Kostarika a Panamský průplav

Za zážitky bez obav

Kostarika a Panamský průplav

16 dní / 45 800 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování

Strava

Doprava


Náročnost
Náročnost

Termíny

1. 3. - 16. 3. 2025
č. zájezdu: 225354-01
cena 45 800 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Velký okruh za tropickými poklady střední Ameriky

Kostarika a Panama, rozlohou nevelké státy Střední Ameriky, nabídnou cestovateli vše, po čem touží. Pěšky či na lodi budeme objevovat džungli, pozorovat divoká zvířata, vystoupíme na sopky a vykoupeme se v zatopeném kráteru. Čeká nás vzrušení při sjíždění divokých řek nebo „letu“ na ocelovém laně nad pralesem, zaplaveme si v Pacifiku i Karibském moři. A na závěr si prohlédneme nejhezčí město Střední Ameriky, kde se snoubí půvab koloniálního města s díly moderního stavitelství.

Přírodu Kostariky zblízka prozkoumáme v mlžném horském lese a deštných pralesech na karibském i pacifickém pobřeží. V Monteverde se projdeme po můstcích zavěšených v korunách stromů a se zájemci prosvištíme nad pralesem na ocelovém laně. V nejkrásnějším kostarickém národním parku Manuel Antonio budeme pozorovat opičky malpy kapucínské, v NP Cahuita lenochody. Nahlédneme do kráteru aktivní sopky Poás, vyšplháme se k jezeru ukryté v kaldeře vyhaslého vulkánu Cerro Chato a ohřejeme se v termálech pod vulkánem Arenal. V hlavním městě San José si prohlédneme kostarickou chloubu, Národní divadlo. Zájemci si také vyzkouší rafting na tropické řece Pacuare. Na závěr kostarické části si užijeme afrokaribského reggae, výborného jídla a úžasného koupání na bělostných plážích Karibiku.

Panama – most spojující Ameriky nás okouzlí svou rozmanitostí. Objevíme karibský ráj korálového souostroví Bocas del Toro a projdeme se džunglí i kávovými plantážemi u Boquete, na úpatí nejvyšší panamské hory - Volcán Barú. Překvapí nás krása Panama City; perly koloniální architektury a lesk moderních mrakodrapů. Nejzazší místo naší cesty – Panamský průplav nás uchvátí důmyslným systémem zdymadel i tragickou historií jedné z nejvíce fascinujících staveb lidských dějin.

Cena zahrnuje

Cena nezahrnuje

  • letenku včetně poplatku za odbavené zavazadlo (orientační cena zpáteční letenky od cca 28.000 Kč včetně tax) - cena letenky závisí na včasnosti jejího nákupu a aktuální nabídce dostupných míst na spoji
  • vstupy do památek a muzeí, do soukromých rezervací, zahrad apod., fakultativní výlety a volitelné aktivity - přibližné ceny viz. níže
  • výstupní poplatek z Kostariky (10 USD), vstupní poplatek do Panamy (cca 13 USD)

Průvodci

Dana Simonová

1. 3. - 16. 3. 2025 / č.zájezdu 225354-01

Pokud se Daně stalo něco osudovým, byla to její první cesta do jižní Ameriky, která se stala její srdcovkou a odpálila ji na průvodcovskou dráhu. Dnes je Dana klíčovou kudrnovskou průvodkyní do Latinské Ameriky, nejčastěji ji potkáte v bájném Peru, Bolívii či na legendárních trecích Patagonie. Jako ...

Dozvědět se více

Videa

Program zájezdu

1. - 2. den

Přílet do hlavního města Kostariky – San José. Kávovými plantážemi Valle Central vyjedeme do NP POÁS; krátká procházka k bublajícímu a dýmajícímu kráteru vulkánu Poás. Přejezd do Fortuny de San Carlos ležící pod dokonalým kuželem aktivní sopky Arenal.

3. den

V okolí Fortuny podnikneme dobrodružný výstup bujnou tropickou vegetací k laguně ukryté v kráteru vyhaslé sopky Cerro Chato. Nevynecháme ani zdejší přírodní termály. Místo náročnější pěší tůry na Cerro Chato lze individuálně zvolit jiný program – např. vycházku k vodopádu La Fortuna, exkurzi na kávovou a kakaovou plantáž nebo návštěvu některého ze zdejších termálů.

