Nikaragua, Kostarika a Panamský průplav

Nikaragua, Kostarika a Panamský průplav

19 dní / 46 400 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

Nebyl nalezen volný termín

Velký okruh za tropickými poklady střední Ameriky

Nikaragua, Kostarika a Panama, rozlohou nevelké státy Střední Ameriky, nabídnou cestovateli vše, po čem touží. Půvabná koloniální města i jezera, kde nedohlédnete konce. Pohled do nitra aktivních sopek i výstupy na sopky již dávno vyhaslé. Procházky džunglí s pozorováním divokých zvířat i lenošení na plážích u teplých moří. Vzrušení při sjíždění divokých řek nebo „letu“ na ocelovém laně nad pralesem. Zeleň nekonečných kávových plantáží i díla moderního stavitelství.

V Nikaragui se projdeme barevnými ulicemi koloniální Granady, nahlédneme do dýmajícího kráteru sopky Masaya, přeplujeme „ sladké moře“ Cocibolca a vyšplháme se k laguně ukryté v kráteru vulkánu Maderas.
Nedotčenou přírodu Kostariky zblízka prozkoumáme v mlžném horském lese rezervace Santa Elena i nekonečných vodních kanálech Tortuguera. Se zájemci se projdeme po můstcích zavěšených v korunách stromů nebo prosvištíme nad pralesem na ocelovém laně. V NP Manuel Antonio budeme pozorovat opičky malpy kapucínské, Vylezeme na sopku Barva a v hlavním městě San José si prohlédneme kostarickou chloubu, Národní divadlo. Zájemci si také vyzkouší rafting na tropické řece Pacuare. Než opustíme Kostariku, užijeme si afrokaribského reggae, výborného jídla a úžasného koupání na bělostných plážích Karibiku.

Panama – most spojující Ameriky nás okouzlí svou rozmanitostí. Projdeme se džunglí i kávovými plantážemi na úpatí nejvyšší panamské hory - Volcán Barú. Překvapí nás krása Panama City; perly koloniální architektury a lesk moderních mrakodrapů. Nejzazší místo naší cesty – Panamský průplav nás uchvátí důmyslným systémem zdymadel i tragickou historií jedné z nejvíce fascinujících staveb lidských dějin.

Komu čas nedovoluje užít si tuto dovolenou v plné kráse, může se zúčastnit pouze její 15 denní části na variantě Nikaragua a Kostarika

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky od 25.000 Kč včetně tax)
  • vstupy do památek a muzeí, do soukromých rezervací, zahrad apod., fakultativní výlety a volitelné aktivity

Program zájezdu

1. den

Přílet do hlavního města Nikaragui – Managui. Přesun do Granady, ležící na břehu největšího středoamerického jezera Nicaragua, domorodci nazývaného Cocibolca –„sladké moře“.

2. - 3. den

GRANADA, jedno z nejstarších měst „Nového světa“ právem patří mezi nejkrásnější ve Střední Americe. Projdeme se pastelově barevnými ulicemi, rozhlédneme se z věží koloniálních kostelů a přes tepané mříže nakoukneme do patií měšťanských domů. Se zájemci si v tabákové továrně ubalíme vlastní doutník a v některé z půvabných restaurací ochutnáme typický nikaragujský „vigorón“. V podvečer v NP Masaya nahlédneme do dýmajícího "pekelného chřtánu" činné sopky. Po ránu budeme z loďky pozorovat ptáky u sopečného souostroví Las Isletas. Poté se přesuneme do přístavu San Jorge a po jezeře Nicaragua, které přeplujeme na ostrov OMETEPE.

4. den

OMETEPE - fascinující ostrov uprostřed jezera je tvořen dvěma mohutnými sopkami, Concepción 1610m a Maderas 1394 m, které spojuje úzká šíje. Se zájemci podnikneme náročnější, ale nezapomenutelný výstup bujnou tropickou vegetací k laguně ukryté v kráteru vulkánu Maderas. Ostatní mohou zvolit méně náročný výlet k vodopádu San Ramón nebo se vydat na kajaku k „Opičímu ostrovu“.

5. den

Přeplujeme z Ometepe zpět na pevninu, opustíme Nikaraguu a přesuneme se do kostarické Kordiléry Tilarán. Zde, v horské oblasti MONTEVERDE - Santa Elena vzniklo několik rezervací a přírodních parků, které jsou magnetem pro návštěvníky z celého světa.

