Hory Bosny a Hercegoviny

Za zážitky bez obav

Hory Bosny a Hercegoviny

12 dní / 14 500 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

10. 7. - 21. 7. 2024
č. zájezdu: 224918A-01
cena 14 500 Kč
5 volných míst
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

jednodenní toulky po horách i památkách Balkánu

Časy, kdy se nad Bosnou a Hercegovinou vznášel temný stín války, už dávno minuly, milý poutníku!. Tato balkánská kráska znovu otevírá svou náruč. Překvapuje divokými pohořími s tyčícími se vápencovými štíty i nekonečně zelenými loukami, prostotou horských salaší i pestrostí orientálních tržišť. V horách jen zřídka narazíš na jiné tuláky, častějšími společníky jsou divocí koně a stáda ovcí. V zapadlých muslimských vesničkách tě překvapí stařenky v krojích pletoucí ponožky a rukavice. Ve městech ochutnáš turecké lahůdky i pravou bosenskou kávu. A také vzpomeneš na pohnutou historii této kouzelné země.

Projdeme patero bosenských pohoří včetně nejvyšší hory Bosanski Maglić. Navštívíme kulturně rozmanité Sarajevo s unikátní tržnicí Baščaršija i slavný Starý most v Mostaru , pirátskou osadu Počitelj, dervišský klášter v Blagaji i monumentální vodopády Kravica. To vše nalehko jen s malým baťůžkem. Tak zahoď krosnu a projdi s námi Bosnu :-)

Cena zahrnuje

Průvodci

Tomáš Vaníček

10. 7. - 21. 7. 2024 / č.zájezdu 224918A-01

Učitel a průvodce z Křivoklátska. Na Balkán byl poprvé vyvezen násilím ve 3 letech. Ve 14 letech potkal na policejní stanici v Kolašinu (tehdy Socialistická Federativní republika Jugoslávie, dnes Černá Hora) Vuka Šibaliče, což ovlivnilo jeho další cestovatelské plány. V 16ti letech podnikl první ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1.–3. den

Přes noc přejedeme z Brna až do osady Tušila, podnikneme pohodový výšlap do pohoří VISOČICA a případně i na vrchol Drstva s nádhernými výhledy do hlubokého kaňonu Rakitnice (↔ 9 km, ↑ 740 m, ↓ 740 m). Další den se vydáme na půldenní výlet do pohoří BJELAŠNICA se starými muslimskými vesničkami (↔ 9 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Odpoledne autobusem přejedeme do města Konjic s křivolakými uličkami a krásnými mešitami. Večer se utáboříme u Boračka jezera s fantastickým koupáním v podhůří Prenje.

4.–5. den

Odpočinkový den zahájíme raftingem v úchvatném kaňonu řeky Neretvy (cca 25 EUR), navštívíme město KONJIC s křivolakými uličkami, starým mostem a nejstylovější bosenskou kavárnou. Nedaleko města navštívíme impozantní Titův protiatomový kryt a cestou do Hercegoviny si prohlédneme most přes Neretvu v Jablanici a památník zdejší bitvy z 2. světové války. Ze sedla Rujiště podnikneme celodenní túru po vápencovém království v pohoří PRENJ (↔ 11 km, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Navečer zakotvíme v městečku BLAGAJ s dervišským klášterem a mohutnou vyvěračkou Vrelo Bune.

6. den

Další den zamíříme do srdce Hercegoviny. Autobus nás doveze do města MOSTAR, které se pyšní slavným Starým mostem. Můžeme si projít muzea, fotogalerie, orientální tržiště, či jen posedávat u kávy. Navštívíme i staré osmanské město Počitelj a vykoupeme se pod vodopády Kravica. Poté se přemístíme opět do hor.

7.–9. den

Ze sedla Čemerno vyrazíme na další túru po hřebeni Lebršniku (↔ 16 km, ↑ 640 m, ↓ 640 m). Přenocujeme v horské vesnici Tjentiště s ohromujícím památníkem slavné bitvy na Sutjesce. Místními furgony vystoupáme do sedla Prijevor a po svých dojdeme k malebnému Trnovačku jezeru. Od jezera je možné vyběhnout na nejvyšší bosenskou horu BOSANSKI MAGLIĆ (2.386 m) (↔ 16 km, ↑ 1.100 m, ↓ 1.100 m). Další den vyrazíme na procházku do pohoří ŽIVANJ (↔ 12 km, ↑ 550 m, ↓ 550 m).

