Francouzské Alpy - trek se stanem

Za zážitky bez obav

Francouzské Alpy - trek se stanem

10 dní / 12 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

29. 6. - 8. 7. 2023
č. zájezdu: 223911A-01
cena 12 800 Kč

přes hory NP Mercantour k Azurovému pobřeží

Hory, které se koupou ve Středozemním moři. A vám to dopřejí také! V národním parku Mercantour těsně při hranici s Itálií jsme objevili krajinu tak divokou, že se do ní přirozeně vrátili vlci. A v ní souvislý horský trek, který nás z dramatických horských scenérií přivede až do provoněné Středomořské krajiny Azurového pobřeží. Cestou prokličkujeme bezpočet horských jezer, rozkvetlých pasteveckých luk, ale i hlubokých lesů, a na horizontu budeme vyhlížet moře, které bude po týdnu putování tou nejlepší odměnou. Trasa prochází také unikátní lokalitou posvátné hory Mont Bego se 40.000 prehistorickými malbami ve Vallée des Merveilles (Údolí zázraků), které aspirují na zápis do seznamu UNESCO. Akci nabízíme ve dvou variantách - ortodoxně s tábořením ve stanu (tato varianta) nebo komfortně s ubytováním na horských chatách s možností místní stravy (volitelně). Každá skupinka putuje nezávisle na sobě, s vlastním průvodcem.Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • fakultativní výlety

Průvodci

Miroslav Jančík

29. 6. - 8. 7. 2023 / č.zájezdu 223911A-01

Jako by se narodil pro dobrodružství. Odkojen skautem si ke Kudrnovi našel cestu už jako 18 letý pulec (bezmála dvoumetrový čahoun), kvalifikoval se jako horský průvodce a raketově vystřelil mezi nejobsazovanější průvodce. Dolomity, Alpy, Slovinsko, lecjaká rumunská pohoří i milované Norské hory ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. - 2. den

Z Brna se přes Rakousko a Itálii přesuneme do jižní Francie, do horského střediska Isola 2000 (2.073 m). Odtud vyrazíme na první etapu. Přes sedlo Baisse du Druos (2.628 m) se přehoupneme do italského přírodního parku ALPI MARITIME. Cesta nás dovede kolem jezer Laghi di Viascura k jezeru Lago del Claus (2.350 m), u jehož břehů se utáboříme. (↔ 9,5 km, 5 hod., ↑ 680 ↓ 420 m)

3. den

Z tábořiště vystoupáme kolem malebných jezer Fremamorta do hraničního pasu Col de Cerise (2.543 m). Z něj již stezka vede francouzským národním parkem MERCANTOUR, kolem nádherného ledovcového jezera Lac du Mercantour. O kus dál se utáboříme na druhou noc . (↔ 16 km, 8 hod., ↑ 1380 ↓ 1330 m)

4. den

Podél břehů Lac de Trécolpas namíříme přes sedlo Pas des Ladres (2.448 m) a Col de Fenestre (2.474 m) do poutního místa La Madone de Fenestre (1.900 m). Krom poutníků zde můžete pozorovat též kamzíky, sviště, kozorohy a zbytky hraničního opevnění. (↔ 11 km , 6,5 hod., ↑ 890 ↓ 1190 m)

5. den

Z Madone de Fenestre vystoupáme přes Pas du Mont Colomb (2.548 m) k jezeru Lac de la Fous s chatou Refuge de Nice (2.232 m). Sevřeným údolím projdeme kolem Lac Niré a v sedle Baisse du Basto (2.693 m) dosáhneme nejvyššího bodu naší výpravy. Odsud už je to co by kamenem dohodil (a zbytek došel) k našemu tábořišti (↔ 10 km, 7 hod., ↑ 970 ↓ 690 m).

6. den

Po překonání Baisse de Valmasque (2.549 m) se nám otevře Vallé des Merveilles (Údolí zázraků). Na skalách v okolí posvátné hory Mont Bego je rozeseto na 40.000 prehistorických maleb, jejichž skutečný původ je dodnes opředen tajemstvím. Kolem chaty Refuge des Merveilles prokličkujeme mezi skupinou jezer až do „Ďáblova pasu“ Pas du Diable (2.422 m). Za ním se krajina promění z království skal na travnatý hřeben. Z oblasti protkané jezery a potoky se přesuneme do míst zelenějších a o něco chudších na tekoucí vodu. Průchod travnatými sedly hlídá soustava opevnění a my se u jednoho z nich utáboříme v sedle Baisse de Saint Véran (1.836 m). (↔ 13 km, 7 hod., ↑ 620 ↓ 1100 m)

