Koruna Pyrenejí

výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

horské přechody nejkrásnějšími partiemi Pyrenejí s výstupy na tři nejvyšší vrcholy pohoří

Nejrozsáhlejší pohoří Pyrenejského poloostrova na hranicích Španělska a Francie. Jeden jeho konec omývá moře Středozemní, druhý se noří do vln Atlantiku. Téměř půl tisíce kilometrů dlouhá hradba hor, která dala celému poloostrovu jméno. Nově jsme pro vás připravili vícedenní přechody nejkrásnějších partií centrálních Pyrenejí. Velkou část treků projdeme po dálkové trase GR 11, navštívíme 2 horské národní parky – Pyrenejský národní park ve Francii a NP Ordesa y Monte Perdido ve Španělsku a nevynecháme ani oblast nejvyšší - přírodní park Posets y Maladeta. Ambiciozním cílem celého zájezdu je pokus o výstup na všechny tři nejvyšší vrcholy Pyrenejí - Pico de Aneto (3.404 m), Posets (3.369 m) a Monte Perdido (3.355 m). Nocování v průběhu treku buď ve stanu nebo na horských chatách (za příplatek 2800 Kč). Mezi jednotlivými treky se setkáme s naším autobusem a budeme moci doplnit nebo dokoupit zásoby potravin. V závěru také navštívíme unikátní knížectví Andorra, kde se pokusíme vyšplhat na nejvyšší horu této země Coma Pedrosa (2.939 m). Nakonec se vykoupeme ve vlnách Středozemního moře. Díky skvělé logistice našeho zájezdu je možné ve stejný čas a po předchozí domluvě s garantem zájezdu zkombinovat v některé dny Korunu Pyrenejí s méně náročným zájezdem Pyreneje - jednodenní túry

Cena zahrnuje

Program zájezdu

1.–3. den

Odjezd z Brna (s možností nástupu Praha, Plzeň) přes Německo do Francie, do regionu Auvergne – přírodní učebnice vulkanických jevů. V neděli se protáhneme a odpočineme od autobusu při celodenní túře na bývalou sopku PUY de SANCY (↔ 17,5 km, ↑ 1.100 m, ↓ 1.100 m). Následuje noční přesun do Pyrenejí s dopolední návštěvou poutního místa Lourdes, kde můžeme navštívit světoznámý kostel a ochutnat vodu ze zázračného pramene. Po příjezdu do Pyrenejí stihneme ještě půldenní výlet do Cirque de Gavarnie s nejvyšším vodopádem Evropy – LA GRANDE CASCADE (422 m) (↔ 10 km, ↑ 450 m, ↓ 450 m).

4. den

Ve francouzské části Pyrenejí navštívíme legendární silniční sedlo COL DU TOURMALET (2.115 m), kudy projíždí slavný cyklistický závod „Tour de France“ a na rozchození podnikneme celodenní túru na PIC DU MIDI DE BIGORRE (2.877 m) s astronomickými observatořemi na vrcholu – jeden z nejlepších vyhlídkových vrcholů v Pyrenejském národním parku. (↔ 18 km, ↑ 1.350 m, ↓ 1.600 m).

5.–7. den

Třídenní trek v národním parku ORDESA Y MONTE PERDIDO , při kterém přejdeme přes hřeben Gabieto, projdeme pověstnou Rolandovou skalní bránou BRÉCHE DE ROLAND (2.807 m) a s nejzdatnějšími se pokusíme vyšplhat až na vrcholek EL TAILLÓN (3.144 m) (základní varianta: ↔ 12 km, ↑ 1.100 m, ↓ 1.050 m, s výstupem na El Taillón: ↔ 16 km, ↑ 1.400 m, ↓ 1.350 m). Nocovat budeme u horské chaty Góriz v srdci národního parku a druhý den se při dobrém počasí pokusíme vyšplhat až na samotný vrchol MONTE PERDIDO (3.355 m) (↔ 10 km, ↑ 1.300 m, ↓ 1.300 m). Třetí den vystoupáme na vyhlídku Arrablo, odkud se nám otevřou výhledy na působivý kaňon AÑISCLO a neprodleně sestoupíme do grandiózního kaňonu VAL DE ORDESA, kde se po 3 dnech v kamenné vesničce Torla setkáme s naším busem (↔ 15 km, ↑ 500 m, ↓ 1.500 m).

8.–9. den

Přes horskou vesničku Benasque přejedeme pod impozantní masiv MALADETA, do kempu s bazénem. Odpoledne pak jednoduchým, asi hodinovým výstupem dosáhneme chaty Renclusa. Vyvrcholením celého zájezdu je výstup nalehko přes hřeben Portillón a dále po ledovci až na nejvyšší horu PICO DE ANETO (3.404 m). Poté sestoupíme k busu a přespíme v kempu (druhý den: ↔ 14 km, ↑ 1.300 m, ↓ 1.500 m).

