Turecko - jarní týden v Lýkii 2025

Za zážitky bez obav

Turecko - jarní týden v Lýkii 2025

8 dní / 23 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

6. 5. - 13. 5. 2025
č. zájezdu: 225385-01
cena 23 800 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

K moři, do hor a za památkami s ubytováním ve slavných stromových domech

Lýkie je území na jihozápadě Turecka, západně od centra turecké riviery Antalye. Ve starověku tuto část světa obýval národ kupců a mořeplavců, podle kterého dostala země své jméno. Po Lýkijské civilizaci zde zůstalo několik desítek antických měst a nekropolí, často ukrytých v nádherné subtropické přírodě. V posledních letech se oblast stala populární i díky 500 km dlouhé dálkové turistické trase, zvané Lykiya yolu, tzn. Lykijská stezka. I my se po této stezce vydáme v několika jejích úsecích. Nebudeme ji však procházet celou, za svoji základnu zvolíme tradiční stromové domy pana Kadira Kayi ve vesničce Olympos. Pan Kadir, vystudovaný architekt z univerzity Mimara Sinana v Istanbulu, tyto příbytky v korunách stromů začal stavět na začátku 90. let minulého století jako první v oblasti. Dnes najdeme v oblasti Lýkie i jinde na světě mnoho jejich kopií. Z naší základny budeme vyrážet na výlety pěšky i autem. Zaplaveme si v moři, budeme se kochat jarní přírodou a na vrcholcích hor uvidíme ještě sníh. Navštívíme antická města, budeme odpočívat ve stínu borovic a nevynecháme ani rušnou Antalyi, milionové středisko turecké riviéry.

A na závěr dáme za pravdu Kadirovskému heslu: I came, I saw, I stayed and stayed and stayed and stayed.....

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku Vídeň (Praha) – Antalya a zpět cca 7000,- Kč
  • ostatní stravování
  • celodenní projížďku lodí v Olymposu (cca 1000 Kč)
  • projížďku lodí nad potopeným městem Kekova (cca 200 Kč)
  • vstupné

Průvodci

Tomáš Vaníček

6. 5. - 13. 5. 2025 / č.zájezdu 225385-01

Učitel a průvodce z Křivoklátska. Na Balkán byl poprvé vyvezen násilím ve 3 letech. Ve 14 letech potkal na policejní stanici v Kolašinu (tehdy Socialistická Federativní republika Jugoslávie, dnes Černá Hora) Vuka Šibaliče, což ovlivnilo jeho další cestovatelské plány. V 16ti letech podnikl první ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. den

Z Vídně nebo z Prahy odletíme do Antalye a přesuneme se do slavných Kádirových stromových domů v Olymposu. Toto ubytování v nádherném údolí u potoka, necelé 2km od moře, se stane naším domovem na následující týden. Večer ochutnáme první vynikající kádirovskou večeři.

2. den

Náš program zahájíme průzkumem okolí. Z vesnice Ulupinar sestoupíme borovým lesem k přírodním plamenům Yanartaş, předobrazu dávné příšery Chiméry. Na pláži ve vesnici Çirali si dáme dobrý oběd a přes ruiny starověkého Olymposu se vrátíme domů (pěšky 12km, +100m, -400m)

3. den

Tentokrát se vypravíme na výlet autem. Navštívíme skalní hrobky v rodišti svatého Mikuláše Myra. A lodí se projedeme nad ruinami potopeného lýckého města Kekova.

4. den

Z vesnice Beyçik vystoupáme na dominantní vrchol Tahtali Dağ, zvaný též Turecký Olymp (20km, +-1500m).Odvážní zájemci mohou na vrchol též vyjet novou, konstrukčně zajímavě provedenou lanovkou.

5. den

Volný den, lze využít třeba na celodenní odpočinkovou koupačku v moři nebo na fakultativní lodní výlet.

6. den

Další túra po úseku slavné Lýkijské stezky povede na dohled moře z vesnice Karaöz, přes mys Gelidonya až na pláž v Adrasanu (22km, +-700m)

7. den

Na závěr naší cesty se vypravíme opět do hor do antického orlího hnízda Termesos. Zájezd zakončíme večerní návštěvou metropole turecké riviéry Antalye.