6. - 7. den

V rezervaci horského mlžného lesa Santa Elena se projdeme pod obrovitými stromy pokrytými mechy a broméliemi. Možná budeme mít opět štěstí a uvidíme “kecala” - barvami hýřícího ptáka, vzácného kvesala chocholatého. Se zájemci si prales prohlédneme také z výšky, z unikátních visutých můstků zavěšených nad korunami stromů.
Kdo má rád adrenalin určitě vyzkouší některou ze zdejších špičkových „zip line“ a prosviští nad vrcholky stromů zavěšený na ocelovém laně. Poté sjedeme z hor a přes řeku TÁRCOLES, plnou krokodýlů, dojedeme k pobřeží Pacifiku.

8. - 9. den

Quepos, rušné a autentické „Tico“ městečko (určitě ochutnáme zdejší skvělé „ceviche“) bude naší základnou pro návštěvu NP MANUEL ANTONIO. Tento tropický les obklopený nádhernými mořskými zátokami je považován za jeden z nejkrásnějších parků v Kostarice. V korunách stromů zahlédneme lenochody, okolo nás se budou honit malpy kapucínské a mývali nám možná ukradnou svačinu. A hlavně si konečně užijeme teploučké, průzračně tyrkysové vody a písečných pláží.
Následující den se z tropického ráje přesuneme do metropole Kostariky SAN JOSÉ. Odpoledne věnujeme prohlídce města; katedrála, historická pošta a hlavně kostarická chlouba - Národní divadlo. Volitelně lze navštívit skvělé Muzeum zlata či archeologické muzeum - Museo de Jade.

10. den

Plantážemi kávy vyjedeme na úbočí třetí nejvyšší ze sopek „Centrálního údolí“- vulkánu Barva (2906 m). K vrcholové laguně sopky pak půjdeme pěšky. Barva je již dlouho spící, a proto se zde vyvinulo bohaté rostlinné a živočišné společenstvo. Bývá označována jako skrytý drahokam, neboť nabízí jeden z nejlepších výletů bez davů turistů. Cestou zpět do San José nemineme malebné Parque Central stejnojmenného města Barva, jednoho z nejstarších v Kostarice.

11. - 12. den

Horskou silnicí přes národní park Braulio Carrillo zamíříme ke Karibiku, do centra ochrany mořských želv - TORTUGUERA. Rozsáhlá síť sladkovodních kanálů a lagun je domovem bezpočtu živočichů; kajmanů vyhřívajících se na slunci, bazilišků, krátících si cestu po vodní hladině i největších středoamerických papoušků – ar zelených. Zájemci mohou za rozbřesku podniknout lodní vyjížďku do nitra národního parku (s místním průvodcem). Všichni pak budeme pozorovat okolní přírodu během 3 hodinové plavby po sladkovodních Canales de Tortuguero do Puerta Limón. Odtud přejedeme na jižní karibské pobřeží, do Cahuity.

13. - 15. den

CAHUITA – pohodové městečko s afro-karibskými kořeny a skvělou kuchyní bude naší základnou pro výlety do okolí i lenošení na pláži. Ve stejnojmenném národním parku budeme pátrat (nejen) po lenochodech. Z blízkého „hippies“ městečka Puerto Viejo si vyjedeme na kole podél pobřeží do Manzanilla a na bělostných plážích ve stínu kokosových palem okusíme ten pravý Karibik. Zájemci mohou šnorchlovat u blízkých korálových útesů, popřípadě vyrazit na noční pozorování zvířat do džungle (obé s místním průvodcem). Volitelně rafting v nedotčené přírodě tropické džungle - na jedné z nejkrásnějších kostarických řek PACUARE. Účastníci základní varianty již zamíří domů, ostatní čeká volný den v Cahuitě. Ten můžete využít k odpočinku na pláži, či výletu do okolí (např. návštěva indiánské komunity Bribrí s místní CK, prohlídka kakaovníkové farmy a výrobny čokolády aj.).

16. - 18. den

Přes řeku Sixaola přejedeme do Panamy a zamíříme do Boquete na úpatí nejvyšší panamské hory, Volcán Barú (3474 m). Z příjemného městečka obklopeného kávovými plantážemi se vydáme na výlet do okolní tropické džungle (sendero Los Quetzales nebo k blízkým vodopádům). Zájemci se mohou pokusit vystoupit na Volcán Barú nebo se seznámit s pěstováním a zpracováním kávy během některé z nabízených „coffee tour“. Poté už vyrazíme do hlavního města Panama City.

19. - 20. den

CIUDAD DE PANAMÁ - nejkrásnější metropole Střední Ameriky, úžasné spojení koloniálního a supermoderního stavitelství. Prohlédneme si historické Casco Viejo (UNESCO), projdeme se po nábřeží Balboa s výhledy na panorama mrakodrapů. Ochutnáme skvělé ceviche v Mercado de Mariscos. A hlavně uvidíme fenomenální PANAMSKÝ PRŮPLAV - na zdymadlech Miraflores budeme sledovat lodě mířící z Pacifiku do Atlantiku či naopak. Poté už vyrazíme zpět na cestu do Evropy (vzhledem k časovému posunu počítejte s návratem až následující den - tedy 21. den zájezdu).