10. den

Odpočinková túra na hraniční sedlo Port de Benasque (2.444 m) neskutečnými výhledy na nejvyšší partie Pyrenejí (↔ 10 km, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Kdo na túru nebude chtít jít, může si užívat lenošení u bazénu v kempu.

11.–12. den

Podnikneme dvoudenní trek přímo z kempu na druhý nejvyšší vrchol Pyrenejí. Podél říčky Río de Estós vystoupáme pod monumentální masiv druhé nejvyšší hory Pyrenejí – PICO DES POSETS (3.375 m) k chatě Angel Orús (↔ 14 km, ↑ 1.500 m, ↓ 800 m). Druhý den se vyšplháme na lehko na vrchol s fantastickou vyhlídkou na všechny důležité pyrenejské třítisícovky a sestoupíme do vesnice Eriste. Autobusem zamíříme do horského údolí Val de Boí s krásnými románskými kostelíky ze 12. stol. (↔ 14 km, ↑ 900 m, ↓ 1300 m).

13.–14. den

Přejedeme do maličkatého horského knížectví ANDORRA, kde si prohlédneme jeho hlavní město ANDORRA LA VELLA a skončíme opět v kempu s bazénem. Druhý den během závěrečné celodenní túry se pokusíme vyšplhat až na nejvyšší horu Andorry – PIC DE COMA PEDROSA (2.939 m) (↔ 16 km, ↑ 1.850 m, ↓ 1.850 m).

15.–16. den

Z hor sjedeme k mořskému pobřeží do Saintes Maries-de-la-Mer v oblasti CAMARGUE pro zasloužený relax na plážích Středozemního moře. Zájemci mohou absolvovat výlet lodí do delty řeky Rhôny s pozorováním polodivokých býků, koní, růžových plameňáků. Nákupy vína, oliv, sýrů a provensálského koření. Pak už vyrazíme na cestu k domovu, kam se vrátíme v neděli v odpoledních hodinách.

Ubytování

Nocovat budeme 7x v kempu ve vlastním stanu a spacáku. Nemáte-li vlastní stan, můžete si je zapůjčit v naší půjčovně (bude-li vámi požadované vybavení ještě volné).

Přespání v autobuse (kromě nočních přejezdů na začátku a konci zájezdu) nebude možné především s ohledem na zasloužený odpočinek řidiče. Místo stanových kolíků se někdy mohou hodit spíše hřebíky „dvoustovky“, které lze případně snáze zatlouct do udusané hlíny.

Pokud jste se na zájezd přihlásili předem a zaplatili příplatek (2.800,- Kč), máte v rámci vícedenních treků možnost přespat 4x na horských chatách (z toho 1 den na chatě Góriz včetně polopenze) v srdci národních parků nebo přírodních rezervací. Na chatách se obvykle nocuje ve velkých společných noclehárnách po 15 – 25 osobách na pokojích, postele jsou vybaveny jednoduchými dekami, ale ve společných noclehárnách se většinou ani během chladného léta netopí.
Na chatách fungují umývárny a WC, počítejte však s tím, že pokud vůbec poteče voda ve sprše, bude nejspíš pouze studená. Na chatách jsou i erární přezůvky. Na některých horských chatách je také hospoda s jídelnou, kde se můžete občerstvit.

Pokud jste příplatkové možnosti ubytování na chatách nevyužili, budete nocovat 4x na tábořištích ve vlastních stanech v blízkosti horských chat, což je obvykle jediné místo, kde se dá v národních parcích a rezervacích legálně tábořit – ovšem za podmínky, že se stan staví po západu slunce a hned ráno se musí složit.

Zásuvky odpovídají českým standardům, není tedy zapotřebí žádné speciální redukce. Možnost dobíjení baterií do fotoaparátů a kamer bude sice denně, ale pouze na sociálním zařízení kempů či chat. Pokud máte k dispozici, doporučujeme proto přibalit spíše powerbanku, či plně nabité náhradní baterie pro případ, že váš přístroj náhle vypoví službu.

Strava

Během zájezdu je celkem 9x zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakii nebo intoleranci laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). 
První společná večeře bude večeře 2. den zájezdu a poslední bude balíček na cestu 15. den zájezdu. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, na přechody hor se tedy může hodit i vybavení na vaření. Můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat speciality španělské či francouzské kuchyně.

Komu se během treků nebude chtít vařit z vlastních zásob, může využít pohostinství španělských horských chat (snídaně 6,70 EUR, večeře 17,50 EUR, polopenze 24,20 EUR), neboť naše tábořiště jsou v jejich blízkosti.

