíme na mezinárodní letiště v Banjulu, zvládneme vstupní formality, prodereme se davem taxikářů a přijedeme na naše ubytování v Sanyangu na pobřeží Atlantického oceánu. Ráno pojedeme rozměnit peníze a podívat se na hadí farmu do Kartongu. Odpoledne zavítáme na největší trh s dobytkem v Gambii.

3. den

Brzo ráno přejedeme na trajektu řeku Gambii. Navštívíme městečko Juffureh i ostrov Kunta Kinteh, kde nás zamrazí při vyprávění o kruté otrokářské historii této malé země. Poznáme, jak byli otroci přepravováni a kde byli drženi, aby ztratili síly se vzbouřit.
Po celodenním přesunu do Senegalu a se večer ubytujeme v apartmánu ve městě Mbour.

4. - 6. den

Podíváme se na ostrov z mušlí Fadiouth, který se pyšní majoritně křesťanskou populací a unikátním hřbitovem, na kterém jsou společně pochování křesťané a muslimové. Zajedeme k největšímu baobabu v Senegalu a vylezeme na věž nového kostela postaveného ve tvaru korýše. Další den se podíváme do Dakaru, kde ochutnáme místní specialitu thieboudienne (rýže s rybou a zeleninou), zajedeme na otrokářský ostrov Gorée a projdeme se ruchem velkoměsta. Následně se zažijeme na safari v rezervaci Bandia a zajedeme k jezeru Lac Rose, jehož vody jsou zbarvené do růžova.

7. den

Po celodenním přejezdu do Gambie vyrazíme na cykloputování po školách projektu Kola pro Afriku a zajímavostech v Gambii. Za čtyři dny urazíme asi 150 km on road i offroad. Budeme plně vtaženi do gambijského kulturního programu a společných aktivit. Naučíme se vařit tradiční gambijská jídla a prozkoumáme tajemství záhadných kamenných kruhů, postavených dávnými civilizacemi obývající západní Afriku, ve Wassu a Kerr Batch

8. den

Navštívíme rezervaci River Gambia National Park, kde se vydáme ke břehům ostrova Baboon Island. Zhruba tříhodinovou vyjížďku na lodi strávíme pozorováním šimpanzů i hrochů, budeme-li mít štěstí. Cestou budeme mít možnost vidět celou řadu pestrobarevných ptáků. Při západu slunce přejedeme pár kilometrů do školy v Jarumeh Koto, kde společně se studenty a ředitelem slavnostně zalijeme dříve zasazený mangovník česko-gambijského přátelství. Budeme-li mít čas a chuť, můžeme pomoci místnímu mechanikovi s opravami kol.

9. - 11. den

Podíváme se do Janjangbureh, které v 19. století sloužilo zároveň jako centrum osvobozených otroků, navrácených do Afriky po zákazu otroctví. Byla zde postavena také jedna z první škol v západní Africe, kterou navštívíme. Shlédneme divadelní představení v režii studentů školy, naučíme se tradiční africké tance a zahrajeme si si přátelský fotbalový zápas Česko-Gambie (který při prvním konání expedice skončil 10:0 pro Gambii). Na školách se zároveň seznámíme s fungování projektu Kola Pro Afriku. Jeden den se vydáme na kajacích po klidné řece Gambii za hrochy (kdo si netroufá pádlovat, může nás doprovázet na větší motorové lodi).

12. den

Přesuneme do kempu v Sanyangu, kde strávíme zbytek dne koupáním v Atlantiku, popíjením piva nebo libovolného alkoholického nebo nealkoholicého nápoje. Večer nás místní bubeníci budou učit svému hlasitému umění. A ugrilujeme si čerstvě vylovené ryby.

13. - 14. den

Další dny navštívíme přírodní rezervaci Abuko, přejedeme do Fajary, kde uctíme památku padlých ve druhé světové válce na hřbitově, popojedeme do Bakau, kde si sáhnene na živé krokodýly a navštívíme místní etnologické muzeum. Zájemci zde mohou také nakoupit ručně vyráběné dřevěné sošky, barevné košile a další suvenýry. Cestou zpět do Sanyangu se podíváme do rušného rybářského centra Tajni i do umělecké vesnice Tunbung.

Ubytování

Využijeme jednoduché účelné ubytování. 3x využijeme pohodlí apartmánu a 5x v hotelu na pláži, k tomu také několikrát přespíme ve stanu - 5x v kempu v gambijském vnitrozemí v průběhu zážitkového programu. Proto doporučujeme vzít si i vlastní karimatku a lehčí přikrývku.