Ubytování

Ubytování v Nikaragui, Kostarice a Panamě bude v jednoduchých hotýlcích, hostelech a bungalovech převážně ve 2, popř. 3 lůžkových pokojích s příslušenstvím.

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu ve vlastní režii účastníků. Hotýlky a hostely buď nabízejí snídani nebo je zde k dispozici kuchyňka. 7x je jednoduchá snídaně již zahrnuta do ceny ubytování. Středoamerická kuchyně je považována za velmi chutnou. Určitě ochutnáme gallo pinto, bez kterého se neobejde žádná snídaně, poobědvat můžeme např. ceviche a povečeříme kostarické casado či nikaragujský vigorón. Žízeň zaženeme ovocným džusem z čerstvého tropického ovoce. Potraviny bude možné dokupovat téměř každý den. Pitná voda se dá všude na místě zakoupit v PET láhvích. Pít vodu z kohoutku se nedoporučuje v Nikaragui, v některých pobřežních oblastech Kostariky a v Panama City. Na většině kostarického území je voda z vodovodu pitná.

Doprava

Zahájení programu: Managua
Ukončení programu: Panama City

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jakmile je přihlášen dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a nabídneme klientům optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Záleží na volbě každého, jestli námi nabízenou letenku využije, nebo si zajistí letenky vlastní s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu (naší nabídky využívá zhruba 97% klientů). Poté je letenka splatná obvykle do 1-2 pracovních dnů na účet CK. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout. Vzhledem k časovému posunu na zpáteční cestě počítejte s návratem následující den po odletu z Panamy (tedy 21. den zájezdu).
Přímo po Nikaragui a Kostarice se budeme pohybovat jak najatou, tak i místní hromadnou dopravou.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 20 denní zájezd expedičního typu, zaměřený na aktivní poznávání přírodních krás i památek Nikaragui a Kostariky. Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály. Výjimkou je pouze výstup na sopku Maderas, který odpovídá náročnosti 3. Místo tohoto výletu je však možno zvolit náhradní program. Všechny výlety budou nalehko, jen s batůžkem nezbytných maličkostí.

Další info

Vhodné zavazadlo
Jednoznačně doporučujeme dobrý batoh, do kterého se vám vše pohodlně vejde a který se dobře nosí. Kufr není pro tento zájezd vhodný.

Velikost skupiny
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, díky které snadno splyneme a můžeme využívat místních dopravních prostředků. Maximální kapacita je 14 účastníků + 1 průvodce.

Počasí
V Nikaragui, Kostarice i Panamě panuje v období našeho zájezdu období sucha. Na pobřeží Karibiku a v horských oblastech Kostariky může však i zapršet. Teploty očekávejte cca od 20 do 30 °C, v horách pak mezi 15 – 25°C. Tichý oceán i Karibské moře je vyhřáté na příjemných cca 27°C.

Cestovní doklady
Budete potřebovat cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po opuštění Střední Ameriky. Pro cestu do zemí Střední Ameriky není potřeba vízum.

Očkování
Pro cestu do Kostariky a Panamy není předepsáno žádné povinné očkování, doporučené je očkování proti žloutence typu A a břišnímu tyfu. Výskyt malárie je v navštívených oblastech ojedinělý. Vše konzultujte s lékaři specializujícími se na cestovní medicínu, rádi vám poradí také na každé hygienické stanici v místě vašeho bydliště, více se můžete dozvědět i na internetových stránkách www.ockovani-zahranici.cz.

Volitelné aktivity a vstupy (tj. mimo vstupů do národních parků a rezervací již zahrnutých do ceny zájezdu)
Exkurze do továrny na výrobu doutníků 10 USD, můstky nad korunami stromů 35 USD, zip line nad korunami stromů 50 USD, vstupné do Muzea zlata v San José 14 USD, Museo de Jade 16 USD, lodní exkurze do NP Tortuguero 25 USD + 15 USD vstup do národního parku, šnorchlování Cahuita 25 USD, večerní pozorování zvířat od 30 USD, rafting na řece Pacuare 100 USD, coffee tour 10 – 30 USD, zdymadla Miraflores 20 USD.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Podobné zájezdy

Brazílie

Brazílie

14. 10. - 30. 10. 2021 Chci to vidět
Ekvádor

Ekvádor

12. 11. - 28. 11. 2021 Chci to vidět