Možnost dokupovat místní potraviny bude na začátku zájezdu, mezi jednotlivými horskými treky a pak zase na konci zájezdu.
V ceně zájezdu je také 1x energetická tyčinka Chimpanzee

Doprava

Doprava na zájezdu bude realizována zájezdovým autobusem, a to společně se skupinou vyrážející na jednodenní túry, se kterou se potkáme vždy mezi jednotlivými treky. Pokud tedy víte, že si budete chtít mezi jednotlivými treky odpočinout, můžete se jednoduše připojit ke druhé skupině a vyrážet s nimi na výlety lehkým krokem bez velkého batohu. Vzhledem k vyšší ceně nákladů na kempy a stravu, a také vyšší ceně zájezdu Pyreneje - jednodenní túry prosím počítejte s příplatkem 300 Kč za každý den strávený s druhou skupinou. Možnost kombinace obou zájezdů je potřeba předem včas domluvit s garantem zájezdu. 

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 16 denní zájezd zaměřený především na poznání nejkrásnějších zákoutí horského masivu Pyrenejí, nacházejícího se na hranicích Francie a Španělska, v malé míře shlédneme i něco z pyrenejské historie, měst a horských vesnic. Na závěr zájezdu se též vykoupeme v moři. 

Ze začátku a na konci zájezdu budeme vyrážet na půldenní až celodenní túry nalehko s každodenním převýšením 1.000 – 1.500 m. Na tyto jednodenní túry do hor však musíte mít něco k jídlu a hlavně k pití, bundu či pláštěnku, foťák a další maličkosti, takže nezapomeňte pohodlný a dostatečně velký batůžek, do kterého se vám vše vejde (ideální objem cca 35 – 40 l). Není možné nosit celý den věci v rukou nebo přes rameno. Takové zavazadlo se pěkně pronese, rychleji se unavíte a s únavou roste riziko případné nehody. Nehledě na to, že si dovolenou v horách moc neužijete.

Zlatým hřebem programu pak budou tři již celkem náročné vícedenní túry (jedna 3denní a dvě 2denní) v oblasti národních parků Ordesa y Monte Perdido, Posets y Maladeta s přenocováním v blízkosti horských chat (nebo na horských chatách za příplatek). Během těchto přechodů tedy nemusíte tahat všechno s sebou. Batoh však budete mít během těchto přechodů každý den na zádech a zvažte proto dvakrát každou součást výstroje a oblečení, zda ji opravdu budete potřebovat. Nemějte strach, že se shodíte, když nebudete mít každý den nové tričko a kalhoty. Na horách se na parádu tak nehledí. Hlavně se však fyzicky nezničíte a dovolenou si pořádně užijete. Vynaloženou námahu značně ovlivňuje také volba batohu a jeho sbalení.

Další info

Speciální vybavení
Pro bezpečný výstup po ledovci na nejvyšší horu Pyrenejí – Pico de Aneto NUTNĚ musíte být vybaveni kvalitní horolezeckou přilbou, mačkami, cepínem. Pokud toto vybavení na ledovec nebudete mít, připravte se na to, že nebudete moci túru absolvovat.
Pokud toto vybavení nevlastníte, můžete si ledovcový set (přilba, mačky a cepín) za speciální cenu 450 Kč zapůjčit v kudrnovské půjčovně

Zavazadlo
Jednoznačně doporučujeme dobrý batoh, do kterého se vám vše pohodlně vejde a který se dobře nosí. Čím méně věcí s sebou budete mít, tím menší utrpíte případnou škodu a hlavně si ušetříte nervy s každodenním nekonečným přebalováním, tříděním a hledáním předmětů, které obvykle stejně k nezapomenutelným dovolenkovým zážitkům vůbec nepotřebujete.
Pro tento typ zájezdů NEJSOU vhodné kufry s pevným plastovým skeletem, neboť jsou velice neskladné a zabírají pak cenné místo v podpalubí.

Skupina
Jednodenních výletníků stejně jako vícedenních tuláků bude přibližně 20, což je velmi příjemný počet na putování horami. Každou skupinu budou doprovázet navíc dva průvodci, jeden vpředu určující směr a druhý vzadu, dodávaje povzbuzení pomalejším.

Cestovní doklady
Do navštívených zemí nám stačí občanský průkaz. Ten však musí být vybaven strojově čitelnou zónou (dvouřádkový číselný a písmenkový kód na spodní části přední strany).

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Články

Koruna Pyrenejí

Robi Mahel

Asi byste nenašli člověka, který by si Pyreneje na první pohled nezamiloval. Horské pásmo, táhnoucí se v délce čtyř set kilometrů...

více