10. den

Navštívíme městečko Kalinovik a vystoupíme na vrchol Velika Lelija (2.032 m) (↔ 16 km, ↑ 780 m, ↓ 780 m). Potom už nasedneme do autobusu, který nás doveze do kempu na předměstí SARAJEVA. Zájemcům se nabízí večerní výlet ke starému Římskému mostu.

11.–12. den

Poslední den v Bosně a Hercegovině podnikneme dopolední výlet po trase zrušené úzkokolejky z Pale do Sarajeva plné tunelů a starých železničních mostů s výhledy do divokého kaňonu řeky Miljacky (↔ 13 km, ↑ 20 m, ↓ 300 m), anebo kratší procházku k bobové dráze ze XIV. ZOH 1984 (↔ 7 km, ↑ 40 m, ↓ 600 m). Odpoledne a podvečer věnujeme prohlídce Sarajeva, nákupu suvenýrů a posezení v místních kavárnách. Večer vyrazíme zpět do ČR, do Brna přijedeme v dopoledních hodinách.

Ubytování

Nocovat budeme 1x na horské chatě, 6x v balkánském kempu, 2x na tábořištích ve vlastních stanech a spacácích. Nemáte-li vlastní stan, můžete si ho zapůjčit v naší půjčovně.

"balkánský kemp"
Balkánské kempy jsou oproti standardním kempům ze západní Evropy teprve v plenkách, takže rozhodně nečekejte žádný velký komfort. Většinou budeme moc rádi, když v něm poteče voda a bude fungovat záchod. Hygiena bude jednou velkou improvizací. Jednoduše proto, že tu lepší kempy nejsou. Zároveň ale platí, že kde nejsou kempy, nepotkáte ani davy turistů a odměnou za trochu nepohodlí jsou krásné autentické zážitky, a proto máme právě Balkán tak rádi.

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu ve vlastní režii. Mimo civilizaci se bude určitě hodit vybavení na vaření. Potraviny bude možno dokoupit v bosenských městech a vesnicích a často bude také příležitost ochutnat speciality místní bosenské kuchyně.

Doprava

Cestujeme zájezdovým autobusem, který budeme sdílet společně s druhou turistickou skupinou na vícedenní přechody, a s cyklisty.

Nástupní místa

Bratislava / Brno - Zvonařka / Olomouc / Ostrava / Vyškov

Náročnost

Všechny jednodenní výlety půjdeme nalehko, tedy jen s lehkým batůžkem. Podrobnosti k délce jednotlivých túr a jejich převýšení je vždy uvedeno v závorce u programu jednotlivých dní. Většinu túr lze zkrátit či prodloužit.

Cestujeme společně se zájezdy Bosnou s krosnou (vícedenní túry do hor) a Bosna a Hercegovina na kole. Můžete tedy pozvat i kamarády odlišných zájmů a po programu se s novými zážitky potkávat ve stejném kempu, případně program po dohodě i kombinovat.

Další info

Cestovní doklady
V běžné situaci je pro cestu do navštívených zemí postačující platný občanský průkaz. V tento moment je však pro vstup do země vyžadován cestovní pas!!!!

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

10. 7. - 21. 7. 2024
č. zájezdu: 224918A-01
cena 14 500 Kč
5 volných míst
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Na skleničku u historie Sarajeva

Martin "Komár" Hessler

35. nejvtipnější anekdota, 18. nejroztomilejší pes, 12. nejlahodnější koňak... Jak čtu něco takového, otvírá se mi, promiňte mi to...

více

Podobné zájezdy

Hory severní Makedonie

Hory severní Makedonie

26. 7. - 4. 8. 2024 Chci to vidět
Rumunským severem pohodově

Rumunským severem pohodově

12. 7. - 21. 7. 2024 Chci to vidět