7. den

Projdeme kolem soustavy historických pevností v okolí Pointe de Trois Communes (2.080 m) a po úbočí zelených travnatých hřebenů mezi stády ovcí naše stezka klesne definitivně pod hranici dvou tisíc metrů. Za vrcholkem Mangiabo (1.821 m) se utáboříme v sedle Baisse de Liniére (1.350 m). (↔ 15,5 km, 7,5 hod., ↑ 690 ↓ 1200 m)

8. den

Dopolední hodiny budou ve znamení sestupu do malebného městysu Sospel (350 m), kde naše pěší horské putování ukončíme. Ať dáme odpočinout našim nohám a můžeme už večer ochutnat něco z francouzské gastronomie, posledních 20 km k moři, už ne příliš atraktivní krajinou, dojedeme místním busem. Poslední noc se tak ubytujeme už v kempu v Mentonu. (↔ 7,5 km, 3 hod., ↑ 80 ↓ 1080 m)

9. - 10. den

Od rána si budeme užívat azurového pobřeží a historického Mentonu. Chladivá náruč Středozemního moře poskytne spolehlivou odměnu pro zmožená těla, okolní kavárničky a hospůdky zas odmění naše smysly. K večeru nasedneme do busu a vyrazíme na cestu k domovu. V odpoledních hodinách následujícího dne se navrátíme autobusem do Brna.

Ubytování

Budeme nocovat na horských tábořištích, vždy ve vlastních stanech a spacácích. Pokud nemáte vlastní vybavení na táboření, můžete si jej vypůjčit v naší půjčovně. Vybavení si převezmete při odjezdu zájezdu.
V ceně zájezdu je zahrnuta i poslední noc v kempu. 

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu povětšinou z vlastních zásob. Občas narazíme na horskou chatu, kde bude možné se občerstvit, dokupování bude možné spíše sporadicky v některých horských vesničkách. Nejvhodnější je vařit a stravovat se ve 2 max. 3 lidech. Optimální jsou sušené potraviny – polévky, omáčky, kaše, čínské nudle, apod. A oceníte i dostatek sladkostí pro doplnění energie během treku.

Doprava

Cestujeme zájezdovým autobusem, který budeme sdílet s druhou horskou skupinkou i se zájezdem Francie Adventure.

Nástupní místa

Brno - Zvonařka

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 4 z 5 bodové škály. Jedná se o souvislý 8 denní přechod, kdy si všechno poneseme s sebou. Vyplatí se tedy balit s rozvahou. Doporučení, jak se na takovou výpravu sbalit najdete v našich propozicích a podrobnosti k délce jednotlivých túr a jejich převýšení je vždy uvedeno v závorce u programu jednotlivých dní.

Další info

počasí
Národní park Mercantou se nachází v oblasti tzv. středomořského podnebí. Na horách obvykle panují příjemná tepla, na pobřeží nás pak mohou potkat již pravá subtropická vedra. V horách nás mohou zaskočit dešťové, popř. ani sněhové přeháňky, i když bývají v tomto období většinou vzácné. Budeme se pohybovat v nadmořských výškách i nad 2.500 m. Počítejte také s tím, že v horských oblastech ostrova může být někdy docela větrno. Nepodceňujte proto oblečení do tepla i do zimy. Voda v moři i v horských jezerech bývá ideální ke koupání či osvěžení.

speciální vybavení

Na tento typ zájezdu oceníte běžné, přesto spolehlivé turistické vybavení - tedy kvalitní trekové boty na túry, nepromokavou a neprofukavou bundu (nejlépe s membránou Gore-Tex apod.), funkční prádlo jako spodní vrstvu, pohodlné outdoorové kalhoty a další běžné turistické vybavení (podrobnější rozpis doporučeného vybavení vám zašleme v rodokapsu). A k tomu samozřejmě kvalitní batoh, který se dobře nosí (obvyklý objem cca 55 - 70 l).

cestovní doklady
Do navštívené země nám stačí občanský průkaz. Ten však musí být vybaven strojově čitelnou zónou (dvouřádkový číselný a písmenkový kód na spodní části přední strany).

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Články

Podobné zájezdy

Francie Adventure

Francie Adventure

29. 6. - 8. 7. 2023 Chci to vidět
Francouzské Alpy - trek s ubytováním na chatách

Francouzské Alpy - trek s ubytováním na chatách

29. 6. - 8. 7. 2023 Chci to vidět
Korsika - GR 20

Korsika - GR 20

1. 7. - 13. 7. 2023 Chci to vidět
Přechod Vysokých Taur s noclehy na chatách

Přechod Vysokých Taur s noclehy na chatách

26. 7. - 30. 7. 2023 Chci to vidět
Koruna Pyrenejí

Koruna Pyrenejí