8. den

Po týdnu u moře návrat domů

Ubytování

Nocovat budeme ve dvoulůžkových bungalovech s vlastním příslušenstvím v areálu Kádirových stromových domů v Olymposu. V ceně bydlení je i velmi bohatá Kádirovská polopenze, z větší části tvořena velmi chutnými vegetariánskými jídly. Ale ani masožravci se nemusí bát, jedno z pěti nabízených jídel vždy obsahuje maso. A hlavně - u Kadira si vždy můžete přidat. Poslední noc strávíme v levném hotýlku v Antalyi.

Strava

V ceně bydlení je i velmi bohatá Kádirovská polopenze, z větší části tvořena velmi chutnými vegetariánskými jídly. Ale ani masožravci se nemusí bát, jedno z pěti nabízených jídel vždy obsahuje maso. A hlavně - u Kadira si vždy můžete přidat.

Doprava

Doprava na zájezdu:
Společná doprava během zájezdu bude zajištěna pronajatým mikrobusem.

Letenky:
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka, uvedená u zájezdu, je pouze orientační. Jakmile je přihlášeno dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 8mi denní zájezd zaměřený na poznání nejzajímavějších míst Turecka. Vzhledem k plánovanému programu a přesunům mikrobusy se jedná o zájezd mírně až středně cestovatelsky náročný. Program je připraven tak, abychom se seznámili s historií a architekturou a bohatstvím přírody této části Turecka. Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály.

Další info

Skupina účastníků
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, díky které snadno splyneme. Maximální kapacita je 14 účastníků + 1 průvodce + 1 řidič. Telefonický kontakt na průvodce obdržíte nejpozději v první den zájezdu.

Očkování
Do žádné ze zemí, které navštívíme, se nevyžadují zvláštní očkování. Na závadu ovšem není očkování proti žloutence -- hepatitidě typu "A". Zkontrolujte si také platnost očkování proti tetanu.

Měna a kapesné
Doporučujeme mít u sebe minimálně 100-150 EUR na vstupy do památek a jídlo. V Turecku se platí tureckými lirami, které pravděpodobně u nás neseženete. Navíc tato měna podléhá bohužel vysoké inflaci, proto je dobré si turecké liry směnit až po příletu do Antalye. Zde není problém směnit jakoukoli světovou měnu, například eura, či americké dolary. Občas i české koruny, na to je však lepší nespoléhat. Ve městech (kde moc nebudeme) též není problém použít mezinárodní kreditní karty jak pro placení, tak pro výběr peněz z bankomatu.

Cestovní doklady
Čeští občané mohou do Turecké republiky cestovat na základě platného CESTOVNÍHO PASU, jehož platnost přesahuje minimálně o 3 měsíce dobu předpokládaného pobytu.

Bezpečnostní situace v Turecku
Situace v západní části Turecka je bezproblémová, bezpečnost zde je vyšší než v západní Evropě.. Turci jsou všeobecně lidé velmi vstřícní a přátelští vůči cizincům. Chovají-li se vůči nim někdy jinak, pak je to většinou jen reakce na někdy povýšenecký až arogantní přístup. Dále doporučujeme nepodceňovat kulturní odlišnosti islámu a respektovat velkou úctu, která je v Turecké republice spojována se státními symboly (např. státní vlajka a obrazy a sochy zakladatele Turecké republiky Mustafy Kemala Atatürka).

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

6. 5. - 13. 5. 2025
č. zájezdu: 225385-01
cena 23 800 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Egypt - pouštní safari

Egypt - pouštní safari

1. 12. - 15. 12. 2024 Chci to vidět
Jordánsko za jeden týden

Jordánsko za jeden týden

13. 10. - 20. 10. 2024 Chci to vidět
Velký okruh tureckou přírodou

Velký okruh tureckou přírodou

7. 10. - 19. 10. 2024 Chci to vidět
Východní Turecko

Východní Turecko

20. 10. - 31. 10. 2024 Chci to vidět