4. - 5. den

Kolem jezerní nádrže Arenal přejedeme do horské oblasti MONTEVERDE - Santa Elena v Kordilléře Tilarán. Ve zdejším mlžném horském lese vzniklo několik rezervací a přírodních parků, kde si můžete vyzkoušet aktivity, které patří mezi nejlepší svého druhu na světě. Zájemci si mohou prohlédnout prales z výšky, z visutých můstků zavěšených v korunách stromů. Dobrodružné povahy možná zvolí "let" nad vrcholky stromů zavěšeni na ocelovém laně (tzv. zip line či canopy). Milovníci přírody mohou navštívit některou z expozic o místní fauně (motýli, plazi, žáby). Poté sjedeme z hor a přes krokodýlí řeku TÁRCOLES dojedeme do Queposu na pobřeží Pacifiku.

6. den

Quepos, rušné a autentické „Tico“ městečko (určitě ochutnáme zdejší skvělé „ceviche“) bude naší základnou pro návštěvu NP MANUEL ANTONIO. Tento tropický les obklopený nádhernými mořskými zátokami je považován za jeden z nejkrásnějších parků v Kostarice. Projdeme se parkem, v korunách stromů zahlédneme lenochody, okolo nás se budou honit malpy kapucínské a mývali nám možná ukradnou svačinu. A hlavně si konečně zaplaveme v teploučké, průzračně tyrkysové vodě Tichého oceánu.

7. - 8. den

Z tropického ráje se přesuneme do metropole Kostariky SAN JOSÉ. Prohlídka centra; kostarická chlouba - Národní divadlo, katedrála… Následující den budeme pokračovat na pobřeží Karibiku, do Cahuity. Tento den máte také možnost vyzkoušet skvělý rafting v nedotčené přírodě tropické džungle na jedné z nejkrásnějších kostarických řek PACUARE.

9. den

CAHUITA - pohodové městečko s afro-karibskými kořeny a skvělou kuchyní. Pěší výlet do NP Cahuita; pozorování zvířat, koupání na bělostných plážích ve stínu kokosových palem, v případě vhodných podmínek možnost šnorchlování u blízkých korálových útesů.

10. - 11. den

Přes řeku Sixaola přejedeme do Panamy a lodí přeplujeme na korálové souostroví Bocas del Toro. Pěší výlety džunglí k nejkrásnějším plážím souostroví, relax v místních hospůdkách, uvolněná atmosféra zdejší afrokaribské komunity. Možnost celodenního lodního výletu se šnorchlováním do NP Bastimentos, zapůjčení kol,
vyjížďky na koni…

12. - 13. den

Z Bocas del Toro zamíříme do Boquete na úpatí nejvyšší panamské hory, Volcán Barú (3474 m). Z příjemného městečka obklopeného kávovými plantážemi se vydáme na pěší túru do okolní tropické džungle (sendero Los Quetzales nebo k blízkým vodopádům). Zájemci se mohou seznámit s pěstováním a zpracováním kávy během některé z nabízených „coffee tour“.

14. - 16. den

Z hor se přesuneme do hlavního města Panamy. CIUDAD DE PANAMÁ - nejkrásnější metropole Střední Ameriky, úžasné spojení koloniálního a supermoderního stavitelství. Prohlédneme si historické Casco Viejo (UNESCO), projdeme se po nábřeží Balboa s výhledy na panorama mrakodrapů. Ochutnáme skvělé ceviche v Mercado de Mariscos. A hlavně uvidíme fenomenální PANAMSKÝ PRŮPLAV - na zdymadlech Miraflores budeme sledovat lodě mířící z Pacifiku do Atlantiku či naopak. Poté už vyrazíme zpět na cestu do Evropy (vzhledem k časovému posunu počítejte s návratem až následující den - tedy 17. den zájezdu).

Ubytování

Ubytování v Kostarice a Panamě bude v hotýlcích a bungalovech převážně ve 2 a 3 lůžkových pokojích s příslušenstvím, většinou 2 noci na jednom místě.

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu ve vlastní režii účastníků. Hotýlky a hostely buď nabízejí snídani nebo je zde k dispozici kuchyňka. 8x je jednoduchá snídaně již zahrnuta do ceny ubytování. Středoamerická kuchyně je považována za velmi chutnou. Určitě ochutnáme gallo pinto, bez kterého se neobejde žádná kostarická snídaně, poobědvat můžeme např. ceviche a povečeříme casado. Žízeň zaženeme ovocným džusem z čerstvého tropického ovoce. Potraviny bude možné dokupovat téměř každý den. Pitná voda se dá všude na místě zakoupit v PET láhvích. Pít vodu z kohoutku se nedoporučuje v některých pobřežních oblastech Kostariky a Panamy. Na většině kostarického území a v Boquete je voda z vodovodu pitná.