Strava

Stravovat se budeme z místních zdrojů, částečně budeme ochutnávat speciality místních restaurací. Občas budeme grilovat a připravovat jídlo sami. Není třeba s sebou tahat vařiče ani nádobí. Vodu budeme kupovat balenou, protože jiné složení místní kohoutkové vody by mohlo vyvolat nečekané komplikace ;)

Doprava

Pro přepravu na delší vzdálenosti využijeme dodávku. Mezi školami v rámci zážitkového programu se budeme přesouvat v sedle kola, přičemž za 4 dny ujedeme celkem 150 km nenáročným terénem. Mnohokrát pojedeme loděmi různých tvarů a velikostí.

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášen dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Nástupním i výstupním místem je Banjul.

Nástupní místa

Náročnost

Denně pojedeme 20 až 70 km po rovném terénu, někdy po asfaltové cestě někdy mírně offroad. Na školách si pro nás připraví celou řadu zajímavých aktivit. Od fotbalového zápasu, přes možnost strávit hodinu s žáky vyprávěním o České republice, učením atd. až po společné vaření místních specialit.

Další info

Skupina
Jedná se o expediční zájezd, proto budeme v malé skupince maximálně 7 osob + průvodce. Vejdeme se tak jednoduše do dvou osobních aut nebo jedné dodávky. A mnohem flexibilněji budeme moci využívat místní dopravu, bude-li to zapotřebí.

Očkování
Senegal vyžaduje očkování proti žluté zimnici při překročení pozemních hranic s Gambií.
Doporučuje se taktéž očkování proti břišnímu tyfu a žloutence A a B. V okolí řeky se vyskytují líhně komárů, které mohou být zdrojem nákazy malárií. V období naší návštěvy je výskyt komárů nižší, přesto pokud chcete mít jistotu, doporučujeme přibalit antimalarika. Pro podrobnosti doporučujeme konzultaci s odborným lékařem. Nutností je rovněž vlastní moskytiéra.

Počasí
Bude teplo, cca 30 stupňů přes den a 18 v noci.

Doporučené vybavení a zavazadlo
Čím méně oblečení potáhneme, tím větší budeme mít úsměv na tváři. Doporučujeme dvě trička, kraťasy a dlouhé kalhoty. Budeme si přepírat. Vše si doporučujeme sbalit do malých batůžků. Rozhodně si neberte kufry na kolečkách, protože se s nimi docela špatně jezdí na kole. Přebytečné věci (např. na cestu) bude případně možné uložit na základně, kde přespíme první a poslední noc.

Kola
Kola budou nachystána v rámci projektu Kola pro Afriku. Bude nutná základní kontrola a údržba. Každý účastník si bude udržovat a opravovat vlastní kolo. Pro rozsáhlejší opravy využijeme nářadí a zkušenosti mechaniků projektu Kola pro Afriku na školách. Kola budou mít nosič na připoutání menšího zavazadla a držák na láhev.

Cestovní doklady
Občané států Evropské Unie nepotřebují pro turistickou cestu do 28 dní do Gambie vízum.

Bezpečnost
Gambie je velice přátelská a stabilní země. Kromě drobné kriminality v turistických oblastech se nemusíme ničeho obávat. Na podzim roku 2016 proběhly v prezidentské volby a po 22 letech byl svržen diktátorský prezident. I přes párměsíční nejistotu se vše obešlo bez konfliktů a nepokojů. Nyní jsou obyvatelé Gambie šťastni a plni nadějí na zlepšení především ekonomické situace v zemi.

Ceny
Obecně je v Gambii levněji než v ČR, jídlo v restauraci koupíme cca od 50 do 150 Kč, dle kvality podniku, vstupy se liší nicméně většinou jsou cca 20-200 Kč, ceny suvenýrů záleží prakticky pouze na vůli a schopnostech smlouvat. Zkušený průvodce vám rád poradí jak na to. Peníze si rozměníme při příletu.

Články

Podobné zájezdy

Egypt - pouštní safari

Egypt - pouštní safari

1. 12. - 15. 12. 2024 Chci to vidět
Mauritánie

Mauritánie

13. 1. - 25. 1. 2025 Chci to vidět
Taiwan na kole

Taiwan na kole

19. 10. - 4. 11. 2024 Chci to vidět