Doprava

Zahájení programu: San José
Ukončení programu: Panama City

Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jakmile je přihlášen dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a nabídneme klientům optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Záleží na volbě každého, jestli námi nabízenou letenku využije, nebo si zajistí letenky vlastní s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu (naší nabídky využívá zhruba 97% klientů). Poté je letenka splatná obvykle do 1-2 pracovních dnů na účet CK. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout. Vzhledem k časovému posunu na zpáteční cestě počítejte s návratem následující den po odletu z Panamy (tedy 17. den zájezdu).
Přímo po Kostarice a Panamě se budeme pohybovat jak najatou, tak i místní hromadnou dopravou.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o zájezd expedičního typu, zaměřený na aktivní poznávání přírodních krás i památek Kostariky a Panamy. Po národních parcích i v centrech měst se budeme pohybovat převážně pěšky. Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály. Výjimkou je pouze výstup na sopku Cerro Chato, který odpovídá náročnosti 3. Místo tohoto výletu je však možno zvolit náhradní program. Výlety a procházky národními parky zvládne každý, kdo je zvyklý se hýbat. Lze je též individuálně zkrátit, popřípadě si i něco přidat. Všechny výlety budou nalehko, jen s batůžkem nezbytných maličkostí. Pozn: Eventuální výstup na Volcán Barú v Panamě je možný individuálně (bez českého průvodce). Výstup je fyzicky velmi náročný (14,5 + 14,5 km, převýšení nahoru 1900 m, převýšení dolů 1900 m.

Další info

Vstupní podmínky do Kostariky v rámci Covid-19
Aktuálně mohou na území Kostariky vstoupit očkované i neočkované osoby bez jakéhokoliv omezení.

Vhodné zavazadlo
Jednoznačně doporučujeme dobrý batoh, do kterého se vám vše pohodlně vejde a který se dobře nosí. Pokud jste však zvyklí cestovat s kufrem nebo taškou, měl/měla by být menších rozměrů (cca palubní zavazadlo) a mít kvalitní kolečka.

Velikost skupiny
Tento zájezd je určen pro komorní skupinu, díky které snadno splyneme a můžeme využívat místních dopravních prostředků. Maximální kapacita je 14 účastníků + 1 průvodce.

Počasí
V Kostarice a Panamě panuje v období našeho zájezdu období sucha. Na pobřeží Karibiku a v horských oblastech Kostariky může však i zapršet. Teploty očekávejte cca od 20 do 30 °C, v horách pak mezi 15 – 25°C. Tichý oceán i Karibské moře je vyhřáté na příjemných cca 27°C.

Cestovní doklady
Budete potřebovat cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po opuštění Střední Ameriky. Pro cestu do zemí Střední Ameriky není potřeba vízum.

Očkování
Pro cestu do Kostariky ani Panamy není předepsáno žádné povinné očkování, doporučené je očkování proti žloutence typu A a břišnímu tyfu. Výskyt malárie je v Kostarice ojedinělý. Vše konzultujte s lékaři specializujícími se na cestovní medicínu, rádi vám poradí také na každé hygienické stanici v místě vašeho bydliště, více se můžete dozvědět i na internetových stránkách www.ockovani-zahranici.cz.

Volitelné aktivity a vstupy (mimo vstupů do národních parků a rezervací již zahrnutých do ceny zájezdu)
Můstky nad korunami stromů v Santa Eleně od 35 USD, zip line nad korunami stromů od 60 USD, různé expozice v Santa Eleně (motýli, plazi, žáby) od 15 USD, termály ve Fortuně 0 - 60 USD dle vybavení a exkluzivity termálů, vstupné vodopád La Fortuna 18 USD, exkurze - kávové a kakaové farmy od 35 USD, šnorchlování Cahuita 25 USD, večerní pozorování zvířat od 30 USD, rafting na řece Pacuare od 100 USD, lodní výlety na Bocas del Toro od 30 USD, vyjížďka na koni od 55 USD, zdymadla Miraflores v Panamě 20 USD.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Termíny

1. 3. - 16. 3. 2025
č. zájezdu: 225354-01
cena 45 800 Kč
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Ekvádor

Ekvádor

3. 10. - 19. 10. 2024 Chci to vidět